5 نکته برای نگارش پایان نامه

5 نکته برای نگارش پایان نامه

5 نکته برای نگارش پایان نامه ، تقریبا 50 درصد از داوطلبان دکترا قبل از اتمام پایان نامه خود ترک تحصیل می کنند. دلایل زیادی برای ترک وجود دارد از جمله تغییر در تمرکز شغلی، بیماری یا چالش خانوادگی و ناتوانی در برآورده کردن الزامات تحصیلی دقیق.

قبل از اینکه تحت فشار قرار گیرید برای ادامه تحصیل در مقطع پیشرفته، بدانید که کمک وجود دارد.

اگر متوجه شدید که در مرحله نهایی تکمیل پایان نامه خود مشکل دارید، در اینجا پنج نکته وجود دارد که مشاور شما ممکن است به شما نگوید. آنها می توانند بین ماندن در برنامه شما و ترک کردن تفاوت ایجاد کنند.

5 نکته برای نگارش پایان نامه
5 نکته برای نگارش پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- 5 نکته برای نگارش پایان نامه

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

5 نکته برای نگارش پایان نامه

1. زندگی شخصی شما مهم است

در دانشگاه، مانند هر دنیای حرفه ای، به نظر می رسد فضای کمی برای زندگی شخصی شما وجود دارد.

با این حال، وقتی نوبت به تکمیل پایان نامه می رسد، باید به مسائل شخصی و همچنین حرفه ای توجه کنید. به عنوان مثال، استراحت‌های کوچک از دوره‌های تحقیق و نوشتن شدید می‌تواند به شما کمک کند تا برای مقابله با بخش‌های دشوار سرحال و شارژ شوید.
همچنین، اگر مسائل عاطفی یا شخصی دارید – زندگی برای پایان نامه شما متوقف نمی شود – مهم است که به روشی مناسب به آنها بپردازید. اگر در طول نوشتن از مسائل بهداشتی یا مالی خود یا خانواده خود غافل شوید، این فقط بر استرس شما می افزاید.

مطمئناً مشاور شما از شما می‌خواهد که روی کار خود تمرکز کنید، اما توجه و مراقبت کافی به زندگی شخصی‌تان به شما در انجام این کار کمک می‌کند.

2. موضوع پایان نامه شما در طول زمان تغییر خواهد کرد

در یک دنیای ایده آل، شما موضوع خود را انتخاب می کنید، تحقیقات شما به راحتی انجام می شود و پایان نامه شما خودش می نویسد. با این حال، واقعیت به ندرت به همین راحتی پیش می رود. ممکن است یا حتی احتمال دارد که مقاله نهایی شما دقیقاً از پیشنهاد شما پیروی نکند. این اشکالی ندارد. در واقع نسبتاً رایج است.

مشاور شما را تحت فشار قرار می دهد تا به پیشنهاد خود پایبند باشید، اما به یاد داشته باشید که موضوع کاملاً مشخص نیست. اغلب، دانش‌آموزان ممکن است سعی کنند به یک موضوع پیچیده بپردازند، اما متوجه می‌شوند که سعی دارند متغیرهای زیادی را بررسی کنند. در طول تحقیقات خود ممکن است متوجه شوید که قطعاتی وجود دارد که می توانید آنها را جدا کنید یا بخواهید آنها را گسترش دهید.

بسیاری از دانشجویان موفق دکترا گزارش می دهند که موضوعات آنها در طول زمان تکامل یافته است.

اگر می خواهید تغییراتی ایجاد کنید، باید به مشاور و کمیته خود بروید. مطمئن شوید که توضیح خوبی برای تغییر دارید. توجه داشته باشید، توضیحاتی مانند اینکه شما به دیوار برخورد کرده اید یا در حال تجربه بلوک نویسنده هستید معمولاً قابل قبول نیستند.

3. از برنامه های مدیریت زمان استفاده کنید

بسیاری از داوطلبان دکترا از درک نقش مهم مدیریت زمان در تکمیل پایان نامه شگفت زده می شوند. در حالی که می توانید با مشاور خود بر روی یک تقویم کار کنید، چند نکته برای مدیریت زمان وجود دارد که ممکن است او با شما به اشتراک نگذارد.

یکی از موثرترین راه ها برای ایجاد انگیزه برای ادامه کار، تعیین ضرب الاجل برای مراحل مختلف پایان نامه است. برای این کار می‌توانید از یک تقویم کاغذی یا الکترونیکی استفاده کنید، اما برنامه‌های مدیریت زمان زیادی وجود دارند که این کار را مؤثرتر و حتی کمی سرگرم‌کننده‌تر می‌کنند.

Trello و Asana دو راه حل بهتر موجود هستند. در حالی که این برنامه‌ها معمولاً برای مشاغل کوچک طراحی شده‌اند، اما برای مدیریت هر نوع پروژه بزرگ با چندین مرحله در افق زمانی طولانی بسیار عالی هستند.

با این برنامه‌ها می‌توانید بلوک‌هایی از زمان را برای استراحت اختصاص دهید یا متوجه شوید که ممکن است زمان خود را در کجا تلف کنید. وقتی به پایان یک مرحله رسیدید، حتماً این موفقیت را جشن بگیرید. این تمرکز روی بردهای کوچکتر می تواند به شما کمک کند تا انرژی و تمرکز داشته باشید.

4. مشاور خود را در جریان بگذارید

رابطه مشاور و مشاور برای هر استاد و دانشجو متفاوت خواهد بود. در برخی شرایط، شروع یک همکاری مادام العمر خواهد بود. در برخی دیگر، این یک دوره نه چندان کوتاه از تعامل خواهد بود.

به طور کلی، پایان نامه ها قرار است دوره ای باشد که دانشجو بیشتر تحقیقات و نوشتن را به تنهایی انجام می دهد.

مشاوران می توانند به شما در مورد موضوعتان راهنمایی کنند و به شما در تنظیم یک برنامه کمک کنند، اما در طول این فرآیند دست شما را نمی گیرند. برخی از داوطلبان دکترا این را به این معنا می دانند که هرگز نباید مشاوران خود را آزار دهند، مگر اینکه درخواست به روز رسانی کنند.

با این حال، این درست نیست. مشاور شما از شما می خواهد که موفق باشید. اگر به یک وصله ناهموار برخورد کنید، او برای ارائه راهنمایی در مورد چگونگی حرکت به جلو آماده است. پروفسورها ممکن است از تبلیغ این پشتیبانی خجالتی و خجالتی باشند، زیرا می‌ترسند که تقریباً به‌روزرسانی‌های مداوم در مورد همه چیز از پوچ تا مهم باشد.

تعاملات خود را با مشاور خود عاقلانه انتخاب کنید اما تعامل داشته باشید.

5. لازم نیست کامل باشید

همانطور که می دانید، داوطلبان دکترا فاقد جاه طلبی هستند. شما احتمالاً در تمام طول زندگی تحصیلی خود در صدر کلاس خود یا نزدیک به آن بوده اید، به خصوص در رشته های مورد علاقه خود. تعجب آور نخواهد بود اگر شما یک دانش آموز کامل و مستقیم با فهرست بلندبالایی از نشریات و برنامه های فوق برنامه باشید. با این حال، وقتی نوبت به پایان نامه شما می رسد، لازم نیست که کامل باشید.

مشاور شما احتمالاً شما را به سمت کمال سوق خواهد داد و دلیل خوبی هم دارد. دفاع از پایان نامه شما می تواند دشوار باشد. هر چه تحقیق و نگارش شما بهتر باشد، دفاع شما آسان تر خواهد بود.

با این حال، اکنون زمان آن نیست که برای هر تصمیم کوچک گرامری عذاب بکشید، یا زمان آن نیست که هر بخش را بارها و بارها بازنویسی کنید تا زمانی که احساس کنید کاملاً کامل است.

ممکن است خشن به نظر برسد، اما بعید است که پایان نامه شما بهترین کاری باشد که تا به حال انجام داده اید. شما تازه در دانشگاه شروع کرده اید و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. به برق زدن ادامه دهید.

شروع به نوشتن کن!

نوشتن پایان نامه یک موفقیت فوق العاده است. این نشان می‌دهد که شما بیش از یک دانش‌آموز هستید که می‌توانید از یک معلم یاد بگیرید، بلکه دانشمندی هستید که می‌توانید پرسش‌های مهم در رشته خود را توسعه و بررسی کنید.

همانطور که برای رسیدن به این هدف احتمالی مادام العمر کار می کنید، به یاد داشته باشید که حتی بهترین مشاوران ممکن است هر آنچه را که باید بدانید را به شما نگویند.

با این حال، با در نظر گرفتن نکات فوق، می‌توانید به پیشرفت به سوی این دستاورد باورنکردنی ادامه دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *