7 مرحله برای نوشتن پایان نامه

7 مرحله برای نوشتن پایان نامه

7 مرحله برای نوشتن پایان نامه ، یکی از مؤلفه‌های اصلی بسیاری از دوره‌های تحصیلی، پایان‌نامه یا پایان‌نامه شامل ارسال یک مقاله مهم از نوشته‌های آکادمیک است – با در نظر گرفتن این هفت حوزه کلیدی، چگونگی دستیابی به موفقیت‌آمیز آن را کشف کنید.

اختصاص زمان کافی به برنامه ریزی و ساختاردهی کار کتبی خود در حین تحصیل در دانشگاه مهم است، اما وقتی صحبت از این پایان نامه فراگیر می شود، ضروری است که به خوبی آماده شوید.

از حل و فصل یک موضوع و ارائه یک عنوان، تا لحظه ای که آن را تحویل می دهید، این روند تضمینی است که به شما احساس هیجان، شک به خود، وحشت و سرخوشی می دهد.

صرف نظر از اینکه در حال آماده شدن برای پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری خود هستید، نکات زیر باید به شما کمک کند تا در مسیر درست قرار بگیرید.

7 مرحله برای نوشتن پایان نامه
7 مرحله برای نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

7 مرحله برای نوشتن پایان نامه

1. موضوع تحقیق خود را با دقت انتخاب کنید

دکتر الکس پاتل، مشاور توسعه یادگیری در مؤسسه یادگیری دانشگاه لستر، می گوید: بسیار مهم است که موضوع تحقیق شما چیزی جذاب و معنادار باشد – شاید موضوعی که با آرزوهای شغلی شما مطابقت داشته باشد و برای جامعه علمی بزرگتر مهم باشد.

میشل اشنایدر، افسر توسعه مهارت‌های آکادمیک در دانشگاه لیدز، می‌افزاید: پایان‌نامه شما فرصتی برای نمایش افکار و ایده‌هایتان، بررسی عمیق‌تر یک حوزه و تثبیت دانش قبلی است. “انتخاب چیزی که واقعاً به آن علاقه دارید، انگیزه شما را حفظ می کند.”

اگر در تلاش برای ایده‌ها هستید، می‌توانید در مورد مطالب درسی، مجلات دانشگاهی، روزنامه‌ها و سایر رسانه‌ها تحقیق کنید تا مسائل جاری مرتبط با رشته خود را شناسایی کنید و الهام‌بخشی برای موضوع پایان‌نامه خود بیابید.

علاوه بر این، الکس توصیه می کند که با سرپرست خود کار کنید تا با یک تمرکز واضح یا یک سؤال تحقیقاتی موافقت کنید و از درک آنها از حوزه تحقیق، روش های مناسب و آنچه ممکن است در چارچوب زمانی شما قابل دستیابی باشد بهره مند شوید.

او می گوید: «در نظر بگیرید که چرا پرداختن به موضوعی که انتخاب کرده اید مهم است. هنگامی که یافته های خود را خلاصه کردید، به این فکر کنید که چگونه آنها به توجیه شما برای اینکه چرا این یک سؤال یا موضوع مهم است، مرتبط می شوند.

2. آنچه از شما خواسته می شود را بررسی کنید- 7 مرحله برای نوشتن پایان نامه

کریستی پریچارد، رئیس توسعه آموزشی در دانشگاه پلیموث، توصیه می‌کند برای جلوگیری از هرگونه اشتباه احمقانه و پرهزینه، خود را با پروتکل‌های اخلاقی دانشکده، کتاب‌های راهنمای ماژول و راهنماهای سبک ارجاع آشنا کنید. قبل از شروع برنامه ریزی، مطمئن شوید که آنچه از شما انتظار می رود را درک کرده اید. شما باید بفهمید:

. نوشتن آکادمیک در رشته شما چگونه است
. تعداد کلمات
. چه زمانی و در کجا باید پایان نامه خود را ارسال کنید.

الکس به دانشجویان توصیه می کند که در مورد سایر پایان نامه ها یا نوشته های دانشگاهی در رشته انتخابی خود سؤال بپرسند، از جمله:

. ساختار پایان نامه چگونه است؟
. چه نوع منبعی استفاده می شود؟
. چگونه از این منابع استفاده می شود؟
. چه اشکال تحلیلی مناسب تلقی می شود؟

در نهایت، الکس اشاره می کند که می توانید از طریق گفتگو با استاد راهنما، درک مشترکی از پایان نامه ایجاد کنید.

3. هدف و ساختار مشخصی داشته باشید

کریستی پیشنهاد می کند که پس از حل موضوع خود، آماده نوشتن یک پروپوزال پایان نامه باشید. با نشان دادن اینکه چگونه حوزه تحقیق شما مرتبط است، مقدمه، بررسی ادبیات و روش شناسی شما آسان تر می شود. پروپوزال شما هدف پایان نامه شما و نحوه انجام تحقیقات خود را مشخص می کند.

پایبند ماندن به یک برنامه به شما کمک می‌کند تا بدون جاه‌طلبی بیش از حد در تحقیقات خود متمرکز بمانید، که شانس شما را برای ایجاد یک استدلال قوی و منسجم افزایش می‌دهد. دانستن اینکه ایده‌های شما به کجا می‌روند، تضمین می‌کند که در مسیر خود باقی می‌مانید و فقط نکات مربوطه را بیان می‌کنید.

اگر مسیر تا حدودی تغییر کند، هیچ مشکلی با تنظیم برنامه شما وجود ندارد – اما عنوان، عنوان و محتوای شما باید مطابق با آن اصلاح شود. صحبت در مورد طرح یا ساختار پایان نامه اصلاح شده خود با استاد راهنما می تواند به شما کمک کند تا روی تحقیق متمرکز بمانید و منطقی بودن آن را تعیین کنید.

همانطور که در نظر می گیرید که چه چیزی باید در مهلت ارسال ارسال شود، کریستی توصیه می کند که زمان را برای موارد زیر در نظر بگیرید:

. خواندن و تحقیق
. جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها
. ساختار و بازسازی
. پیش نویس و بازنویسی
. تصحیح
. چاپ و صحافی

الکس که نمودارهای گانت را به عنوان ابزاری مفید برای برنامه ریزی فرآیند تحقیق و نوشتن برای برخی از نویسندگان توصیه می کند، پیشنهاد می کند که این رویکرد دقیق می تواند با نتیجه نهایی پاداش داده شود.

4. در حین حرکت بنویسید- 7 مرحله برای نوشتن پایان نامه

هنگامی که آماده شروع نوشتن هستید، هدف مناسبی را هدف قرار دهید – برای مثال، هر هفته هزار کلمه، زیرا این می تواند هم انگیزه دهنده و هم سازنده باشد. “آیا می توانید از ملاقات با سرپرست خود به عنوان یک مهلت مفید استفاده کنید؟” الکس را نشان می دهد.

فوراً شروع به نوشتن کنید و از فرآیند نوشتن به عنوان ابزاری برای کمک به درک بهتر موضوع استفاده کنید. پس از تکمیل یک بخش، بررسی کنید که به همه مواردی که می خواهید پوشش دهید، پرداخته اید. هر کدام باید عملکرد خاص خود را داشته باشند و به خوبی با بقیه محتوا پیوند برقرار کنند.

نوشتار شما به شما کمک می کند تا هنگام تلاش برای توسعه روایت، درک بهتری از موضوع داشته باشید، و با درک بیشتر آن، تحلیل، تفسیر و تأکید شما تغییر خواهد کرد. الکس می‌گوید ویرایش می‌تواند آغاز، نه نقطه پایان نوشتن شما باشد.

شما باید به طور مکرر از منابع خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، یادداشت برداری کنید و فهرستی جامع از منابع خود داشته باشید.

کریستی می‌گوید: پیگیری مطالبی که می‌خوانده‌اید و از کجا آمده است، بعداً ساعت‌ها کار شما را کاهش می‌دهد. یادآوری اینکه ایده‌ها از کجا آمده‌اند بسیار دشوار است، به‌ویژه زمانی که کتاب‌ها روی هم انباشته شده‌اند و پوشه‌هایی پر از مقالات مجلات هستند.

7 مرحله برای نوشتن پایان نامه
7 مرحله برای نوشتن پایان نامه – تزیسمی

5. به سوال ادامه دهید

الکس تاکید می کند که حفظ ذهنیت پرسشگر و انتقادی در طول فرآیند نگارش پایان نامه مهم است – هم در رابطه با کار و یافته های خود و هم در رابطه با یافته های دیگران.

“به یاد داشته باشید که از خود بپرسید که چقدر با یک توضیح یا تفسیر خاص متقاعد شده اید و چرا، و آیا جایگزین های بالقوه معتبری وجود دارد.”

شما همچنین باید دلیل خود را برای خواننده توضیح دهید. به عنوان نویسنده، شما ممکن است فکر کنید که توجیه یک نکته خاص واضح است، اما ممکن است برای کسی که برای اولین بار با این مفهوم مواجه می شود، چنین نباشد. یک ارزیاب نمی تواند به شما اعتباری برای ایجاد یک استدلال قوی بدهد، مگر اینکه شما مدرکی در مورد اینکه چگونه به یک نتیجه خاص رسیده اید ارائه دهید.

علاوه بر حصول اطمینان از اینکه کتابشناسی شما دارای منابع فراوان است، مطمئن شوید که به املای صحیح نام ها و نظریه ها نیز توجه کرده اید.

6. مرحله ویرایش را دست کم نگیرید

یک فرآیند ویرایش کامل برای اطمینان از تولید یک اثر با ساختار، منسجم و صیقلی حیاتی است. برای خود زمان کافی برای درگیر شدن با نوشته خود در سطوح مختلف بگذارید – از ارزیابی مجدد منطق کل مقاله، تصحیح و بررسی اینکه به جنبه هایی مانند فرمت ارجاع مورد نیاز توجه کرده اید.

راهنمای مطالعه هنر ویرایش دانشگاه لستر یک فرآیند پنج مرحله ای را برای نگارش پایان نامه پیشنهاد می کند و راهنمایی های بیشتری در مورد آنچه ممکن است در هر مرحله درگیر باشد ارائه می دهد.

علاوه بر اطمینان از اینکه استدلال اصلی شما توسط نقل‌قول‌های مرتبط پشتیبانی می‌شود، همچنین برای خواننده روشن کنید که از مشارکت‌های تاثیرگذارترین نظریه‌ها و تحقیقات در موضوع خود آگاه هستید – زیرا انجام ندادن این کار ممکن است باعث شود نویسنده بیمار به نظر برسد. مطلع.

7. از دستاورد لذت ببرید

اگر از زمان خود به نحو احسن استفاده کرده اید و به برنامه ای پایبند بوده اید، حتی اگر همه چیز دقیقاً آنطور که تصور می کردید پیش نرود، نیازی به وحشت نیست. به یاد داشته باشید، شما موضوع پایان نامه خود را پس از بررسی دقیق انتخاب کرده اید، بنابراین هرگونه فکر غیرمنطقی در مورد شروع مجدد احتمالی از صفر را نادیده بگیرید.

الکس می گوید: پایان نامه شما فرصتی برای تحقیق، ایجاد دانش و پرداختن به یک موضوع مهم در رشته شما است، بنابراین بر روی هدف خود متمرکز بمانید و می توانید از تلاش های خود راضی باشید.

در نهایت، پایان نامه شما به یکی از بزرگترین دستاوردهای شما تبدیل خواهد شد. کریستی می افزاید: «تکمیل پایان نامه شما گاهی دشوار خواهد بود، اما از آن نهایت استفاده را ببرید و با افتخار به گذشته نگاه خواهید کرد».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *