20 نوع طراحی تحقیق

20 نوع طراحی تحقیق

20 نوع طراحی تحقیق ، طراحی تحقیق به روش سازماندهی و گردآوری داده ها اطلاق می شود که محقق در یک پروژه یا مطالعه به کار می گیرد. اگر شغل شما مستلزم انجام تحقیق است، درک انواع مختلف طراحی تحقیقاتی که برای استفاده در تحقیق شما در دسترس هستند، بسیار مهم است.

در این مقاله، طرح تحقیق را تعریف می کنیم و 20 نوع مختلف طراحی تحقیقاتی را فهرست می کنیم که باید برای پروژه یا مطالعه بعدی خود در نظر بگیرید.

20 نوع طراحی تحقیق
20 نوع طراحی تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

طراحی تحقیق چیست؟- 20 نوع طراحی تحقیق

طراحی تحقیق روشی است که محقق برای سازماندهی پروژه یا مطالعه پژوهشی خود انتخاب می کند. طرح های پژوهشی می توانند دستورالعمل هایی را برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و اندازه گیری موثر داده ها ارائه دهند. استفاده از طرح پژوهشی مهم است زیرا:

. این می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که تحقیق شما به مشکل تحقیق شما می پردازد.
. به عنوان یک طرح کلی و راهنمای کل پروژه تحقیقاتی عمل می کند.
. این می تواند به شما کمک کند تا تمام اجزای مختلف پروژه تحقیقاتی خود را سازماندهی کنید.

شما می توانید با در نظر گرفتن مشکل پژوهشی خود، که موضوع خاصی یا شکاف دانشی است که تحقیق شما قصد دارد به آن بپردازد، یک طرح تحقیق موثر انتخاب کنید. معمولاً پژوهشگران سؤال تحقیق و انتخاب طرح تحقیق خود را در مقدمه مقاله پژوهشی خود قرار می دهند.

20 نوع طراحی تحقیق

شما می توانید با بررسی روش های مورد استفاده در سایر مقالات پژوهشی و آشنایی با انواع مختلف طرح های پژوهشی، طرح تحقیق را انتخاب کنید. در اینجا 20 نوع طراحی تحقیقاتی وجود دارد که می توانید از آنها برای پروژه تحقیقاتی خود استفاده کنید:

1. طرح تحقیق اکتشافی

یکی از انواع رایج طراحی تحقیق، طراحی اکتشافی است. قالب طراحی تحقیق اکتشافی زمانی مفید است که مشکل مشخصی برای مطالعه ندارید. اغلب، این نوع طرح تحقیق ساختار کمتری نسبت به سایر گزینه های طراحی تحقیق دارد و می توانید از آن به عنوان راهنمای تحقیقات اولیه خود برای کشف مشکل تحقیق خود استفاده کنید.

2. طرح تحقیق مشاهده ای

طراحی مشاهده ای نیز یک نوع رایج طراحی تحقیق است. قالب طراحی تحقیق مشاهده ای بر مشاهده موضوع تحقیق شما بدون تغییر هیچ متغیری تاکید دارد. هنگام استفاده از طرح تحقیق مشاهده ای، می توانید به جای انجام آزمایش، به سادگی رفتارها یا پدیده ها را مشاهده کرده و آنها را ثبت کنید.

3. طرح تحقیق توصیفی

طراحی توصیفی یکی دیگر از انواع طراحی تحقیق است. هدف از استفاده از طرح تحقیق توصیفی، توصیف موضوع تحقیق است، بنابراین این نوع تحقیق زمانی مفید است که به اطلاعات بیشتری در مورد موضوع خود نیاز دارید. طراحی تحقیق توصیفی همچنین می تواند به شما در درک «چه»، «کجا»، «چه زمانی» و «چگونه» موضوع تحقیقتان کمک کند. تنها سوالی که طرح تحقیق توصیفی به آن پاسخ نمی دهد «چرا» است.

2. مطالعه موردی
نوع دیگر طرح تحقیق مشاهده ای، قالب مطالعه موردی است. مطالعات موردی تجزیه و تحلیل موقعیت های دنیای واقعی برای درک و ارزیابی مشکلات و راه حل های گذشته است. بنابراین، مطالعات موردی زمانی مفید هستند که می‌خواهید نحوه کاربرد یک ایده را در زندگی واقعی آزمایش کنید، و این طرح پژوهشی به ویژه در بازاریابی، تبلیغات و علوم اجتماعی محبوب است. قالب مطالعه موردی پنج قسمتی شامل:

. عنوان
. بررسی اجمالی
. مسئله
. راه حل
. نتایج

5. طرح اقدام پژوهی

نوع دیگر طرح تحقیق، طرح اقدام پژوهی است. قالب طراحی اقدام پژوهی شامل تجزیه و تحلیل اکتشافی اولیه و توسعه یک استراتژی اقدام است. این قالب طراحی مشارکتی است و بر یافتن راه حل ها تمرکز دارد و آن را برای بسیاری از موضوعات تحقیقاتی کاربردی می کند. زمانی که می خواهید مشکلات واقعی را حل کنید می توانید از طرح اقدام پژوهی استفاده کنید.

6. طرح تحقیق تجربی- 20 نوع طراحی تحقیق

طراحی تحقیقات تجربی نیز رایج است. طرح تحقیق تجربی به ویژه زمانی مفید است که بخواهید چگونگی تأثیر عوامل مختلف بر یک موقعیت را آزمایش کنید و این نوع طراحی را بسیار متنوع می کند. طرح تحقیق تجربی از روش علمی استفاده می کند که شامل عناصری مانند:

. فرضیه: فرضیه تحقیق عبارتی است که آنچه را که شما پیش‌بینی می‌کنید تحقیقتان آشکار می‌کند را توصیف می‌کند.
. متغیر مستقل: متغیر مستقل متغیری است که به متغیرهای دیگر وابسته نیست.
. متغیر وابسته: متغیر وابسته متغیری است که به متغیر دیگری بستگی دارد.
. متغیر کنترل: متغیر کنترل متغیری است که در طول یک آزمایش تحقیقاتی ثابت می ماند.

7. طرح تحقیق علی

طرح تحقیق علی نوع دیگری از طرح تحقیقاتی است که محققان معمولاً آن را انتخاب می کنند. قالب طراحی تحقیق علی سعی در شناسایی و درک روابط بین متغیرها دارد که می تواند در بسیاری از صنایع ارزشمند باشد. طرح‌های تحقیقات علّی معمولاً حداقل دو متغیر را شامل می‌شوند و دلایل احتمالی زیادی را برای رابطه بین متغیرها بررسی می‌کنند.

8. طرح تحقیق همبستگی

در کنار طرح تحقیق علی، از طرح تحقیق همبستگی نیز معمولا استفاده می شود. قالب طرح تحقیق همبستگی، مانند قالب علی، روابط بین متغیرها را مشخص می کند. وقتی از طرح تحقیق همبستگی استفاده می کنید، متغیرها را اندازه می گیرید اما آنها را تغییر نمی دهید.

9. طراحی تحقیقات تشخیصی

نوع دیگر طرح تحقیق، طرح تحقیق تشخیصی است. طرح تحقیق تشخیصی تلاش می‌کند تا عوامل زمینه‌ای را که باعث وقوع رویدادها یا پدیده‌ها می‌شوند، بیابد. این نوع تحقیق برای کمک به شما در درک اینکه چه چیزی باعث مشکلات می شود مفید است تا بتوانید راه حل هایی بیابید.

10. طرح تحقیق مقطعی

طرح مقطعی یکی دیگر از انواع طرح های تحقیقاتی مشاهده ای است. طرح تحقیق مقطعی شامل مشاهده چندین فرد در یک نقطه زمانی است. این نوع تحقیق متغیرها را تغییر نمی دهد.

11. طرح تحقیق متوالی

طراحی تحقیق متوالی یکی دیگر از انواع مفید طراحی تحقیق است. قالب طراحی تحقیق متوالی، تحقیقات را به مراحل تقسیم می‌کند و هر مرحله بر آخرین مرحله استوار است. بنابراین، می‌توانید تحقیقات متوالی را در چند نقطه از زمان کامل کنید و به شما امکان می‌دهد پدیده‌هایی را که در دوره‌های زمانی رخ می‌دهند مطالعه کنید.

12. طراحی پژوهش کوهورت

طرح پژوهش کوهورت، نوعی تحقیق مشاهده ای، یکی دیگر از انواع طراحی تحقیق است. این نوع طراحی تحقیقاتی معمولاً در پزشکی استفاده می شود، اما می تواند در سایر صنایع نیز کاربرد داشته باشد. طراحی کوهورت شامل بررسی موضوعات تحقیقاتی است که قبلاً در معرض یک موضوع تحقیقی قرار گرفته‌اند و به ویژه برای انجام تحقیقات اخلاقی در مورد موضوعات پزشکی یا عوامل خطر مؤثر است. این نوع طراحی بسیار انعطاف پذیر است و برای داده های اولیه و ثانویه کاربرد دارد.

13. طرح تحقیق تاریخی

پژوهشگران می توانند از طرح تحقیق تاریخی نیز استفاده کنند. استفاده از طرح تحقیق تاریخی به شما امکان می دهد از داده های گذشته برای آزمایش فرضیه خود استفاده کنید. تحقیقات تاریخی بر داده های تاریخی مانند بایگانی ها، نقشه ها، خاطرات روزانه و سیاهه ها متکی است. استفاده از این طرح تحقیق می تواند به ویژه برای تکمیل تحلیل روند یا جمع آوری زمینه برای یک مسئله تحقیق مفید باشد.

14. طرح تحقیق میدانی

نوع دیگر طرح تحقیق، طرح تحقیق میدانی است. طرح تحقیق میدانی که یک روش تحقیق کیفی است به شما امکان مشاهده موضوعات در محیط های طبیعی را می دهد. این می تواند به شما امکان دهد مستقیماً از موقعیت های دنیای واقعی داده ها را جمع آوری کنید.

15. بررسی سیستماتیک

مرور سیستماتیک نوع دیگری از طراحی تحقیق است. تکمیل یک بررسی سیستماتیک شامل بررسی شواهد موجود و تجزیه و تحلیل داده های مطالعات موجود است. این به شما اجازه می دهد تا از تحقیقات قبلی برای رسیدن به نتایج جدید استفاده کنید.

16. نظرسنجی

پژوهشگران همچنین اغلب از طرح تحقیق پیمایشی استفاده می کنند. می توانید از نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات به طور مستقیم از جمعیت نمونه خود استفاده کنید. برخی از انواع نظرسنجی عبارتند از:

. مصاحبه: مصاحبه یکی از انواع محبوب نظرسنجی است. مصاحبه ها به شما این امکان را می دهد که سوالات خود را به صورت تک به تک از یک موضوع تحقیق بپرسید، که می تواند به شما این فرصت را بدهد که سوالات بعدی را بپرسید و بینش بیشتری کسب کنید.
. فرم های آنلاین: برای انجام نظرسنجی می توانید از فرم های آنلاین نیز استفاده کنید. می‌توانید از بسیاری از وب‌سایت‌ها یا برنامه‌های نرم‌افزاری برای ایجاد فرم‌های آنلاین بصری با انواع سؤالات، از جمله پاسخ کوتاه و چند گزینه‌ای استفاده کنید.
. گروه های کانونی: گروه های کانونی یکی دیگر از روش های کلیدی نظرسنجی است. با استفاده از گروه‌های متمرکز، می‌توانید بحث‌ها را با گروهی از موضوعات تحقیق تسهیل کنید تا بینش پژوهشی ارزشمندی را از جامعه نمونه خود به دست آورید.
. پرسشنامه: نوع دیگر نظرسنجی، پرسشنامه است. در یک پرسشنامه، می‌توانید به سادگی سؤالاتی را فهرست کنید که موضوع تحقیق باید به آنها پاسخ دهد، که این روش را به روشی مؤثر برای جمع‌آوری داده‌ها تبدیل می‌کند.

17. طرح تحقیق متاآنالیز

متاآنالیز نوعی طرح تحقیق کمی است. قالب طراحی تحقیق متاآنالیز از جمعیت های متنوعی از مطالعات مختلف موجود استفاده می کند. این بدان معنی است که این روش به شما امکان می دهد از تحقیقات قبلی برای نتیجه گیری جدید استفاده کنید.

18. طرح پژوهشی ترکیبی

محققان همچنین می توانند از طرح تحقیق ترکیبی استفاده کنند. طرح‌های تحقیقاتی ترکیبی روش‌های تحقیقاتی متعدد را برای ایجاد بهترین مسیر برای یک پروژه تحقیقاتی خاص ترکیب می‌کنند. این نوع تحقیق می تواند شامل دو روش تحقیق کیفی و کمی باشد.

19. طرح تحقیق طولی

نوع دیگری از طرح های تحقیقاتی کمی و مشاهده ای، طراحی طولی است. طرح تحقیق طولی شامل مشاهده مکرر یک نمونه در یک دوره زمانی است. این بازه زمانی بسته به تحقیقات خاص شما ممکن است از چند هفته تا چندین دهه باشد.

20. طرح تحقیق فلسفی

طرح تحقیق فلسفی یکی دیگر از انواع طراحی تحقیق است. طرح تحقیق فلسفی می تواند به شما در تجزیه و تحلیل و درک مسئله تحقیق کمک کند. این نوع طراحی مبتنی بر تکنیک های استدلال فلسفی است. سه حوزه کلیدی طراحی تحقیق فلسفی عبارتند از:

. معرفت شناسی: معرفت شناسی بر معرفت و یقین تمرکز دارد.
. هستی شناسی: هستی شناسی بر ماهیت و وجود انسان تمرکز دارد.
. ارزش شناسی: ارزش شناسی مطالعه ارزش هاست و به ویژه در اخلاق کاربرد دارد.

می توانید از طرح تحقیق فلسفی برای کمک به درک اهداف تحقیق، تصمیم گیری اخلاقی و تفکر انتقادی در مورد موضوع تحقیق خود استفاده کنید.

20 نوع طراحی تحقیق
20 نوع طراحی تحقیق – تزیسمی

چه چیزی در یک طرح تحقیقاتی می گنجد؟- 20 نوع طراحی تحقیق

در اینجا برخی از مؤلفه‌های کلیدی وجود دارد که ممکن است انتظار داشته باشید در یک طرح تحقیقاتی ببینید:

1. پیش زمینه: این بخش یک نمای کلی از این که پروژه در مورد چیست و چرا تحقیق انجام می شود، ارائه می دهد.

2. اهداف: در اینجا، اهداف روشن و مشخص تحقیق را به همراه سؤالاتی که به آنها پاسخ داده می شود و نتایج مورد انتظار را خواهید یافت.

3. روش‌ها: این بخش روش‌های مختلفی را نشان می‌دهد که برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌شوند، مانند نظرسنجی، مصاحبه، گروه‌های متمرکز یا آزمایش‌ها.

4. شرکت کنندگان: شما در مورد افرادی که در تحقیق گنجانده می شوند، به همراه معیارهای انتخاب آنها و تعداد شرکت کنندگان خواهید آموخت.

5. جمع آوری داده ها: این بخش یک طرح دقیق برای نحوه جمع آوری داده ها شامل ابزارهایی که مورد استفاده قرار می گیرد و روش های جمع آوری و ذخیره اطلاعات ارائه می دهد.

6. تجزیه و تحلیل داده ها: در اینجا، طرح تجزیه و تحلیل داده ها و روش های آماری برای انجام این کار را خواهید یافت.

7. جدول زمانی: این بخش برنامه زمانبندی انجام تحقیق را با مهلت های زمانی برای هر مرحله از فرآیند مشخص می کند.

8. بودجه: این قسمت برآوردی از منابع مورد نیاز شامل پرسنل، تجهیزات و مواد را ارائه می دهد.

9. ملاحظات اخلاقی: این بخش به موضوعات مهم اخلاقی، مانند رضایت آگاهانه، محرمانه بودن، و حفاظت از داده ها می پردازد.

به طور کلی، یک برنامه تحقیقاتی که به خوبی طراحی شده باشد، بخش مهمی از مدیریت موفق پروژه است که به کاهش ریسک و کاهش احتمال خطا یا تاخیر کمک می کند.

ویژگی های طرح تحقیق- 20 نوع طراحی تحقیق

انجام یک مطالعه را می توان با برنامه ریزی یک سفر جاده ای با دوستان خود مقایسه کرد. درست مانند یک سفر جاده ای با برنامه ریزی خوب، یک مطالعه موفق نیاز به یک برنامه تحقیقاتی محکم دارد. یک برنامه تحقیقاتی به عنوان یک نقشه راه عمل می کند که شما را در کل فرآیند، از ابتدا تا انتها، راهنمایی می کند تا از یک نتیجه موفقیت آمیز اطمینان حاصل شود.

یک مطالعه می تواند چالش ها و موانع غیرمنتظره ای داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است در سفر خود با آب و هوای بد یا بسته شدن جاده مواجه شوید. در یک مطالعه، ممکن است با چالش‌های غیرمنتظره‌ای مانند داده‌های از دست رفته یا کمبود شرکت‌کنندگان مواجه شوید. اما، با یک برنامه تحقیقاتی خوب برنامه ریزی شده، برای مقابله با این چالش ها و ادامه حرکت به سمت مقصد خود آماده خواهید بود.

درست مانند رسیدن به مقصد در یک سفر جاده ای، یک مطالعه موفق نیاز به صبر و پشتکار دارد. ممکن است با مسیرهای انحرافی و تاخیر مواجه شوید، اما با یک نقشه راه واضح، می توانید به مقصد برسید. در یک مطالعه، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید، اما با یک برنامه تحقیقاتی مستحکم، می‌توانید بر این چالش‌ها غلبه کنید و به یک نتیجه موفق برسید.

در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی که باید در برنامه تحقیقاتی خود لحاظ کنید آمده است:

ویژگی 1: اهداف و اهداف – مقصد

اهداف و اهداف تحقیقاتی شما مانند مقصدی است که در سفر جاده ای خود می خواهید به آن برسید. همانطور که باید بدانید به کجا می روید، برنامه تحقیقاتی شما باید به وضوح مشخص کند که امیدوارید از طریق مطالعه به چه چیزی برسید. این شامل تعریف سؤالاتی است که می خواهید به آنها پاسخ دهید، نتایجی که انتظار دارید ببینید و تأثیری که قصد دارید داشته باشید.

برای مثال، اگر در حال مطالعه اثرات یک داروی جدید بر روی بیماران مبتلا به یک بیماری خاص هستید، اهداف و اهداف شما ممکن است تعیین اثربخشی و ایمنی دارو باشد.

ویژگی 2: روش شناسی – مسیر

روش‌شناسی شما روش‌ها و تکنیک‌هایی را که برای انجام مطالعه‌تان استفاده می‌کنید، دقیقاً مانند انتخاب بهترین مسیر برای سفر جاده‌ای خود مشخص می‌کند. این شامل طراحی مطالعه، حجم نمونه، روش های جمع آوری داده ها و تکنیک های تجزیه و تحلیل است. روش شناسی باید بر اساس سوال تحقیق شما، منابع موجود و محدودیت های مطالعه شما انتخاب شود.

برای مثال، اگر در حال مطالعه تأثیر یک روش تدریس جدید بر عملکرد دانش‌آموز هستید، روش‌شناسی شما ممکن است شامل انجام یک کارآزمایی کنترل تصادفی برای مقایسه روش جدید با روش‌های تدریس سنتی باشد.

ویژگی 3: جدول زمانی و بودجه – نقشه

جدول زمانی و بودجه شما به عنوان نقشه ای عمل می کند که از آن برای برنامه ریزی سفر جاده ای خود استفاده می کنید. برنامه تحقیقاتی شما باید شامل برنامه زمانی باشد که هر یک از جنبه های مطالعه شما تکمیل می شود و منابعی که برای تکمیل پروژه نیاز دارید. اینها باید واقع بینانه و قابل دستیابی باشند و در صورت وقوع رویدادهای غیرمنتظره، امکان وقوع حوادث غیرمترقبه را فراهم کنند.

به عنوان مثال، اگر در حال انجام مطالعه ای در مورد تأثیرات یک سیاست زیست محیطی جدید بر کیفیت هوا هستید، جدول زمانی شما ممکن است شامل انجام آزمایش های کیفیت هوا قبل و بعد از اجرای این سیاست باشد و بودجه شما ممکن است شامل هزینه آزمایش ها، تجهیزات باشد.

چگونه یک طرح تحقیق بنویسیم؟- 20 نوع طراحی تحقیق

نوشتن یک طرح تحقیقاتی می تواند طاقت فرسا به نظر برسد، به خصوص اگر تازه شروع کرده اید. اما به من اعتماد کنید، داشتن یک برنامه جامع، کل فرآیند تحقیق را بسیار روان‌تر می‌کند. یک طرح تحقیقاتی فقط یک نقشه راه برای پروژه تحقیقاتی شما است – اهداف شما، روش هایی که برای دستیابی به آنها استفاده می کنید و جدول زمانی برای انجام همه چیز را مشخص می کند.

بنابراین، از کجا با ایجاد یک طرح تحقیقاتی شروع می کنید؟ در اینجا یک راهنمای گام به گام برای کمک به شما برای شروع آمده است:

مرحله 1: تمرکز خود را پیدا کنید – سؤال تحقیق را تعریف کنید

قبل از اینکه وارد هر پروژه تحقیقاتی شوید، باید ایده روشنی از آنچه می خواهید انجام دهید داشته باشید. اولین قدم این است که سؤال تحقیق را تعریف کنید – این به عنوان سنگ بنای پروژه شما عمل خواهد کرد. هنگام تنظیم سؤال تحقیق خود، به مشکلی که می خواهید حل کنید و چگونه می خواهید به آن نزدیک شوید فکر کنید. مهم است که مطمئن شوید سوال تحقیق شما مرتبط، امکان پذیر است و با اهداف کلی پروژه شما همسو است.

مثال: اگر شما علاقه مند به بررسی تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان هستید، سوال پژوهشی شما می تواند این باشد که “استفاده از رسانه های اجتماعی چگونه بر رفاه روانی بزرگسالان جوان تاثیر می گذارد؟”

مرحله 2: ادبیات را بشناسید – ادبیات را مرور کنید

در مرحله بعد، شما می خواهید خود را با آنچه قبلاً در مورد موضوع شما وجود دارد آشنا کنید. این جایی است که بررسی ادبیات وارد می شود – درک جامعی از آنچه قبلاً شناخته شده است و آنچه هنوز باید مورد بررسی قرار گیرد به شما ارائه می دهد. بررسی ادبیات شامل جستجو در مجلات دانشگاهی، کتاب ها و سایر منابع برای اطلاعات در مورد موضوع شما است. در پایان این مرحله، شما پایه ای محکم از دانش و ایده بهتری از شکاف های موجود در دانش موجود خواهید داشت که پروژه تحقیقاتی شما پر می کند.

مثال: اگر سوال تحقیق شما در مورد تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان است، می توانید مقالات و مطالعاتی را جستجو کنید که به رابطه بین استفاده از رسانه های اجتماعی و رفاه روانی پرداخته اند.

مرحله 3: حمله خود را برنامه ریزی کنید – روش شناسی را توسعه دهید

اکنون که درک خوبی از موضوع خود و آنچه در حال حاضر وجود دارد، دارید، وقت آن است که برای پروژه تحقیقاتی خود برنامه ای تهیه کنید. این جایی است که شما در مورد طراحی تحقیق، حجم نمونه، روش های جمع آوری داده ها و تکنیک های تجزیه و تحلیل که به بهترین نحو به سوال تحقیق شما پاسخ می دهد، تصمیم می گیرید. روش شما باید بر اساس مرور ادبیات باشد و باید عملی، اخلاقی و قابل اعتماد باشد.

مثال: اگر در حال بررسی تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر سلامت روان هستید، می‌توانید از یک نظرسنجی برای جمع‌آوری داده‌هایی از بزرگسالان جوان در مورد استفاده از رسانه‌های اجتماعی و رفاه ذهنی آنها استفاده کنید. همچنین می توانید از تجزیه و تحلیل آماری برای شناسایی الگوها و روابط بین این متغیرها استفاده کنید.

مرحله 4: سازماندهی کنید – جدول زمانی و بودجه را آماده کنید

در نهایت، وقت آن است که همه قطعات را کنار هم قرار دهید و یک جدول زمانی و بودجه برای پروژه تحقیقاتی خود تهیه کنید. این شامل برآورد منابعی است که برای هر جنبه از پروژه خود نیاز دارید و یک برنامه زمانبندی برای تکمیل آن ایجاد کنید. هنگام تدوین جدول زمانی و بودجه خود، مهم است که واقع بینانه، دست یافتنی و انعطاف پذیر باشید. اطمینان حاصل کنید که برای رویدادهای غیرمنتظره و احتمالی اجازه دهید.

مثال: اگر در حال بررسی تأثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان هستید، جدول زمانی شما می تواند شامل مراحلی مانند طراحی نظرسنجی، استخدام شرکت کنندگان، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و نوشتن نتایج باشد. بودجه شما می تواند شامل هزینه نرم افزار نظرسنجی، چاپ و هر منبع دیگری باشد که برای تکمیل پروژه نیاز دارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *