10 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری

10 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری

10 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری ، نوشتن یک دکترا اغلب می تواند در یک جنون از فعالیت در چند ماه آخر تحصیل در مقطع کارشناسی شما، پس از سال ها کار سخت انجام شود. اما مراحلی وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس موفقیت خود انجام دهید.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

دانشجویانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند، می بایست در ترم آخر خود پروژه تحقیقی به نام پایان نامه ارشد و یا رساله دکتری نوشته و تحویل دانشگاه دهند. البته در کنار ارائه پروژه، روش دیگری نیز برای فارغ التحصیلی وجود دارد که آموزش محور بوده و دانشجویان ملزم به گذراندن یک ترم آموزشی و تحصیل در آن همانند ترم های قبلی خود هستند. اما افرادی که فارغ التحصیلی از طریق پروژه محوری را انتخاب می کنند باید به نگارش پایان نامه بپردازند.

10 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری
10 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

10 نکته برای نوشتن پایان نامه دکتری

. از کار “نوشتن” دلسرد نشوید. همانطور که دکترای خود شکل می گیرد، روی متن کار کنید، به یاد داشته باشید که همه نویسندگان به ویرایش نیاز دارند و با استفاده از این نکات اساسی برای آسان کردن زندگی به خودتان کمک کنید. قبل از شروع، آنچه نویسندگان بزرگ در مورد نحوه نوشتن می گویند را بخوانید و توصیه های آنها را جدی بگیرید. هیچ هنر تاریکی برای کار روشن و مختصر وجود ندارد. بیشتر نتیجه ویرایش و دوباره ویرایش است. مهمتر از همه، توصیه المور لئونارد را در ذهن داشته باشید: “اگر مانند نوشتن است، آن را بازنویسی کنید.”
. ساختار پایان نامه خود را به دقت با استاد راهنما برنامه ریزی کنید. در حین حرکت، پیش نویس های خشن ایجاد کنید تا بتوانید با تمرکز بیشتر بر روی نوشتن، آنها را اصلاح کنید. بسیاری از نوشته ها شامل بازنویسی است، بنابراین آماده باشید که هر فصل را چندین بار دوباره کار کنید. حتی ارنست همینگوی گفت: “پیش نویس اول همه چیز مزخرف است.”
. نوشتن آکادمیک نباید خشک باشد. کمی ذوق به کار خود تزریق کنید. توصیه‌های مربوط به نوشتن را بخوانید و سخنان جورج اورول را در کتاب «چرا می‌نویسم» به خاطر بسپارید: «هرگز از مفعول در جایی که می‌توانید از فاعل استفاده کنید استفاده نکنید». و مارک تواین در مورد صفت ها: “وقتی یک صفت را گرفتید، آن را بکشید.” اگر ترجیح می دهید، استیون کینگ گفت: “جاده جهنم با قیدها هموار شده است.”
. به ترتیب زمانی ننویسید. روی هر فصل کار کنید در حالی که در ذهن شما تازه است یا مربوط به کاری است که در آن لحظه انجام می‌دهید، اما بعداً به همه آن بازگردید و آن را در یک قطعه منسجم و منسجم درآورید و در صورت لزوم بخش‌هایی را بازسازی کنید.
. در مورد نوشته خود خوب فکر کنید. اولین پیش نویس خود را بنویسید، آن را رها کنید و سپس با نگاهی انتقادی به آن بازگردید. به طور عینی به نوشته نگاه کنید و برای سبک و مفهوم آن را از نزدیک بخوانید. مراقب خطاهای رایج مانند تعدیل کننده های آویزان، اختلاف فاعل و فعل و ناسازگاری باشید. اگر آنقدر درگیر متن هستید که نمی توانید یک قدم به عقب بردارید و این کار را انجام دهید، از یک دوست یا همکار بخواهید که آن را با دید انتقادی بخواند. توصیه همینگوی را به خاطر بسپار: «نثر معماری است نه دکوراسیون داخلی». وضوح کلید است.
. اکثر دانشگاه ها از سبک ارجح مراجع استفاده می کنند. مطمئن شوید که می دانید این چیست و به آن پایبند باشید. یکی از رایج ترین اشتباهات در نگارش دانشگاهی، استناد به مقالاتی در متن است که پس از آن در کتابشناسی ظاهر نمی شوند. تمام منابع موجود در پایان نامه شما باید قبل از ارسال با کتابشناسی بررسی شود. استفاده از یک پایگاه داده در طول تحقیق شما می تواند زمان زیادی را در فرآیند نوشتن صرفه جویی کند. نرم افزار مفید شامل EndNote یا Paperpile است. مدیریت کتابشناسی خود از روز اول ممکن است وسواس گونه به نظر برسد، اما تا پایان دوره دکترا، مقدار زیادی از زمان و استرس شما را نجات می دهد.
. از سبک خانه استفاده کنید. نشریات حرفه ای مانند Times Higher Education از راهنمای سبک خانه برای اطمینان از ثبات در املا استفاده می کنند. به عنوان مثال، از هر دو املای -ise و املای -ize استفاده نکنید، به املای انگلیسی پایبند باشید و هنگام مراجعه به سازمان‌ها یا ارگان‌ها ثابت قدم باشید. از آنجا که دیکشنری ها در استفاده از خط فاصله متفاوت هستند، از یک فرهنگ لغت استفاده کنید و در طول فرآیند نوشتن به آن پایبند باشید. اگر به دیکشنری جدید آکسفورد برای نویسندگان و ویراستاران مراجعه کنید، تعداد فوق العاده کلمات با املای جایگزین را مشاهده خواهید کرد. همچنین می تواند راهنمای بسیار مفیدی برای املای ترجیحی، استفاده از ایتالیک و عبارات خارجی باشد.
. هنگام نقل قول از منابع دیگر مراقب باشید. اطمینان حاصل کنید که توجه داشته باشید که آیا تاکید مورب در اصل وجود دارد یا خیر و هنگام جمع‌آوری نقل قول برای پایان نامه خود دقت کنید. آنها را با دقت رونویسی کنید تا بعداً کار ذخیره شود و املای اصلی (حتی اگر با سبک انتخابی شما متفاوت باشد) حفظ شود تا از وفاداری به منبع خود اطمینان حاصل کنید.
. به سرقت ادبی فکر کنید. اگر از آثاری نقل قول می کنید، به طور دقیق از آنها نقل قول کنید و در مواردی که برای استدلالتان لازم است، نقل قول کنید. اینجاست که یادداشت برداری دقیق و استفاده از ارجاعات ارزشمند است و به شما کمک می کند حتی از سرقت ناخواسته اثر دیگری جلوگیری کنید.
. به یاد داشته باشید که پایان نامه شما شانس شما برای ارائه کار خود در بهترین نور ممکن است. پاراگراف های ابتدایی خود را در نظر بگیرید، خواننده خود را با نوشته خود جذب کنید و مهمتر از همه در مورد فرضیه و نتیجه گیری خود شفاف باشید. مطالب را در جایی اضافه کنید که ارزش افزوده داشته باشد، اما نه جایی که صرفاً کار شما را حجیم کند. همیشه خواننده خود را در نظر بگیرید. این فرصتی است که کار خود را به نمایش بگذارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *