5 نکته برای نوشتن پایان نامه

5 نکته برای نوشتن پایان نامه

5 نکته برای نوشتن پایان نامه ، نوشتن پایان نامه یکی از چالش برانگیزترین چیزهایی است که یک جوان دانشگاهی با آن مواجه است. نگران نباشید: این پنج نکته به شما کمک می کند تا شروع کنید.

نوشتن پایان نامه یک چشم انداز دلهره آور است، چیزی که بسیاری از داوطلبان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از آن می ترسند. حتی پس از سال‌ها تحصیل، جمع کردن و دفاع از چنین قطعه طولانی کار بزرگی است. در واقع، این یکی از ترسناک ترین چیزهایی است که بسیاری از دانش آموزان در حرفه خود با آن مواجه خواهند شد.

در این مقاله پنج نکته مهم در مورد نحوه نگارش پایان نامه یا پایان نامه به اشتراک گذاشته می شود.

5 نکته برای نوشتن پایان نامه
5 نکته برای نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- 5 نکته برای نوشتن پایان نامه

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

چگونه یک پایان نامه عالی بنویسیم

1. مفهوم خود را طوفان فکری کنید

بخش اساسی – و شاید مهمترین – نوشتن یک پایان نامه یا پایان نامه ایده هایی است که پایه و اساس کل تمرین را تشکیل می دهد. به همین دلیل است که قبل از شروع، داشتن یک چارچوب نظری محکم برای پروژه خود بسیار مهم است. بنابراین، ایده خود را عاقلانه انتخاب کنید!

در حالت ایده آل، شما باید از قبل در مورد پایان نامه یا پایان نامه خود در ماه ها و سال های منتهی به آن فکر کنید. وقتی زمان جدی گرفتن در مورد حرکت رو به جلو و نوشتن است، مدتی را برای انجام یک «تولید فکری» اختصاص دهید.

تمام ایده ها، مفاهیم و افکار مربوط به پروژه خود را روی کاغذ بنویسید. ترتیب این را در یک نقشه ذهنی در نظر بگیرید تا امکان بررسی پیوندها فراهم شود. حتی برخی افراد دوست دارند یک بانک آنلاین ایده یا فلش کارت با موضوعات پایان نامه ایجاد کنند تا در هر زمان به اطلاعات مهم دسترسی داشته باشند و بتوانند به راحتی اطلاعات را مرور کنند.

برای اصلاح بیشتر ایده های خود، مطمئن شوید که مکالمات زیادی با سرپرستان، همکاران و مربیان خود داشته باشید. بازخورد صادقانه بخواهید و آماده تجدید نظر در ایده های خود بر این اساس باشید. مشاور شما باید در طول این فرآیند کمک کننده دائمی باشد.

2. پیشنهاد را بنویسید

گام بعدی در نوشتن پایان نامه یا پایان نامه پروپوزال است: سندی که با جزئیات طرح خود به مشاور خود ارسال می کنید. این پیشنهاد دو هدف اصلی دارد. اول، به عنوان چارچوبی عمل می کند تا به شما کمک کند برای پروژه خود برنامه ریزی کرده و به طور انتقادی در مورد آن فکر کنید. دوم، این امکان را به مشاوران شما می دهد تا قبل از اینکه به طور کامل وارد کار شوید، ایده های شما را به طور انتقادی ارزیابی کرده و بازخورد ارائه کنند.

پیشنهاد شما باید دارای یک استدلال قوی باشد که کار شما را به طور کلی به این حوزه مرتبط می کند، اما یک ایده موجود را گسترش می دهد یا یک ایده جدید را معرفی می کند. در این مرحله، مهم است که در مورد دامنه واقع بین باشیم. اکثر مردم در پایان نامه های خود مطالب جدید و پیشرفته ای را کشف نمی کنند. در عوض، روی پیشرفت های کوچک تمرکز کنید.

اگر با پروپوزال خود مشکل دارید، ممکن است لازم باشد یک گام به عقب بردارید و طوفان فکری و طرح کلی بیشتری انجام دهید. همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که برخی از دیگر پیشنهادات ارائه شده توسط افراد در زمینه شما را مطالعه کنید تا به شما ایده بهتری از استانداردها بدهد.

5 نکته برای نوشتن پایان نامه
5 نکته برای نوشتن پایان نامه – تزیسمی

3. استدلال خود را مشخص کنید- 5 نکته برای نوشتن پایان نامه

تهیه پیش نویس فهرست مطالب و طرح کلی در مراحل اولیه می تواند با یادآوری کاوش در برخی موضوعات و توضیح پیوندهایی که در غیر این صورت ممکن است نادیده گرفته شوند، به شما در فرآیند نوشتن کمک کند. هنگامی که شروع به یافتن و مستندسازی منابع تحقیق خود می کنید، یک چارچوب ذهنی مهم به شما می دهد.

4. یادداشت ها و منابع خود را جمع آوری و سازماندهی کنید

برای یافتن تمام ایده ها و حقایقی که ممکن است بر استدلال شما تأثیر بگذارد، مهم است که تا آنجا که می توانید پایگاه های داده تحقیقاتی را جستجو کنید.

توصیه می کنیم این کار را با استفاده از یکی از گزینه های نرم افزار استنادی قدرتمندی که وجود دارد، مانند Mendeley یا Zotero انجام دهید. اینها می توانند راه موثرتری برای سازماندهی یادداشت ها و مراجع شما باشند و بعداً در زمان صرفه جویی کنند.

اگر نسخه DIY بیشتری را ترجیح می دهید، همیشه می توانید به سادگی یک صفحه گسترده از همه منابع خود با قالب کتابشناختی مناسب آنها به عنوان نقطه شروع ایجاد کنید. سپس، در یک برگه صفحه‌گسترده جداگانه، هر واقعیت را در ردیف خودش بنویسید، با ستونی که مستند از کجا آمده است. این کار سازماندهی مجدد همه حقایق خود را در طرح کلی مربوطه، با حاشیه نویسی کتابشناختی که مستقیماً در سند شما آماده است، آسان می کند.

5. شروع به نوشتن کنید

پس از آماده شدن منابع شما، وقت آن است که به نوشتن بروید. به طور کلی، شاید بهتر باشد نوشتن را با بخش هایی شروع کنید که بهترین آمادگی را برای آن دارید. برای مثال، برخی از افراد ممکن است بخواهند با نتیجه گیری شروع کنند و به سمت مقدمه حرکت کنند. شروع با بخش‌های آسان باعث می‌شود که بقیه آسان‌تر شوند.

سعی کنید حتی از اولین پیش نویس خود به سبکی واضح و سرراست بنویسید. نوشتن آکادمیک، به طور کلی، برای وضوح بیش از زبان گلدار ارزش دارد (مگر اینکه در ادبیات باشید، نه؟).

این بخش از فرآیند یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. ممکن است شایعاتی را شنیده باشید که افرادی پایان نامه خود را شب قبل از موعد آن می نویسند، اما این شایعات یا نادرست هستند یا کیفیت نتایج به شدت پایین بود. شما این را نمی خواهید. یک پروسه درست نوشتن پایان نامه یا پایان نامه ممکن است ماه ها طول بکشد. اگر می‌خواهید توانایی پایبندی به نوشتن یکنواخت را پیدا کنید، به موارد زیر نیاز دارید:

1. تمرکز متمرکز بر لیزر برای بهینه سازی جلسات نوشتن شما. یاد بگیرید چگونه هنگام مطالعه بهتر تمرکز کنید.
2. انگیزه ضد گلوله برای نوشتن پایان نامه خود حتی زمانی که می خواهید کار را به تعویق بیندازید. خوشبختانه، ما بهترین نکات و ترفندها را برای حفظ انگیزه جمع آوری کرده ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *