5 نکته نوشتن پایان نامه کارشناسی

5 نکته نوشتن پایان نامه کارشناسی

5 نکته نوشتن پایان نامه کارشناسی ، ایده این مقاله این بود که دوست دخترم مجبور شد پایان نامه کارشناسی خود را در مدیریت بازرگانی بنویسد. او از همان ابتدا در مورد این کار ناامید بود و نمی دانست از کجا شروع کند و چه کار کند. من با داشتن مدرک کارشناسی ارشد تاریخ و کارشناسی ارشد در علوم سیاسی، اولین کسی بودم که او به دنبال مشاوره بود.

بنابراین به همه دانشجویان مستاصل که نگران پایان نامه و نتیجه آن هستند، در اینجا پنج توصیه مهم من برای مدیریت شرایط و پشت سر گذاشتن آن با نمره خوب است:

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

5 نکته نوشتن پایان نامه کارشناسی
5 نکته نوشتن پایان نامه کارشناسی – تزیسمی

5 نکته مفید برای نوشتن پایان نامه کارشناسی

1. شروع کنید

این یک حقیقت قدیمی است، اما درست است: هر مسیری با اولین قدم شروع می شود. عجیب به نظر می رسد، اما مهم ترین چیز نوشتن پایان نامه این است که اصلا شروع کنید. به تعویق انداختن کار دشمن اصلی شما در مسیر موفقیت است. بنابراین وقت خود را با تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در 9Gag تلف نکنید – شروع به نوشتن پایان نامه خود کنید!

2. برنامه نوشتن خود را بسازید

وظیفه اصلی نوشتن پایان نامه این است که آن را در یک دوره زمانی مشخص به پایان برسانید. مهم نیست که 8، 12 یا حتی بیشتر وقت دارید – باید برنامه ریزی کنید که چگونه از زمان خود استفاده کنید. حالا خیلی ها خواهند گفت: من می توانم زمانم را بدون نوشتن برنامه مدیریت کنم، هر ضرب الاجلی را در ذهنم نگه می دارم. اما اصلا به این راحتی نیست. بزرگترین مزیت یک برنامه مکتوب این است که نقاط عطف اصلی پایان نامه و زمان در دسترس شما را در یک نگاه به شما نشان می دهد. بنابراین شروع به ضبط برنامه خود با یک الگوی تقویم کنید. در آن، مهمترین مراحل کار را برای اتمام به موقع پایان نامه خود مشخص کنید. نقاط عطف احتمالی می تواند این موارد باشد: “پایان جستجوی ادبیات”، “پایان مرحله خواندن”، “شروع متن سازی”، “پایان متن سازی”، “بازبینی اول”، “بازبینی از طریق دوستان و بستگان”، “بازبینی دوم”، ” زمان بافر» (همیشه اتفاق غیرمنتظره ای رخ می دهد!).

3. تحقیق کلید موفقیت است

پس از اتمام برنامه خود شعار این است: in medias res. بنابراین شروع به تحقیق برای پایان نامه خود کنید. ابتدا یک مرور کلی در مورد ابزارهای تحقیقاتی که می توانید استفاده کنید به دست آورید: کتابخانه دانشگاه های خود با کاتالوگ دیجیتالی آن، برخی متا کاتالوگ ها (که به شما امکان جستجو در چندین فهرست را در یک زمان می دهد)، پایگاه های داده و سایر منابع آنلاین. اگر چیزی پیدا کردید که فکر می کنید می تواند برای کار شما مهم باشد، آن را مستقیماً در کتابشناسی خود بنویسید.
اگر در یافتن کتاب‌ها و مقالات مناسب مشکل دارید، خودتان را زیر سوال نبرید: برای رسیدن به جایی که می‌خواهید کمی زمان می‌برد. سه جنبه کلیدی برای یافتن ادبیات مناسب است:

1. نه تنها برای کتاب، بلکه برای مقالات در مجلات جستجو کنید.

2. جستجوی ادبیاتی که اخیراً منتشر شده است. می توانید از کتابشناسی آن برای یافتن مطالب مهم در مورد موضوعات استفاده کنید.

3. کلمات کلیدی جستجوی خود را برای یافتن ادبیات جدید تغییر دهید.

4. دایره هرمنوتیک

بعد از اینکه مقداری ادبیات پیدا کردید، شروع به خواندن آن کنید. این ساده ترین راه برای به دست آوردن ایده های جدید و یافتن ادبیات جدید است که می توانید به کتابشناسی خود اضافه کنید.

این فرآیند دایره هرمنوتیکی نامیده می شود: اگر شروع به کار روی پایان نامه خود کنید، پیش فرض خاصی از موضوع دارید. این پیش فرض شیوه خواندن و درک هر متن را شکل می دهد. سخنرانی سایر متون طرز فکر شما را در مورد موضوع خود تغییر می دهد و اطلاعات جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد. این ایده های جدیدی که خواندید به شما کمک می کند تا پایان نامه خود را شکل دهید. ایده ها و تفاسیر جدید به نوبه خود نیاز جدیدی به ادبیاتی ایجاد می کند که می توانید تحقیق کنید و اضافه کنید. این فرآیند دایره ای چندین بار در حین نوشتن پایان نامه شما تکرار می شود. این به شما کمک می کند تا ایده ها و درک خود را از موضوع تشدید کنید.

5. کار خود را به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنید

اگر به تمام کارهایی که برای پایان دادن به پایان نامه خود باید انجام دهید نگاه کنید، به سرعت به یک کار طاقت فرسا و تقریباً غیرممکن تبدیل می شود. اما ناامید نشوید کار خود را به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که یک فهرست مطالب برای پایان نامه خود تهیه کنید. این نمایه ساختار پایان نامه شما و موارد فرعی آن را نشان می دهد. اگر قبلاً تحقیقات خود را انجام داده اید، اکنون می توانید ادبیات خود را با موارد فرعی مختلف خود مطابقت دهید – و به سرعت ببینید که تعداد زیادی کتاب و مقاله به سه تا چهار مورد در هر مورد کاهش می یابد. اکنون می توانید مرحله به مرحله نوشتن موارد فرعی را شروع کرده و آنها را در پایان نامه خود قرار دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *