5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه

5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه

5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه ، پایان‌نامه نویسی یکی از کارهای اضطراب آور برای هر فارغ التحصیلی است. پژوهش‌ها انجام شده و متن مقاله آماده است ولی این تازه شروع کار است. اگر در ابتدای پایان‌نامه، بیانیه پایان‌نامه مناسب را تهیه نکنید، هیچ وقت خوانده نمی‌شود و مورد تأیید قرار نمی‌گیرد.

بیانیه پایان‌نامه طرحی کلی و کوتاه است که مقاله را برای خواننده قابل‌درک می‌کند. قبل از اینکه پایان‌نامه را بنویسید لازم است تا یک پاراگراف و یا یک جمله با مفهوم در مورد کلیات مقاله بنویسید. بیانیه پایان‌نامه باید بتواند انگیزه کافی را برای خواندن ادامه مقاله به خواننده بدهد.

5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه
5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه چیست؟- 5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه

بیانیه پایان‌نامه جمله ای استثنایی است در مورد موضوعی خاص که قصد انجام آن را دارید. هر مقاله نوشته شده بایستی یک نقطه، ایده یا پیام اصلی داشته باشد. بیانیه ی پایان نامه در یک یا دو جمله و بر روی ایده ی اصلی پایان نامه تمرکز می کند و تعیین کننده ی هدف اصلی مقاله است. بیانیه بایستی عنوان مقاله را دربر بگیرد و به خواننده بگوید که مقاله یا پایان نامه در مورد چیست؟ و خواننده باید متوجه شود نظر نویسنده در مورد موضوع نوشته شده چیست. پس برای نگارش بیانیه پایان نامه بایستی موضوع پایان نامه کاملا مشخص شده باشد.

چگونه در 5 مرحله آسان یک بیانیه پایان نامه بنویسیم؟

پرداختن به بیانیه پایان نامه چالش برانگیزترین بخش نوشتن هر مقاله تحقیقاتی است. شما باید به چیزی برسید که هم جالب و هم مرتبط باشد. در غیر این صورت، زمان خود و دیگران را نیز تلف خواهید کرد. در زیر پنج مرحله ساده وجود دارد که می تواند به شما در نوشتن یک بیانیه پایان نامه خوب کمک کند.

با یک سوال شروع کنید

بیانیه پایان نامه خلاصه یک جمله ای از مقاله شما است. باید به خواننده بگوید که قرار است در مورد چه چیزی بحث کنید و چرا این موضوع مهم یا جالب است. همه ما آرزو می کنیم که کسی وظیفه من را برای ما انجام دهد، اما وحشت بدترین دوست شما در حال حاضر است.

قدم های کودک بردارید و واضح، مختصر و مشخص باشید. برای مثال، «پایان‌نامه: اهمیت مطالعه زبان فرانسه در توانایی آن در کمک به دانش‌آموزان در مطالعات انگلیسی است» به خوبی «پایان‌نامه: دوره‌های زبان فرانسه زمانی مفیدتر هستند که همراه با دوره‌های انگلیسی تدریس شوند». جمله دوم نظری می دهد که قابل ارزیابی است.

موضوع را بدانید

اولین قدم در نوشتن بیانیه پایان نامه، دانستن موضوع است. موضوع باید چیزی باشد که شما می دانید یا می توانید در مورد آن بیاموزید. شما باید هدف مقاله خود را برای یک تکلیف، پروژه تحقیقاتی یا مقاله در مورد یک موضوع خاص مشخص کنید. همچنین باید بدانید که چقدر زمان برای کار روی این پروژه دارید. هنگامی که این اصول را پوشش دادید، قبل از تصمیم گیری در مورد چیزی خاص، مدتی را برای ایده پردازی ایده ها اختصاص دهید و در مورد آنچه بیشتر در مورد این موضوع علاقه دارید فکر کنید.

هدف پایان نامه را بدانید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که هدف پایان نامه را بدانید. استاد به شما خواهد گفت که آنها به دنبال چه چیزی هستند، اما همچنین برای شما مهم است که بفهمید چرا آن را می نویسید.

اگر استاد شما این مقاله را به این دلیل اختصاص داده است که می خواهد ببیند چقدر تحقیق در مورد یک موضوع خاص انجام شده است، بیانیه پایان نامه شما باید منعکس کننده آن باشد.

اگر سؤالات خاصی وجود دارد که او می خواهد با خواندن مقاله شما به آنها پاسخ داده شود، مطمئن شوید که به گونه ای پاسخ داده شده است که منطقی است و به او ایده می دهد که اگر اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع می خواست کجا می تواند جستجو کند.

اگر مربی شما نظرات دانش آموزان را در مورد چیزی یا موضوع دیگری به عنوان بخشی از یک تکلیف می خواهد، قبل از بیان آنها در قالب کلمات، در نظر بگیرید که آیا ممکن است در این باورها سوگیری وجود داشته باشد یا خیر.

این می‌تواند به دیگران کمک کند وقتی کارهای شما را می‌خوانند، وقتی چیزی را می‌خوانند که قبلاً چنین موقعیت‌هایی را تجربه نکرده است، احساس نمی‌کنند بیش از حد (یا اصلاً) مورد انتقاد قرار می‌گیرند!

برای یافتن نکته اصلی طوفان فکری کنید

می توانید از فرآیند طوفان فکری برای رسیدن به نکته اصلی استفاده کنید. به آن به عنوان یک تمرین نوشتن خودکار فکر کنید، که در آن فقط انگشت خود را روی صفحه کلید قرار می دهید و اجازه می دهید هر آنچه به ذهن شما می رسد روی صفحه جاری شود. نگران دستور زبان یا املا نباشید. فقط هر چیزی که به ذهنتان می رسد را بنویسید. اگر یک چیز مهمتر از چیز دیگر است، ابتدا مطمئن شوید که آن را یادداشت کنید. شما می توانید تا زمانی که چیزی باقی نمانده است ادامه دهید یا زمانی که تمایل به توقف دارید توقف کنید.

هنگامی که تمام ایده های خود را یادداشت کردید، به آنها نگاه کنید و سعی کنید آنها را بر اساس شباهت ها گروه بندی کنید. به عنوان مثال، “پایان نامه” را می توان با “ایده اصلی” گروه بندی کرد، زیرا هر دو مستقیماً به اظهارات پایان نامه مربوط می شوند. با این حال، “کتابشناسی مشروح” به اینجا تعلق ندارد زیرا این بخشی از بیانیه پایان نامه نیست – این فقط چیزی است که ما برای اهداف تحقیقاتی به آن نیاز داریم!

همچنین باید در نظر داشته باشید که این گروه ها چگونه با هم ارتباط دارند و از آنها بپرسید که کدام یک از آنها مهم تر هستند. آیا بین گروه ها فاصله وجود دارد؟ آیا ایده ها در هر گروه به خوبی جا می گیرند؟ در غیر این صورت، باید دسته بندی های خود را تغییر دهیم تا آنها این کار را انجام دهند!

حمایت از ایده هایی که از پایان نامه شما حمایت می کنند

هنگامی که یک پایان نامه دارید، وقت آن است که از آن پایان نامه با ایده های پشتیبانی حمایت کنید. این مثال‌ها، حقایق و جزئیات خاص به خواننده شما در قانع کردن استدلال شما کمک می‌کند.

ایده های حمایتی باید با موضوع مرتبط باشند و به ترتیب بیانیه پایان نامه شما باشند. به این ترتیب، خوانندگان به راحتی می توانند آن ها را دنبال کنند و بفهمند که چگونه هر یک از ایده اصلی شما پشتیبانی می کنند.

هنگام نوشتن پاراگراف های پشتیبان (پاراگراف هایی که جزئیات را ارائه می کنید)، به یاد داشته باشید که آنها باید در همان زمان جملات مربوطه در بیانیه پایان نامه شما باشند. به عنوان مثال، اگر می‌گویید «من می‌روم…»، مطمئن شوید که تمام جملات حمایتی شما با «رفتم…» یا «رفتم…» شروع شود.

نتیجه

هیچ راه درست یا غلطی برای ایجاد یک بیانیه پایان نامه وجود ندارد. مهمترین چیز این است که بفهمید آن چیست و چگونه کار می کند تا از آن در نوشته خود استفاده کنید. هنگامی که درک خوبی از آنچه در یک بیانیه پایان نامه وجود دارد، داشته باشید، نوشتن آن برای هر موضوعی آسان خواهد بود!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *