نوشتن یک بیانیه پایان نامه قوی

نوشتن یک بیانیه پایان نامه قوی

نوشتن یک بیانیه پایان نامه قوی ، هر مقاله تحقیقاتی خوب نیاز به یک بیانیه پایان نامه قوی دارد. به طور معمول، این یک یا دو خط نزدیک به شروع است که در آن ایده یا استدلال اصلی را که کاوش خواهید کرد، بیان می کنید. اما چگونه می توان یک بیانیه پایان نامه کامل نوشت؟ ما پنج نکته مهم داریم:

1. به نوع کاغذی که می نویسید فکر کنید.
2. سوالی را مطرح کنید که مقاله شما به آن پاسخ خواهد داد.
3. به سوال خود پاسخ دهید تا نکته ای را که می توانید بحث کنید یا از آن دفاع کنید، پیدا کنید.
4. استدلال ها یا نکات کلیدی را که بیان خواهید کرد، خلاصه کنید.
5. بعد از نوشتن مقاله، بیانیه پایان نامه خود را مرور کنید.

فهرست مطالب

بیانیه پایان‌نامه چیست؟

بیانیه پایان‌نامه جمله ای استثنایی است در مورد موضوعی خاص که قصد انجام آن را دارید. هر مقاله ی نوشته شده بایستی یک نقطه،ایده یا پیام اصلی داشته باشد. بیانیه ی پایان نامه در یک یا دو جمله و بر روی ایده ی اصلی پایان نامه تمرکز می کند و تعیین کننده ی هدف اصلی مقاله است. بیانیه بایستی عنوان مقاله را دربربگیرد و به خواننده بگوید که مقاله یا پایان نامه در مورد چیست؟ و خواننده باید متوجه شود نظر نویسنده در مورد موضوع نوشته شده چیست. پس برای نگارش بیانیه پایان نامه بایستی موضوع پایان نامه کاملا مشخص شده باشد.

نوشتن یک بیانیه پایان نامه قوی
نوشتن یک بیانیه پایان نامه قوی – تزیسمی

5 نکته برای نوشتن یک بیانیه پایان نامه قوی

1. بیانیه پایان نامه خود را با نوع مقاله خود تنظیم کنید

مقالات مختلف ممکن است به رویکردهای متفاوتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه نیاز داشته باشند. سه نوع مقاله رایج عبارتند از: استدلالی، توضیحی و تحلیلی:

. استدلالی – یک بیانیه پایان‌نامه استدلالی موضعی را که برای آن استدلال خواهید کرد و نکات کلیدی مقاله شما را مشخص می‌کند.
. توضیحی – مقالات توضیحی چیزی را توضیح می دهند، بنابراین بیانیه پایان نامه برای مقاله ای مانند این، حقایق کلیدی تحقیق شما را خلاصه می کند.
. تحلیلی – مقاله های تحلیلی بر تجزیه و کاوش عمیق یک موضوع تمرکز دارند، بنابراین بیانیه پایان نامه موضوع و تحلیل شما را خلاصه می کند.

بنابراین، قبل از نوشتن هر چیزی، نوع مقاله ای که می نویسید را بررسی کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، می توانید بیانیه پایان نامه خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

2. با یک سوال شروع کنید

برای انجام یک پایان نامه اساسی، باید با یک سوال مقاله شروع کنید. این موضوعی است که مقاله شما به آن خواهد پرداخت و بنابراین موضوع اصلی بیانیه پایان نامه شماست.

اگر برای مقاله سوالی به شما داده شد، این کار ساده خواهد بود! در غیر این صورت، در مورد موضوع مقاله خود فکر کنید و یک سوال ساده بسازید که به آن پاسخ دهید.

در زیر می توانید چند نمونه از سوالات احتمالی مقاله را مشاهده کنید:

. استدلالی – آیا واکسیناسیون سرخک باید اجباری باشد یا داوطلبانه؟
. توضیحی – رکود بزرگ چه تأثیری بر اقتصاد ایالات متحده داشت؟
. تحلیلی – نقش «نمایش در نمایشنامه» در هملت چیست؟

این سوال نقطه جهشی برای بیانیه کامل پایان نامه شما خواهد بود.

3. در موقعیتی کار کنید که بتوانید از آن دفاع کنید

وقتی سوالی دارید، یک پاسخ اساسی برای آن ترسیم کنید. مهمتر از همه، این باید چیزی باشد که کسی می تواند با آن مخالف باشد یا موضع متفاوتی در مورد آن اتخاذ کند.

به عنوان مثال، صرف گفتن «رکود بزرگ تأثیر عمده‌ای بر اقتصاد داشت» کافی نیست. این خیلی واضح است. در عوض، سعی کنید به عنوان موضعی فکر کنید که کسی می تواند منطقی با آن مخالفت یا مخالفت کند. مثلا:

. استدلالی – واکسیناسیون سرخک باید اجباری باشد.
. توضیحی – رکود بزرگ به طور قابل توجهی تولید ناخالص داخلی در ایالات متحده را کاهش داد و باعث تغییر به سمت یک اقتصاد مختلط شد.
. تحلیلی – شکسپیر از «بازی در نمایشنامه» در هملت برای بررسی رابطه بین اجرا و اصالت استفاده می کند.
این تبدیل به پایان نامه اساسی خواهد شد که شما در مقاله خود بسط می دهید یا از آن دفاع می کنید.

4. استدلال های کلیدی خود را خلاصه کنید

یک بیانیه پایان نامه قوی واضح و مختصر خواهد بود (حداکثر یک یا دو جمله). اما همچنین باید به اندازه کافی دقیق باشد تا نشان دهد چگونه به سؤال مقاله خود پاسخ می دهید.

بنابراین، هنگامی که پایان نامه اصلی خود را دارید، می خواهید آن را برای خلاصه کردن نکات کلیدی یا استدلال هایی که برای حمایت از آن استفاده خواهید کرد، گسترش دهید. برای مثال:

. استدلالی – واکسیناسیون سرخک باید اجباری باشد زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که جان میلیون‌ها نفر را با عوارض جانبی کمی نجات داده است.
. توضیحی – رکود بزرگ تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را در پنج سال اول 50 درصد کاهش داد و باعث تغییر به سیاست نیو دیل و اقتصاد مختلط شد.
. تحلیلی – شکسپیر از «بازی در نمایشنامه» در هملت برای بررسی مضامین اجرا و اصالت، از جمله قابلیت اطمینان ظواهر بیرونی و چگونگی شکل‌دهی عملکرد به زندگی ما استفاده می‌کند.

بیانیه پایان نامه شما اکنون باید حس قوی از آنچه در بقیه مقاله خود می گویید ارائه دهد و خواننده را برای پیگیری استدلال های شما تنظیم کند.

5. پایان نامه خود را پس از نوشتن مقاله مرور کنید

بیانیه پایان نامه همیشه در ابتدای مقاله می آید، بنابراین ممکن است یکی از اولین چیزهایی باشد که می نویسید. اما ارزش آن را دارد که پس از تهیه اولین پیش نویس، پایان نامه خود را دوباره مرور کنید.

این به این دلیل است که شما به بیانیه پایان نامه خود نیاز دارید تا محتوای مقاله را به طور کلی منعکس کند. و اگر تمرکز کار شما در حین نوشتن تغییر کند – شاید به این دلیل که مدرک جدیدی پیدا کردید یا در نقطه‌ای به بحث جدیدی فکر کردید – ممکن است نتیجه‌گیری و تز اولیه شما دیگر با هم مطابقت نداشته باشد.

با این حال، وقتی اولین پیش نویس دارید، می توانید بیانیه پایان نامه خود را طوری تغییر دهید که تغییرات ایجاد شده در حین تهیه پیش نویس را منعکس کند (یا مقاله خود را طوری تنظیم کنید که با بیانیه مطابقت داشته باشد).

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *