17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها

17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها

17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها ، دفاع از پایان نامه به شما این شانس را می دهد که کار پایان نامه خود را نشان دهید و تخصص خود را در زمینه تحصیلی خود نشان دهید. در طول این بحث یک تا دو ساعته با اعضای کمیته پایان نامه خود، تا حدی بر نحوه ارائه تحقیق خود کنترل خواهید داشت، اما کمیته شما برای آزمایش دانش و آمادگی شما از شما سوالاتی می پرسد. همه آنها از قبل پایان نامه شما را خوانده اند، بنابراین سوالات آنها به مطالعه، موضوع، روش ها، نمونه داده ها و جنبه های دیگر مربوط می شود.

یک دفاع خوب مستلزم تسلط بر خود پایان نامه است، بنابراین قبل از اینکه سؤالاتی را که ممکن است با آنها روبرو شوید را در نظر بگیرید.

17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها
17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟- 17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها

1. موضوع شما چیست و چرا آن را انتخاب کردید؟

خلاصه ای سریع فقط در چند جمله در مورد آنچه تحقیق کرده اید ارائه دهید. مطمئناً می توانید ساعت ها در مورد کار خود ادامه دهید، اما مطمئن شوید که راهی برای ارائه یک نمای کلی از پایان نامه خود آماده کرده اید. سپس، یک پس‌زمینه سریع در مورد فرآیند انتخاب این موضوع ارائه دهید.

2. موضوع شما چگونه به ادبیات موجود کمک می کند؟ چقدر مهم است؟

بسیاری از محققان نیازی را در این زمینه شناسایی کرده و موضوعی را برای پر کردن شکاف هایی که ادبیات قبلی نتوانسته است پوشش دهد، انتخاب می کنند. برای مثال، مطالعات قبلی ممکن است شامل جمعیت، منطقه یا شرایط خاصی نباشد. در مورد اینکه چگونه پایان نامه شما درک کلی از موضوع را افزایش می دهد تا دامنه آن را فراتر از آنچه دیگران یافته اند افزایش دهد، صحبت کنید، و سپس مثال هایی از این که چرا جهان به این درک بیشتر نیاز دارد ارائه دهید. به عنوان مثال، پایان نامه ای در مورد محصولات کاهوی رومی در آب و هوای بیابانی ممکن است دانش بسیار مورد نیاز را به منطقه ای بیاورد که ممکن است در کار قبلی ارائه نشده باشد.

3. یافته های کلیدی مطالعه شما چیست؟

هنگامی که نتایج اصلی خود را گزارش می دهید، مطمئن شوید که در مورد اینکه کمیته شما تا چه حد می خواهد جزئیات بیشتری داشته باشید. با تهیه 1) خلاصه ای بسیار کلی و سریع از یافته های خود که یک دقیقه یا کمتر طول می کشد، چندین گزینه به خود بدهید، 2) خلاصه ای دقیق تر از آنچه مطالعه شما نشان داد که 3-5 دقیقه طول می کشد، و 3) 10 تا 10 تا خلاصه 15 دقیقه ای که به جزئیات نتایج شما می پردازد. با تهیه هر یک از این پاسخ‌ها، می‌توانید بر اساس آنچه کمیته شما از شما می‌پرسد و آنچه قبلاً درخواست شده است، بسنجید که کدام یک در لحظه مناسب‌تر است.

4. چه نوع تحقیق پیشینه ای برای مطالعه خود انجام دادید؟

در اینجا آنچه را که در زمان تصمیم گیری برای مطالعه انجام دادید، شرح می دهید. این معمولاً شامل یک بررسی ادبی برای تعیین آنچه محققان قبلی قبلاً به این حوزه معرفی کرده اند، می شود. همچنین احتمالاً باید بررسی می‌کردید که آیا مطالعه شما ممکن است و برای جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز به چه چیزی نیاز دارید. آیا به اطلاعاتی از پایگاه‌های داده‌ای نیاز داشتید که به مجوز یا هزینه نیاز دارند؟

5. فرضیه شما چه بود و چگونه آن را شکل دادید؟

نتایج مورد انتظاری را که برای مطالعه خود داشتید و اینکه آیا فرضیه شما از تجربه تحقیقات قبلی، انتظارات طولانی مدت یا افسانه های فرهنگی ناشی شده است را شرح دهید.

6. هنگام نوشتن متن خود با چه محدودیت هایی مواجه شدید؟

این اجتناب ناپذیر است – محققان در طول کار خود با موانع یا عوامل محدود کننده مواجه خواهند شد. این می تواند جمعیت محدودی باشد که شما به آن دسترسی داشتید، مثلاً اگر روش عالی برای نظرسنجی از دانشجویان دانشگاه داشتید، اما راهی برای ارتباط با سایر افرادی که در آن مدرسه شرکت نمی کردند، نداشتید.

7. چرا روش خاص خود را برای مطالعه انتخاب کردید؟

روش‌های تحقیقاتی مختلف نسبت به سایر روش‌ها برای مطالعات خاص مناسب‌تر هستند (به عنوان مثال، کیفی در مقابل کمی)، و با دانستن این موضوع، روشی را به کار بردید که یافته‌های خود را به بهترین نحو ارائه می‌دهد. چه عواملی باعث شد روش خود را انتخاب کنید؟

8. چه کسانی گروه نمونه مطالعه شما را تشکیل دادند و چرا این جامعه را انتخاب کردید؟

عوامل زیادی در انتخاب یک گروه شرکت کننده دخیل هستند. شاید انگیزه شما برای بررسی زنان بالای 50 سال که فرسودگی شغلی را در محل کار تجربه می کنند، داشته باشید. آیا اقدامات اضافی برای هدف قرار دادن این جمعیت انجام دادید؟ یا شاید شما یک گروه نمونه پیدا کردید که با سهولت بیشتری به درخواست مشارکت شما پاسخ داد و پس از ماه‌ها بن‌بست، راحتی چیزی است که جمعیت مطالعه شما را شکل داده است. مطمئن شوید که استدلال خود را به روشی صادقانه اما مطلوب ارائه می کنید.

9. هنگام کار با نمونه خود با چه موانع یا محدودیت هایی مواجه شدید؟

روند پیگیری پاسخ دهندگان برای مطالعه خود و مشکلاتی را که در جمع آوری داده های با کیفیت کافی برای پایان نامه خود با آن مواجه بودید، مشخص کنید. شاید تصمیماتی که گرفته اید بر اساس شرکت کنندگانی که در نهایت با آنها مصاحبه کرده اید شکل گرفته باشد.

10. آیا چیز خاصی وجود داشت که انتظار داشتید در طول تجزیه و تحلیل خود پیدا کنید؟

زمانی که قصد بررسی موضوعی را دارید، انتظارات طبیعی است، به خصوص موضوعی که در طول دوران تحصیلی خود در مورد آن می رقصید. این سوال می تواند به فرضیه های شما اشاره داشته باشد، اما می تواند احساسات و انتظارات شخصی شما را در مورد این موضوع نیز تحت تاثیر قرار دهد. فکر می‌کردید وقتی عمیق‌تر به موضوع بپردازید، چه چیزی پیدا خواهید کرد؟ آیا این همان چیزی بود که واقعاً پیدا کردید یا از نتایج خود شگفت زده شدید؟

11. از مطالعه خود چه آموختید؟

پاسخ شما به این سوال می‌تواند نه تنها شامل یافته‌های اساسی کارتان باشد (اگر قبلاً به این موضوع نپرداخته‌اید)، بلکه برخی شگفتی‌های شخصی که ممکن است متوجه شده باشید که از انتظارات شما منحرف شده‌اند نیز باشد. گاهی اوقات این جزئیات در پایان نامه گنجانده نمی شود، بنابراین این جزئیات می تواند مقداری چاشنی به دفاع شما اضافه کند.

17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها
17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها – تزیسمی

12. توصیه های مطالعه شما چیست؟- 17 سوال دفاع از پایان نامه و نحوه پاسخ به آنها

با ارتباط با دلایلی که موضوع را انتخاب کردید، نتایج شما می تواند مشکلاتی را که کار شما حل می کند، برطرف کند. در مورد اینکه چگونه سیاستگذاران، متخصصان در این زمینه و غیره می توانند خدمات خود را با دانشی که پایان نامه شما ارائه می دهد، بهبود بخشند، توضیحاتی ارائه دهید.

13. اگر به شما فرصت داده شود، چه کاری متفاوت انجام می دهید؟

پاسخ شما به این یکی می‌تواند شامل محدودیت‌هایی باشد که با آن‌ها مواجه شده‌اید یا بن‌بست‌هایی که با اتلاف وقت و بودجه مواجه شده‌اید. سعی کنید زیاد روی مزاحمت های مطالعه خود تمرکز نکنید و زمینه ای برای کنجکاوی در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در مورد حوزه‌ای بحث کنید که در طول کاوش‌تان علاقه‌تان را برانگیخت و دنبال کردن آن هیجان‌انگیز بود، اما مستقیماً به نفع مطالعه‌تان نبود.

14. ارتباط مطالعه خود با نظریه های موجود در ادبیات چگونه بود؟

مقاله شما احتمالاً ایده های شما را با ایده های سایر محققان مرتبط می کند، بنابراین پاسخ به آن می تواند آسان باشد. به این نکته اشاره کنید که کار شما چقدر شبیه به برخی است و چگونه در تضاد با سایر کارهای تحقیقاتی است. هر دو کمک زیادی به بدنه کلی تحقیقات می کنند.

15. محدوده آینده این مطالعه چیست؟

این یکی بسیار آسان است، زیرا اکثر پایان نامه ها شامل توصیه هایی برای تحقیقات آینده در متن هستند. این بدان معناست که شما قبلاً این مورد را پوشش داده اید، و از آنجایی که پایان نامه خود را قبل از دفاع خوانده اید، از قبل در ذهن شما تازه شده است.

16. پس از اتمام تحصیل چه کاری را در نظر دارید؟

این سوالی است که بیشتر متوجه شما و برنامه های حرفه ای آینده شما می شود. این ممکن است با تحقیقاتی که انجام داده‌اید مطابقت داشته باشد، و اگر چنین است، می‌توانید سؤال خود را به تحقیق خود هدایت کنید، شاید انگیزه‌های شخصی خود را برای پیگیری مطالعه آن موضوع ذکر کنید.

17. آیا سوالی دارید؟

اگرچه دفاع از پایان نامه شما مانند یک بازجویی به نظر می رسد، و شما فردی هستید که در کانون توجه قرار گرفته اید، اما در صورت تمایل، فرصت ایده آلی برای جمع آوری نظرات از کمیته خود فراهم می کند. سوالات احتمالی که می توانید بپرسید عبارتند از: برداشت شما هنگام خواندن پایان نامه من چه بود؟ آیا فکر می کنید هنگام انجام کارم هیچ مرحله یا جزئیات مهمی را از دست داده ام؟ این کار را در آینده به کجا می بینید؟

نکته پاداش: اگر سوالی از شما پرسیده شود که پاسخ آن را نمی دانید چه؟ می‌توانید هفته‌ها برای دفاع از پایان‌نامه خود آماده شوید، اما ممکن است زمانی که دقیقاً نمی‌دانید چه چیزی در راه است، غافلگیر شوید. با تهیه یک استراتژی کلی می توانید برای این وضعیت آماده باشید. بد نیست بپذیرید که پایان نامه شما پاسخ همه چیز را ارائه نمی دهد – کمیته شما به طور منطقی انتظار چنین کاری را نخواهد داشت. کاری که می توانید انجام دهید تا مطمئن و آگاه به نظر برسید (و احساس کنید!) این است که به یک اثر ادبی که در تحقیقات خود با آن برخورد کرده اید مراجعه کنید و از آن اثر برای دادن پاسخ استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید پاسخ دهید: «تز من مستقیماً به سؤال شما نمی‌پردازد، اما مطالعه من در مورد کار دکتر لیفسن بینش‌های جالبی در مورد آن موضوع ارائه می‌کند…». با تهیه راهی برای پاسخگویی به سوالات کرفبال، می توانید خونسردی خود را حفظ کنید و این تصور را ایجاد کنید که واقعاً در رشته خود متخصص هستید.

پس از پاسخ دادن به سوالاتی که کمیته به شما ارائه می دهد، آنها پایان نامه شما را تایید می کنند یا تغییراتی را پیشنهاد می کنند که باید در مقاله خود ایجاد کنید. صرف نظر از نتیجه، اعتماد شما به پاسخگویی به سؤالات ارائه شده به شما، به اعضای کمیته پایان نامه خود اطلاع می دهد که شما مطالب خود را می دانید. آماده‌سازی می‌تواند بسیاری از اضطراب‌های پیرامون این رویداد را کاهش دهد، بنابراین از این سؤالات احتمالی استفاده کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید تز خود را با احساس آرامش، آمادگی و اعتماد به نفس ارائه دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *