AHP چیست؟

AHP چیست؟

Ahp چیست؟ ، فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) روشی برای سازماندهی و تجزیه و تحلیل تصمیمات پیچیده با استفاده از ریاضی و روانشناسی است. در دهه 1970 توسط Thomas L. Saaty توسعه داده شد و از آن زمان به بعد اصلاح شده است. این شامل سه بخش است: هدف یا مشکل نهایی که می‌خواهید حل کنید، همه راه‌حل‌های ممکن که جایگزین نامیده می‌شوند، و معیارهایی که در مورد گزینه‌ها قضاوت خواهید کرد. AHP یک چارچوب منطقی برای یک تصمیم مورد نیاز با کمی کردن معیارها و گزینه‌های جایگزین، و برای ارتباط آن عناصر با هدف کلی فراهم می‌کند.

ذینفعان اهمیت معیارها را در هر زمان، از طریق مقایسه‌های زوجی مقایسه می‌کنند. به عنوان مثال، آیا به مزایای شغلی یا داشتن یک رفت و آمد کوتاه بیشتر اهمیت می دهید و چقدر بیشتر؟ AHP این ارزیابی ها را به اعداد تبدیل می کند که می توان آنها را با همه معیارهای ممکن مقایسه کرد. این قابلیت کمی سازی AHP را از سایر تکنیک های تصمیم گیری متمایز می کند.

در مرحله نهایی فرآیند، اولویت های عددی برای هر یک از گزینه های جایگزین محاسبه می شود. این اعداد نشان‌دهنده مطلوب‌ترین راه‌حل‌ها، بر اساس تمام مقادیر کاربران است.

AHP چیست؟
AHP چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

AHP چیست؟

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) یک تکنیک تصمیم گیری منطقی است. این فرآیند داده های کمی، محاسبات، داده های کیفی و روانشناسی انسان را ادغام می کند. این روش تمام گزینه های ممکن را برای به دست آوردن بهترین راه حل ممکن در نظر می گیرد.

 

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: Anp چیست؟

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی توضیح داده شد- AHP چیست؟

اصطلاح فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) به تصمیم گیری منطقی اشاره دارد. در حین استفاده از این روش، مدیران از هر گزینه ممکن استفاده کرده و محتاطانه ترین گزینه را انتخاب می کنند. اما نه فقط مدیران. هر فردی روزانه تصمیم می گیرد. تصمیم بر اساس داده ها و عوامل روانی است.

در دهه 1970، توماس ال ساعتی تکنیک تصمیم گیری سلسله مراتبی تحلیلی را پیشنهاد کرد. پروفسور ساعتی در دانشگاه پیتسبورگ تدریس می کرد. او علاوه بر نظریه پرداز بودن، مخترع و معمار بود.

AHP یک فرآیند سه قسمتی را دنبال می کند. ابتدا مشکل مشخص می شود. سپس تصمیم گیرنده جایگزین های احتمالی را تجزیه و تحلیل کرد. در نهایت تصمیم گیرنده معیاری برای انتخاب بهترین گزینه از بین گزینه ها پیدا می کند. این روش تصمیم گیری می تواند برای انتخاب یک سهام یا حتی برای یک تصمیم روزمره زندگی روزمره، مثلاً انتخاب یک منو برای صبحانه استفاده شود.

AHP برای تبدیل عوامل ناملموس یا روانی به مقادیر قابل مقایسه استفاده می شود. برای دستیابی به آن، AHP عوامل نامشهود یا روانشناختی را به ارزش تبدیل می کند و سپس به مقایسه و رفع ناسازگاری ها با نتیجه کمک می کند تا بهترین راه حل مناسب را ارائه دهد. سپس تصمیم گیرنده ناسازگاری بین عامل خاص و نتیجه را از بین می برد.

AHP فازی نوعی از AHP است که روش های کمی و کیفی را ادغام می کند. در این تغییر، محقق عوامل را به سطوح هدف طبقه بندی می کند.

مراحل- AHP چیست؟

مراحل فرآیند تحلیل سلسله مراتبی به شرح زیر است:

شماره 1 – تعریف مسئله یا هدف

پروفسور توماس ال ساعتی معتقد بود که یک مسئله همیشه دارای مسائل فرعی است. از این رو، روش AHP مسئله را به بخش‌های فرعی تقسیم می‌کند و تحلیل علت ریشه‌ای را پیاده‌سازی می‌کند. تجزیه و تحلیل علت ریشه ای دلیل اساسی پشت هر مشکل یا موقعیتی را شناسایی می کند. با ایجاد پل ارتباطی علت و معلولی برای یک رویداد، به دستیابی به راه حل بهینه کمک می کند.

این رویکرد در صنایع مختلف، از مراقبت های بهداشتی و نرم افزار گرفته تا محیط زیست و تولید، اعمال می شود.

شماره 2 – بیان گزینه های جایگزین

در مرحله دوم، تصمیم گیرنده تمام راه حل های ممکن (جایگزین) را جمع آوری می کند. در فرآیند آزمون و خطا، هر معیار در برابر نتیجه بررسی می شود. عملکرد هر جایگزین به طور مفصل ثبت می شود.

شماره 3 – تعیین اولویت ها و معیارها

سپس تصمیم گیرنده یک ماتریک ایجاد می کند. آنها جایگزین ها را به صورت جفت و ست مقایسه می کنند. با استفاده از معیارهای تعیین شده، تصمیم گیرنده جایگزین هایی را که با نتیجه مطلوب منطبق نیستند حذف می کند.

شماره 4 – سازگاری را بررسی کنید

در مرحله 4، تصمیم گیرنده دارای داده های بزرگ است. اگر مقایسه نتایج متناقضی داشته باشد، تحلیلگر مراحل آنها را ردیابی می کند و محاسبات را دوباره بررسی می کند. به این ترتیب می توان از بروز خطا جلوگیری کرد.

شماره 5 – تعیین وزن نسبی

در مرحله آخر از نرم افزار برای انجام محاسبات کمی استفاده می شود. این مرحله وزن های نسبی را که معیارهای داده شده را پشتیبانی می کند، خروجی می دهد. این نتیجه در قالب یک معادله بیان می شود.

بنابراین، تصمیم گیرنده معادله را برای رسیدن به بهترین راه حل ممکن برای سناریوی خاص اعمال می کند.

مثال ها- AHP چیست؟

اجازه دهید برای درک بهتر روش، به مثال های فرآیند تحلیل سلسله مراتبی نگاه کنیم.

مثال شماره 1

بیایید فرض کنیم که میراندا می خواهد به کشور جدیدی نقل مکان کند. او می تواند برای شغل جدید به کانادا نقل مکان کند یا در همان جایی که هست (نیویورک) بماند. این مثال یک فرآیند سلسله مراتب روانشناختی است. راحتی و استاندارد زندگی معیار اصلی است.

در اینجا، مشکل اصلی بیشتر به چندین مشکل کوچکتر تقسیم می شود. کانادا می تواند گران باشد. میراندا به تازگی در شغل خود در نیویورک ارتقا یافته است، بنابراین می تواند به راحتی به کانادا و نیویورک برود و از آن خارج شود. همچنین مادر میراندا در نیویورک زندگی می کند.

علاوه بر این، معیارهای دیگری مانند هزینه، راحتی، ایمنی و رشد وجود دارد. میراندا می‌تواند هر معیار را با تخصیص یک مقدار و انجام یک مقایسه زوجی به یک عامل ملموس تبدیل کند.

اول، میراندا عوامل را با استفاده از سه معیار – هزینه، راحتی و ایمنی مقایسه می کند. میراندا جایگزین ها را به صورت جفت مقایسه می کند. میراندا به هر عامل یک مقدار قابل اندازه گیری اختصاص می دهد و آنها را با نتیجه مطلوب مقایسه می کند. سپس نتایج را از نظر سازگاری بررسی می کند.

در پایان فرآیند تصمیم گیری، میراندا به این نتیجه می رسد که معایب نقل مکان به کانادا بیشتر از جوانب مثبت است. بنابراین او تصمیم می گیرد در جای خود بماند.

مثال شماره 2

فیتون معمولا در AHP استفاده می شود. AHP یک رهبر را بر اساس معیارهای متعدد انتخاب می کند – کاریزما، سن، تحصیلات و تجربه. به هر معیار یک مقدار قابل سنجش اختصاص داده می شود – مثلاً 1 امتیاز برای کاریزما، 1 برای تحصیلات و 1 برای تجربه.

با استفاده از مقیاس های AHP، معیارها با یکدیگر مقایسه می شوند. تحلیلگر هر مرحله را برای ناهماهنگی بررسی می کند. در صورت ناسازگاری، مرحله با استفاده از پارامترهای مختلف تکرار می شود.

مزایا و معایب- AHP چیست؟

مزایا و معایب فرآیند تحلیل سلسله مراتبی به شرح زیر است:

. کل مفهوم AHP ساده و آسان برای استفاده است.
. درک نتایج AHP بسیار آسان است.
. اکثر موارد، نتایج AHP در سناریوهای دنیای واقعی بر اساس معیارهای متعدد به خوبی انجام می شود.
. فرآیند AHP نتایج را از نظر سازگاری بررسی می کند. به این ترتیب از بروز خطا جلوگیری می شود.
. AHP راه حلی برای سوگیری شخصی در تصمیم گیری است، چه در تصمیم گیری روزانه و چه در تصمیم گیری های شرکتی.

معایب فرآیند سلسله مراتب عبارتند از:

. برنامه های AHP از ریاضیات پیشرفته و بردارهای ویژه استفاده می کنند.
. برای خودکارسازی فرآیند، تحلیلگر باید فرآیند محاسبه را بداند.
. این فرآیند عوامل و احساسات ناملموس را به داده های کمی تبدیل می کند. علیرغم اینکه یک روش عینی است، این مرحله کاملاً ذهنی است. اگر تحلیل گران مختلف فرآیند یکسانی را انجام دهند، ممکن است عوامل کمیت متفاوتی داشته باشند.
. AHP به قابلیت های محاسباتی قوی نیاز دارد.
. این فرآیند زمان و تلاش زیادی را صرف می کند.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: تاپسیس

 

سوالات متداول (سؤالات متداول)- AHP چیست؟

1. فرآیند تحلیل سلسله مراتبی چگونه استفاده می شود؟

چارچوب AHP بر اساس عوامل منطقی ساخته شده است. این یک روش رایج تصمیم گیری است – بهترین راه حل ممکن بر اساس عوامل کمی و کیفی تعیین می شود. در بسیاری از زبان های برنامه نویسی استفاده می شود.

2. فرآیند تحلیل سلسله مراتبی در GIS چیست؟

GIS یک سیستم اطلاعات جغرافیایی است که برای ایجاد و مدیریت داده های نقشه استفاده می شود. GIS با یک AHP برای تعیین مناسب بودن زمین با استفاده از معیارهای متعدد ادغام شده است.

3. آیا فرآیند تحلیل سلسله مراتبی کیفی است؟

AHP در حال حاضر در تصمیم گیری های روزمره اعمال می شود – بسیاری از افراد برای تصمیم گیری های روزمره به تفکر منطقی و انتقادی خود متکی هستند. بنابراین، AHP تلفیقی از ویژگی های کیفی و کمی است. عوامل محسوس و نامشهود را در بر می گیرد. در نهایت روند به بهترین راه حل ممکن برای سناریوی داده شده محدود می شود.

AHP چیست؟
AHP چیست؟ – تزیسمی

چگونه از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی استفاده کنیم؟- AHP چیست؟

AHP شامل چهار مرحله است:

(1) تصمیم، گزینه ها و معیارها را مشخص کنید.

(2) مقایسه های زوجی انجام دهید.

(3) وزن اهمیت هر معیار را محاسبه کنید.

(4) با محاسبه چیزی به نام سودمندی، بهترین گزینه را شناسایی کنید.

تصمیم، گزینه ها و معیارها

هر تصمیمی با یک سوال شروع می شود: کدام گزینه برای شما مناسب است؟ به عنوان مثال، می توانید از AHP برای انتخاب دانشگاهی که در آن شرکت کنید استفاده کنید. در این سناریو، ممکن است بخواهید تصمیم بگیرید که کدام یک از سه گزینه برتر شما (دانشگاه های A، B، یا C) برای شما بهترین است. هنگامی که سوال و گزینه ها را درک کردید، سپس تصمیم می گیرید که کدام معیار را در نظر بگیرید. شاید سه معیار مهم برای شما یافتن مدرسه ای مقرون به صرفه، نزدیک به خانه و دارای رتبه خوب باشد. هنگامی که این معیارها را شناسایی کردید، می توانید فرآیند مقایسه های زوجی را آغاز کنید.

مقایسه های زوجی

سپس معیارهای مهمی که شناسایی کردید در ماتریس ها سازماندهی می شوند. یک شبکه matrixA با اطلاعاتی مانند اعداد، حروف و نمادهایی که در ردیف ها و ستون ها مرتب شده اند. یک شبکه با اطلاعات مرتب شده در ردیف و ستون است. در ماتریس های AHP، هر معیار سطر و ستون مخصوص به خود را دارد. ماتریس های مربعی به دست آمده امکان مقایسه زوجی همه ترکیب های ممکن معیارها را فراهم می کنند.

وزن های مهم

سپس ماتریس تکمیل‌شده برای محاسبه وزن‌های اهمیت استفاده می‌شود، که به شما می‌گوید هر معیار چقدر در تصمیم شما تأثیر خواهد داشت. هر چه وزن یک معیار معین بالاتر باشد، تأثیر بیشتری بر تصمیم نهایی شما خواهد داشت. این بخش از AHP بر جبر خطی متکی است. اولین قدم برای تعیین وزن یک معیار، یافتن میانگین هندسی مقدار متوسط مجموعه ای از اعداد است که با استفاده از حاصل ضرب مقادیر آنها به جای مجموع آنها پیدا می شود. (V) ردیف. میانگین هندسی نوعی میانگین است. می توانید میانگین هندسی را با ضرب تمام امتیازهای اهمیت نسبی از ردیف (x) و گرفتن ریشه n این محصول (که n = تعداد کل معیارها) بدست آورید. برای این نوع محاسبات بهتر است از میانگین هندسی استفاده شود تا میانگین حسابی (sum/n). این معادله نمونه به شما نشان می دهد که چگونه میانگین هندسی معیار 1 از ماتریس عمومی 3 × 3 را محاسبه کنید.

بعد، میانگین هندسی معیار را بر مجموع میانگین هندسی همه معیارها تقسیم کنید. اعشار حاصل وزن (W) آن معیار است. این روش نرمال سازی نامیده می شود، زیرا تضمین می کند که مجموع تمام وزن ها برابر با 1 یا 100٪ باشد. مجموع وزن ها 1 می شود زیرا هر معیار بخشی از کل تصمیم را به حساب می آورد. این معادله نمونه به شما نشان می دهد که چگونه وزن معیار 1 از ماتریس عمومی 3 × 3 را محاسبه کنید.

زمان استفاده از روش AHP

هنگام تصمیم گیری می توانید از روش AHP استفاده کنید:

. چندین ذینفع را درگیر می کند
. نیاز به هزینه قابل توجه یا تعداد زیادی منابع دارد
. یک تصمیم بلند مدت است
. تاثیر قابل توجهی روی شرکت دارد
. برای توجیه آن به حمایت بیشتری نیاز دارد

علاوه بر این، می‌توانید از چارچوب AHP برای ساختاردهی طیف گسترده‌ای از فرآیندها استفاده کنید که شامل تصمیم‌گیری‌های متعدد است. به عنوان مثال، مدیران منابع انسانی ممکن است از ماتریس AHP برای سازماندهی و ارزیابی برنامه ها در طول فرآیند استخدام استفاده کنند. تیم های توسعه نرم افزار همچنین می توانند ساختار AHP را در تصمیم گیری های مربوط به طراحی، استقرار و عیب یابی اعمال کنند. چارچوب AHP ابزار مؤثری برای بسیاری از متخصصان فراهم می کند، بنابراین می تواند در بسیاری از صنایع رایج باشد.

خلاصه

AHP یک ابزار قدرتمند است که می تواند در خانه، مدرسه یا محل کار استفاده شود. سوگیری را از فرآیند تصمیم گیری حذف می کند و اطمینان می دهد تصمیمی که می گیرید منعکس کننده ارزش ها و اولویت های شما است. دفعه بعد که با یک تصمیم دشوار مواجه شدید، برای انتخاب خود از AHP استفاده کنید. امکانات بی پایان هستند – AHP فقط با خلاقیت شما در به کارگیری آن محدود می شود.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *