آزمون فرضیه

آزمون فرضیه یک روش رسمی برای بررسی ایده های ما در مورد جهان با استفاده از آمار در انجام پایان نامه است. اغلب توسط دانشمندان برای آزمایش پیش‌بینی‌های خاص، به نام فرضیه‌ها، که از نظریه‌ها ناشی می‌شوند، استفاده می‌شود.

فهرست مطالب

5 مرحله اصلی در آزمون فرضیه وجود دارد:

فرضیه تحقیق خود را به عنوان یک فرضیه صفر و فرضیه جایگزین (Ho) و (Ha یا H1) بیان کنید.
جمع آوری داده ها به روشی که برای آزمایش فرضیه طراحی شده است.
انجام یک آزمون آماری مناسب.
تصمیم بگیرید که آیا فرضیه صفر خود را رد کنید یا نپذیرید.
یافته های تحقیق را در نتایج و بحث ارائه دهید.
اگرچه جزئیات خاص ممکن است متفاوت باشد، روشی که هنگام آزمایش یک فرضیه استفاده می کنید، همیشه برخی از نسخه های این مراحل را دنبال می کند.

مرحله 1: فرضیه صفر و جایگزین خود را بیان کنید

پس از توسعه فرضیه تحقیق اولیه خود (پیش بینی که می خواهید بررسی کنید)، مهم است که آن را به عنوان یک فرضیه صفر (Ho) و جایگزین (Ha) مجدداً بیان کنید تا بتوانید آن را به صورت ریاضی آزمایش کنید.

فرضیه جایگزین معمولاً فرضیه اولیه شماست که رابطه بین متغیرها را پیش بینی می کند. فرضیه صفر پیش بینی عدم رابطه بین متغیرهای مورد علاقه شما است.

شما می خواهید بررسی کنید که آیا رابطه ای بین جنسیت و قد وجود دارد یا خیر. بر اساس دانش خود از فیزیولوژی انسان، شما این فرضیه را تدوین می کنید که مردان به طور متوسط ​​از زنان بلندتر هستند. برای آزمایش این فرضیه، آن را به صورت زیر بیان می کنید:

مردان به طور متوسط ​​از زنان بلندتر نیستند.
مردان به طور متوسط ​​از زنان بلندتر هستند.

مرحله 2: جمع آوری داده ها

اگر داده‌های شما نماینده نیستند، نمی‌توانید استنباط آماری در مورد جمعیت مورد نظر خود داشته باشید. برای آزمایش تفاوت‌های میانگین قد بین مردان و زنان، نمونه شما باید دارای نسبت مساوی مردان و زنان باشد و انواع طبقات اجتماعی-اقتصادی و هر متغیر کنترل دیگری را که ممکن است بر میانگین قد تأثیر بگذارد را پوشش دهد. همچنین باید دامنه خود را در نظر بگیرید (در سرتاسر جهان؟ برای یک کشور؟).

مرحله 3: انجام یک آزمون فرضیه آماری

آزمون‌های آماری مختلفی وجود دارد، اما همه آنها بر اساس مقایسه واریانس درون گروهی (تفاوت واریانس درون گروهی) در مقابل واریانس بین گروهی (تفاوت دسته‌ها با یکدیگر) است. این بدان معنی است که بعید است که اختلافات بین این گروه ها تصادفی باشد. این بدان معنی است که احتمال دارد هر تفاوتی که بین گروه ها اندازه گیری می کنید به دلیل شانس باشد.

مرحله 4: تصمیم بگیرید که آیا فرضیه صفر خود را رد کنید یا رد کنید

بر اساس نتیجه آزمون آماری خود، باید تصمیم بگیرید که آیا فرضیه صفر خود را رد کنید یا رد کنید. در بیشتر موارد شما از p-value تولید شده توسط آزمون آماری برای هدایت تصمیم خود استفاده خواهید کرد. و در بیشتر موارد، سطح اهمیت از پیش تعیین شده شما برای رد فرضیه صفر 0.05 خواهد بود – یعنی زمانی که احتمال کمتر از 5% وجود دارد که در صورت صحت فرضیه صفر، این نتایج را مشاهده کنید.

در برخی موارد، محققان سطح محافظه‌کارانه‌تری از اهمیت را انتخاب می‌کنند، مانند 0.01 (1%). این امر خطر رد نادرست فرضیه صفر (خطای نوع I) را به حداقل می رساند.

مرحله 5: یافته های خود را ارائه دهید

نتایج آزمون فرضیه ها در بخش نتایج و بحث مقاله پژوهشی شما ارائه خواهد شد.  احتمالاً در تکالیف آماری از شما خواسته می شود که این کار را انجام دهید.

بیان نتایج در یک تکلیف آماری در آزمون فرضیه

در مقایسه میانگین قد بین مردان و زنان، تفاوت میانگین 13.7 سانتی متر و مقدار p 0.002 را یافتیم. بنابراین، می‌توانیم فرضیه صفر را رد کنیم که مردان از زنان بلندتر نیستند و نتیجه می‌گیریم که احتمالاً بین مردان و زنان تفاوت قد وجود دارد.

با این حال، هنگام ارائه نتایج تحقیق در مقالات دانشگاهی به ندرت اینگونه صحبت می کنیم. در عوض، به فرضیه جایگزین خود (در این مورد، این فرضیه که مردان به طور متوسط از زنان بلندتر هستند) برمی گردیم و بیان می کنیم که آیا نتیجه آزمون ما با فرضیه جایگزین سازگار است یا ناسازگار است. اگر فرضیه صفر شما رد شد، این نتیجه با فرضیه جایگزین شما مطابقت دارد.

بیان نتایج در یک مقاله تحقیقاتی

ما یک تفاوت در میانگین قد بین مردان و زنان 14.3 سانتی متر، با مقدار p 0.002 پیدا کردیم که با فرضیه ما که تفاوت قد بین مردان و زنان وجود دارد، مطابقت دارد. اینها تفاوت های سطحی است. می توانید ببینید که منظور آنها یکسان است. ممکن است متوجه شوید که ما نمی گوییم که فرضیه جایگزین را رد می کنیم یا شکست می خوریم. این به این دلیل است که آزمون فرضیه برای اثبات یا رد چیزی طراحی نشده است. به منظور آزمایش مدلی است که استفاده می کنیم که جعلی یا تصادفی نباشد. اگر بخواهیم فرضیه صفر را رد کنیم (بعید است که الگوی ما تصادفی باشد). آزمون ما از فرضیه پشتیبانی می کند. در نظر بگیرید اگر از قانون ما عبور نکند این یعنی آن که تصادفی است و آزمون با فرضیه سازگار نیست.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *