شماره تماس: 09387894096 

پرسشنامه طیف لیکرت - تزیسمی

پرسشنامه طیف لیکرت

پرسشنامه طیف لیکرت مجموعه‌ای از گویه‌ها یا سنجه‌ها است که پاسخ‌دهنده با ملاحظه آنها و براساس یک مقیاس پنج یا هفت درجه پاسخ لازم را ارائه می‌دهد. پرسشنامه پژوهش یکی از پرکاربردترین ابزارهای گردآوری اطلاعات در روش پژوهش است که به‌طور مرسوم با طیف لیکرت طراحی می‌شود.

مطالعه کنید: تعیین حجم نمونه

در واقع یکی از ابزارهای رایج تحقیق و روش مستقیم برای گردآوری داده‌های تحقیق است. تهیه پرسشنامه و سایر ابزارهای سنجش، نقش مهمی در پژوهش‌‏های علوم اجتماعی، مدیریت و علوم رفتاری ایفا می‏‌نمایند. در این مقاله، مقیاسی که توسط لیکرت در سال ۱۹۳۲ طراحی شد مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت صنعتی

همچنین تازه‌‏ترین یافته‌‏های‏ پژوهشی مرتبط با اصول و مراحل ساخت آن تشریح می‌گردد. در ادامه روش‏‌های آماری مناسب برای تجزیه و تحلیل داده‌های حاصل از اجرای این مقیاس ارائه شده است. در نهایت نیز به بررسی مزایا و محدویت‏‌های آن می‌‏پردازد.

مطالعه کنید: انتخاب موضوع پایان نامه

طیف لیکرت یا مقیاس لیکرت چیست؟

طیف لیکرت یا Likert scale برای اندازه‌گیری دیدگاه، احساس، قضاوت و به طور کلی موضوعاتی که قابل مشاهده نیستند اما بر رفتار اشخاص اثرگذارند، به کار می‌رود.

سوالات لیکرت با گزینه‌های سه‌تایی، پنج‌تایی، هفت‌تایی تا سی‌تایی طراحی می‌شوند.

مطالعه کنید: استاد راهنما

زمانی‌که از مشتری درباره میزان رضایتش از بسته‌بندی سفارش می‌پرسید، او ممکن است بسیار راضی، راضی، ناراضی یا بسیار ناراضی باشد یا حتی نظر مشخصی نداشته باشد (دیدگاه میانه یا خنثی) اینجاست که ارائه‌ی بازه‌ای از انواع پاسخ‌ها برای بازتاب همه‌ی دیدگاه‌ها کارآمد به نظر می‌رسد. درواقع، سوال‌های لیکرت به تمامی مخاطبان امکان ابراز عقیده می‌دهند.

مطالعه کنید: جامعه و نمونه آماری

در شکل‌دهی فرهنگ سازمانی و هدایت منابع انسانی نیز این نوع پرسش‌ها بسیار رایج هستند. برای مثال، در پرسشنامه‌های نبض کارکنان یا بررسی تعلق خاطر اعضای سازمان، دیدگاه آن‌ها در مورد محیط کاری، ارتباط‌شان با مدیر و مواردی از این قبیل پرسیده می‌شود.

مطالعه کنید: انواع متغیر پژوهش

کارکنان ممکن است با گزاره‌های مطرح‌شده یا تصمیمات شما کاملاً موافق، موافق، بدون نظر، مخالف یا به شدت مخالف باشند. در چنین مواردی، سوالات لیکرت، به شما کمک می‌کنند دیدگاه و عقاید دقیق پاسخ‌دهنده‌ها را جویا شوید.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت بیمه

در پرسشنامه‌ها و نظرسنجی‌های حوزه‌ها‌ی بازاریابی، مدیریت، منابع انسانی، روان‌شناسی و علوم اجتماعی، سنجش عقیده و نظر پاسخ‌دهنده‌ها عموماً با استفاده از مقیاس لیکرت میسر است.

مطالعه کنید: روش پدیدارشناسی

انواع سوالات طیف لیکرت کدامند؟

دو قطبی:
انتخاب مقیاس عددی به سوالی که پرسیده می‌شود یا گزاره‌ی مورد بررسی، وابسته است. اگر برای پاسخ به این سوال یا گزاره، به بازه‌ای مثبت تا منفی نیاز است، طیف لیکرت دوقطبی گزینه‌ی مناسبی‌ است. به مفاهیم یا گزاره‌هایی که با دو قطب مثبت تا منفی قابل توصیف هستند، مفاهیم دوقطبی یا دو‌سویه (Bipolar) گفته می‌شود.

مطالعه کنید: فراتحلیل

دو طرف این بازه یا همان دو قطب، مفاهیمی کاملاً مخالف یکدیگر را نشان می‌دهد و مقیاس خنثی یا صفر در وسط بازه قرار می‌گیرد.

مطالعه کنید: مرور سیستماتیک

تک قطبی:
اگر سوال مورد نظر شما وجود یا عدم‌وجود مفهومی را مورد بررسی قرار دهد، طیف پاسخ در بازه‌ی صفر تا مثبت یا صفر تا منفی تعریف می‌شود. یک فرایند یا بسیار اثربخش است یا اثربخشی ندارد. به مفاهیم یا گزاره‌هایی که با یک قطب توصیف می‌شوند، مفاهیم یک‌سویه یا تک‌قطبی (Unipolar) می‌گویند.

مطالعه کنید: انجام مقاله در تهران

اصول طراحی گویه‌های پرسشنامه طیف لیکرت

. اجتناب از گویه‌های سوق‌‏دهنده و جهت‌‏دار
. پرهیز از پرسشهای حساسیت‏ برانگیز
. پرهیز از گویه‌های شرم ‏آور
. اجتناب از گویه‌هایی که باعث پاسخ‏‌های کلیشه‏‌ای می‏‌شوند

مطالعه کنید: تحلیل استواری

. پرسش آنچه را بدنبالش هستیم
. طراحی گویه‌های کوتاه و ساده
. طراحی سوالات تک‏‌موضوعی
. اجتناب از پرسش‏‌های مبهم یا پیچیده

مطالعه کنید: تحلیل روایت

. استفاده از زبان مناسب
. پرسش‏های مشخق و دقیق باشد
. اجتناب از«منفی مضاعف»
. پرهیز از درجه‏‌بندی اعدادی (۱،۲،۳،۴،۵) در پاسخ‏نامه

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت

. اجتناب از از طرح ضرب المثل برای سنجش نگرش‌‏ها
. اجرای مقدماتی گویه‌ها در یک نمونه تصادفی از پاسخ‌‏دهندگان
. بررسی اریبی (تورش) بلی گفتن یا نه گفتن

مطالعه کنید: متغیر مداخله گر

به منظور تعین گویه‌های مناسب و پایدار ‏باید ضوابطی یافت، منظور از گویه‌های مناسب و پایدار گویه‌هایی است که:

. فقط موضوع و مساله مورد مطالعه را می‏‌سنجند و نه مساله دیگر و بی‏‌ربط
. گرایش کم‏‌وبیش مثبت‏ و کم‌‏وبیش منفی را بیان می‏ دارند و نه گرایش بی‏‌تفاوت
. خصوصا ابهام‌‏آور نیستند.

مطالعه کنید: فرضیه

این ضوابط در مقیاس ترستون بیرونی بودند، بدین‏ معنی که‏ گویه‌های مناسب بوسیله داوران تشخیص داده می‌‏شد. با توجه به نواقص این روش در طیف‏ لیکرت سعی‏ شده است که از ضوابط درونی برای تشخیص پایداری و یا مناسب بودن‏ گویه‌ها استفاده شود، بدین‏ معنی که هریک از گویه‌ها را با مجموع گویه‌های دیگر در رابطه‏ گذاشته می ‏شود و از روی میزان هماهنگی و همبستگی آن با سایر گویه‌ها، پایداری و مناسب بودن آن‏ها تشخیص داده شود.به همین دلیل این روش را نیز پایداری درونی‏ می‏‌نامند.

مطالعه کنید: بیانیه پایان نامه

چطور سوالات طیف لیکرت خود را بدون احتمال سوگیری طراحی کنیم؟

طراحی پرسشنامه طیف لیکرت در ابتدا کاری ساده به نظر می‌رسد، اما بدون در نظرگرفتن برخی نکات می‌تواند نتایج پرسشنامه‌ شما را تحت تأثیر قرار دهد. برای این‌که پرسشنامه لیکرت شما بدون سوگیری طراحی شود موارد زیر را در نظر بگیرید:

مطالعه کنید: دیمتل

سوالات شفافی بپرسید
شیوه‌ی بیان موضوع و نحوه‌ی پرسش سوالات همیشه در پاسخ مخاطب اثرگذار است. فرض کنید به جای این‌که از پاسخ‌دهنده بپرسید «آیا از خدمات ما رضایت دارید؟» پرسش‌تان را این‌گونه مطرح کنید: «چه میزان از خدمات ما رضایت دارید؟».

مطالعه کنید: رساله دکتری

در پرسش دوم، پیش‌فرض سوال شما این است که مخاطب یا مشتری از خدمات شما راضی است و راهی برای ابراز عدم رضایت او پیش رویش نگذاشته‌اید. حال آن‌که، پرسش اول چنین معنای ضمنی ندارد.

مطالعه کنید: نمونه گیری غیر احتمالی

به برچسب‌گذاری طیف لیکرت توجه کنید
برچسب‌گذاری گزینه‌ها یا همان اعداد طیف لیکرت در انتخاب پاسخ اثرگذار است. پاسخ‌دهندگان باید بتوانند امتیازات طیف را به راحتی در ذهن خود تفسیر کنند. در نرم‌افزار فرم‌ساز پرس‌لاین، برای جلوگیری از سوگیری و خطا، طیف شما همیشه برچسب‌های عددی دارد. همین موضوع به پاسخ‌دهنده کمک می‌کند پرسش یا گزاره‌ی موردبحث را در یک بازه ببیند. به این ترتیب، احتمال خطا در داده‌ها و نتایج نهایی شما به حداقل می‌رسد.

مطالعه کنید: نمونه گیری تصادفی طبقه ای

از سوی دیگر، با تعیین برچسب در ابتدا، انتها و وسط طیف می‌توانید تا حد زیادی از ابهام جلوگیری کنید. برچسب‌هایی مانند مطمئن نیستم، مشخص نیست و نظری ندارم معمولاً برای گزینه وسط طیف استفاده می‌شوند.

مطالعه کنید: نوشتن پروپوزال

درنهایت در نظر داشته باشید که برچسب‌ مقیاس‌های عددی باید به راحتی قابل تفسیر باشد و پاسخ‌دهندگان باید تفسیر یکسانی از معنای برچسب مقیاس‌های عددی داشته باشند.

مطالعه کنید: نمونه گیری تصادفی

نحوه‌ی چیدمان گزینه‌ها مهم است
نحوه‌ی چیدمان گزینه‌ها، موضوع دیگری است که می‌تواند باعث سوگیری پاسخ‌دهی شود. اگر چیدمان گزینه‌های پاسخ به شکل عمودی یعنی از بالا به پایین باشد، احتمال انتخاب گزینه‌های بالاتر نسبت به گزینه‌های پایینی بیشتر می‌شود. چرا که تحقیقات نشان می‌دهد در چنین شرایطی، توجه و دقت پاسخ‌دهنده‌ها به گزینه‌های پایینی کمتر است.

مطالعه کنید: تحقیق پیمایشی

زمانی‌که گزینه‌ها در یک ردیف و به شکل افقی نمایش داده می‌شوند، ممکن است سوگیری سمت چپ رخ دهد. در سوگیری سمت چپ یا left-side bias، پاسخ‌دهنده‌ها تصور می‌کنند احتمال صحت گزینه‌های سمت چپ بیشتر است. از این روی، بیشتر گزینه‌های سمت چپ را انتخاب می‌کنند. با استفاده از مقیاس لیکرت و با نمایش اعداد در کنار عبارت‌های توصیفی می‌توان این سوگیری را به حداقل رساند.

مطالعه کنید: تحلیل همبستگی

روش‌های تجزیه‏ وتحلیل مقیاس لیکرت

برای بررسی روش‌‏های آمار استنباطی در مقیاس لیکرت، باید از روش ‏های آمار ناپارا متریک استفاده کرد. برای مقایسه دو نمونه مستقل از آزمون یومن ( u من) ویتنی استفاده‏ می‏شود. برای مقایسه نمونه ‏های وابسته (اندازه‏ گیری مکرر، زوج‏ های متشابه) از آرمون‏ رتبه ‏های علامت‏دار ویلکاکسون استفاده می‏شود. اگر بخواهیم بدانیم که زیر جامعه یک زیر جامعه دو اختلاف معناداری دارند، از آزمون خی دو استفاده می‏شود. (یعنی جایی که‏ داده ‏ها به صورت فراوانی، نسبت، درصد یا احتمال باشد).

مطالعه کنید: تحلیل آماری

گاهی هم سؤال پژوهشی لیکرت به ارتباط بین دو متغیر مربوط می‏شود که در اینجا هم باید از شاخص‌های ارتباطی مناسب استفاده کرد و در شرایطی که مقیاس اندازه‏گیری‏ هردو متغیر در سطح ترتیبی است، مناسب‏ترین روش ضریب همبستگی کندال است. البته‏ روش همبستگی رتبه ‏ای اسپیر من می‏تواند جانشین مناسبی برای روش کندال است.البته‏ از روش مذکور می‏توان از ضرایب گاما و D سومو نیز استفاده کرد).

مطالعه کنید: دفاع پایان نامه

معایب پرسشنامه طیف لیکرت‏

- این مقیاس از سطح یک مقیاس ترتیبی تجاوز نمی‏‌کند و نمی ‏توان آن را هنوز در سطح‏ مقیاس‏ های فاصله‏ ای دانست. مثلا نمی ‏توان ادعا نمود که اگر دو پاسخ‏گو دارای‏ مجموع نمرات مساوی هستند، گرایش آن‏ها به موضوع مورد مطالعه دقیقا یکسان‏ است، زیرا ممکن است که اجزا این مجموع نمرات، با هم متفاوت باشند. همچنین اگر مجموع نمرات پاسخ‏گویی، دو برابر پاسخ‏گویی دیگر باشد، نمی‏توان ادعا کرد که‏ گرایش او نسبت به مساله مورد بررسی دو برابر مثبت ‏تر یا دو برابر منفی ‏تر است.

مطالعه کنید: اندازه اثر

- احتمال بسیار ضعیفی وجود دارد که پاسخ ‏دهنده بتواند نسبت به یک بیان کوتاه در فرم‏ چایی و در غیاب یک موقعیت واقعی زندگی واکنشی توام با روایی (اعتبار) بالا از خود نشان دهد و این احتمال وجود دارد که پاسخ ‏های رسمی، محافظه کرانه، سرد و بی‏روح و نه چندان واقعی در کنار بسیاری از متغیرهای غیر قابل کنترل بر نحوه توزیع‏ پاسخ ‏ها تاثیر گذارند.

مطالعه کنید: متغیر

- هیچ دلیلی در دست نیست که نشان دهد، پنج یا هفت موضعی که در مقیاس نشان داده‏ شده است، دارای فواصل یکسان باشد. قضاوت بین (خیلی موافقم) و (موافقم) ممکن‏ است با قضاوت بین(موافقم) و (نظری ندارم) متفاوت باشد و فواصل بین آن‏ها برابر نباشد. ضمنا ممکن است برابری ارزش احکام یا پرسش ‏ها از نظر موافقت یا مخالفت برابر نباشد.

مطالعه کنید: تحقیق توصیفی

مزایای پرسشنامه طیف لیکرت

- در این طیف به تعداد زیادی گویه‌ها نیاز است و نه به قضاوت داوران درعین‏ حال‏ نتایج حاصل از دقت، اعتبار بیشتر و قابل توجه ‏تری برخوردار است. لذا این طیف‏ برای بسیاری از تحقیقات میدانی وسیع، در علوم اجتماعی و خصوصا جامعه ‏شناسی، مدیریت و مطالعات سازمانی مناسب و کاربرد وسیع دارد و می‏ توان به وسیله آن انواع‏ مسایل (گرایش ‏های سیاسی، مذهبی، نژدای، شغلی) را سنجید، چه رضایت دانشجو از معلم مطرح باشد، چه قابلیت اعتماد سربازانی که برای ارتش انتخاب می ‏شوند و…این‏ طیف می ‏تواند تا حدود زیادی، پاسخ‏گوی این مسایل باشد.

مطالعه کنید: تحقیقات کیفی

- از طیف لیکرت می‏ توان برای تقسیم کلی و قابل قبولی از نگرش ‏های مردم و طرح‏ عباراتی که ارتباط معنای ظاهری آن با نگرش مورد بررسی به وضوح روشن نباشد، استفاده کرد. به این ترتیب می ‏توان انشعابات دقیق ‏تر و عمیق ‏تر یک نگرش را کشف‏ کرد.

مطالعه کنید: سرقت ادبی

اصلی‌ترین مراحل طراحی سوالات طیف لیکرت:

هر زمان که نظرات، عقاید و قضاوت‌های اشخاص مورد بررسی است، می‌توان از انواع سوالات لیکرت استفاده کرد. در واقع، در شرایطی که فهم موضوعی با تنها یک پرسش امکان‌پذیر نیست، استفاده از طیف لیکرت بسیار راه‌گشاست.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت دولتی

قدم اول:
تعیین هدف پرسشنامه اولین قدم در طراحی پرسشنامه با سوالات لیکرت، تعیین هدف پرسشنامه یا سوالات است. باید بدانید هدف شما از طرح هر سوال چیست و قصد دارید چه چیزی را اندازه بگیرید.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی

قدم دوم:
طراحی سوال و پاسخ‌هایکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت نظرسنجی‌ها، سوال‌ها و پاسخ‌هایی است که در اختیار مخاطبین قرار می‌دهید. سوالات شفاف‌تر پاسخ‌های دقیق‌تری به شما می‌دهند.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت کارآفرینی

در طراحی پرسشنامه‌های طیف لیکرت، گویه‌ها یا همان پاسخ‌ها نیز اهمیت بالایی دارند. تعداد گویه‌ها و برچسب‌های آن‌ها را به دقت انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تفکیک پاسخ‌ها از یکدیگر باید آسان باشد و سردرگمی ایجاد نکند. به این ترتیب، داده‌های نهایی شما معتبر خواهد بود.

مطالعه کنید: انجام مقاله فوری

قدم سوم:
جمع‌آوری و تحلیل نتایج بعد از انتشار پرسشنامه و جمع‌آوری پاسخ‌ها، زمان تحلیل و بررسی نتایج فرا می‌رسد. در تحلیل نتایج پرسشنامه مقیاس لیکرت، تعیین میانگین برای داده‌ها چندان کارساز نیست.

مطالعه کنید: قیمت پایان نامه ارشد

چند مثال از طیف لیکرت ۴ تایی

طیف لیکرت ۴ درجه‌ای معمولا از ۴ مقیاس لیکرت تشکلی شده است. به این دلیل در پژوهش‌ها از این نوع مقیاس لیکرت استفاده می‌شود که پاسخ‌دهنده‌ها را مجبور کنند درباره آن موضوع نظری بدهند و صرفا خنثی نباشند. از جمله مهمترین گزینه‌های طیف لیکرت ۴ تایی به موارد زیر باید اشاره کرد:

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت گردشگری

. بسیار موافق
. موافق
. مخالف
. بسیار مخالف

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت آموزشی

اغلب در پرسشنامه‌های سنجش رضایت مشتریان و سنجش رضایت کارکنان از مقیاس ۴ درجه‌ای لیکرت استفاده می‌شود.

مثال:

چقدر از محصول ما راضی هستید؟
. بسیار راضی
. راضی
. ناراضی
. بسیار ناراضی

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت منابع انسانی

چند مثال از طیف لیکرت ۵ درجه‌ای

طیف ۵ گزینه‌ای لیکرت معمولا دارای ۵ مقیاس است و تقریبا یکی از مشهورترین انواع سوالات طیف لیکرت به حساب می‌آید. پرسشنامه طیف لیکرت ۵ درجه‌ای معمولا برای پژوهش‌های بزرگتر استفاده می‌شود، پاسخگویی کاربرها به آن ساده‌تر است و توزیع داده مناسب‌تری هم ارایه می‌کند. معمولا لیکرت ۵ درجه‌ای این گزینه‌ها را دارد:

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت ورزشی

. بسیار راضی
. راضی
. خنثی
. ناراضی
. بسیار ناراضی

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت تکنولوژی

در پرسشنامه طیف لیکرت ۵ گزینه‌ای اغلب نمی‌توان تمام ابعاد یک مسئله را بررسی کرد. شما می‌توانید انواع نمونه پرسشنامه طیف لیکرت ۵ تایی را در پرس‌لاین بسازید.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت کسب و کار

مثال:

چقدر از محصول ما راضی هستید؟
. بسیار راضی
. راضی
. نظری ندارم
. ناراضی
. بسیار ناراضی

مطالعه کنید: انجام تضمینی پایان نامه

چند مثال از طیف لیکرت ۷ گویه‌ای

دقیق‌ترین نوع مقیاس‌های لیکرت، طیف لیکرت ۷ تایی است چرا که هم استفاده از آن راحت است و هم نظر پاسخ‌دهنده‌ها را بهتر منعکس می‌کند. در هر نمونه پرسشنامه لیکرت ۷ تایی معمولا این گزینه‌ها را می‌توان دید:

مطالعه کنید: نوشتن مقاله برای دکتری

. کاملا راضی
. بسیار راضی
. تا حدودی راضی
. خنثی
. تاحدودی ناراضی
. بسیار ناراضی
. کاملا ناراضی

مطالعه کنید: چاپ مقاله

تنها ایراد مقیاس ۷ تایی لیکرت این است که احتمال دارد پاسخ‌های کاربرها متاثر از پاسخ‌های قبلی‌شان باشد. به همین خاطر بهتر است این نوع سوال را در میان دیگر انواع سوال پخش کنید.

مطالعه کنید: سفارش انجام مقاله

مثال:

چقدر احتمال دارد مجددا از ما خرید کنید؟
. کاملا محتمل است
. بسیار زیاد
. تا حدودی

مطالعه کنید: درخواست انجام پایان نامه

. خنثی
. اصلا امکان ندارد
. شاید ممکن باشد
. تا حدودی ممکن است

مطالعه کنید: انجام مقاله مروری

نمونه هایی از پرسشنامه های مقیاس لیکرت

بعد از اینکه تمام مراحل ساده را بررسی کردید، اکنون زمان آن رسیده است که پرسشنامه های مقیاس لیکرت را در عمل ببینید!

مطالعه کنید: انجام مقاله isi

1. پرسشنامه عملکرد تحصیلی با مقیاس لیکرت
دانستن اینکه در کجا هستید به شما کمک می کند تا یک برنامه مطالعه مناسب بسازید که نقاط ضعف شما را هدف قرار دهد و نقاط قوت شما را بهبود بخشد. با استفاده از این پرسشنامه مقیاس لیکرت، احساس خود را در مورد اینکه تا اینجای این ترم بر اساس درجه بندی اوضاع پیش می رود، ببینید.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه فناوری اطلاعات

2. پرسشنامه مقیاس لیکرت در مورد یادگیری آنلاین
یادگیری مجازی کار آسانی نیست وقتی صحبت از جذب دانش آموزان می شود. یک نظرسنجی بعد از کلاس برای نظارت بر انگیزه و تمرکز آنها به شما کمک می کند تا یک تجربه یادگیری بهتر را سازماندهی کنید.

مطالعه کنید: بهترین ابزار ترجمه برای پایان نامه رایگان در سال 2024 چیست؟

3. پرسشنامه مقیاس لیکرت رفتار خرید مصرف کننده
محصولی که با مشتریان طنین انداز شود، مزیت رقابتی به دست خواهد آورد – و هیچ راهی سریعتر از گسترش نظرسنجی ها برای بررسی رفتارهای آنها وجود ندارد!

مطالعه کنید: انجام مقاله ارزان

4. پرسشنامه مقیاس لیکرت در مورد رسانه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی هر روز بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما بوده است. با شخصی‌تر شدن، این سؤالات می‌توانند دیدگاه‌های جدیدی را در مورد اینکه چگونه رسانه‌های اجتماعی واقعاً بر رفتارها، ادراک خود و تعاملات دنیای واقعی فراتر از استفاده، تأثیر می‌گذارند، آشکار کنند.

مطالعه کنید: انجام رساله دکتری

5. پرسشنامه مقیاس لیکرت بهره وری کارکنان
عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بهره وری یک کارمند تأثیر بگذارد. به عنوان یک کارفرما، دانستن نقاط فشار و انتظارات کاری آنها به شما کمک می کند تا حمایت کانونی بیشتری از افراد در نقش ها یا تیم های خاص ارائه دهید.

مطالعه کنید: انجام پروپوزال

6. پرسشنامه مقیاس لیکرت در مورد استخدام و گزینش
دریافت بازخورد صریح در مورد نقاط درد و آنچه واقعا برجسته است می تواند دیدگاه های دست اول ارزشمندی برای تقویت تجربه نامزد ارائه دهد. این نمونه از پرسشنامه مقیاس لیکرت می تواند بینشی در مورد فرآیندهای استخدام و انتخاب ارائه دهد.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه ارشد

7. پرسشنامه آموزش و توسعه مقیاس لیکرت
این پرسشنامه مقیاس لیکرت می تواند برای درک درک کارکنان از جنبه های حیاتی نیازهای آموزشی استفاده شود. سازمان ها می توانند از نتایج برای شناسایی نقاط قوت و زمینه های بهبود در برنامه های آموزشی و توسعه خود استفاده کنند.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه ارشد

جمع‏ بندی و نتیجه‏ گیری

اندازه‏ گیری نگرش‏ ها دارای اصولی است که هرچه بیشتر این اصول رعایت شود، اندازه ‏گیری دقیق‏تر انجام می ‏شود، این اصول را به طور خلاصه می‏ توان به پنج قسمت‏ تقسیم کرد: تجانس یا دارای یک بعد بودن، حالت خطی یا قواصل برابر، پایایی‏، روایی و تکثیر مرحله ‏ای یا انباشته‏ ای.

مطالعه کنید: روش دلفی

پژوهشگران مختلف مقیاس ‏های گوناگون ایجاد کرده ‏اند، که در هریک از آن‏ها به یکی یا حداکثر دو تا از پنج شرط مذکور توجه خاص مبذول شده است و به دیگر شروط توجه‏ کمتری شده. یک روش برروی تجانس تمرکز کرده است، دیگری یرروی یافتن‏ واحدهای برابر، سومی در مورد تکثیر مرحله ‏ای و از این قبیل. به نظر نمی ‏رسد که بتوان‏ روش واحدی یافت که واجد همه این امتیازات باشد.

مطالعه کنید: انجام پروپوزال فوری

از این‏رو شناخت هدف هرکدام از این مقیاس ‏ها و تفاوت موجود بین آن‏ها حائز اهمیت بسیار است‏. به هرحال، نسنجیده‏ نمی ‏توان گفت کدام روش بهتر است. هرکدام دارای وجوه مهم و لازمی است، در عین‏ حال بر هر یک انتقادی وارد است. بهترین روش، همیشه آن روشی است که برای موضوع‏ مورد بررسی از سایرین مناسب ‏تر است.

مطالعه کنید: روش تحقیق

اگر خواهان مطالعه الگوی شکل‏ گیری یا کشف تئوری‏ های نگرشی هستید و به تجانس و تک ‏بعدی بودن اهمیت می ‏دهید، احتمالا روش‏ لیکرت مناسب‏ تر است. اگر علاقمند به مطالعه تغییرات نگرش یا سلسله ساخت یک نگرش‏ هستید و به تکثیر مرحله‏ ای و تک ‏بعدی بودن اهمیت می ‏دهید روش گاتمن ارحج می‏ باشد. اگر هدف مطالعه تفاوت‏ های گروهی است، و به فاصله برابر توجه دارید احتمالا باید روش ترستون را انتخاب کنید.

مطالعه کنید: پایان نامه

اگر هدف مطالعه فاصله ‏های اجتماعی باشد و تکثیر مرحله ‏ای هم برایتان مهم است از طیف بو گاردوس استفاده کنید. هریک از این مقیاس ‏ها یک کار را به نسبت، خوب انجام می ‏دهند، در نتیجه با توجه به نیازهای تحقیقی، مقیاسی‏ را که مناسب است باید انتخاب کرد.

انجام پایان نامه

به منظور داشتن رسالت علمی سعی کردم همیشه با دانشجویان طوری رفیق باشم که کم و کاستی های علمی خودشان را با من در میان بگذراند. در اینجا نیز سعی خوهم کرد به عنوان یک مشاور در انجام پایان نامه در کنارشان باشم. انجام مقاله و انجام پایان نامه در دوره دکتری و ارشد در رشته مدیریت و سایر رشته ها مهم است و دانشجویان را با مشکلات زیادی روبرو می کنند. سعی شده است در اینجا آموزش هایی در این زمینه و مشاوره در زمینه پایان نامه نویسی، مقاله نویسی انجام شود.

تزیسمی موسسه انجام پایان نامه