7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)

7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)

7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال) ، مطالعات مشاهده‌ای می‌تواند به آماردانان، دانشمندان، روان‌شناسان، تحلیل‌گران بازار تجاری و دیگر متخصصان کمک کند تا رفتارها یا پدیده‌های طبیعی را درک کنند. انواع مختلف مطالعات مشاهده‌ای، همگی مزیت‌های مشخصی را برای افراد یا سازمان‌هایی که قصد انجام تحقیقات را دارند، ارائه می‌کنند. اگر در هر زمینه ای کار می کنید که تحقیق در آن ضروری است، ممکن است با انواع مختلف مطالعات مشاهده ای روبرو شوید و نیاز به درک نحوه کار آنها داشته باشید.
در این مقاله به این می پردازیم که مطالعات مشاهده ای چیست، چند نمونه از مطالعات مشاهده ای، هفت نوع اصلی مطالعات مشاهده ای و چگونگی مقایسه مطالعات مشاهده ای با مطالعات تجربی.

7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)
7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال) – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعات مشاهده ای چیست؟

مطالعات مشاهده ای فرآیندهای تحقیقاتی هستند که در آن افراد یا سازمان ها چیزی را بدون دستکاری در آن بررسی می کنند. بیشتر مطالعات رصدی امروزه شامل مشاهده افراد یا حیوانات است، اما محققان ممکن است پدیده های طبیعی مانند آب و هوا یا آتشفشان ها را نیز مشاهده کنند. محققان ممکن است یک یا چند عامل مرتبط با موضوع انتخابی خود، مانند یک ویژگی یا رفتار را مطالعه کنند. اگر محققی مطالعات مشاهده ای را انتخاب کرده باشد، سعی در تغییر یا تأثیرگذاری بر عوامل تحت مشاهده ندارد.

نمونه مطالعه مشاهده ای- 7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)

طراحی و انجام مطالعات مشاهده ای معمولاً کاملاً ساده است. گاهی تنها چیزی که نیاز دارید یک دفترچه یادداشت و خودکار است! همانطور که مطالعه خود را طراحی می کنید، می توانید این مراحل را دنبال کنید.

مرحله 1: موضوع و اهداف تحقیق خود را مشخص کنید

اولین قدم این است که مشخص کنید به چه چیزی علاقه دارید و چرا می خواهید مشاهده کنید. اگر به دلایل عملی یا اخلاقی قادر به انجام آزمایش نباشید، یا اگر موضوع تحقیق شما به رفتارهای طبیعی بستگی دارد، مطالعات مشاهده ای بسیار مناسب است.

مرحله 2: نوع و تکنیک مشاهده خود را انتخاب کنید

از نظر تکنیکی باید چند نکته را در نظر گرفت:

. آیا از قبل تعیین می‌کنید چه چیزی را می‌خواهید مشاهده کنید یا با ذهن باز وارد آن می‌شوید؟
. آیا روش تحقیق دیگری وجود دارد که همگام با مطالعه مشاهده ای منطقی باشد؟
. آیا در تحلیل شما تفاوتی ایجاد می کند که شرکت کنندگان شما بدانند شما آنجا هستید؟
اگر بله، مطمئن شوید که یک مشاهده پنهان انجام می دهید.
اگر نه، به این فکر کنید که آیا مشاهده از راه دور یا شرکت فعال در مشاهده شما مناسب تر است.
. چگونه می توانید از متغیرهای گیج کننده ای که می توانند بر تحلیل شما تأثیر بگذارند جلوگیری کنید؟

به طور کلی، سازماندهی بسیار مهم است. یک مختصر برای یادداشت‌های خود ابداع کنید، یا شاید الگوهایی طراحی کنید که بتوانید آن‌ها را پر کنید. از آنجایی که این مشاهدات در زمان واقعی انجام می‌شوند، شانس دومی با همان داده‌ها نخواهید داشت.

مرحله 3: مطالعه مشاهده ای خود را تنظیم کنید

قبل از انجام مشاهدات خود، باید به چند نکته توجه کنید:

. از قبل برنامه ریزی کنید: اگر به مهدکودک ها علاقه مند هستید، باید با تعدادی در منطقه خود تماس بگیرید تا برای بازدید برنامه ریزی کنید. ممکن است همه آنها اجازه مشاهده را ندهند، یا ممکن است رضایت والدین لازم باشد، بنابراین به خودتان زمان کافی بدهید تا همه چیز را تنظیم کنید.
. روش یادداشت برداری خود را تعیین کنید: مطالعات مشاهده ای اغلب بر یادداشت برداری تکیه می کنند زیرا روش های دیگر، مانند ضبط ویدئو یا صدا، خطر تغییر رفتار شرکت کنندگان را به دنبال دارد.
. اگر می‌خواهید ضبط کنید، از شرکت‌کنندگان خود (یا والدین آنها) رضایت آگاهانه دریافت کنید: در نهایت، حتی اگر ممکن است تجزیه و تحلیل شما را آسان‌تر کند، چالش‌های ناشی از ضبط شرکت‌کنندگان اغلب قلم و کاغذ را انتخاب بهتری می‌کند.

مرحله 4: مشاهده خود را انجام دهید

پس از اینکه نوع مشاهده را انتخاب کردید، در مورد تکنیک خود تصمیم گرفتید و زمان و مکان را انتخاب کردید، نوبت به انجام مشاهده می رسد.

هنگام انجام مطالعات مشاهده ای، بسیار مراقب متغیرهای مخدوش کننده یا “در کمین” باشید. در مثال بالا، شما کودکان را در حال رها شدن مشاهده کردید و بررسی کردید که آیا ناراحت هستند یا خیر. با این حال، عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند در اینجا نقش داشته باشد (به عنوان مثال، بیماری).

مرحله 5: داده های خود را تجزیه و تحلیل کنید

پس از پایان مشاهده، بلافاصله افکار و برداشت های اولیه خود و همچنین سوالات بعدی یا هر مسئله ای را که در طول مشاهده متوجه شدید، ثبت کنید. اگر مشاهدات خود را به صورت صوتی یا تصویری ضبط کرده اید، می توانید آنها را رونویسی کنید.

تحلیل شما می تواند رویکردی استقرایی یا قیاسی داشته باشد:

. اگر مشاهدات خود را به روشی بازتر انجام داده اید، یک رویکرد استقرایی به داده های شما اجازه می دهد موضوعات شما را تعیین کنند.
. اگر قبل از انجام مشاهدات خود فرضیه‌های خاصی داشتید، یک رویکرد قیاسی تجزیه و تحلیل می‌کند که آیا داده‌های شما مضامین یا ایده‌هایی را که قبلاً داشتید تأیید می‌کنند یا خیر.

در مرحله بعد، می توانید تحلیل موضوعی یا محتوایی خود را انجام دهید. با توجه به ماهیت باز بودن مطالعات مشاهده ای، بهترین تناسب احتمالاً تحلیل موضوعی است.

مرحله 6: در مورد راه های تحقیقات آینده بحث کنید

مطالعات مشاهده‌ای عموماً ماهیت اکتشافی دارند و به دلیل حساسیت بسیار بالایی که نسبت به سوگیری مشاهده‌گر و متغیرهای مخدوش‌کننده دارند، اغلب به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند نتیجه‌گیری مستقلی به دست آورند. به همین دلیل، مطالعات مشاهده ای فقط می توانند ارتباط را نشان دهند، نه علت را.

اگر در مورد نتایج اولیه ای که گرفته اید هیجان زده هستید و می خواهید موضوع خود را ادامه دهید، ممکن است لازم باشد به روش تحقیق دیگری مانند آزمایش تغییر دهید.

7 نوع مطالعات مشاهده ای- 7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)

هفت نوع مطالعه مشاهده ای وجود دارد. محققان ممکن است انتخاب کنند که از یک نوع مطالعه مشاهده‌ای استفاده کنند یا هر یک از این رویکردهای مطالعه مشاهده‌ای چندگانه را ترکیب کنند:

1. مطالعات مقطعی

مطالعات مقطعی زمانی اتفاق می‌افتد که پژوهشگران موضوع انتخابی خود را در یک مقطع زمانی خاص مشاهده کنند. این روش یکی از ساده‌ترین انواع مطالعات مشاهده‌ای است، زیرا نیازی به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل چندباره داده‌ها ندارد. برای مثال، دانشمندی که یک مطالعه مقطعی انجام می‌دهد، ممکن است به این موضوع نگاه کند که افراد از یک گروه جمعیتی خاص، مانند گروه سنی، چقدر به یک بیماری خاص مبتلا می‌شوند.

2. مطالعات مورد شاهدی

مطالعات مورد شاهدی شامل مقایسه دو یا چند گروه از شرکت کنندگان یا پدیده ها است. یکی از این گروه ها گروه کنترل و بقیه گروه های درمانی هستند. تنها تفاوت بین گروه کنترل و تیمار، عامل تحت نظر است. مقایسه گروه کنترل با گروه درمان به اطمینان از معتبر بودن نتایج مطالعه کمک می کند.

به عنوان مثال، تصور کنید که می خواهید تأثیر کافئین بر عادات خواب را مطالعه کنید. گروه درمانی شما افرادی هستند که به طور منظم کافئین می نوشند. گروه کنترل شما از نظر جمعیتی، مانند سن و جنسیت، با گروه درمانی شما مطابقت دارد، اما به طور منظم کافئین مصرف نمی کند. مطالعه عادات خواب هر دو گروه می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کافئین چگونه بر عادات خواب تأثیر می گذارد.

3. مطالعات کوهورت

کوهورت به گروهی از افراد با یک ویژگی مشترک اشاره دارد. این ویژگی مشترک ممکن است بر اساس یک جمعیت یا رفتار باشد. محققانی که یک روش مطالعه کوهورت را انتخاب می‌کنند، تنها افرادی را مشاهده می‌کنند که در یک ویژگی خاص مشترک هستند. سپس محققان آنچه را که در گروه اتفاق می‌افتد مشاهده می‌کنند تا بررسی کنند که آیا صفات خاصی در گروه بر پاسخ‌های متغیر تأثیر می‌گذارند یا خیر. به عنوان مثال، دانشمندان با استفاده از یک مطالعه کوهورت ممکن است افرادی را که در یک هفته از یک منطقه خاص متولد شده اند مطالعه کنند. این دانشمندان چندین سال تفاوت در رفتارهای گروهی مانند رژیم غذایی، تعاملات اجتماعی یا عادات را مشاهده می کنند.

4. مشاهده طبیعت گرایانه

مشاهده طبیعی به این معنی است که دانشمندان رفتار انسان یا حیوان را در محیط طبیعی که آن رفتارها در آن رخ می دهد، مطالعه می کنند. مشاهده طبیعی نوعی تحقیق میدانی است، به این معنی که محققان داده های خود را خارج از یک محیط آزمایشگاهی یا بالینی جمع آوری می کنند. محققان با استفاده از مشاهده طبیعت گرایانه سعی می کنند تا حد امکان خود را با محیط ادغام کنند تا شرکت کنندگان ندانند که مشاهده می شوند و متعاقباً رفتارهای طبیعی خود را تغییر دهند. بسیاری از جانورشناسان یا دانشمندانی که رفتارهای حیوانات را مطالعه می کنند، از رویکردی طبیعی برای تحقیقات خود استفاده می کنند.

5. مشاهده شرکت کننده

مانند مشاهده طبیعت گرایانه، مشاهده مشارکتی شامل مطالعه رفتارها در محیط طبیعی آنها است. با این حال، بر خلاف مشاهده طبیعت گرایانه، محققان در مطالعه خود در طول مشاهده مشارکتی فعال می شوند. محققان اغلب مشاهده مشارکتی را زمانی انتخاب می‌کنند که فقط می‌توانند داده‌های خاصی را با جذب کردن یا ایفای نقش‌هایی که شبیه نقش‌هایی در محیط طبیعی هستند جمع‌آوری کنند. به عنوان مثال، دانشمندی که می خواهد درباره رفتارهای موجود در یک مرکز توانبخشی بیشتر بداند، می تواند خود را به عنوان بیمار ثبت نام کند. تحلیلگران بازار تجاری همچنین ممکن است از مشاهدات مشارکت کننده برای ارزیابی استفاده عمومی یا دانش یک محصول یا خدمات خاص استفاده کنند.

6. مشاهده ساخت یافته

برخلاف مشاهدات مشارکتی و طبیعی، مشاهده ساختاریافته شامل مطالعه شرکت کنندگان در محیط طبیعی آنها نمی شود. در عوض، دانشمندان با استفاده از مشاهدات ساخت‌یافته، شرکت‌کنندگان را در یک محیط ساخته‌شده یا کنترل‌شده‌تر مطالعه می‌کنند. محیط ساخت یافته ممکن است یک آزمایشگاه، کلینیک یا مرکز تحقیقاتی باشد. با این حال، محیط ساخت‌یافته نیز می‌تواند یک محیط طبیعی باشد که به نوعی توسط محققان تغییر یافته است. به عنوان مثال، تحلیلگران بازار کسب و کار ممکن است به شرکت کنندگان در یک محیط اداری وظیفه خاصی را برای انجام یا یک محصول خاص برای استفاده را بدهند.

7. مطالعات طولی

مطالعات طولی شامل مشاهده عوامل مشابه در دوره های زمانی مشخص است. فواصل زمانی مطالعه ممکن است کوتاه باشد، مانند مشاهده شرکت کنندگان در چند نقطه در طول یک ساعت. این فواصل زمانی همچنین می تواند دوره های طولانی تری مانند ماه ها یا حتی سال ها را شامل شود. به عنوان مثال، دانشمندان ممکن است از مطالعات طولی برای مشاهده رشد رشد در نوزادان و کودکان استفاده کنند. تحلیلگران بازار همچنین می توانند از مطالعات طولی برای ردیابی آگاهی عمومی از محصولات یا خدمات یک کسب و کار در طول یک سال یا بیشتر استفاده کنند.

7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)
7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال) – تزیسمی

مطالعات مشاهده ای در مقابل مطالعات تجربی- 7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)

مطالعات تجربی دسته دیگری از مطالعات علمی هستند. در اینجا شباهت ها و تفاوت های اساسی بین مطالعات مشاهده ای و مطالعات تجربی وجود دارد:

تاثیرگذاری بر نتایج

تفاوت اصلی بین مطالعات تجربی و مشاهده‌ای این است که مطالعات تجربی تلاش می‌کنند بر نتایج علمی تأثیر بگذارند. در طول یک مطالعه تجربی، دانشمندان بر روی مطالعه تأثیر می گذارند یا در آن دخالت می کنند تا ببینند دستکاری آنها چه تأثیری دارد.

به عنوان مثال، دانشمندان از یک طرح مطالعه تجربی استفاده می کنند تا بفهمند که آیا یک درمان پزشکی جدید می تواند به درمان یا به حداقل رساندن علائم یک بیماری خاص کمک کند. در این سناریو، همه شرکت کنندگان یک مشکل پزشکی دارند، اما دانشمندان شرکت کنندگان را به دو گروه مجزا تقسیم می کنند. یک گروه درمان جدید را دریافت می کنند در حالی که گروه دیگر دارونما یا ماده ای که بر سلامت آنها تأثیر نمی گذارد دریافت می کنند. سپس دانشمندان ارزیابی می‌کنند که آیا گروهی که درمان جدید را دریافت کرده‌اند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در وضعیت پزشکی خود داشته‌اند یا خیر.

تعیین روش ها

در یک مطالعه تجربی، محققان معمولاً به شرکت کنندگان یک کار، درمان یا روش خاصی برای انجام کاری اختصاص می دهند. در یک مطالعه مشاهده‌ای، محققان مطالعه می‌کنند که شرکت‌کنندگان چگونه رفتارها یا فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهند بدون اینکه به آنها بگویند چه روش‌ها یا رفتارهایی را انتخاب کنند. به عنوان مثال، اگر دانشمندی بخواهد مطالعه کند که چگونه میزان آبی که انسان می نوشد بر رژیم غذایی آنها تأثیر می گذارد، ممکن است یک مطالعه مشاهده ای را انتخاب کند. در این مطالعه، آنها رژیم غذایی موجود شرکت‌کنندگانی را که قبلاً مقادیر متفاوتی آب می‌نوشیدند، ارزیابی کردند.

دانشمند همچنین می تواند یک طرح آزمایشی را برای همان مطالعه انتخاب کند. در این نوع مطالعه، دانشمند شرکت کنندگان را در گروه های مجزا دسته بندی می کند و به هر گروه مقدار معینی آب را برای نوشیدن هر روز اختصاص می دهد. سپس دانشمند بررسی می کند که آیا تغییرات رژیم غذایی قابل توجهی در میان گروه های مورد مطالعه وجود دارد یا خیر.

ساختن یک محیط

مطالعات تجربی معمولاً محیطی با یک یا چند عنصر کنترل شده یا دستکاری شده ایجاد می کنند. یک مطالعه تجربی اغلب در یک آزمایشگاه یا سایر محیط های ساختار یافته رخ می دهد. شرکت کنندگان در یک مطالعه تجربی نیز معمولاً نیاز به انجام یک کار خاص یا انجام یک درمان خاص دارند. با این حال، مطالعات مشاهده‌ای بر مطالعه رفتارها در محیط‌های طبیعی که توسط محققان کنترل نشده است، تمرکز دارند.

یافتن شرکت کنندگان

هر دو مطالعات مشاهده ای و تجربی اغلب از روش های نمونه گیری تصادفی برای یافتن شرکت کنندگان استفاده می کنند. نمونه‌گیری تصادفی برای جمع‌آوری بخش کوچکی از یک جمعیت خاص که آن جامعه را به عنوان یک کل نشان می‌دهد، استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر دانشمندی بخواهد رفتار خاصی را در کودکان مطالعه کند، ممکن است از روش نمونه گیری تصادفی برای یافتن شرکت کنندگان در مطالعه استفاده کند، خواه آن مطالعه مشاهده ای یا تجربی باشد.

تعیین روابط علی

مطالعات تجربی معمولاً در اثبات روابط علی دقیق تر هستند. رابطه علّی به این معناست که یک عامل مستقیماً عامل دوم را ایجاد می کند یا بر آن تأثیر می گذارد. در یک مطالعه مشاهده ای، احتمال بیشتری وجود دارد که یک متغیر مخدوش کننده، یا یک عامل اندازه گیری نشده و پیش بینی نشده، بر داده ها تأثیر بگذارد.

با ادامه مثال آب آشامیدنی، بهترین رویکرد برای این نوع مطالعه احتمالاً یک مطالعه تجربی خواهد بود. اگر دانشمند یک مطالعه مشاهده‌ای را انتخاب کند، ممکن است متغیرهای مخدوش‌کننده‌ای مانند عادات خواب یا ورزش وجود داشته باشد که علاوه بر میزان آب آشامیدنی، بر رژیم غذایی نیز تأثیر می‌گذارد. اگرچه این متغیرهای مخدوش کننده ممکن است هنوز در یک طرح مطالعه تجربی وجود داشته باشند، متغیرهای مخدوش کننده احتمالاً کاهش می یابد زیرا دانشمند در حال دستکاری مصرف آب شرکت کنندگان و سپس ارزیابی تغییرات رژیم غذایی آنها است.

هزینه ها

مطالعات مشاهده ای معمولاً به اندازه مطالعات تجربی گران نیستند. ایجاد محیطی با کنترل ها یا دستکاری های بیشتر معمولاً مطالعه پرهزینه تری ایجاد می کند. از آنجایی که مطالعات مشاهده ای هزینه کمتری دارند، اغلب می توانند برای مدت زمان طولانی تری اجرا شوند. برای دانشمندان آسان‌تر است که از شرکت‌کنندگان بخواهند هر سال به برخی سؤالات پاسخ دهند تا اینکه سالانه محیط دقیق و کنترل‌های یک مطالعه تجربی خاص را تکرار کنند.

 

مطالعه مشاهده ای در مقابل آزمایش- 7 نوع مطالعات مشاهده ای (با مثال)

تفاوت اصلی بین مطالعات مشاهده‌ای و آزمایش‌ها در این است که یک مطالعه مشاهده‌ای به‌درستی انجام‌شده هرگز سعی در تأثیرگذاری بر پاسخ‌ها ندارد، در حالی که طرح‌های تجربی بنا به تعریف، نوعی شرایط درمانی را برای بخشی از شرکت‌کنندگان اعمال می‌کنند.

با این حال، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که تأثیرگذاری بر رفتار شرکت‌کنندگان غیرممکن، خطرناک یا غیرعملی باشد. این می تواند در مطالعات پزشکی، جایی که خودداری از مداخله بالقوه نجات دهنده غیراخلاقی یا ظالمانه است، یا در تجزیه و تحلیل های طولی که در آن شما توانایی پیگیری گروه خود را در طول عمر آنها ندارید.

اگر تخصیص تصادفی شرکت‌کنندگان به گروه‌های کنترل و درمان غیرممکن یا بسیار دشوار باشد، ممکن است یک مطالعه مشاهده‌ای برای تحقیق شما مناسب باشد. با این حال، مسائلی که مطالعات مشاهده‌ای از نظر اعتبار، متغیرهای مخدوش‌کننده و نتیجه‌گیری مطرح می‌کنند، می‌تواند به این معنی باشد که یک آزمایش قابل اعتمادتر است.

اگر می‌توانید شرکت‌کنندگان را به‌طور ایمن تصادفی کنید و سؤال تحقیق شما قطعاً ماهیت علی دارد، از آزمایش استفاده کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *