13 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری

13 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری

13 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری ، انجام یک پایان نامه تحقیقاتی دکتری موفق بسیار چالش برانگیز است. اگر سخت نیست، شما آن را درست انجام نمی دهید. با این حال، راه‌هایی وجود دارد که فرآیند را کمتر دست‌انداز می‌کند. این مقاله نکاتی را برای نوشتن پایان نامه دکتری ارائه می کند تا روند نگارش راحت تر شود و به شما کمک کند تا پایان نامه خود را به موقع و با سلامت عقل خود کامل کنید.

فقط حدود 50 درصد از دانشجویانی که در یک برنامه دکتری ثبت نام کرده اند، آن را کامل می کنند. آنها در بسیاری از نقاط مختلف در طول فرآیند به دلایل مختلف از تحصیل خارج می شوند. برخی از آنها به این دلیل که کار دوره بسیار دشوار یا زمان بر است ترک می کنند. برخی به دلایل شخصی یا مالی ترک می کنند. یکی از دلایل متداول عدم تکمیل یا دیر تکمیل شدن، شبح دلهره آور نوشتن پایان نامه دکترا است.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- 13 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری

پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی طولانی است که شما در طول یک مدرک تحقیقاتی یا موقعیت علمی ایجاد می کنید. مؤسسات و نهادهای تأمین مالی، پایان نامه را به عنوان محصول اصلی که یک دانشگاه در ازای تأمین مالی و سرمایه گذاری تولید می کند، می دانند. در نتیجه، پایان نامه به عنوان بدنه اصلی کاری است که شما در طول دوره تحقیقات خود تولید می کنید، اگرچه سایر مقالات تحقیقاتی شما ممکن است به آن کمک کنند.

ممکن است انتخاب کنید که پایان نامه خود را منتشر کنید یا آن را پایه ای برای کارهای طولانی تری در آینده شغلی خود قرار دهید. موسسات معمولاً یک متخصص در زمینه شما را برای نظارت بر نوشتن شما تعیین می کنند.

13 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری
13 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

نکاتی برای غلبه بر چالش ها هنگام نوشتن پایان نامه دکتری

ابتدا به یاد داشته باشید که اگرچه نوشتن پایان نامه دکتری دشوار است، اما می توان آن را انجام داد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و کار نوشتن پایان نامه دکتری شما را کمتر ترسناک می کند.

. قبل از شروع نوشتن یک طرح کلی ایجاد کنید – موثرترین راه برای سازماندهی کار خود این است که ابتدا یک طرح کلی بر اساس ساختار پایان نامه دکتری مورد نیاز دانشگاه خود ایجاد کنید. استفاده از طرح کلی برای نوشتن پایان نامه دکتری مزایای فوق العاده ای دارد. این یک فضای مفید برای نگهداری و سازماندهی تمام قطعات کوچک اطلاعات و سوالاتی که در طول آماده سازی خواهید داشت، ایجاد می کند. این به شما امکان می دهد تا به طور مؤثر کار خود را برنامه ریزی کنید و زمان خود را مدیریت کنید و نوشتن واقعی را بسیار آسان تر می کند. یک پایان نامه بیشتر از نوشته شده شکل می گیرد و یک طرح کلی ساختار را ارائه می دهد.
. همه راهنماهای دانشگاه را دنبال کنید – مراقب باشید که تمام الزامات دانشگاه خود را برآورده کنید. این شامل همه چیز از انتخاب موضوع گرفته تا ساختار گرفته تا سبک نوشتن است. صرف زمان و تلاش زیاد برای یک بخش بسیار ناامید کننده است، فقط باید آن را دوباره انجام دهید زیرا دستورالعمل های مناسب را دنبال نکرده اید. تمام مطالب مرتبط از دانشگاه خود را بارها و بارها بخوانید تا زمانی که آنها را حفظ کنید. سپس، دوباره آن را بررسی کنید.
. ترتیب بخش ها – معمولاً بهتر است پایان نامه دکتری خود را به ترتیب زمانی ننویسید. برای محققان، ساده‌ترین بخش برای نوشتن معمولاً روش و نتایج است. بنابراین، ابتدا کمی اعتماد به نفس پیدا کنید و در آخر مقدمه و نتیجه را بنویسید تا همه چیز را به هم گره بزنید.
. به طور گسترده با سرپرست خود کار کنید – از درخواست کمک از سرپرست، مشاوران یا سایر اعضای کمیته خود دریغ نکنید. ارتباط واضح و منظم با این منابع مهم می تواند شما را از دردهای ناگفته ای در طول فرآیندهای تحقیق دکترا و نگارش پایان نامه نجات دهد. این نباید یک تمرین انفرادی باشد. همه آنها در جایی بوده اند که شما اکنون هستید.

. با دقت برنامه‌ریزی کنید، پیش‌نویس‌های خشن ایجاد کنید و اصلاح کنید2 – این برای همه تحقیقات دانشگاهی آنقدر مهم و اساسی است که تکرار آن قابل تکرار است. شما در اولین تلاش خود پایان نامه دکتری نهایی را نخواهید نوشت. ناامید نشوید، به فرآیند اعتماد کنید.
. نوشتن با کیفیت تولید کنید – مطمئن شوید که ایده های شما به راحتی جریان می یابد و واضح و خواندنی است. این یک مهارت قوی برای اکثر محققان مبتدی نیست، اما مهارتی است که با تمرین زیاد می توان آن را آموخت. بنابراین، برخی دیگر را ویرایش، ویرایش و ویرایش کنید. اگر به آن نیاز دارید، مکان های زیادی برای دریافت کمک در نوشتن پایان نامه دکتری وجود دارد.
. جزئیات مهم هستند – به چیزهای کوچک توجه کنید، به خصوص در مورد قالب بندی سند. اگر با استفاده از قالب مناسب شروع کنید، بعداً در زمان و غم و اندوه زیادی صرفه جویی خواهید کرد.
. از سرقت ادبی اجتناب کنید – نقل قول را دقیق بیان کنید، در غیر این صورت نقل قول کنید. هیچ بهانه ای برای نویسنده تنبل بودن وجود ندارد. استفاده از یک ابزار یا سرویس هوشمند را برای بررسی سرقت ادبی در طول فرآیند ویرایش پایان نامه دکتری خود در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که ناخواسته هیچ مطلبی را کپی نکرده اید.
. مهار منابع – از یک پایگاه داده مانند EndNote یا Mendeley استفاده کنید تا آنها را مرتب و تحت کنترل نگه دارید. استنادها و منابع را با کتابشناسی بررسی و دوبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه آنها مطابقت دارند. فراموش نکنید که از سبک پایان نامه دکتری مورد نیاز دانشگاه خود استفاده کنید.
. آن را ساده نگه دارید – به یاد داشته باشید، این تنها شروع کار شماست، نه کار نهایی شما3. کمال گرایی می تواند یک فاجعه باشد.
. پیشرفت مداوم داشته باشید – سعی کنید حداقل هر روز کمی بنویسید. وقتی نوشتن خیلی سخت به نظر می رسد، نقل قول ها و منابع را بررسی کنید
. خواننده خود را در نظر داشته باشید – مانند تمام نوشته‌ها، پایان‌نامه دکتری شما برای خواندن است، بنابراین مراقب کسانی باشید که آن را می‌خوانند. مختصر باشید، تمام داده ها/اطلاعات لازم را برای حمایت از استدلال خود بگنجانید اما هیچ چیز اضافه ای نداشته باشید. برای درک شدن تلاش کنید و از کلمات غیرضروری خودداری کنید.
. پیگیر و مشتاق باشید – اگر همه چیزها برابر باشند، نگرش شما در نهایت موفقیت شما را تعیین می کند. صبور باشید و سخت کار کنید. کاری خلق کنید که یک عمر به آن افتخار کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *