متغیر

در تحقیقات آماری در انجام پایان نامه، متغیر به عنوان ویژگی یک موضوع مطالعه تعریف می شود. انتخاب آن دسته که باید اندازه گیری شوند، در طراحی تجربی خوب نقش اساسی دارد.

فهرست مطالب

مثال برای متغیر

اگر می‌خواهید آزمایش کنید که آیا برخی از گونه‌های گیاهی نسبت به سایرین به نمک مقاوم‌تر هستند، برخی از آن ها کلیدی که می‌توانید اندازه‌گیری کنید شامل میزان نمکی که به آب اضافه می‌کنید، گونه‌های گیاهان مورد مطالعه، و متغیرهای مرتبط با سلامت گیاه مانند رشد و پژمرده شدن

برای انتخاب آزمون های آماری مناسب و تفسیر نتایج مطالعه خود باید بدانید که با چه نوع متغیرهایی کار می کنید.

معمولاً می توانید با پرسیدن دو سؤال نوع آن را شناسایی کنید:

متغیر شامل چه نوع داده ای است؟
متغیر چه بخشی از آزمایش را نشان می دهد؟

انواع داده ها: متغیر کمی در مقابل طبقه بندی

بهتر است بدانید داده ها به عنوان یکی از ابعاد اندازه گیری خاص یک متغیر هستند. آن ها مقداری هستند که در برگه خود ثبت می کنیم. بهترین دسته بندی داده ها دو دسته است:

داده های کمی نشان دهنده مقادیر هستند.
داده های طبقه بندی نشان دهنده گروه بندی است.
متغیری که حاوی داده های کمی است یک متغیر کمی است. متغیری که حاوی داده‌های طبقه‌ای است، متغیرهای طبقه‌ای است. هر یک از این نوع متغیرها را می توان به انواع دیگری تقسیم کرد.

متغیرهای کمی

وقتی داده‌های کمی را جمع‌آوری می‌کنید، اعدادی که ثبت می‌کنید، مقادیر واقعی را نشان می‌دهند که می‌توان آنها را اضافه، تفریق، تقسیم و غیره کرد. دو نوع متغیر کمی وجود دارد: گسسته و پیوسته.

متغیرهای طبقه بندی شده

متغیرهای طبقه‌بندی، گروه‌هایی را نشان می‌دهند. آنها گاهی اوقات به عنوان اعداد ثبت می شوند، اما اعداد به جای مقادیر واقعی چیزها، مقوله ها را نشان می دهند.

سه نوع متغیر طبقه بندی وجود دارد: متغیرهای باینری، اسمی و ترتیبی.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات یک متغیر می تواند بیش از یک نوع کار کند! یک ترتیبی همچنین می تواند به عنوان یک متغیر کمی استفاده شود اگر مقیاس عددی باشد و نیازی به نگهداری به عنوان اعداد صحیح گسسته نباشد. برای مثال، رتبه‌بندی‌های ستاره در بررسی‌های محصول به صورت ترتیبی (۱ تا ۵ ستاره) هستند، اما میانگین رتبه‌بندی ستاره کمی است.

نمونه برگه داده متغیر

برای پیگیری آزمایش تحمل نمک خود، یک برگه داده ایجاد می‌کنید که در آن اطلاعاتی درباره متغیرهای آزمایش، مانند افزودن نمک و سلامت گیاه، ثبت می‌کنید.

برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد پاسخ‌های گیاه در طول زمان، می‌توانید هر چند روز یکبار تا پایان آزمایش همان برگه داده را پر کنید. این برگه نمونه با توجه به نوع آن ها: اسمی، پیوسته، ترتیبی و باینری کد رنگی دارد.

بخش‌های آزمایش: متغیرهای مستقل در مقابل متغیرهای وابسته

آزمایش‌ها معمولاً برای یافتن تأثیر یک متغیر بر دیگری طراحی می‌شوند – در مثال ما، تأثیر افزودن نمک بر رشد گیاه.

شما متغیر مستقل را دستکاری می‌کنید (آن هایی که فکر می‌کنید ممکن است علت باشد) و سپس  وابسته (آن هایی که فکر می‌کنید ممکن است اثر باشد) را اندازه‌گیری می‌کنید تا بفهمید که این اثر چه می‌تواند باشد.

شما احتمالاً آن هایی را خواهید داشت که آنها را ثابت نگه دارید ( کنترل) تا روی درمان تجربی خود تمرکز کنید.

تحقیق همبستگی چطور؟

هنگامی که شما تحقیقات همبستگی انجام می دهید، اصطلاحات «وابسته» و «مستقل» کاربرد ندارند، زیرا سعی در ایجاد رابطه علت و معلولی ندارید.

با این حال، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که آن به وضوح مقدم بر دیگری باشد (مثلاً، بارندگی منجر به گل و لای می شود، نه برعکس). در این موارد می‌توانید متغیر قبلی (یعنی بارندگی) را در پیش‌بینی‌کننده و متغیر زیر (یعنی گل) را  نتیجه بنامید.

انواع متداول دیگر متغیرها

هنگامی که متغیرهای مستقل و وابسته خود را تعریف کردید و مشخص کردید که آیا آنها مقوله ای هستند یا کمی، می توانید آزمون آماری صحیح را انتخاب کنید. اما راه های زیادی برای توصیف آن ها وجود دارد که به تفسیر نتایج شما کمک می کند.

6 دیدگاه برای “متغیر و انواع آن | مثال ها”

  1. بازتاب: سوالات تحقیق کیفی - تزیسمی

  2. بازتاب: راهنمای متغیرهای مستقل، وابسته و کنترلی | مثال ها - تزیسمی

  3. بازتاب: داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها - تزیسمی

  4. بازتاب: نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای: تعریف، روش و مثال‌ها - تزیسمی

  5. بازتاب: طراحی تحقیقات تجربی - 6 اشتباهی که هرگز نباید مرتکب شوید! - تزیسمی

  6. بازتاب: طراحی آزمایشی: راهنما، مراحل، مثال - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *