4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)

4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)

4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع) ، مطالعات مقطعی می تواند داده های ارزشمندی را در مورد یک جمعیت در اختیار محققان قرار دهد. راه های زیادی وجود دارد که افراد در صنایع مختلف می توانند از مطالعات مقطعی برای جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل نتایج برای یافتن اطلاعات جدید در مورد یک گروه استفاده کنند. یادگیری بیشتر در مورد این مطالعات می تواند به شما در بهبود مهارت های تحقیقاتی کمک کند، که می تواند صلاحیت های شغلی شما را تقویت کند.

در این مقاله، ما تعریف می کنیم که مطالعات مقطعی چیست، ویژگی ها و مزایای مشترک آنها را شرح می دهیم و چهار مثال از نحوه استفاده صنایع مختلف از آنها را فهرست می کنیم. می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید. نمونه های مطالعه مقطعی

4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)
4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع) – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه مقطعی چیست؟- 4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)

مطالعه مقطعی یک تحلیل مشاهده‌ای است که گروه‌های مختلف را در یک مقطع زمانی ارزیابی و مقایسه می‌کند. محققان از مطالعات مقطعی برای مشاهده متغیرهای متعدد با یک گروه استفاده می کنند که به طور دقیق نمونه ای از جامعه را نشان می دهد. مطالعات مقطعی نقطه شروع و توقف مشخصی دارند و محققان می توانند آنچه را که در آن زمان اتفاق می افتد برای یافتن نتیجه گیری بررسی کنند. هدف اولیه از مطالعات مقطعی توصیف و ارزیابی ویژگی های یک جمعیت است.

به همین دلیل، محققان یک متغیر را در این مطالعات یکسان نگه می دارند که متغیر مستقل است. این بدان معناست که شرکت کنندگان در یک مطالعه مقطعی متغیری دارند که آنها را به هم مرتبط می کند، مانند زندگی در یک جامعه. روش های زیادی وجود دارد که محققان می توانند از این نوع مطالعه استفاده کنند، از جمله:

. مطالعه سلامت در یک جمعیت
. ارزیابی مشاغل و صنایع خرده فروشی
مطالعه چگونگی تأثیر اقتصاد اجتماعی بر جامعه
. ارائه شواهد برای مطالعات آینده و عمیق تر

ویژگی های مطالعات مقطعی- 4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)

از آنجایی که هدف مطالعات مقطعی بررسی میزان شیوع صفات یا رویدادهای خاص در یک جمعیت است، اغلب از ساختار مشابهی استفاده می کنند. برخی از رایج ترین ویژگی های این مطالعات عبارتند از:

. محققان از آنها برای تجزیه و تحلیل صفات یا ویژگی های یک جمعیت استفاده می کنند.
. آنها اطلاعات ارزشمندی در مورد آنچه که مردم انجام می دهند یا تجربه می کنند ارائه می دهند.
. مطالعات جمعیت را تنها برای یک نقطه از زمان یا یک دوره کوتاه، نه در بازه‌های طولانی‌تر بررسی می‌کنند.
. آنها از متغیرهای ثابتی استفاده می کنند که محققان بر آنها تأثیر نمی گذارند.
. آنها به محققان اجازه می دهند تا چندین صفت جمعیت را ارزیابی کنند.

4 نمونه از مطالعات مقطعی

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده صنایع مختلف از مطالعات مقطعی آورده شده است:

1. پزشکی

مطالعات مقطعی برای بررسی سلامت یک جمعیت از جمله بیماری، ناتوانی یا انتخاب سبک زندگی محبوب هستند. محققان ممکن است از یک مطالعه مقطعی برای درک اینکه چرا زنان بالای 40 سال بیشتر مستعد ابتلا به یک بیماری خاص هستند، استفاده کنند. مثال دیگر می تواند تعیین تعداد افراد در یک جامعه باشد که تنباکو مصرف می کنند. از این طریق، محققان می توانند جمعیت شناسی افرادی که در یک منطقه سیگار می کشند را تجزیه و تحلیل کنند تا ببینند که چگونه مولفه هایی مانند سن، جنسیت یا موقعیت اجتماعی بر این نتایج تأثیر می گذارد.

2. سلامت روان

روانشناسان می توانند از مطالعات مقطعی برای تجزیه و تحلیل سلامت روان در یک جامعه استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند نظرسنجی ارسال کنند که از شرکت کنندگان بپرسد که آیا سابقه بیماری روانی دارند و آیا برای کمک به سلامت روان خود به دنبال خدمات مشاوره ای بوده اند یا خیر. نتایج این نوع مطالعه مهم است زیرا روانشناسان می توانند از این اطلاعات برای ایجاد برنامه هایی برای کسانی که می خواهند و به کمک نیاز دارند استفاده کنند.

3. خرده فروشی

بازاریابان یا متخصصان فروش می توانند از مطالعات مقطعی برای تحلیل روند خرید استفاده کنند. از نتایج، آنها می توانند تعیین کنند که چه استراتژی هایی را می توانند برای ارتقای رضایت مشتری پیاده کنند. مثال دیگر ممکن است صاحبان کسب و کار باشد که یک نظرسنجی ارسال می کنند و می پرسند که افراد در یک جامعه خاص از کدام فروشگاه ها بیشتر دوست دارند خرید کنند. بسته به نتایج، شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که فروشگاه های بیشتری بسازند که مردم اغلب برای افزایش فروش از آنها بازدید می کنند.

4. آموزش و پرورش

یک هیئت مدرسه می تواند مطالعات مقطعی را برای جمع آوری نتایج در مورد دانش آموزان در مناطق مختلف مدرسه انجام دهد. به عنوان مثال، آنها می توانند نمرات دانش آموزانی را که والدین آنها دارای سطح درآمد مشابهی هستند، مقایسه کنند. معلمان همچنین می‌توانند نظرسنجی را برای دانش‌آموزان خود بفرستند و بپرسند در مورد چه موضوعاتی در کلاس به کمک بیشتری نیاز دارند. بر اساس این نتایج، معلمان می توانند طرح های درسی ایجاد کنند که نیازهای دانش آموزان را برآورده کند.

مزایای انجام یک مطالعه مقطعی- 4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)

مطالعات مقطعی فواید زیادی دارد، از جمله:

یک راه سریع، آسان و ارزان برای به دست آوردن اطلاعات ارائه دهید

محققان می توانند مطالعات مقطعی را به روش های آسان و ارزان انجام دهند، مانند نظرسنجی های پستی. این به محققان اجازه می دهد تا داده های زیادی را در مدت زمان کوتاهی جمع آوری کنند. این نظرسنجی ها می توانند ارزان تر از سایر انواع مطالعات رایج باشند. اگرچه برخی از مطالعات مقطعی می توانند شامل مشاهده فیزیکی باشند، اما نظرسنجی ها یا پرسشنامه ها می توانند روشی ارزشمند برای جمع آوری داده ها از یک جمعیت یا جامعه باشند.

متغیرهای مختلف را به طور همزمان مطالعه کنید

مطالعات مقطعی یک جامعه را بررسی می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد تا درباره گروه قضاوت کنند، به این معنی که محققان اغلب می‌توانند متغیرهای مختلف را در گروه به طور همزمان تجزیه و تحلیل و مطالعه کنند. برای مثال، متغیرهای یک جمعیت می تواند شامل جنسیت، سن، درآمد یا سطح تحصیلات باشد. مطالعات مقطعی معمولاً دارای موضوع یا مفهومی است که محققان می‌خواهند به آن بپردازند، مانند سطح قند خون در یک جامعه، و می‌توانند متغیرهای مختلف یک گروه را برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن موضوع تجزیه و تحلیل کنند و سعی کنند ارتباطات و همبستگی‌هایی را در داده‌ها پیدا کنند.

از نتایج برای مطالعات بیشتر استفاده کنید

اگرچه مطالعات مقطعی اطلاعات زیادی در مورد یک گروه در اختیار محققان قرار می دهد، این نوع مطالعات اغلب آزمایش های جدید را ترویج می کنند. به همین دلیل، محققان می توانند از نتایج مطالعات مقطعی برای انجام مطالعات بیشتر و پیچیده تر استفاده کنند. مطالعات مقطعی برای شروع یک سری آزمایشات دیگر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک جمعیت ارزشمند است.

به عنوان مثال، یک محقق ممکن است یک مطالعه مقطعی برای اندازه گیری واکنش افراد مبتلا به دیابت به رژیم غذایی کم کربوهیدرات انجام دهد. این تجزیه و تحلیل ممکن است نشان دهد که افراد جوان در جمعیت به رژیم غذایی واکنش مثبت تری نشان می دهند، که می تواند به شما اجازه دهد مطالعات بیشتری را در آن زیر مجموعه از جمعیت انجام دهید تا تجزیه و تحلیل کنید که کدام نوع غذا بیشترین تأثیر را بر کاهش وزن آنها دارد.

4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)
4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع) – تزیسمی

انواع مطالعات مقطعی- 4 مثال مطالعه مقطعی (با صفات و انواع)

سه نوع مطالعه مقطعی وجود دارد که محققان برای انجام یک آزمون از آنها استفاده می کنند:

مطالعات توصیفی مقطعی

اگرچه اکثر مطالعات مقطعی توصیفی هستند، برخی صرفاً بر توصیف جامعه و چگونگی تأثیر مطالعه بر آن تمرکز می کنند. به عنوان مثال، اگر محققی بخواهد بیماری قلبی را در یک جامعه خاص مطالعه کند، می تواند از یک مطالعه توصیفی مقطعی استفاده کند. برای انجام این کار، آنها بر توصیف چگونگی تأثیر بیماری قلبی بر گروه تمرکز می کنند، که می تواند به معنای تعیین گروه سنی یا جنسیتی باشد که بیماری قلبی بیشترین تأثیر را دارد. محققان در این مطالعات اغلب به جای یافتن علت بیماری قلبی به توصیف ویژگی های گروه علاقه مند هستند.

مطالعات مقطعی تحلیلی

مطالعات مقطعی تحلیلی به زمانی اشاره دارد که محققان نتایج را بین معیارهای مرتبط و غیرمرتبط مقایسه می کنند. آنها این کار را انجام می دهند تا ببینند آیا می توانند اطلاعات جدید را بر اساس معیارها تعیین کنند. به عنوان مثال، محققان ممکن است بخواهند تعیین کنند که آیا دود و آتش باعث بیماری ریوی در آتش نشانان می شود یا خیر. این می تواند نتایج نادرستی ایجاد کند، زیرا عواملی غیر از استنشاق دود می تواند باعث بیماری ریوی شود، مانند ژنتیک یا انتخاب سبک زندگی.

مطالعات مقطعی مکرر

مطالعات مقطعی مکرر زمانی است که محققین یک آزمون پیگیری را برای جمع آوری داده های بیشتر در مورد آزمایش اصلی خود تکمیل می کنند. این مطالعه از همان جمعیت استفاده می کند، اما آنها معمولاً آزمایش زیر را روی گروه متفاوتی از افراد انجام می دهند. اگر محققین این فرآیند را چندین بار تکمیل کنند، می توانند داده های مقطعی در مورد جمعیت جمع آوری کنند.

محققان می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را از اولین مطالعه جمع‌آوری کنند، اما ممکن است بخواهند آزمایش مشابهی را روی شرکت‌کنندگان جدید طی شش یا 12 ماه انجام دهند تا ببینند نتایج چگونه تغییر می‌کنند یا تغییر می‌کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا متغیرهای بیشتری را در نظر بگیرند و اثرات تصادفی بودن را در مطالعه کاهش دهند.

مطالعات مقطعی در مقابل مطالعات طولی

طراحی مطالعه تا حد زیادی به ماهیت سوال تحقیق بستگی دارد. به عبارت دیگر، دانستن نوع اطلاعاتی که مطالعه باید جمع‌آوری کند، اولین گام در تعیین چگونگی انجام مطالعه است (که به عنوان روش‌شناسی نیز شناخته می‌شود).

فرض کنید می خواهیم رابطه بین پیاده روی روزانه و سطح کلسترول در بدن را بررسی کنیم. یکی از اولین چیزهایی که باید تعیین کنیم، نوع مطالعه ای است که بیشترین اطلاعات را در مورد آن رابطه به ما می دهد. آیا می‌خواهیم سطح کلسترول را در بین جمعیت‌های مختلف پیاده‌روی و غیر پیاده‌روی در یک مقطع زمانی با هم مقایسه کنیم؟ یا، آیا می‌خواهیم سطح کلسترول را در یک جمعیت پیاده‌روی روزانه در مدت زمان طولانی اندازه‌گیری کنیم؟

مطالعه مقطعی

هر دو مطالعه مقطعی و طولی مطالعات مشاهده ای هستند. این بدان معناست که محققان بدون دستکاری در محیط مطالعه، اطلاعات مربوط به آزمودنی های خود را ثبت می کنند. در مطالعه خود، ما به سادگی سطح کلسترول افراد پیاده روی روزانه و افراد غیر پیاده روی را همراه با هر ویژگی دیگری که ممکن است برای ما جالب باشد اندازه گیری کنیم. ما بر افراد غیر پیاده‌روی تأثیر نمی‌گذاریم تا آن فعالیت را انجام دهند، یا به پیاده‌روهای روزانه توصیه نمی‌کنیم که رفتار خود را اصلاح کنند. به طور خلاصه، ما سعی می کنیم دخالت نکنیم.

ویژگی تعیین کننده یک مطالعه مقطعی این است که می تواند گروه های مختلف جمعیتی را در یک نقطه از زمان مقایسه کند. از نظر گرفتن یک عکس فوری به آن فکر کنید. یافته‌ها از هر چیزی که در چارچوب قرار می‌گیرد استخراج می‌شود.

برای بازگشت به مثال خود، ممکن است سطح کلسترول را در افراد پیاده روی روزانه در دو گروه سنی، بالای 40 سال و زیر 40 سال اندازه گیری کنیم و این میزان را با سطوح کلسترول در بین افراد غیر پیاده روی در همان گروه های سنی مقایسه کنیم. حتی ممکن است زیر گروه هایی برای جنسیت ایجاد کنیم. با این حال، ما سطح کلسترول گذشته یا آینده را در نظر نمی گیریم، زیرا این میزان کلسترول خارج از چارچوب است. ما فقط سطح کلسترول را در یک مقطع زمانی بررسی می کنیم.

مزیت طرح مطالعه مقطعی این است که به محققان اجازه می دهد تا بسیاری از متغیرهای مختلف را همزمان با هم مقایسه کنند. برای مثال می‌توانیم سن، جنسیت، درآمد و سطح تحصیلات را در ارتباط با پیاده‌روی و سطح کلسترول، بدون هزینه اضافی یا بدون هزینه اضافی، بررسی کنیم.

با این حال، مطالعات مقطعی ممکن است اطلاعات قطعی در مورد روابط علت و معلولی ارائه نکنند. این به این دلیل است که چنین مطالعاتی تصویری فوری از یک لحظه در زمان ارائه می دهند. آنها قبل یا بعد از گرفتن عکس فوری چه اتفاقی می افتد را در نظر نمی گیرند. بنابراین، نمی‌توانیم به طور قطع بدانیم که آیا پیاده‌روهای روزانه ما قبل از شروع رژیم‌های ورزشی، سطح کلسترول پایینی داشتند یا اینکه آیا رفتار پیاده‌روی روزانه به کاهش سطح کلسترول که قبلاً بالا بود کمک می‌کرد.

بررسی طولی

یک مطالعه طولی، مانند یک مطالعه مقطعی، مشاهده ای است. بنابراین، بار دیگر، محققان در موضوعات خود دخالت نمی کنند. با این حال، در یک مطالعه طولی، محققان چندین مشاهدات از موضوعات مشابه را در یک دوره زمانی انجام می‌دهند که گاهی چندین سال طول می‌کشد.

مزیت مطالعه طولی این است که محققان می توانند تحولات یا تغییرات در ویژگی های جمعیت هدف را هم در سطح گروهی و هم در سطح فردی تشخیص دهند. نکته کلیدی در اینجا این است که مطالعات طولی فراتر از یک لحظه واحد در زمان است. در نتیجه، آنها می توانند توالی رویدادها را ایجاد کنند.

برای بازگشت به مثال خود، ممکن است به تغییر سطح کلسترول در زنان بالای 40 سال که روزانه برای مدت 20 سال پیاده روی می کنند، نگاهی بیندازیم. طرح مطالعه طولی سطوح کلسترول را در شروع یک رژیم راه رفتن و با ادامه رفتار راه رفتن در طول زمان محاسبه می کند. بنابراین، یک مطالعه طولی به دلیل دامنه آن، احتمال بیشتری دارد که روابط علت و معلولی را نسبت به یک مطالعه مقطعی پیشنهاد کند.

به طور کلی، تحقیق باید طراحی را هدایت کند. اما گاهی اوقات، پیشرفت تحقیق به تعیین مناسب‌ترین طرح کمک می‌کند. مطالعات مقطعی را می توان سریعتر از مطالعات طولی انجام داد. به همین دلیل است که محققان ممکن است با یک مطالعه مقطعی شروع کنند تا ابتدا مشخص کنند که آیا پیوندها یا ارتباط هایی بین متغیرهای خاص وجود دارد یا خیر. سپس آنها یک مطالعه طولی برای مطالعه علت و معلول راه اندازی می کردند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *