نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله

نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله

نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله ، انجام تحقیقات از طریق مطالعات همبستگی می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات تجاری آگاهانه تری بگیرید. درک نحوه انجام یک مطالعه همبستگی ممکن است به شما کمک کند تا بدانید که چگونه جنبه های مختلف کسب و کار شما ممکن است با یکدیگر مرتبط باشد. در این مقاله می آموزیم که مطالعه همبستگی چیست، مزایای آن را بررسی می کنیم و نحوه انجام آن را می آموزیم.

نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله
نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه همبستگی چیست؟- نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله

مطالعه همبستگی یک روش تحقیق توصیفی است که به بررسی چگونگی تغییر دو متغیر در رابطه با یکدیگر می پردازد. هر متغیر کنترل نشده است و محققین تعیین می کنند که آیا رابطه ای وجود دارد و ویژگی های آن رابطه. با این حال نمی تواند ثابت کند که تغییر یک متغیر متغیر دیگر را تغییر می دهد یا رابطه علت و معلولی دارد.

همبستگی به چه معناست؟- نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله

سه نتیجه ممکن برای یک مطالعه همبستگی وجود دارد: یک همبستگی مثبت، یک همبستگی منفی یا بدون همبستگی. محققان می توانند نتایج را با استفاده از یک مقدار عددی به نام ضریب همبستگی ارائه دهند.

همبستگی مثبت: هر دو متغیر به طور همزمان افزایش یا کاهش می یابند. ضریب همبستگی نزدیک به +1.00 نشان دهنده همبستگی مثبت قوی است.

همبستگی های منفی: با افزایش مقدار یک متغیر، متغیر دیگر کاهش می یابد (و بالعکس). ضریب همبستگی نزدیک به -1.00 نشان دهنده همبستگی منفی قوی است.

انواع مطالعات همبستگی- نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله

سه نوع مطالعه همبستگی وجود دارد که در زیر به تفصیل آنها را همراه با مثال توضیح خواهیم داد. علاوه بر این، انواع مختلف مطالعه مورد ارزیابی قرار می گیرد و نقاط قوت و ضعف هر یک ارائه می شود.

مطالعات همبستگی: مشاهده طبیعی

در مطالعات همبستگی مشاهده طبیعی، محققان مشاهدات متغیرها را در یک محیط طبیعی ثبت می‌کنند. این یک روش غیر تجربی است که در آن هیچ متغیری دستکاری نمی شود.

نقطه قوت تحقیقات مشاهده ای طبیعت گرایانه این است که به محققان اجازه می دهد شرکت کنندگان را در یک محیط طبیعی مشاهده کنند. این باعث می شود که شرکت کنندگان رفتار واقعی خود را نشان دهند و اعتبار نتایج را افزایش دهند. برای مثال، در محیط‌های آزمایشگاهی، شرکت‌کنندگان ممکن است به دلیل خود تنظیمات، رفتار واقعی نداشته باشند.

با این حال، برخی محدودیت‌ها باید در نظر گرفته شوند، مانند مشکل در محدود کردن عوامل مداخله‌گر، که می‌تواند اعتبار مطالعه را تحت تأثیر قرار دهد و آن را کاهش دهد.

مطالعات همبستگی: روش پیمایشی

روش پیمایشی از پیمایش و پرسشنامه برای سنجش متغیرهای پژوهشگران استفاده می کند.

از مزایای این روش تحقیق این است که نسبتاً ارزان است، زمان زیادی را صرف نمی کند و می تواند در مدت زمان کوتاهی شرکت کنندگان زیادی را جذب کند. این روش معمولاً از نمونه‌های تصادفی برای استخدام استفاده می‌کند، بنابراین نتایج تحقیق نسبت به سایر روش‌های نمونه‌گیری تعمیم‌پذیرتر است.

با این حال، پاسخ دهندگان ممکن است به شیوه ای مطلوب از نظر اجتماعی به جای صادقانه پاسخ دهند، که اعتبار نتایج را کاهش می دهد.

مطالعات همبستگی: تحقیقات آرشیوی

تحقیقات آرشیوی نوعی تحقیق همبستگی است که از داده های ثانویه مانند تحقیقات قبلی، مطالعات موردی، اسناد تاریخی و ثبت پزشکی برای اندازه گیری متغیرها استفاده می کند.

مزیت تحقیق آرشیوی همبستگی این است که می تواند ارزان تر از روش های جایگزین باشد. داده ها به آسانی در دسترس هستند و محققان می توانند داده هایی را که ممکن است دیگر جمع آوری نشوند، مانند اسناد دوره های تاریخی به دست آورند.

با این وجود، باید معایب تحقیق آرشیوی را در نظر گرفت. در حین انجام تحقیقات آرشیوی، محقق هیچ کنترلی بر روش های جمع آوری داده ها ندارد و این امر تعیین قابل اعتماد و معتبر بودن داده ها را دشوار می کند. موضوع دیگر این است که ممکن است برخی از داده ها که برای تحقیق مورد نیاز است، از دست رفته باشد.

استفاده از مطالعات همبستگی- نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله

اگر در حال انجام تحقیقات بازاریابی هستید، ممکن است از یک مطالعه همبستگی استفاده کنید:

. اگر می خواهید تعیین کنید که آیا دو عامل بر یکدیگر تأثیر می گذارند یا خیر، اما مطمئن نیستید که آیا یک رابطه وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، آیا قیمت بر فروش تأثیر می گذارد؟
. اگر انتظار دارید یک رابطه موجود وجود داشته باشد. به عنوان مثال، شما فکر می کنید که قیمت ممکن است بر فروش تاثیر بگذارد، اما شما به دنبال اثبات هستید.

ویژگی های مطالعات همبستگی

مطالعات پژوهشی همبستگی دارای سه ویژگی اصلی است که عبارتند از:

. آنها غیر تجربی هستند. این بدان معناست که محققان متغیرها را برای موافقت یا مخالفت با یک فرضیه دستکاری نمی کنند. محقق فقط رابطه بین متغیرها را اندازه گیری و مشاهده می کند.
. آنها بر اساس داده های تاریخی هستند. آنها فقط داده های تاریخی یا رویدادهای گذشته را برای اندازه گیری و تشخیص الگوهای بین دو متغیر در نظر می گیرند. یک مطالعه همبستگی ممکن است رابطه مثبت بین دو متغیر را نشان دهد، اما این می تواند در آینده تغییر کند.
. آنها پویا هستند. الگوهای بین دو متغیر در یک مطالعه همبستگی هرگز ثابت نیستند و همیشه در حال تغییر هستند. دو متغیری که در گذشته دارای همبستگی منفی بوده اند به دلیل عوامل مختلف می توانند در آینده همبستگی مثبت داشته باشند.

نتایج بالقوه مطالعات همبستگی

سه نتیجه بالقوه در یک مطالعه همبستگی وجود دارد:

. همبستگی مثبت: همبستگی مثبت یعنی هر دو متغیر به یک شکل تغییر می کنند. به عنوان مثال، اگر یک مطالعه نشان دهد که وقتی درآمد در یک منطقه افزایش می یابد، هزینه ها افزایش می یابد، این می تواند یک همبستگی مثبت باشد.
. همبستگی منفی: همبستگی منفی زمانی است که دو متغیر دارای اثرات متضاد باشند. به عنوان مثال اگر قیمت ها افزایش یابد، فروش کاهش می یابد.
. همبستگی صفر: همبستگی صفر به این معناست که با تغییر هر متغیر، هیچ تاثیری بر دیگری ندارد. به عنوان مثال افزایش قیمت تاثیری در فروش ندارد.

نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله
نحوه انجام مطالعه همبستگی در 5 مرحله – تزیسمی

نحوه انجام مطالعه همبستگی

در اینجا پنج مرحله وجود دارد که می توانید برای انجام یک مطالعه همبستگی انجام دهید:

1. ادعا یا فرضیه ایجاد کنید

ارائه یک ادعا یا فرضیه اغلب اولین قدم در هر مطالعه است. در مطالعات همبستگی، ممکن است یک رابطه واضح وجود داشته باشد یا نباشد. به عنوان مثال، می توانید فرض کنید که افراد جوان تر بیشتر از کوپن های دیجیتال استفاده می کنند. فرضیه شما می تواند به وضوح یک فرض را در مورد رابطه بین دو چیز بیان کند. شناسایی هر دو متغیر در هنگام ایجاد فرضیه می تواند به تعیین نحوه جمع آوری داده های خود کمک کند.

2. یک روش جمع آوری داده ها را انتخاب کنید

بسته به اطلاعاتی که می خواهید درک کنید، چند راه وجود دارد که می توانید برای جمع آوری داده های خود انتخاب کنید. سه مورد از متداول ترین روش های جمع آوری داده ها عبارتند از:

. نظرسنجی: یکی از راه‌های سریع و انعطاف‌پذیر برای جمع‌آوری داده‌ها، پرسیدن سؤال است. به عنوان مثال، اگر می خواهید رابطه بین درآمد و غذا خوردن در یک رستوران را تعیین کنید، می توانید پرسشنامه هایی را برای شرکت کنندگان مایل ارائه دهید.
. مشاهده: زمانی است که رفتار متغیر یا داده های کمی را در محیط طبیعی مشاهده و ثبت می کنید. اگر می‌خواهید رابطه بین والدین را با کودکانی که صبح از یک فروشگاه خاص خرید می‌کنند مشخص کنید، می‌توانید تعداد افراد را برای چند روز برای جمع‌آوری حجم نمونه بزرگ‌تر محاسبه کنید.
. داده های ثانویه: با داده های ثانویه، ممکن است از داده های موجود از نظرسنجی ها یا سایر مطالعات برای شناسایی همبستگی ها استفاده کنید. برای مثال، ممکن است داده‌های سفارشات بین‌المللی را جمع‌آوری کنید تا ببینید آیا ارتباطی بین مشتریان بین‌المللی و فروش در یک ماه خاص وجود دارد یا خیر.

انتخاب روش مناسب برای فرآیند شما می تواند به داده هایی که جمع آوری می کنید و کاری که می خواهید با آن انجام دهید بستگی دارد. برای مثال، اگر یکی از متغیرهای شما مانند اولویت بسیار ذهنی است، ممکن است نظرسنجی را در نظر بگیرید. اگر دسترسی و زمان برای ثبت داده ها با استفاده از مشاهده دارید، این می تواند موثرترین راه برای شناسایی هر گونه همبستگی باشد.

3. داده های خود را جمع آوری کنید

هنگامی که روش خود را تعیین کردید، داده ها را جمع آوری کنید. حجم نمونه ای را در نظر بگیرید که برای تعیین همبستگی به اندازه کافی بزرگ باشد. به عنوان مثال، اگر متغیرهای شما افرادی با موهای قهوه ای هستند که بعد از ظهر خرید می کنند، ممکن است بخواهید این متغیرها را در بسیاری از بعدازظهرها به جای یک بعد از ظهر مشاهده کنید. به طور مشابه، درخواست از 10 نفر برای درآمدشان و اگر آنها ترجیح می دهند شام یا تحویل را تحویل بگیرند، ممکن است ارتباط واضحی برای شما ایجاد نکند.

4. نتایج را تجزیه و تحلیل کنید

تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید آیا همبستگی مثبت، منفی یا بدون وجود دارد. اگرچه ممکن است یک همبستگی مثبت یا منفی وجود داشته باشد، اما متغیر سوم ممکن است علت باشد. به عنوان مثال، پس از مطالعه رابطه بین خوشحالی مشتری و خرید در صبح، این امر می تواند نشان دهد که خریداران به دلیل زمان روز روحیه بهتری دارند یا می تواند به دلیل عامل دیگری مانند درآمد باشد. شما ممکن است یک فرضیه علّی یا یک نظریه بین آنچه باعث تأثیر متغیرها بر یکدیگر می شود ایجاد کنید، اما تعیین علیت بدون تحقیق می تواند دشوار باشد.

5. انجام تحقیقات تکمیلی

مطالعات همبستگی می تواند فرضیه های علی ایجاد کند که می تواند منجر به انجام تحقیقات مشخص تر با متغیرهای کنترل شده یا مطالعات همبستگی اضافی شود. برای مثال، اگر مطالعه ای در یک کافی شاپ نشان دهد که تعداد افرادی که قهوه می نوشند در صبح افزایش یافته است، ممکن است ببینید چه عوامل دیگری مانند موسیقی، کارکنان یا منابع سلف سرویس می توانند بر این موضوع تأثیر بگذارند.

مزایای مطالعه همبستگی

چندین مزیت بالقوه برای انجام یک مطالعه همبستگی وجود دارد، مانند:

مدیریت متغیر

مزیت اصلی مطالعه همبستگی این است که شما به سادگی دو متغیر را مشاهده می کنید. شما یک موقعیت کنترل شده یا تعامل مرحله‌ای تنظیم نمی‌کنید زیرا می‌خواهید رابطه طبیعی بین این چیزها و تأثیراتی که بر یکدیگر دارند را ببینید. به همین دلیل، شما می توانید متغیرها را در محیط طبیعی آنها به جای یک فضای کنترل شده مشاهده کنید.

جمع آوری اطلاعات

هنگامی که مطالعات همبستگی انجام می دهید، حداقل دو مجموعه از داده ها را جمع آوری می کنید، گاهی اوقات بیشتر. به عنوان مثال، اگر فرض کنید والدین تمایل بیشتری به خرید لباس کودکان در پاییز دارند، ممکن است داده های فصلی و داده های مشتریان را جمع آوری کنید. این داده ها می تواند به شما کمک کند تا ببینید آیا رابطه ای بین جمعیت شناسی و فصل ها وجود دارد یا خیر.

به طور مشابه، از آنجایی که افراد در طول زمان مطالعات همبستگی را انجام می دهند، می توانید از داده های روند برای انجام تنظیمات استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که افزایش قیمت همیشه منجر به کاهش فروش می شود، ممکن است تغییرات قیمتی کمتری را در طول زمان در نظر بگیرید.

هدف گذاری بازار

مطالعات همبستگی می تواند به شناسایی نحوه هدف قرار دادن مخاطبان بالقوه کمک کند. برای مثال، ممکن است سن خریداران را در طول یک روز مطالعه کنید. ممکن است فرض کنید که افراد جوان تر تمایل بیشتری به خرید در بعد از ظهر دارند. یافتن رابطه بین زمان روز و سن مشتری می تواند به شما کمک کند تا تبلیغات را برای محصولاتی که ممکن است بخواهند هدف قرار دهید.

در مثالی دیگر، ممکن است بررسی کنید که چقدر احتمال دارد یک گروه سنی بزرگتر در میان جمعیت زیاد یا در حین فروش خرید کند. اگر متوجه شدید که گروه در رویدادهای بزرگتر کمتر خرید می کند، ممکن است یک همبستگی منفی نشان دهد. با این اطلاعات، ممکن است مطالب بازاریابی را برای آنها بفرستید که به آنها بگوید چه زمانی دوره های کندتر است تا بتوانند راحت تر خرید کنند.

طرح های مطالعه همبستگی

با یک طرح مطالعه همبستگی، مایلیم تعیین کنیم که آیا بین دو متغیر رابطه وجود دارد یا خیر. بنابراین هنگام طراحی مطالعه خود باید موارد زیر را در نظر بگیریم:

1. فرضیه های ما چیست: اگر بخواهیم بررسی کنیم که آیا رابطه ای بین دو متغیر وجود دارد، باید پیش بینی های خود را بر اساس تحقیقات موجود قرار دهیم. بنابراین برای یک همبستگی، فرض می کنیم که:
آ. فرضیه صفر: همبستگی بین دو متغیر 0 است (بین متغیرهای مورد علاقه رابطه وجود ندارد). یا
ب فرضیه جایگزین: همبستگی بین دو متغیر 0 نیست (بین متغیرهای مورد نظر رابطه وجود دارد).
2. گنجاندن دو متغیر کمی و پیوسته: به این معنی که هر دو متغیر می توانند هر مقدار عددی داشته باشند و نباید گسسته (یعنی طبقه بندی) باشند. این دو متغیر بر اساس رابطه ای است که می خواهیم به آن نگاه کنیم.
3. چگونه متغیرهای خود را اندازه گیری می کنیم: هنگامی که تصمیم می گیریم کدام متغیرها را بررسی می کنیم، باید تعیین کنیم که چگونه آنها را اندازه گیری/کمی کنیم. نحوه انجام این کار به متغیر مورد علاقه بستگی دارد. برای مثال، اگر تعداد ساعت‌های ورزش را اندازه‌گیری می‌کردیم، این می‌تواند عددی باشد که هر روز برای یک دوره مشخص ثبت می‌شود. برای سطوح افسردگی، این می تواند با استفاده از یک پرسشنامه اندازه گیری شود. گزینه دیگر استفاده از داده‌هایی است که قبلاً جمع‌آوری شده‌اند (به آن داده‌های بایگانی می‌گویند).
تعیین طرح بین یا درون موضوعی: سپس باید تصمیم بگیریم که متغیرها در چه کسانی اندازه گیری می شوند. این بدان معناست که برای مطالعه همبستگی ما:
آ. هر دو متغیر باید بر روی یک فرد یا گروهی از افراد (درون آزمودنی ها) اندازه گیری شوند. یا
ب ما یک متغیر داریم که در یک گروه اندازه گیری می شود و متغیر دیگر در گروهی دیگر (بین آزمودنی ها) اندازه گیری می شود.
هنگامی که مطالعه همبستگی خود را طراحی کردیم، داده های خود را جمع آوری کردیم و ضریب همبستگی را محاسبه کردیم، سپس می توانیم نتیجه بگیریم که آیا بین دو متغیر ما رابطه وجود دارد و اگر یکی وجود دارد، چه نوع رابطه ای است (مثبت، منفی یا هیچ کدام). و این رابطه چقدر قوی است).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *