7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)

7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)

7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه) ، بسیاری از افرادی که تحقیقات انجام می دهند، مصاحبه را در فرآیند تحقیق خود قرار می دهند. مصاحبه ها به محققان اجازه می دهد تا داده های کیفی را جمع آوری کنند و همچنین بینشی در مورد افکار و رفتار افراد به دست آورند. اگر تحقیقاتی را انجام می دهید که از انجام مصاحبه سود می برد، تعدادی روش مصاحبه وجود دارد که می توانید برای طراحی بهترین رویکرد برای تحقیق و جمع آوری داده ها از بین آنها استفاده کنید.

در این مقاله، هفت روش مصاحبه را که می‌توانید در تحقیق خود از آنها استفاده کنید، به علاوه مراحل و نکاتی برای انجام مصاحبه‌های تحقیقاتی توضیح می‌دهیم.

7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)
7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه) – تزیسمی

فهرست مطالب

روش های مصاحبه در تحقیق چیست؟- 7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)

روش‌های مصاحبه در تحقیق، رویکردهای مختلفی هستند که می‌توانید برای انجام مصاحبه‌های پژوهشی مؤثر از آنها استفاده کنید. بسیاری از محققان به عنوان بخشی از فرآیند تحقیق خود با افراد مصاحبه می کنند. انجام مصاحبه ها می تواند به شما این امکان را بدهد که بینشی در مورد رفتارها، نگرش ها و نظرات افراد بدست آورید.

معمولاً مصاحبه ها برای تحقیقاتی که کیفی هستند بسیار مفید هستند، به این معنی که بیشتر بر مفاهیم و تجربیات تمرکز می کنند تا مقادیر عددی. اگر می‌خواهید مصاحبه‌ها را در تحقیق خود بگنجانید، می‌توانید از میان چندین روش مصاحبه، رویکردی را انتخاب کنید که برای تحقیق خاص شما مناسب است.

تعریف مصاحبه- 7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)

مصاحبه یکی از ابزارهای گردآوری اطلاعات است که در آن به صورت حضوری یاغیر حضوری از افراد یا گروهی ار آنان پرسش می‌شود. این ابزار امکان برقراری تماس مستقیم با مصاحبه شونده را فراهم می‌سازد و با کمک آن می‌توان به ارزیابی عمیق‌تر ادراک‌ها، نگرش‌ها، علائق و آرزوهای آزمودنی‌ها پرداخت. همچنین این ابزار امکان بررسی موضوع‌های پیچیده، پی‌گیری پاسخ‌ها یا پیدا کردن علل آن و اطمینان یافتن از درک سؤال از سوی آزمودنی را فراهم می‌آورد. در جریان مصاحبه بسیاری از حالت‌ها و عکس‌المعل‌های آزمودنی فاش شده و می‌توان به مقاومت مصاحبه شونده در برابر برخی سؤال‌ها پی‌برد.

مصاحبه شیوه‌ای برای گردآوری داده‌ها است که هدف آن گردآوری توصیف‌هایی پیرامون جهان واقعی زندگی مصاحبه‌شونده با توجه به تفسیر معنای توصیفی پدیده است. هدف اصلی این روش نگاه به موضوع پژوهش از منظر مصاحبه‌شونده و درک چرایی و چگونگی پدیده است. کانون مصاحبه مانند روش‌های قوم‌شناسی گاه بسیار گسترده است. گاهی نیز بسیار جزئی و ریزبنانه و در یک مورد بسیار خاص باید به مصاحبه با افراد ذی‌صلاح پرداخت.

7 روش مصاحبه در تحقیق

در اینجا لیستی از هفت روش اصلی مصاحبه وجود دارد که می توانید در تحقیق خود از آنها استفاده کنید:

1. گروه تمرکز

یکی از روش‌های رایج مصاحبه پژوهشی، انجام مصاحبه گروهی متمرکز است که شامل گروهی از افراد است که همزمان با آنها مصاحبه می‌کنند. مدیران گروه های متمرکز معمولاً شرکت کنندگان را تشویق می کنند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند، و آنها گروه را مشاهده می کنند تا بینشی در مورد نگرش ها و دیدگاه های واقعی به دست آورند.

اغلب، شرکت‌کنندگان در گروه تمرکز راحت‌تر و طبیعی‌تر پاسخ می‌دهند، زیرا تنظیمات گروه نسبت به سایر تنظیمات مصاحبه معتبرتر است.

2. مصاحبه ساختاریافته

مصاحبه های ساختاریافته گزینه دیگری است. به طور معمول، مصاحبه های ساختاریافته شامل سوالات بسته است، که پاسخ دهندگان می توانند با “بله” یا “خیر” به آنها پاسخ دهند. مصاحبه کننده معمولاً دقیقاً همان سؤالات را به همان ترتیب از هر مصاحبه شونده می پرسد. اغلب، محققان می‌توانند مصاحبه‌های ساختاریافته را به سرعت تکمیل کنند، زیرا از یک قالب استاندارد پیروی می‌کنند که به راحتی می‌توانند تکرار کنند.

3. مصاحبه بدون ساختار

مصاحبه بدون ساختار که مصاحبه غیر رسمی نیز نامیده می شود، نقطه مقابل مصاحبه ساختاریافته است. در مصاحبه های بدون ساختار، مصاحبه کننده از هر مصاحبه شونده سوالات استانداردی نمی پرسد. در عوض، مصاحبه‌های بدون ساختار متکی به سؤالات باز هستند، که سؤالاتی هستند که نسبت به یک «بله» یا «نه» ساده، پاسخ طولانی‌تری را تشویق می‌کنند.

در مصاحبه‌های بدون ساختار، مصاحبه‌گر می‌تواند سؤالات بعدی بپرسد و به مصاحبه‌شوندگان اجازه دهد تا پاسخ‌های خود را گسترش دهند. بنابراین، یک مصاحبه بدون ساختار بیشتر شبیه یک گفتگوی معتبر است.

4. مصاحبه نیمه ساختاریافته

همچنین می‌توانید از روش مصاحبه نیمه ساختاریافته استفاده کنید که بخش‌هایی از مصاحبه‌های ساختاریافته و بدون ساختار را با هم ترکیب می‌کند. اگرچه مصاحبه‌کنندگان ممکن است از یک طرح کلی و مجموعه‌ای از سؤالات پیروی کنند، اما اغلب انعطاف‌پذیری لازم برای ایجاد تغییرات را دارند. این می تواند به مصاحبه کنندگان اجازه دهد تا برای به دست آوردن داده هایی که برای تحقیق خود نیاز دارند خلاق باشند.

5. مصاحبه شخصی

مصاحبه شخصی به صورت حضوری و به عنوان تعامل انفرادی بین مصاحبه کننده و مصاحبه شونده صورت می گیرد. اگر می خواهید مستقیماً با فردی صحبت کنید و سؤالات خود را به آنها پاسخ دهید، مصاحبه های شخصی ایده آل هستند.

همچنین می‌توانید سؤالات بعدی را بپرسید تا بینش بیشتری کسب کنید. معمولاً، مصاحبه‌های شخصی نسبت به سایر گزینه‌های مصاحبه، نرخ پاسخ‌دهی بالاتری دارند و در صورت نیاز به جمع‌آوری مقدار قابل توجهی از داده‌های دقیق، آن‌ها را ایده‌آل می‌کند.

6. مصاحبه تلفنی

همچنین می توانید از طریق تلفن مصاحبه انجام دهید. مصاحبه های تلفنی می تواند راهی آسان برای جمع آوری پاسخ ها باشد. این روش مصاحبه نیز نسبتاً ارزان است و اگر می‌خواهید بدون صرف منابع زیاد، داده‌ها را به سرعت جمع‌آوری کنید، ایده‌آل است.

7. مصاحبه آنلاین

مصاحبه آنلاین یکی دیگر از گزینه های مصاحبه تحقیقاتی است. مصاحبه های آنلاین می تواند شامل نظرسنجی یا برنامه های چت تصویری باشد. در این روش، مصاحبه‌کنندگان و مصاحبه‌شوندگان لازم نیست همزمان در یک مکان باشند. این به شما امکان می دهد تا به سرعت داده ها را از گروه بزرگی از افراد جمع آوری کنید.

7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)
7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه) – تزیسمی

نحوه انجام مصاحبه در تحقیق- 7 روش مصاحبه در تحقیق (به علاوه نکات مصاحبه)

شما می توانید این مراحل کلیدی را برای انجام مصاحبه به عنوان بخشی از فرآیند تحقیق خود دنبال کنید:

1. روش مصاحبه خود را انتخاب کنید

اولین قدم برای انجام مصاحبه تحقیقاتی این است که روش خود را انتخاب کنید. همچنین مهم است که روش مناسب را برای تحقیق خاص خود انتخاب کنید. برای انتخاب روش، می توانید متغیرهایی مانند سن و عادات مصاحبه شونده خود را در نظر بگیرید. این می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید کدام روش برای مصاحبه شوندگان شما مؤثرتر است و در عین حال به شما امکان می دهد داده هایی را که برای تحقیق خود نیاز دارید به دست آورید.

2. سوالات و فرآیند مصاحبه را توسعه دهید

گام مهم دیگر، توسعه سوالات و فرآیند مصاحبه شما است. سؤالاتی که می‌پرسید می‌تواند بسته به نوع تحقیقی که انجام می‌دهید متفاوت باشد، اما بسیاری از محققان ترجیح می‌دهند سؤالات باز بپرسند.

اگر مایل هستید، می توانید یک برنامه زمانی برای مصاحبه خود ایجاد کنید تا به عنوان راهنما از آن استفاده کنید. برنامه می تواند سوالاتی را که می خواهید بپرسید و سایر اجزای مهم مصاحبه شما را فهرست کند.

3. مصاحبه را تسهیل کنید

هنگامی که مصاحبه خود را برنامه ریزی کردید، می توانید آن را تسهیل کنید. بسته به روش مصاحبه ای که استفاده می کنید، ممکن است بخواهید از شخص دیگری بخواهید مصاحبه را تسهیل کند. به عنوان مثال، اگر از روش گروه متمرکز استفاده می کنید، می توانید یک مدیر حرفه ای گروه متمرکز را استخدام کنید تا بتوانید بهترین نتایج را از مصاحبه بگیرید. حتماً در طول مصاحبه یادداشت برداری کنید تا بتوانید هنگام تجزیه و تحلیل نتایج خود به آنها اشاره کنید.

4. نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید

پس از انجام مصاحبه تحقیقاتی خود، می توانید داده های پاسخ را تجزیه و تحلیل کنید. یادداشت‌های خود و هر رونوشت مصاحبه یا ضبط شده را مرور کنید تا ببینید داده‌های شما چگونه با تحقیق شما مرتبط است. در این مرحله همچنین می توانید تعیین کنید که آیا می خواهید مصاحبه های بعدی را برای به دست آوردن اطلاعات اضافی تکمیل کنید یا خیر.

نکاتی برای انجام مصاحبه در تحقیق

در اینجا چند نکته اضافی وجود دارد که می توانید برای کمک به انجام مصاحبه های موفق از آنها استفاده کنید:

مصاحبه های خود را ضبط کنید

یک نکته برای انجام مصاحبه های تحقیقاتی موثر این است که مصاحبه های خود را ضبط کنید. ضبط مصاحبه‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند اطلاعات دقیقی را جمع‌آوری کنید و هیچ بخش مهمی را از دست ندهید. برای مصاحبه حضوری می توانید از دوربین یا برنامه ضبط صدا استفاده کنید.

برای مصاحبه‌های آنلاین، ممکن است بتوانید از نرم‌افزار ضبط صفحه یا ویژگی ضبط داخلی برنامه چت ویدیویی استفاده کنید. همچنین می توانید ضبط خود را به رونوشت نوشتاری تبدیل کنید تا بتوانید بعداً به آن ارجاع دهید.

مراقب تعصب محقق باشید

نکته مهم دیگر برای انجام مصاحبه های پژوهشی، توجه به سوگیری محقق است. این زمانی اتفاق می‌افتد که محقق عمداً یا ناخواسته داده‌های خود را برای مطابقت با نتیجه مورد نظر خود تغییر دهد. اگر می توانید، سعی کنید از سوگیری محقق اجتناب کنید، زیرا این امر می تواند اعتبار تحقیق شما را تضعیف کند. شما می توانید با کار با همتایان و کپی کردن نتایج تحقیق خود در تنظیمات جایگزین، تعصب محقق را محدود کنید.

محیط مصاحبه مناسب را انتخاب کنید

همچنین مهم است که تنظیمات مناسب برای مصاحبه خود را انتخاب کنید. سعی کنید مکانی آرام با حواس پرتی محدود پیدا کنید. این می تواند به پاسخ دهندگان کمک کند تا احساس راحتی کنند و تمایل بیشتری برای مشارکت صادقانه و معتبر داشته باشند، که به شما امکان می دهد داده ها و بینش های ارزشمندی را از مصاحبه استخراج کنید.

از سوال تحقیق خود به عنوان راهنما استفاده کنید

نکته دیگر برای مصاحبه این است که از سوال تحقیق خود به عنوان راهنما استفاده کنید. محققان معمولاً فرآیند تحقیق را با یک سؤال تحقیق آغاز می کنند، سؤالی که پژوهش خود را روی آن متمرکز می کنند و سعی می کنند به آن پاسخ دهند. در نظر داشتن سوال تحقیقی می‌تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که سؤال می‌پرسید و داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنید که به طور کلی به تحقیق شما کمک می‌کند.

نکات پر اهمیت برای مصاحبه نیمه ساختار یافته در روش تحقیق

برای مصاحبه نیمه ساختار یافته پژوهشگر تلاش می‌کند تا کمتر از افراد سوال بپرسد. به همین خاطر مردم تصور می کنند که این گونه مصاحبه بسیار راحت می باشد. ولی اینگونه نمی باشد برای انجام این مصاحبه در روش تحقیق باید به نکات مهمی توجه داشت که شامل موارد زیر می شود:

– پژوهشگر باید مهارت برقراری ارتباط دوستانه با فرد مصاحبه‌شونده را داشته باشد.

– در این گونه مصاحبه احتیاج است تا مصاحبه ‌شونده به پژوهشگر اعتماد پیدا کند و این امر کار بسیار مشکلی برای پژوهشگر می باشد. بنابراین برای انجام این گونه مصاحبه احتیاج به توانایی و مهارت فراوانی می باشد.

– پژوهشگر باید به این نکته توجه داشته باشد که اطلاعات با اهمیت و ارزشمند را درک کند و برای به دست آوردن نکات ریز جهت تحلیل آماری بیشتر سوال های تکمیلی از فرد مصاحبه شونده سوال کند.

– پژوهشگر باید بتواند با مهارت و هوشیاری خود متوجه بیراه رفتن مصاحبه شونده بشوند و آن ها را در مسیر صحیح قرار دهند.

– در این گونه مصاحبه در روش تحقیق مصاحبه گر باید پرسش‌های خود را به صورتی طراحی کند که جهت دهنده نباشد ولی بتواند هدایت و مدیریت مصاحبه را داشته باشد.

– یک مصاحبه با کیفیت اکثر خصوصیات یک بحث و گفت و گوی صمیمانه را دارد. اینگونه محاسبه به شکل گفتگوی غیر رسمی انجام می شود و هنگامی دارای ارزش می باشد که همراه با مشاهده صورت گیرد. در محاسبه بدون ساختار پرسش‌هایی که به صورت گفت و گو باشد به آسانی می‌توان به آن جواب داد.

– این نکته دارای اهمیت می باشد که در مصاحبه بدون ساختار حجم فراوانی از اطلاعات را می توان به دست آورد که بررسی و ارزیابی آن بسیار مشکل می باشد.

– در مصاحبه بدون ساختار پاسخ ها به شکل غیر استاندارد و رسمی می باشد و به همین خاطر بررسی و ارزیابی و جواب ها دشوارتر می شود البته هنگامی که ترتیب و نظم پرسش‌ها معین شود بررسی آنها راحت تر خواهد بود.

در قوم نگاری چک لیستی برای گردآوری اطلاعات در مصاحبه بدون ساختار ارائه می گردد که این لیست شامل موارد زیر می شود:

– پیدا کردن جایگاه و ورود به آن

– درک زبان و فرهنگ جواب دهندگان

– تصمیم گیری در رابطه با روشی که محقق خودش را به معرفی کردن می پردازد.

– به دست آوردن یک اطلاع دهنده برای تحلیل آماری

– به وجود آوردن اعتماد و اطمینان

– گردآوری مواد تجربی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *