10 نکته نوشتن پایان نامه خود

10 نکته نوشتن پایان نامه خود ، فرآیند نوشتن اغلب با استرس و دلهره زیادی همراه است. برای دانشجویانی که در آخرین سال تحصیلی خود هستند، همه اینها به مهم ترین مدرک آنها ختم می شود: انجام پایان نامه نهایی. در حالی که ناظر شما شما را راهنمایی و حمایت می کند، به ندرت زمانی وجود دارد که به شما توصیه های اضافی بدهد که به شما قدرت بیشتری می دهد و باعث می شود روند نوشتن خنده دار تری را تجربه کنید.

10 نکته نوشتن پایان نامه خود
10 نکته نوشتن پایان نامه خود – تزیسمی

فهرست مطالب

انجام پایان نامه چیست؟- 10 نکته نوشتن پایان نامه خود

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

10 نکته برای اینکه چگونه نوشتن انجام پایان نامه خود را به یک تجربه سرگرم کننده تبدیل کنید

1. بر ترس از صفحه سفید غلبه کنید

بنابراین اکنون قرار است شروع به نوشتن کنید و هیچ سرنخی ندارید که باید چه بنویسید. معطل نکنید اما از این تمرین بسیار قدرتمند استفاده کنید: 10 سوال ساده را در یک دقیقه از خود بپرسید و بدون فکر کردن آنها را یادداشت کنید. این تفکر و اضطراب نوشتن در سطح بالایی است که در راه است. وقتی سؤالات شما نوشته شد، آنهایی را انتخاب کنید که منطقی و مرتبط هستند. این روند نوشتن شما را هدایت می کند.

2. با تعاریف کار کنید

اگر می خواهید موضوعی را مدیریت کنید، عاقلانه است که تعاریف مختلف آن را ترسیم کنید. به روشی ساختاریافته پردازش کنید. چند انجام پایان نامه در همین موضوع جمع آوری کنید. برای یافتن مقالات جالب، مراجع آنها را بررسی کنید. همچنین مقالات تحقیقاتی پیشرو در مورد موضوع خود را در یک مجله مرتبط جستجو کنید. از یک جدول برای تجسم اطلاعات استفاده کنید. در ستون اول نام نویسندگان + عنوان مقاله را می نویسید. در ستون های زیر بنویسید: تعاریف، اطلاعات مهم دیگری که می تواند باشد: مفاهیم مورد بحث در مقاله، زمینه ای که نویسنده در آن کار می کند. نمونه‌هایی از داده‌های تجربی و غیره. اگر 10 مقاله مهم را جمع‌آوری می‌کنید، باید به شما تسلط خوبی بر موضوع بدهد.

3. بررسی کنید که دیگران چه کاری انجام داده اند و آن را محک بزنید

اگرچه ممکن است هنوز تمام دانش مورد نیاز را نداشته باشید، ایده خوبی است که ببینید و ارزیابی کنید که دانش آموزان دیگر چه کرده اند. این می تواند هر چیزی از انتخاب موضوع، محتوا، ساختار، سبک نوشتن، نمودارها، زنجیره منطق بین متغیرها، دانش و غیره باشد. آثار نیازی به همان زمینه شما ندارند.

4. محتوا را سازماندهی کنید

زمانی که احساس کردید آماده نوشتن هستید، پیش نویسی بسازید. جملات طولانی ننویسید بلکه معادلات بیشتری از افکارتان بنویسید. این زنجیره منطقی است که هر متغیر را به موضوع شما پیوند می دهد. به عنوان مثال، می توانید بنویسید: A (یک متغیر) + B (متغیر دیگر) + C (متغیر سوم) به D (موضوعی که در مورد آن می نویسید) منجر شود. هر متغیر در یک پاراگراف ارائه شده است که در آن شما ارتباط بین متغیر انتخابی (اعم از A، B یا C) و D را توضیح داده و نشان می‌دهید. با انجام این کار شما همیشه در ذهن خود خواهید دید که چه کاری انجام می‌دهید، چرا انجام می‌دهید. آن و چگونه سؤالات کلیدی تقریباً همیشه «چرا» و «چگونه» هستند.

5. مدیریت واژگان/زبان خود را افزایش دهید

هیچ چیز آزاردهنده تر از این نیست که نتوانید نظر خود را به دلیل تسلط ضعیف به زبان بیان کنید. در نهایت به جای آنچه می خواهید، آنچه را که می توانید می گویید. از آنجایی که نوشتن انجام پایان نامه بسیار طولانی است، زمانی را صرف ارتقای مهارت های زبانی خود با ساخت/جمع آوری و استفاده از فهرست های مورد علاقه خود از عبارات، افعال و قیدهایی کنید که احساس می کنید برای کار شما مرتبط هستند. می توانید آن را از انجام پایان نامه دیگران، رسانه های اجتماعی به عنوان Pinterest، مترادف ها و سایت های تعاریف در وب انتخاب کنید. خواندن اکونومیست، 30 دقیقه هر روز صبح شما را در نبض زبان انگلیسی قرار می دهد و اصطلاحات جدید، مفید و سرگرم کننده را به شما یاد می دهد.

10 نکته نوشتن پایان نامه خود
10 نکته نوشتن پایان نامه خود – تزیسمی

6. اطلاعات پیچیده را تجسم کنید

این یکی از با ارزش‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید و ارزش تمام سختی‌هایی را دارد که ممکن است به آن نیاز داشته باشد. برای اینکه یک جدول چندان سخت نباشد، فقط باید نوع اطلاعات مربوطه را برای قرار دادن در هر ستون و هر سطر تعریف کنید. هنگامی که یک مدل چهار طرفه است، چالش یافتن معیارهای مربوطه برای هر محور و تنوع آنها (کم/بالا؛ کوتاه/طول؛ مستقیم/غیر مستقیم؛ و غیره) است. در مورد مدل های پیشرفته تر، به عنوان مثال، مدل های جعبه و فلش، باید فرآیندی را بر اساس منطقی ترسیم کنید که شما را از A به B در مراحل مختلف می برد. تمام تلاش خود را بکنید و اجازه دهید همتایتان و ناظر به شما بازخورد بدهند. برای بهبود کار خود باز باشید. طبیعی است که در هر فصل یک مدل وجود داشته باشد، به جز مقدمه و نتیجه گیری که بدون آن هستند.

7. ارزش استراحت و خواب

نسل جدید لزوماً برای خواب ارزش قائل نیست. با این حال، خواب، استراحت‌های آرامش‌بخش، چرت‌های کوتاه، پیاده‌روی در طبیعت، ورزش، مدیتیشن یا هر چیز دیگری که به شما آرامش ذهنی می‌دهد برای مغز، استقامت، وضوح افکار و خلاقیت شما بسیار مهم است. فقط استراحت های برنامه ریزی شده و خواب خود را به عنوان یک فعالیت بازسازی کننده ببینید. این سوخت است که شما را به خط پایان می رساند.

8. مقالات پژوهشی را عصر روز قبل بخوانید

مغز شما بهترین دوست شماست و می‌توانید از قدرت فوق‌العاده آن برای آسان‌تر کردن این روند استفاده کنید. یکی از این ترفندها این است که مغز به طور ناخودآگاه اطلاعات را در طول شب مرتب می کند. اگر یک مقاله علمی را با حدود 20 درصد درک سریع بخوانید (حدود 10 دقیقه طول می کشد) و صبح روز بعد دوباره همان متن را بخوانید، توانایی خواندن و درک عمیق اطلاعات سه برابر می شود (طبق تجربه من). روز بعد می توانید از زمان خود برای ترسیم مفاهیم مهم و ترسیم زنجیره ای از منطق بین این مفاهیم استفاده کنید. این کار روز شما را بسیار کارآمدتر می کند و شما واقعاً باهوش هستید. برای دریافت بینش های جدید، ایده های درخشان و درک عمیق تر در طول خواب یا درست قبل از خواب آماده باشید! شما نمی خواهید این را از دست بدهید پس آماده باشید و یک دفترچه کوچک در کنار تخت خود داشته باشید.

9. پیوندها را از یک فصل به فصل دیگر ایجاد کنید

در هر فصل با ورودی کار کنید. هدف را با فصل و آنچه در این فصل انجام خواهید داد و نحوه ارتباط آن با فصل بعدی را بیان کنید. این به شما دیدگاه لازم برای تسلط بر کل انجام پایان نامه را می دهد. همه ورودی ها را در یک زمان بررسی کنید تا ببینید آیا نقش همه بخش ها در انجام پایان نامه را درک می کنید. اگر انجام پایان نامه برای شما خسته کننده باشد، برای سایر خوانندگان نیز همین احساس را خواهد داشت. بنابراین، مطمئن شوید که چیزها را به روشی جالب، حداقل برای شما، می سازید!

10. در نهایت، شهود و کنجکاوی خود را دنبال کنید.

این سوختی است که دیدگاه‌های جدید ارزشمندی را اضافه می‌کند و باعث می‌شود به یک موضوع به شیوه‌ای جالب‌تر بپردازید. این همچنین به شادی و در نتیجه انگیزه ای که هنگام نوشتن احساس می کنید کمک می کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *