4 مرحله نوشتن بیانیه پایان نامه

4 مرحله نوشتن بیانیه پایان نامه

4 مرحله نوشتن بیانیه پایان نامه ، اگر یک بیانیه پایان نامه محکم برای شروع یک مقاله استدلالی یا یک نوشته دانشگاهی تهیه کنید، فوراً هدف را برای خود به عنوان نویسنده و برای مخاطبان خود به عنوان خوانندگان تعیین می کنید. با یادگیری نحوه نوشتن بیانیه پایان نامه، شجره نامه خود را به عنوان یک نویسنده دانشگاهی به سرعت پیش خواهید برد.

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه چیست؟- 4 مرحله نوشتن بیانیه پایان نامه

بیانیه پایان نامه خلاصه ای از کل مقاله یا مقاله علمی، توضیحی یا استدلالی است. یک بیانیه پایان نامه خوب به عنوان یک نقشه راه برای نوشته ای که در پیش است عمل می کند. نکته اصلی مقاله را در یک یا دو جمله بیان می کند و بقیه مقاله در خدمت تقویت آن نکته است.

4 مرحله نوشتن بیانیه پایان نامه
4 مرحله نوشتن بیانیه پایان نامه – تزیسمی

قرار دادن بیانیه پایان نامه

در مقالات کوتاه، بیانیه پایان نامه معمولاً در پاراگراف مقدماتی قرار می گیرد. ممکن است اولین جمله یک مقاله باشد یا ممکن است در پایان پاراگراف اول آمده باشد. مقالات و کتاب‌های تحقیقاتی طولانی‌تر ممکن است بیانیه‌های پایان‌نامه خود را برای بعد ذخیره کنند، اما تقریباً همیشه در فصل اول ظاهر می‌شوند.

چرا بیانیه پایان نامه را شامل می شود؟

چند دلیل اصلی برای گنجاندن بیانیه پایان نامه وجود دارد. یک بیانیه پایان نامه خوب:

. خواننده را درگیر کنید: «دن براون» نویسنده پرفروش می‌گوید: «تعلیق همه چیز مربوط به قول دادن است». «این در مورد این است که به یک خواننده بگویید: «من چیزی می دانم که شما نمی دانید. و قول می‌دهم، اگر ورق بزنید، به شما می‌گویم.» دن فیلم‌های هیجان‌انگیزی می‌نویسد، اما این حکمت برای مقالات آکادمیک نیز صادق است: اگر بیانیه پایان‌نامه شما قول جالبی بدهد، مخاطبان شما می‌خواهند به خواندن ادامه دهند. .
. خواننده را راهنمایی کنید: بیانیه پایان نامه شما که در ابتدای مقاله شما معرفی شد، انتظارات خواننده شما را برای بقیه مقاله تعیین می کند.
. انشا را تقویت کنید: تقطیر یک مقاله کامل به یک یا دو جمله می تواند چالش برانگیز باشد، اما هنگامی که استدلال اصلی خود را مشخص کردید، مقاله شما به شدت سود خواهد برد. بسیاری از نویسندگان ترجیح می دهند یک بیانیه پایان نامه را قبل از نوشتن یا بعد از اولین پیش نویس تهیه کنند. پس از ساختن بیانیه پایان نامه خود، می توانید به عقب برگردید و نوشته خود را ویرایش کنید، بخش هایی را که پشتیبان پایان نامه شما نیستند را برش دهید یا شواهد بیشتری برای حمایت از نظر خود اضافه کنید.

3 نوع بیانیه پایان نامه

ویژگی هایی که یک بیانیه پایان نامه عالی را ایجاد می کند بسته به قالب نوشتاری شما متفاوت است. در اینجا چند راه وجود دارد که بیانیه پایان نامه ممکن است در یک نوشته ظاهر شود:

1. بیانیه پایان نامه تحلیلی: بیانیه پایان نامه تحلیلی موضوع تحلیل شما را معرفی می کند و به یافته های شما اشاره می کند. به عنوان مثال: “زندگی ادیت وارتون مطالعه ای در تضادها بود که مستقیماً او را به نویسنده ای جاودانه تبدیل کرد که امروز از او یاد می شود.”
2. بیانیه پایان نامه استدلالی: بیانیه پایان نامه استدلالی در مورد موضوعی که شما در مقاله از آن دفاع خواهید کرد موضع می گیرد. به عنوان مثال: “تمدن بشری به سمت فروپاشی پیش می رود مگر اینکه تغییرات آب و هوایی را در دو دهه آینده به طور قابل توجهی محدود کنیم.”
3. بیانیه پایان نامه توضیحی: یک مقاله توضیحی به یک بیانیه پایان نامه نیاز دارد که مفهوم(های) کلیدی را که توضیح می دهید مرور کند. به عنوان مثال: «آلیستر کراولی که در مرگ به دلیل شیفتگی اش به چیزهای غیبی مشهور بود، در زمان حیاتش به عنوان کوهنوردی که به هیمالیا و قراقورام سفر می کرد، بیشتر شناخته می شد.»

چگونه یک بیانیه پایان نامه قوی بنویسیم؟

یک بیانیه پایان نامه عالی فرآیند مقاله نویسی را هدایت می کند. با تمرین، می توانید گزاره های پایان نامه ای محکم برای مقالات استدلالی، تشریحی و تحلیلی بنویسید.

1. قبل از نوشتن طوفان فکری کنید. اگر دفاع از آن خیلی سخت باشد، یک بیانیه تز شیوا یا تحریک آمیز برای شما مفید نخواهد بود. هنگام نوشتن یک بیانیه پایان نامه، سعی کنید پاراگراف هایی را که می توانید برای حمایت از آن بنویسید، تصور کنید. استدلال‌های متقابل را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که می‌توانید برای تز خود در برابر آن مخالف‌ها استدلال کنید.
2. به یک سوال خاص پاسخ دهید. پایان نامه خود را به عنوان پاسخ به یک سوال مهم در نظر بگیرید. بیانیه پایان نامه شما باید به خواننده بالقوه کمک کند تا بفهمد که چرا مقاله شما ارزش وقت گذاشتن را دارد و با خواندن کار شما چه چیزی را یاد می گیرد.
3. آن را مختصر نگه دارید. قوی ترین اظهارات پایان نامه را می توان در یک جمله کامل بیان کرد. بیانیه پایان نامه چند جمله ای ممکن است مناسب باشد، اما مراقب باشید که خیلی به بحث خود وارد نشوید. این همان چیزی است که بقیه کاغذهای چند صفحه ای شما برای آن هستند.
4. یک مدل Hub-and-Spoke را تجسم کنید. پایان نامه خود را به عنوان مرکز اصلی کل مقاله خود در نظر بگیرید. پاراگراف های بدن شما پره هایی هستند که از پایان نامه جدا می شوند و جملات موضوعی شما پیچ هایی هستند که هر یک از اسپیکرها را به هاب متصل می کنند. مانند توپی چرخ، پایان نامه شما باید محور محتوای مقاله شما باشد، پایه اصلی که آن محتوا به آن باز می گردد. اگر پایان نامه شما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند این نقش را ایفا کند، آن را تجدید نظر کنید یا یک مورد قوی تر پیدا کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *