12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات) ، مهارت های تحقیقی به متخصصان کمک می کند تا داده های مرتبط را جمع آوری کنند و از اطلاعاتی که جمع آوری می کنند نتیجه گیری کنند. این ویژگی‌های مهمی است که حرفه‌ای‌ها در زمینه‌های مختلف دارند و ممکن است در رزومه یا نامه‌های پوششی برجسته شوند. توسعه مهارت های تحقیقی می تواند به شما کمک کند تا در حرفه خود پیشرفت کنید و بر توانایی خود در جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات برای کارفرمایان تاکید کنید.

در این مقاله مهارت های تحقیقی را تعریف می کنیم و تعدادی از این مهارت ها را فهرست می کنیم و نکاتی را برای بهبود مهارت های تحقیق ارائه می دهیم.

12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)
12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات) – تزیسمی

فهرست مطالب

مهارت های تحقیق چیست؟- 12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

مهارت‌های تحقیقی توانایی‌هایی هستند که افراد برای جمع‌آوری داده‌ها و نتیجه‌گیری برای آشکار کردن حقایق مهم استفاده می‌کنند. این مهارت ها همچنین به متخصصان کمک می کند تا موضوعی را از نزدیک بررسی کنند و موارد مهمی را کشف کنند که ممکن است برای کسانی که فاقد این مهارت هستند به وضوح آشکار نباشد. برخی از متخصصان که اغلب از مهارت های تحقیقی استفاده می کنند عبارتند از:

. بازرسان خصوصی
. دانشمندان پزشکی قانونی
. مردم شناسان
. مورخان هنر
. روزنامه نگاران تحقیقی
. افسران پلیس
. بازرسان قانونی
. کارآگاهان

انواع مهارت های تحقیقی چیست؟- 12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

مهارت های پژوهشی به توانایی ما در یافتن پاسخی برای یک سوال یا راه‌حلی برای یک مشکل اشاره دارد. مهارت های پژوهشی شامل توانایی جمع‌آوری اطلاعات در مورد یک موضوع خاص، بررسی آن‌ها، تجزیه‌وتحلیل و تفسیر اطلاعات به‌نحوی است که ما را به راه‌حلی برساند. داشتن مهارت های پژوهشی نه‌تنها برای دانشجویان و محققان، بلکه برای بیشتر صنایع و موقعیت‌های مختلف ضروری است. انواع مهارت های پژوهشی عبارت‌اند از:

جستجوی اطلاعات

همه تحقیقات شامل جستجوی اطلاعات معتبری هستند که می‌توانید با تجزیه‌وتحلیل و استفاده از آن‌ها به پاسخ یا راه‌حلی برسید. این اطلاعات به شما در تکمیل پروژه‌ها و افزودن ارزش به سازمانتان کمک می‌کند.

توجه به جزئیات

داشتن توجه زیاد به جزئیات اغلب یک مهارت اساسی در تمام جنبه‌های زندگی شخصی و شغلی است. درک و فهم کوچک‌ترین جزئیاتی که سایر افراد از آن‌ها غافل می‌مانند، وجه تمایز یک پژوهشگر خوب با دیگران است. چون در بسیاری از مواقع پاسخ بسیاری از سوالات و راه‌حل مشکلات در همین جزئیات کوچک نهفته است.

یادداشت‌برداری

از دیگر مهارت های پژوهشی، یادداشت‌برداری است. داشتن این مهارت به شما کمک می‌کند مهم‌ترین اطلاعات ارائه‌شده را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به‌صورت مکتوب خلاصه کنید تا در مواقع لازم بتوانید به آن‌ها ارجاع دهید. همچنین در طول جلسات و مصاحبه‌ها باید بتوانید یادداشت‌های موثری بردارید.

مدیریت زمان

مهارت‌های مدیریت زمان به توانایی تفکیک پروژه‌ها به بخش‌های قابل‌مدیریت، برنامه‌ریزی مهلت‌محور و تکمیل هر بخش از برنامه در مهلت مقرر اشاره دارد. تعیین اهداف، برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، تفویض و اولویت‌بندی وظایف از دیگر مهارت‌های مدیریت زمان است. داشتن مدیریت زمان عالی می‌تواند به شما در انجام وظایف در مهلت مقرر، دست‌یابی به اهداف و پیشرفت حرفه‌ای کار کمک کند.

مهارت‌های حل مسئله

مهارت حل مسئله همان توانایی مدیریت شرایط سخت و غلبه بر چالش‌های پیچیده محیطی است. این دست از مهارت‌ها شامل توانایی تقسیم یک مشکل به بخش‌های مختلف، تفکر انتقادی در مورد هر بخش و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات می‌شود. در نهایت شما باید بتوانید با استفاده از این اطلاعات یک راه‌حل موثر کشف کنید.

مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی به توانایی درک اطلاعاتی که دریافت می‌کنید و توانایی انتقال اطلاعات به شیوه‌ای که برای دیگران قابل‌درک باشد، اشاره دارد. گوش دادن فعال، مشاهده و صحبت کردن از جمله مهارت‌های ارتباطی است. ارتباطات قوی از مهم‌ترین مهارت های پژوهشی به حساب می‌روند که برای ارائه نتایج ضرورت دارند.

12 مهارت تحقیقی که برای توسعه حرفه ای ها مفید است

در اینجا لیستی از 12 مهارت تحقیقی وجود دارد که می تواند به متخصصان کمک کند تا وظایف خود را به طور مؤثر انجام دهند:

1. کنجکاوی

داشتن کنجکاوی، که شامل پرسیدن سؤالات برای کشف دلایل وقوع یک رویداد خاص است، یک مهارت ارزشمند در هنگام انجام تحقیقات است. این مهارت مستلزم تمایل به یادگیری بیشتر در مورد یک موضوع است و می تواند به یک متخصص کمک کند تا زمانی که سرعت آن کند می شود، در تحقیق ادامه دهد.

2. حل مسئله

این مهارت ها به محققان کمک می کند تا اطلاعاتی را که جمع آوری می کنند جمع آوری کنند. اکثر کارهای تحقیقاتی شامل حل یک مورد یا تلاش برای درک بیشتر یک رویداد است، بنابراین برای این متخصصان مهم است که راه‌هایی را برای ارتباط مجموعه‌ای از رویدادها تعیین کنند. محققین موثر داده های خود را ارزیابی می کنند تا نتیجه گیری هایی را جمع آوری کنند که آنها را در مورد چگونگی پیشرفت بهتر در یک موقعیت راهنمایی کند.

3. مهارت های تحقیق

هنگام تحقیق، دانستن نحوه جمع آوری اطلاعات مرتبط و تفسیر آن اغلب مفید است. محققین اغلب اطلاعات پس زمینه در مورد موضوعات خاص را برای درک کامل یک موقعیت تجزیه و تحلیل می کنند. به عنوان مثال، یک بازپرس قانونی ممکن است پیشینه مرتکبین را تحقیق کند تا در مورد سابقه جنایی آنها و سایر حقایق مهم مطلع شود.

4. جمع آوری شواهد

گردآوری شواهد، توانایی یافتن حقایق مرتبط است، مانند سرنخ هایی که به محققین کمک می کند تا بفهمند چرا ممکن است چیزی رخ داده باشد، که از یک باور خاص پشتیبانی یا تأیید می کند. اغلب، بازرسان با انجام آزمایش‌ها یا بازدید و تجزیه و تحلیل صحنه جرم، شواهدی را جمع‌آوری می‌کنند. هنگام جمع آوری شواهد، اغلب مهم است که بازرسان به رویه های قانونی رایج پایبند باشند.

5. مصاحبه

داشتن توانایی مصاحبه با افراد به محققین کمک می کند تا اطلاعات ضروری را جمع آوری کنند. این ممکن است شامل بازجویی باشد، جایی که یک حرفه ای از یک مجرم یا قربانی سوال می کند تا بفهمد در جریان یک رویداد جنایی خاص چه اتفاقی افتاده است. کسانی که مهارت‌های مصاحبه مؤثر دارند می‌دانند که چه نوع سؤالاتی باید بپرسند که پاسخ‌ها و تکنیک‌های مفیدی را برای تقویت همکاری به دست می‌آورد.

6. گزارش نویسی

این نوع نوشتار به کسانی که تحقیقات را انجام می دهند اجازه می دهد تا اسناد و مدارک یافته های خود را به درستی ارائه دهند. معمولاً برای این متخصصان مهم است که از وضوح اطمینان حاصل کنند تا خوانندگان گزارش های آنها را درک کنند. آنها همچنین شامل شواهد پشتیبان برای تأیید یافته‌ها می‌شوند و ممکن است این یافته‌ها را به دادگاهی ارائه کنند که از این قطعات مکتوب برای محکوم کردن یا تبرئه یک فرد استفاده می‌کند.

7. تفکر انتقادی

این مهارت ها به محققین کمک می کند تا موارد را به طور عینی تجزیه و تحلیل کنند و از فرضیاتی که می تواند مانع از توانایی آنها در استنتاج نتیجه گیری واقعی شود اجتناب کنند. این توانایی ها به متخصصان اجازه می دهد تا شرایط را ارزیابی کنند و هنگام تصمیم گیری های مهم در مورد یک تحقیق، می توانند به آنها کمک کنند یا استنباط های قبلی را تأیید کنند یا نظرات خود را در مورد یک پرونده به درستی تغییر دهند.

8. صداقت

این مهارت به کسانی که تحقیقات را انجام می دهند کمک می کند تا از تعصبات اجتناب کنند و هنگام جمع آوری اطلاعات از عدالت اطمینان حاصل کنند. از آنجایی که محققان ممکن است اطلاعات محرمانه را مدیریت کنند، برای آنها مهم است که به صورت استراتژیک آن را فاش کنند یا اینکه هرگز آن را فاش نکنند. محققین مؤثر نیز اغلب هنگام جمع آوری اطلاعات از یک کد اخلاقی پیروی می کنند و با شواهدی که ارائه می دهند صادق هستند.

9. انعطاف پذیری

از آنجایی که ممکن است با جمع‌آوری اطلاعات، روند تحقیقات تغییر کند، برای این متخصصان مهم است که سازگار باقی بمانند. این ممکن است مستلزم جابجایی از ایده اولیه و بازنگری در مسیر صحیح برای ادامه باشد. محققین موفق اغلب قضاوت نمی کنند و هنگام تحقیق در مورد موضوع یا رویداد، ایده های دیگر را در نظر می گیرند. این مهارت همچنین مستلزم تمایل به استفاده از فن‌آوری جدید و روش‌های تحقیقاتی نوآورانه برای کمک به آنها در کارشان است.

10. مشاهده

یکی دیگر از مهارت های مهم تحقیقی مشاهده است که در آن فرد به محیط اطراف خود توجه می کند. هنگام جمع آوری اطلاعات، اغلب بررسی یک منطقه و ثبت جزئیات مهم مهم است. متخصصان همچنین می‌توانند از این مهارت هنگام مصاحبه با یک موضوع برای تعیین نشانه‌های غیرکلامی و اظهارات متناقض استفاده کنند که می‌تواند به محقق کمک کند تا نتایج واقعی را کشف کند.

11. شجاعت

برخی از تحقیقات ممکن است شامل افراد یا محیط های خطرناک باشد و نیاز به داشتن شجاعت برای استقامت داشته باشد. آماده ماندن برای موقعیت های مختلف می تواند به هنگام تحقیق کمک کند. این مهارت همچنین می تواند به متخصصان کمک کند تا اطلاعاتی را جمع آوری کنند که ممکن است برخی از طرف های درگیر در یک تحقیق را ناراحت کند.

12. خود انگیزه

خودانگیزه ماندن برای نقش تحقیقی مفید است زیرا این موقعیت ها اغلب مستلزم کار مستقل است. متخصصانی که به تحقیق می پردازند، پشتکار به تحقیق ادامه می دهند، حتی زمانی که چالش یا شکستی پیش می آید. محققین مؤثر اغلب بر هدف کلی خود متمرکز می مانند تا در نهایت بتوانند نتیجه گیری درستی داشته باشند.

چگونه مهارت های تحقیق را توسعه دهیم- 12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

همه یک محقق طبیعی هستند. چه به دنبال بهترین قیمت برای یک محصول باشید و چه در حال تحقیق در مورد موضوعی برای یک پروژه مدرسه باشید، از مهارت های تحقیق استفاده می کنید. برای گسترش این مهارت ها مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. طرح کلی بسازید

اولین کاری که باید هنگام شروع هر پروژه تحقیقاتی انجام دهید این است که یک طرح کلی برای کمک به تحقیق خود تهیه کنید. طرح کلی شما باید شامل طرحی برای سوالاتی باشد که باید تحقیق کنید و اطلاعاتی که برای رسیدن به یک تصمیم نیاز دارید. همچنین باید شامل برنامه ای برای نحوه تقسیم پروژه تحقیقاتی خود به بخش های قابل مدیریت و برنامه زمانی باشد که هر قطعه از پروژه شما باید کامل شود.

۲. منابع خود را بشناسید

اینترنت اطلاعات مکان یابی را در دسترس تر کرده است، اما هر منبعی معتبر نیست. این مهم است که بدانیم چگونه می توان منابع قابل اعتماد را پیدا کرد و اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرد تا مشخص شود که آیا معتبر هستند یا خیر. برای اطمینان از جمع آوری اطلاعات دقیق، سعی کنید اطلاعات را از یک منبع با استفاده از منبع دیگر تأیید کنید. منبع اصلی اطلاعات را پیدا کنید تا قابلیت اطمینان آن را تأیید کنید.

۳. استفاده از تکنیک های جستجوی پیشرفته را یاد بگیرید

هنگامی که از اینترنت برای تحقیق استفاده می کنید، اکثر موتورهای جستجو به شما اجازه می دهند از تنظیمات جستجوی پیشرفته برای سفارشی کردن نتایج جستجوی خود استفاده کنید. این تکنیک‌های جستجو به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات مورد نظر خود را از منابع معتبر به‌طور مؤثرتری پیدا کنید.

۴. تمرین کنید

یکی از راه های توسعه مهارت، تمرین است. می توانید با ایجاد پروژه های تحقیقاتی کوچکی که می توانند به شما کمک کنند، روی مهارت های تحقیقاتی خود کار کنید. به عنوان مثال، اگر در حال برنامه ریزی برای تعطیلات هستید، می توانید تحقیق در مورد فعالیت ها و قیمت های مختلف هتل ها و حمل و نقل را تمرین کنید. اگر به دنبال شغل هستید، می توانید تحقیق در مورد اطلاعات موقعیت ها و شرکت های مختلف را تمرین کنید.

12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)
12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات) – تزیسمی

نکاتی برای برجسته کردن مهارت های تحقیقی- 12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

از آنجایی که مهارت های تحقیق برای کارفرمایان بسیار مهم است، همچنین مهم است که به درستی این مهارت ها را در طول جستجوی شغل خود برجسته کنید. شما می توانید این مهارت ها را در رزومه، در نامه پوششی و در طول مصاحبه شغلی به نمایش بگذارید. در اینجا چند نکته برای برجسته کردن مهارت های تحقیقاتی خود در هر بخش از جستجوی شغلی آورده شده است:

مهارت های تحقیق برای رزومه و نامه خود را

بسیاری از مهارت‌های مرتبط با تحقیق نیز کلیدواژه‌های مهمی هستند که کارفرمایان در رزومه و نامه شما به دنبال آن هستند. به عنوان مثال، آنها ممکن است نامزدهایی را ترجیح دهند که دارای مهارت هایی مانند توجه به جزئیات، مدیریت زمان، تفکر انتقادی، حل مسئله، ارتباطات و مدیریت پروژه هستند. شما می توانید با استفاده از این کلمات کلیدی در بیانیه خلاصه خود و هنگام توصیف تجربه مرتبط خود، این مهارت ها را در سراسر رزومه و نامه پوششی خود به نمایش بگذارید.

مهارت های تحقیق برای مصاحبه شغلی

قبل از مصاحبه شغلی بعدی، در مورد موقعیت و شرکت تحقیق کنید. آمادگی کافی اولین قدم برای این است که به مصاحبه کننده خود نشان دهید که می توانید اطلاعات مربوطه را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنید. در طول مصاحبه، می‌توانید با استفاده از اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید یا به سؤالاتی که مصاحبه‌گر می‌پرسد، مهارت‌های پژوهشی خود را نشان دهید. این به مصاحبه کننده نشان می دهد که شما می توانید اطلاعات مهم را بیابید و تجزیه و تحلیل کنید و در هنگام ارائه تحقیق خود به طور موثر آنها را به اشتراک بگذارید.

نکاتی برای بهبود مهارت های تحقیق- 12 مهارت تحقیقی که برای توسعه مفید است (با نکات)

در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید مهارت های تحقیقی خود را بهبود بخشید:

منابع متعدد را پیدا کنید

هنگام تحقیق، برای متخصصان مهم است که به دنبال اطلاعاتی باشند که توسط بیش از یک منبع پشتیبانی می شود. این می تواند به شما کمک کند از واقعی بودن شواهد اطمینان حاصل کنید. منابع متعدد همچنین به شما این امکان را می‌دهند که از یافته‌های خود هنگام تهیه گزارش یا ارائه توصیه‌ها به مشتری دفاع کنید. تلاش برای یافتن چندین منبع نیز به شما کمک می کند تا مهارت های تحقیقی خود را تقویت کنید.

بی طرفی را حفظ کنید

برای جلوگیری از سوگیری در تحقیقات خود، حفظ موضع خنثی نیز ضروری است. این اغلب شامل جدا کردن باورهای شخصی شما از تحقیقات شما است. شما می توانید این کار را با حذف قضاوت های قبلی و در نظر گرفتن هر مورد منحصر به فرد انجام دهید.

مصاحبه را تمرین کنید

به منظور بهبود مهارت های مصاحبه و جمع آوری شواهد، از اعضای خانواده یا دوستان خود سؤال کنید. انجام این کار می تواند به شما در تقویت اعتماد به نفس هنگام مصاحبه کمک کند. برای مصاحبه های ساختگی، سعی کنید سوالات موثری بنویسید که پاسخ های مفیدی را به همراه داشته باشد.

به تحقیقات خود سرعت دهید

قبل از تجزیه و تحلیل علل یک موقعیت، جمع آوری تمام شواهد مرتبط قبل از پیشرفت مهم است. همچنین ضروری است که ابتدا اطلاعات جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود آیا رابطه ای بین رویدادها وجود دارد یا خیر. هنگامی که احساس کردید تجزیه و تحلیل کاملی انجام داده اید، سعی کنید علت اصلی را ایجاد کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *