شماره تماس: 09387894096 

مقاله علمی و انواع آن - تزیسمی

مقاله علمی و انواع آن

مقاله علمی گزارش نوشته شده و انتشار یافته‌ای است که نتایج تحقیقات جدید در آن حوزه تخصصی را تشریح می‌نماید. می توان گفت انتشار مقالات علمی راهی است که یک پژوهشگر نتایج کار تحقیقاتی خود را با دیگر پژوهشگران و یا دانشمندان به اشتراک می‌گذارد و یا کارهای تحقیقاتی سایر پژوهشگران را در قالب یک مقاله مروری ارائه می‌نماید. می‌توان گفت جهت تکامل علم وجود مقالات اجتناب ناپذیر است چرا که مقالات مرتبط با یک زمینه علمی به صورت زنجیر وار به هم متصل بوده و اساس و بنیان کارهای تحقیقاتی هر پژوهشگر، مقالات قبلی می‌باشد. بنابراین باید دقت کرد که هدف یک مقاله علمی دادن اطلاعات است و نه تحت تاثیر قرار دادن خواننده.

مطالعه کنید: فرضیه

در نگارش مقاله باید به مساله سرقت ادبی و پارافریز مقاله اهتمام ویژه‌ای داشت. تقسیم بندی مقاله علمی بر اساس جنس و ماهیت مقالات قابل اننجام اس و تقسیم بندی‌های دیگری نیز می‌توان انجام داد. به عنوان مثال اگر از جنبه ارزش و اعتبار مقالات قصد تفکیک مقالات را داشته باشیم، می‌توان مقالات را به ISI و غیر ISI تقسیم بندی نمود. مقالات ISI مقالاتی هستند که در مجلاتی که جزو مجلات ISI می‌باشند، به چاپ می‌رسند که ترجمه مقالات ISI نیز بسیار تخصصی بوده و مترجم باتجربه و متبحری را نیاز دارد. در این قسمت انواع مقالات را صرفا از نظر ماهیت مقاله مورد بحث قرار می‌دهیم. بر اساس ماهیت مقاله، مقالات در دو دسته کلی مقاله علمی پژوهشی و مقاله مروری قرار می‌گیرند.

مطالعه کنید: بیانیه پایان نامه

مقاله علمی چیست؟

مقاله علمی یک نوع متن تخصصی و علمی است که به منظور گزارش دادن از نتایج تحقیقات علمی و ارائه دانش جدید به جامعه علمی و تخصصی، نوشته می‌شود. مقاله علمی معمولاً شامل توضیحاتی درباره مشکلات و فرضیات پژوهش، روش‌های انجام تحقیق، تجزیه و تحلیل داده‌ها و نتایج حاصل از تحقیق، بحث و بررسی نتایج، نتیجه‌گیری و مراجع است.

مطالعه کنید: دیمتل

مقالات علمی برای ارائه دانش جدید و روش‌های تحقیقی به جامعه علمی و تخصصی بسیار مهمند. این مقالات برای پژوهشگران، دانشجویان، مدیران و تصمیم‌گیران در صنعت و دولت و هر کسی که به دنبال دانش و اطلاعات تخصصی است، بسیار مفید واقع می‌شوند. علاوه بر این، مقالات علمی به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی علمی و تحقیقاتی پژوهشگران و دانشگاهیان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطالعه کنید: رساله دکتری

مقاله علمی اهمیت بسیار زیادی در جامعه دانشمندان دارد. به عنوان یکی از روش‌های ارائه نتایج تحقیقاتی، انتشار مقاله‌های علمی به دانشمندان در سراسر دنیا اجازه می‌دهد تا داده‌های همکاران خود در کشورهای دیگر را استفاده کنند و از آنها بهره‌مند شوند. این کاربرد مهم ترین فرصتی است که برای تبادل اطلاعات و رشد دانش علمی وجود دارد. همچنین، انتشار مقاله‌های علمی دانشمندان را تشویق می‌کند تا برای پیشرفت در زمینه خود، بیشتر تلاش کنند و تحقیقات بیشتری انجام دهند.

مطالعه کنید: نمونه گیری غیر احتمالی

چرا مقالات علمی مهم هستند؟

مقالات علمی به دلایل زیر بسیار مهم هستند:
. ارتباط دانشمندان با یکدیگر: مقالات علمی به دانشمندان کمک می‌کنند تا نتایج تحقیقات خود را با سایر دانشمندان در سراسر جهان به اشتراک بگذارند.
. اطلاعات جدید: مقالات علمی به دانشمندان کمک می‌کنند تا با اطلاعات جدید در زمینه‌های مختلف آشنا شوند و بتوانند به توسعه دانش در زمینه‌های مختلف کمک کنند.

مطالعه کنید: نمونه گیری تصادفی طبقه ای

. ارزش برای صنعت: مقالات علمی به شرکت‌ها و صنایع کمک می‌کنند تا به روز باشند و از دانش جدید استفاده کنند.
. پژوهش‌های بیشتر: مقالات علمی به دانشمندان کمک می‌کنند تا به سمت پژوهش‌های بیشتر در زمینه‌های مختلف حرکت کنند.
به طور خلاصه، مقاله علمی، یک گزارش تحقیقی است که به صورت دقیق در مورد یک موضوع خاص در علم، فناوری، پزشکی، اقتصاد و غیره نوشته شده است. مقالات علمی یکی از ابزارهای مهم در توسعه دانش و پیشرفت علمی هستند. این مقالات به دانشمندان کمک می‌کنند تا با اطلاعات جدید آشنا شوند و به توسعه دانش در زمینه‌های مختلف کمک کنند.

مطالعه کنید: نوشتن پروپوزال

ضرورت نوشتن انواع مقاله علمی

آگاهی از این موضوع که چه مقالاتی در مجله چاپ می‌شود، باعث خواهد شد تا مقالات را برای چاپ با توجه به قوانین آن مجله انجام شود.
معمولاً شش نوع مقاله علمی بیشتر در مجلات چاپ می‌شوند. به همین دلیل برای چاپ مقاله در مجلات شناخت انواع مقاله علمی ضرورت دارد. هنگامی که شما می‌دانید

مطالعه کنید: دفاع پایان نامه

شرایط نگارش برای چاپ هر مقاله در مجله چگونه است؛ با اطلاعات بیشتری شروع به نوشتن مقاله می‌کنید.
در حقیقت نوشتن مقاله نوعی پژوهش است که پس از پذیرش در مجلات بین‌المللی، مخاطبان زیادی می‌توانند آن را مطالعه نمایند.
این موضوع نه تنها باعث گسترش یک موضوع علمی در سراسر جهان می‌شود، بلکه اعتبار و شهرت شما را در آن زمینه تخصصی افزایش می‌دهد.

مطالعه کنید: اندازه اثر

انواع مقاله علمی

مقاله اصیل پژوهشی
احتمالاً زمانی که حرف از مقاله می‌شود، این نوع مقالات به ذهن شما می‌رسند. مقاله اصیل یا مقاله پژوهشی، به مقالاتی گفته می‌شود که حاصل اجرا و انجام یک پژوهش جدید در یک حیطه هستند. یعنی پژوهشگر یک موضوع نوین و تازه انتخاب می‌کند و روی آن پژوهش، بررسی و آزمایش انجام می‌دهد. سپس داده‌ها و اطلاعات به دست‌آمده، مورد تجزیه وتحلیل قرار می‌گیرند. در نهایت هم، اطلاعات پژوهش و نتایج حاصل در قالب مقاله اصیل در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود.

مطالعه کنید: متغیر

در واقع طی یک پژوهش‌ اصیل، پژوهشگر در راستای اهداف خود، فرضیه‌هایی طرح می‌کند و طی پژوهش سعی می‌نماید که برای آن‌ها پاسخ پیدا کند. در انتها این فرضیه‌ها تأیید یا رد می‌شوند. پس این نوع مقالات حاصل تلاش و پژوهش خود پژوهشگرانی است که آن مقاله را می‌نویسند و از این نظر دارای جایگاه ویژه‌ای در میان مقالات هستند. به خصوص اگر حیطه مورد پژوهش جدید و جذاب باشد و در مجله‌ای معتبر چاپ شود، ارزش آن بالاتر می‌رود.

مطالعه کنید: تحقیق توصیفی

این مقاله بخش‌های مختلفی دارد. بخش‌های اصلی مقاله اصیل پيوهشی شامل: مقدمه یا Introduction، مواد و روش‌ها یا Materials and Methods، نتایج یا Results، بحث یا Discussion و نتیجه‌گیری یا Conclusion، می‌باشد. در ابتدا نویسنده، به توضیحی در مورد مشکل و راه‌کارهای موجود، آمار و ارقام و اهداف و ضرورت انجام پژوهش می‌پردازد.

مطالعه کنید: تحقیقات کیفی

سپس ابزار و مواد لازم برای پژوهش و همچنین روش کار را به صورت جزئی و دقیق شرح می‌دهد. در قسمت بعد به ارائه داده‌ها، اطلاعات حاصل از تجزیه وتحلیل داده‌ها و نتایج طرح می‌پردازد. نتایج حاصل از پژوهش را با نتایج مطالعات مشابه مقایسه می‌کند و به بحث در رابطه با آن‌ها می‌پردازد. در نهایت، نتیجه نهایی پژوهش و همچنین پیشنهادات برای طرح‌های آتی را مطرح می‌کند.

مطالعه کنید: سرقت ادبی

مقاله مروری
این نوع مقالات، همانطور که از نام‌شان پیدا است، مروری بر مقالات گذشته هستند. یعنی پژوهشگر مقالات و مطالعات قبلی مرتبط با یک موضوع را جمع‌آوری می‌کند. سپس به مطالعه و بررسی دقیق آن‌ها و تجزیه وتحلیل نتایج آن‌ها می‌پردازد. در نهایت نتایج را در قالب مقاله مروری ارائه می‌کند. می‌توان گفت این نوع مقالات، در واقع خلاصه‌ای جمع‌وجور از نتایج چندین مطالعه یا همه مطالعات پیشین در یک موضوع است.

مطالعه کنید: روش دلفی

پس از این نظر این مقالات حائز اهمیت هستند؛ چرا که گاهی نتایج مطالعات در یک حیطه ضد و نقیض است یا مشخص نیست چند درصد مطالعات یک مسئله را تأیید یا تکذیب کرده‌اند و در نهایت مخاطب دچار سرگردانی می‌شود و نمی‌تواند نتیجه نهایی را تشخیص دهد. در اینجا مقالات مروری به کمک مخاطبان می‌آیند و به آن‌ها کمک می‌کنند دید جامع‌تر و بهتری نسبت به موضوع داشته باشند.

مطالعه کنید: انجام پروپوزال فوری

همچنین تصمیم‌گیری را برای سازمان‌ها و افراد بالادست راحت‌تر می‌کنند (مثلاً برای تصمیم‌گیری در مورد رویکردهای درمانی). بخش‌های اصلی این مقالات هم تقریباً مشابه مقالات اصیل است. نویسنده، ابتدا به توضیح مقدمه‌ای از مشکل و یا مسئله مورد نظر و اهداف پژوهش می‌پردازد. سپس روش انجام مطالعه، بحث و نتیجه‌گیری نهایی ارائه می‌شود.

مطالعه کنید: روش تحقیق

مطالعه موردی
گاهی اوقات در محیط بالین و درمان و یا حتی پژوهشی، پژوهشگران با کیس (یا کیس‌های) نادر یا عجیبی مواجه می‌شوند. که این کیس در یک یا چند مسئله، متفاوت از سایر کیس‌های مشابه است؛ مثلاً علائم متفاوت یا جدیدی در فرد بروز پیدا می‌کند، فرد به درمان پاسخ نمی‌دهد یا مقاومت دارویی نشان می‌دهد، روند بیماری یا پاسخ به درمان فرد متفاوت از سایر بیماران است، کیس علائم و نشانه‌هایی دارد که تا به حال در فردی دیده نشده، درمان یا داروی جدیدی که استفاده شده روی فرد اثر گذاشته، عوارض جانبی یا اثرات دارویی که قبلاً دیده نشده‌اند و یا مواردی از این دست.

مطالعه کنید: پایان نامه

در این حالت پزشک یا اعضای کادر درمان یا دانشجوها می‌توانند با نوشتن شرح حال بیمار و اتفاقی که رخ داده است به صورت علمی و صادقانه، این نوع مقالات را به چاپ برسانند. با این کار سایر افراد در کادر درمان و حیطه‌های پزشکی از این رخداد مطلع می‌شوند و می‌توانند در مواجهه با بیماران مشابه، بهتر عمل کنند. همچنین پژوهشگران دیگر می‌توانند از این مقالات به عنوان ایده‌ی پژوهشی استفاده کنند.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت دولتی

مقالات کیس ریپورت شامل بخش‌های اصلی مقدمه یا Introduction، معرفی کیس یا Case presentation، بحث یا Discussion، نتیجه‌گیری یا Conclusion می‌باشند. در این نوع مقالات، نویسنده ابتدا باید به توضیح مفصلی در مورد کیس بپردازد. این اطلاعات شامل توضیحاتی در مورد بیماری، شرح حال بیمار، روند درمانی، داروهای استفاده شده، علائم بیماری، عوارض جانبی و… می‌باشد. همچنین در صورت وجود تست‌های آزمایشگاهی، تصاویر سونوگرافی یا سی‌تی اسکن، عکس از ضایعه یا بافت و مدارک این چنینی، این‌ها هم باید ضمیمه مقاله شوند و در دسترس مخاطبان قرار گیرند. در نهایت هم نویسنده باید طی نتیجه‌گیری، نتیجه نهایی را به صورت واضح برای مخاطبان مشخص کند.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی

گزارش‌ها یا نامه‌های کوتاه
گزارش‌ها، مقالات کوتاهی هستند که باید تعداد کلمات محدودی داشته باشند. در واقع این مقالات خلاصه‌ای از مقاله پژوهشی هستند یا بر اساس محتوای یک مقاله پژوهشی نوشته می‌شوند. پس باید یک مقاله پژوهشی اصیل نوشته شود و منتشر گردد، تا بتوان مبنی بر آن گزارش یا نامه کوتاه نوشت. در واقع این نامه‌ها و گزارش‌ها برای شرح موافقت یا مخالفت نسبت به نتیجه یک مقاله، بیان نقاط قوت و نقاط ضعف، بیان نقد، نظر یا پیشنهاد در مورد قسمت یا مسئله‌ای در پژوهش، اضافه کردن مطلب یا گزارش وجود موارد ضدونقیض در مقاله و مواردی از این دست است.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت کارآفرینی

نمونه‌ای از این مقالات، نامه‌ای به سردبیر یا letter to editor، می‌باشد. در این مقالات نویسنده به شرح مورد یا موراد ذکر شده می‌پردازد و برای بیانات و انتقادات خود از استدلال‌ها، شواهد و مدارک موجود استفاده می‌نماید. هر چند این مقالات پژوهشی نیستند و ارزش و اعتبار در حد مقالات اصیل ندارند، اما باز هم جایگاه خود را دارند. گاهی اوقات، خود مجلات از مخاطبان خود درخواست می‌کنند که چنین گزارش‌هایی در حیطه مشخص یا در مورد مقالات منتشرشده توسط مجله را بنویسند. البته در نگارش این نوع مقالات نباید مقالات دیگر را زیر سوال ببرید. همچنین باید نظرات خود را محترمانه و بدون غرض‌ورزی بیان نمایید.

مطالعه کنید: انجام مقاله فوری

مقاله نظری
مقالات نظری یا تئوری هم مقالات کوتاهی هستند که محدودیت تعداد کلمه برای آن‌ها وجود دارد (معمولاً تا دوهزار کلمه). در این نوع مقالات، پژوهشگر به بیان دیدگاه شخصی خود در یک حیطه می‌پردازد. درواقع نقاط قوت و ضعف نظریه مورد نظر یا نقد خود در رابطه با آن تئوری را همراه با ارائه دلیل و مدرک بیان می‌کند و در نهایت به بیان نظریه خود می‌پردازد.

مطالعه کنید: قیمت پایان نامه ارشد

در این نوع مقالات، آزمایش و پژوهش میدانی صورت نمی‌گیرد. ارزش و اعتبار این مقالات از مقالات اصیل پایین‌تر است اما باز هم به پیشرفت علم و انتقال تجربه به سایر پژوهشگران کمک می‌کنند. معمولاً در حیطه‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی، فلسفه، ادبیات و… کاربرد دارند. انتشار این نوع مقالات به نحوه نگارش، بیان استدلال‌های کافی و صحت داشتن و شفاف و واضح بودن مطالب بیان‌شده بستگی دارد.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت گردشگری

نقد کتاب
نقد کتاب هم یکی دیگر از انواع مقالات است که باعث می‌شود آخرین کتاب‌های منتشرشده، مورد بررسی قرار بگیرند و پژوهشگران بتوانند نظرات و دیدگاه‌های این کتاب‌ها را به طور خلاصه، به دیگر پژوهشگران منتقل کنند. نقد کتاب هم باید کوتاه نوشته شود پس برای نوشتن آن نیاز به زمان زیادی نیست. در این صورت پژوهشگران می‌توانند همزمان با خواندن کتاب‌های مرتبط با حوزه کاری‌شان و کسب اطلاعات، مقاله هم بنویسند و رزومه خود را قوی‌تر کنند.

مطالعه کنید: انجام پایان نامه مدیریت آموزشی

تقسیم‌بندی انواع مقالات علمی از لحاظ محل انتشار چگونه است؟

1. مقاله ژورنالی: مقالات ژورنالی یونیک بوده و کیفیت و اعتبار بالایی دارند. این نوع از مقالات در پایگاه‌های خارج از کشور مانند آی اس آی، اسکوپوس و… به چاپ می‌رسند. همچنین در داخل کشور نیز در داخل انواع مجلات علمی و پژوهشی افراد می‌توانند مقاله خود را به چاپ برسانند. برای نوشتن انواع مقالات ژورنالی باید همانطور که قبلاً توضیح دادم آیین‌نامه نگارشی مجله مورد نظر را بررسی کنید.

مطالعه کنید: نمونه گیری تصادفی

2. مقاله کنفرانسی: همانطور که از نام این نوع از مقاله مشخص است برای انواع کنفرانس و ارائه در این کنفرانس‌ها آماده می‌شود. نوشتن مقالات کنفرانسی نسبت به سایر مقالات بسیار ساده است. معمولاً اساتید دانشگاه در ابتدای انجام انواع کارهای پژوهشی به دانشجویان توصیه می‌کنند که کار پژوهشی خود را با مقاله کنفرانسی آغاز کنند. بعضی از مقالات کنفرانسی در صورت داشتن بار علمی و کیفیت بالا برای مجلات معتبر ارسال می‌شوند.

مطالعه کنید: تحقیق پیمایشی

تقسیم‌بندی مقالات علمی از لحاظ دسترسی چگونه است؟

منظور از دسترسی مقاله چیست؟ هنگامی که صحبت از دسترسی می‌شود یعنی افراد دیگر برای خواندن این مقاله و دسترسی به آن باید هزینه‌ای پرداخت کنند یا خیر.
این مقالات شامل مقالات اپن اکسس و کلوز اکسس هستند. بعضی از افراد تصور می‌کنند که مقالات اپن اکسس دارای بار علمی بالایی نیستند؛ در حالیکه این تصور اشتباه بوده و بسیاری از مقالات اپن اکسس جز مقالات آی اس آی هستند!!!

مطالعه کنید: تحلیل همبستگی

1. مقاله اپن اکسس: این نوع از مقاله با هدف افزایش بار علمی جامعه و نویسندگان نوشته می‌شود. به همین دلیلبه صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ نوع هزینه‌ای در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد. اما پژوهشگران برای چاپ این نوع از مقالات باید مبلغ تعیین شده را به حساب نشریه واریز نمایند.
2. مقاله کلوز اکسس: نام دیگر این نوع از مقالات، مقالات پولی است. اما چرا این مقالات به مقالات پولی معروف هستند؟ زیرا پژوهشگر برای چاپ مقاله خود هیچ نوع هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند. اما هر شخصی بخواهد این مقالات را مطالعه کند، حتماً باید برای مطالعه هزینه به حساب نشریه واریز کند.

انجام پایان نامه

به منظور داشتن رسالت علمی سعی کردم همیشه با دانشجویان طوری رفیق باشم که کم و کاستی های علمی خودشان را با من در میان بگذراند. در اینجا نیز سعی خوهم کرد به عنوان یک مشاور در انجام پایان نامه در کنارشان باشم. انجام مقاله و انجام پایان نامه در دوره دکتری و ارشد در رشته مدیریت و سایر رشته ها مهم است و دانشجویان را با مشکلات زیادی روبرو می کنند. سعی شده است در اینجا آموزش هایی در این زمینه و مشاوره در زمینه پایان نامه نویسی، مقاله نویسی انجام شود.

تزیسمی موسسه انجام پایان نامه