14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود

14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود

14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود ، آیا در حال حاضر مشتاقانه منتظر جشن گرفتن پس از اتمام دکترای خود هستید، اما آیا از روز دفاع شفاهی خود می ترسید؟ شما تنها فرد نیستید. چند نکته برای اینکه بهترین قدم خود را برای این viva قرار دهید. کاری که به خوبی آغاز شده است، یک کار نیمه تمام است!

فقط برای اینکه بدانید، این نکات بر اساس vivas در دانشگاه های هلند است.

14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود
14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟– 14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

چگونه برای دفاع از پایان نامه خود آماده شویم؟ 14 نکته

نکته 1 از ویوا سایر دانشجویان دکترا دیدن کنید

دفاع ها عمومی هستند، بنابراین سعی کنید از برخی از آنها دیدن کنید، حتی اگر دعوت نشده اید، یا وارد شوید و آنها را به صورت آنلاین تماشا کنید. نگاه زنده از دیدگاه دانشجوی دکتری: چگونه او به سوالات واکنش نشان می دهد، چه نوع پاسخ هایی فرموله می شود؟ واکنش شما، پاسخ های شما چه خواهد بود؟ به ژست و رفتار کاندید نگاهی بیندازید؟ نقاط قوت چیست، چه کاری را متفاوت انجام می دهید؟ همه چیزهای مثبت و منفی را بنویسید.

نکته 2 مطمئن شوید که کاملاً در موضوع خود غرق شده اید

بازخوانی مهم ترین مقالات و کتاب ها را از ماه های قبل از دفاع شروع کنید. یادداشت بردارید. این واقعا مفید است که نشریات اصلی خود را در طول دفاع در دسترس داشته باشید.

پایان نامه خود را به طور کامل بازبینی کنید! چرا ابتدا دکترا گرفتید، دلیل انتخاب این رشته خاص چیست، از چه روش هایی استفاده کردید و چرا، چرا آن دیدگاه خاص را انتخاب کردید؟ چه پیامدهایی دارد؟ اگر مجبور بودید از نو شروع کنید چه کار متفاوتی ممکن است انجام دهید؟ هسته هر فصل چیست؟ طرح آسانسور شما چیست – پیام اصلی پایان نامه شما چیست؟ اطمینان حاصل کنید که می توانید در کمتر از یک دقیقه بنویسید.

نکته 3 پیش بینی کنید که چه سوالاتی ممکن است از شما پرسیده شود

پایان نامه خود را مجدداً بررسی کنید و سؤالات احتمالی را که ممکن است پیش بیاید جمع آوری کنید. چه سوالاتی ممکن است پرسیده شود: انتخاب هایی که انجام دادید. شاید برخی از نقاط ضعف در پایان نامه خود را توضیح دهید؟ انتخاب های شما چه پیامدهایی داشت – مثلاً در روش شناسی؟ نقاط قوت و ضعف پایان نامه شما چیست؟ نقاط ضعف پایان نامه خود را پنهان نکنید و متوجه شوید که ممکن است از شما بپرسند که چرا نظریه یا روش خاصی را انتخاب نکرده اید.

نکته 4 با ممتحنین آشنا شوید

درباره تحقیقات ممتحنین خود بیاموزید، به پروفایل آنها نگاه کنید. چه چیزی آنها را مشتاق می کند، چه چیزی را ممکن است مورد انتقاد قرار دهند؟ شاید مدتی پیش آنها پیشنهاداتی برای پایان نامه شما ارائه کردند که اکنون منبع خوبی برای سؤالات است. همچنین پیگیری تمام تحقیقات مرتبط در این زمینه مهم است.

به طور کلی، viva این است که ارزش پایان نامه و اصالت، سهم مفید در این زمینه خاص، روش ها و داده هایی که استفاده کرده اید را مشخص کنید. چگونه همه نتایج با دانش موجود ترکیب می‌شوند و چه درس‌ها یا مفاهیم مهمی را می‌توان از تحقیق شما استخراج کرد.

نکته 5 فرآیند را درک کنید

مطمئن شوید که می دانید چگونه پاسخ دهید: چگونه با اعضای مختلف کمیته صحبت کنید. همه اینها را تمرین کنید. قوانین دانشگاه شما چیست؟ ویوا به طور معمول چقدر طول می کشد؟ چه کسی تصمیم می گیرد که کدام سوالات به چه ترتیبی پرسیده شوند؟ به چه ترتیبی وارد سالن می شوید، چه زمانی اجازه خروج دارید؟ آیا با معرفی موضوع خود برای شنوندگان غیر آکادمیک شروع می کنید؟ گام آسانسور خود را به زبانی قابل فهم آماده کنید.

نکته 6 “پارانیمف” خود را با دقت انتخاب کنید

طبق سنت هلندی، یک دانشجوی دکترا در طول زندگی خود با 2 پارانیمف همراه است. نقش رسمی یک پارانیمف این است که در صورت لزوم دفاع را بر عهده بگیرد. تغییرات کوچک هستند و همیشه اتفاق می افتد، با این وجود، مطمئن شوید که آن را با پارانیمف های خود صحبت می کنید.

علاوه بر این نقش، آنها استاد مراسم هستند، ممکن است دفاع ساختگی شما را سازماندهی کنند و محرم شما هستند. بنابراین آنها نقش مهمی در روز دارند، بنابراین مطمئن شوید که عاقلانه انتخاب می کنید. شما می خواهید احساس حمایت کنید. این مهمانی قرار است مهمانی شما شود!

نکته 7 یک آزمایشی viva ترتیب دهید

یک آزمایشی ویوا ترتیب دهید. به عنوان مثال، با پرسیدن از همکاران آگاه که آیا می توانند در مورد یک فصل خاص سؤالی مطرح کنند. این به شما این امکان را می دهد که سوالات هر فصل از پایان نامه خود را تمرین کنید. در صورتی که این همکاران برخی از اعضای کمیته را نیز می شناسند، از آنها بخواهید که سوالات را با توجه به این اعضا تنظیم کنند.

اجازه دهید ماکت تا حد امکان واقع گرایانه باشد، مکانی با یک سخنرانی، یک رئیس و با یکدیگر تماس بگیرید. این تمرین لباس به شما کمک می کند تا به کل روند عادت کنید و با انجام این کار در روز کمتر عصبی خواهید شد.

نکته 8 viva خود را تجسم کنید

ورزشکاران در استفاده از قدرت تجسم استاد واقعی هستند. در زمان منتهی به روز بزرگ، خود را تجسم کنید که وارد اتاق می‌شوید، وضعیت و رفتارتان، نحوه پاسخ دادن به سؤالات. از راه های دیداری، شنیداری و حرکتی استفاده کنید. و مطمئن شوید که نه تنها از دیدگاه خود بلکه از نقطه نظر هلیکوپتر نیز تجسم می کنید.

بدانید که روز بسیار خوبی خواهد بود زیرا پایان دوره دکتری شماست!

14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود
14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود – تزیسمی

نکته 9 از روز قبل به عنوان روز استراحت استفاده کنید- 14 نکته برای دفاع از پایان نامه خود

از آخرین روز قبل از دفاع به عنوان روزی برای استراحت استفاده کنید. یک روز در سونا، یا دوچرخه سواری، پیاده روی طولانی یا سینما چطور؟ یک حمام طولانی بگیرید، با یک کتاب خوب روی مبل لانه کنید. مطمئن شوید که به آنچه نیاز دارید گوش می دهید. و فراموش نکنید که زود به رختخواب بروید تا در روز بزرگ تناسب اندام و پرانرژی داشته باشید.

نکته 10 توجه داشته باشید که پایان نامه شما خوب است

اگر پایان نامه خود به اندازه کافی خوب نبود، هرگز نمی توانستید از آن دفاع کنید. شما در زمینه تحقیقاتی خود متخصص هستید، در تمام این سال ها خود را به آن مشغول کرده اید، پس اعتماد کنید که همه دانش را دارید.

نکته 11 دقایقی قبل از ورود به اتاق

قبل از اینکه وارد اتاق شوید، در به اصطلاح “کلبه عرق” منتظر خواهید بود. مطمئن شوید که پارانیمفن شما می داند که چه می خواهید. آیا می خواهید این زمان را در سکوت بگذرانید یا در غیر این صورت؟ تمرینی را انجام دهید که شما را آرام کند و به شما انرژی بدهد، مانند تکنیک تنفس.

نکته 12 به سوالات با دقت گوش دهید

در حین سوال شروع به آماده کردن پاسخ نکنید. واقعاً با دقت گوش دهید و در مورد سؤال یادداشت کنید. اغلب سوالات بیشتری در یک سوال پیچیده می شود. سوال را بازنویسی کنید تا پاسخ شما به سوال مرتبط شود. اگر سؤال در مورد کاری است که انجام نداده اید، ممکن است توضیح دهید که چه کاری انجام داده اید و چرا انجام داده اید و سپس توضیح دهید که چرا آنچه از شما خواسته شده است را انجام نداده اید.

نکته 13 وقت بگذارید

هنگام پاسخ دادن به سوالات وقت بگذارید. اگر پس از صحبت پرسش‌کننده همچنان در حال نوشتن هستید، اشکالی ندارد. قبل از پاسخ دادن به سؤال، زمان لازم برای ساختار و تجزیه و تحلیل دارید. از هسته‌های فصل‌هایی که فرمول‌بندی کرده‌اید و زیربنای آسانسور خود استفاده کنید. راه آسان را با پاسخ دادن به سؤال فرعی ساده یا مرتبط ترین آن انتخاب کنید. و زمانی که یک سوال خارج از محدوده تحقیق شما قرار گرفت به آن اشاره کنید.

نکته 14 لذت ببرید!

نکته دیگری از یک داوطلب دکتری دریافت کردم. ممکن است یک سوال بی پاسخ از شما پرسیده شود. منجمد نشوید، اما یک پاسخ کلی بدهید و/یا با صحبت کردن در مورد آن سوال از آن اجتناب کنید. به طور کلی، رئیس قید می کند که پاسخ کافی است و به سؤال بعدی ادامه می دهد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *