نحوه استفاده از گوگل اسکولار

نحوه استفاده از گوگل اسکولار

نحوه استفاده از گوگل اسکولار ، این نکات را بخوانید تا جستجوی خود را با Google Scholar بهبود بخشید، و بدانید چه زمانی جستجو با Google Scholar برای شما مفید است – و چه زمانی بهتر است از ابزار یا پایگاه داده دیگری استفاده کنید.

جستجو در آثار و مطالب علمی مختلف یکی از مهم ترین مراحل فرآیند تحقیق است. معمولا این توصیه به شما می شود که برای پیدا کردن مقالات از قبل منتشر شده در زمینه رشته خودتان حتی اگر بهترین دندانپزشک تهران باشید از Google Scholar استفاده کنید، اما هیچ کس به شما نمی گوید که دیگر این طور نیست که فقط با جستجوی موضوع مورد نظرتان در گوگل اسکولار به یک نتیجه واحد می رسید . علت این است که کلی اطلاعات در این پایگاه داده عظیم وجود دارد.

در نتیجه شما با خطر تکراری شدن کارتان مواجه خواهید شد، مگر این که بدانید چطور یک جستجوی خوب در گوگل اسکولار انجام دهید. بدیهی است که جستجوی شما با تایپ کردن یک چیز در نوار جستجو آغاز می شود، اما چیز های بیشتری هم هست. باید مطمئن شوید زمانی که با استفاده از گوگل اسکولار صرف جستجو در نوشته ها می ‌کنید، نتایجی به همراه دارد. به همین دلیل ما موضوع این مقاله را به ارائه بهترین روش ها برای استفاده از این ابزار جستجوی ارزشمند اختصاص داده ایم که در ادامه می خوانید.

نحوه استفاده از گوگل اسکولار
نحوه استفاده از گوگل اسکولار – تزیسمی

فهرست مطالب

گوگل اسکولار چیست؟- نحوه استفاده از گوگل اسکولار

گوگل اسکولار یا گوگل اسکالر بهترین موتور جستجوی رایگان منابع علمی است. دانشجویان و پژوهشگران در بسیاری از مواقع برای یافتن مدارک علمی مرتبط با رشته تحصیلی و یا زمینه پژوهشی خود به مشکل برمی‌خورند و سعی می‌کنند تا بهترین منابع را پیدا کنند. گوگل اسکولار یکی از ساده‌ترین راه‌های جستجو و دسترسی به مقالات علمی است. گوگل اسکالر رایج‌ترین موتور کاوش ویژه بسیاری از مدارک علمی مانند مقالات ژورنال‌ها و همایش‌ها، دانلود کتاب، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، چکیده‌ها، متون قضایی و حقوقی و منابع علمی دیگر است. در این مقاله، با گوگل اسکولار بیشتر آشنا خواهیم شد و به بررسی نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

آیا گوگل اسکولار بهترین است؟- نحوه استفاده از گوگل اسکولار

بزرگترین بانک‌های اطلاعاتی استنادی علمی‌ای مانند Scopus و Web of Science و بطور کلی دیتابیس‌های تخصصی معمولاً هزینه‌‌های بالایی برای دسترسی به مطالب خود دریافت می‌کنند و با شرایط موجود در ایران گاهی اوقات دسترسی به این پایگاه‌ها تقریباً غیر ممکن می‌شود.

گوگل اسکولار یک موتور جستجوی رایگان و تقریباً جامعی است که با دارا بودن منابع بسیار زیاد می‌تواند اکثر منابع مطالعاتی مورد نیاز را فراهم کند. با همۀ این‌ها بازم هم نمی‌توان این سرویس را بهترین موتور جستجوی مقالات علمی دانست.

Google Scholar: مزایا و معایب- نحوه استفاده از گوگل اسکولار

Google Scholar یک موتور جستجوی بسیار قدرتمند برای ادبیات علمی است که توسط بسیاری از محققان و دانشجویان استفاده می شود. به ویژه یافتن و دسترسی به انتشاراتی که قبلاً می شناسید یا جستجوی سریع در مورد یک موضوع مفید است.

Google Scholar زمانی که می خواهید مروری بر ادبیات موضوعی خاص داشته باشید، به عنوان مثال برای پایان نامه یا بررسی ادبیات خود، کمتر مفید است. این به این دلیل است که Google Scholar گزینه های محدودی را برای ترکیب چند عبارت جستجو با عملگرهای Boolean (مانند AND، OR، NOT) ارائه می دهد. به طور پیش فرض، Google Scholar در متن کامل انتشارات جستجو می کند. جستجوی پیشرفته به شما امکان می دهد جستجوی خود را به زمینه های خاصی (عنوان، نویسنده، مجله و تاریخ خاص) محدود کنید، اما نمی توانید جستجوی خود را به عنوان مثال محدود کنید. فقط فیلدهای عنوان، چکیده و کلمات کلیدی (مانند Scopus).

انتخابی که Google Scholar برای شما انجام می دهد شفاف نیست. نتایج جستجو را رتبه بندی می کند و تنها 1000 نتیجه اول هر جستجو را بر اساس الگوریتم هایی که گوگل مرتباً تغییر می دهد نشان می دهد. رتبه بندی به تنظیماتی بستگی دارد که ممکن است از آنها بی اطلاع باشید، مانند تنظیمات زبان یا مکان.

بنابراین، برای دریافت یک دید کلی از ادبیات علمی در مورد یک موضوع خاص، بهتر است از پایگاه داده کتابشناختی استفاده کنید. در اینجا نحوه انتخاب بهترین پایگاه داده برای موضوع خود را بیابید.

آیا گوگل اسکولار بهترین موتور جستجوی رایگان منابع علمی است؟- نحوه استفاده از گوگل اسکولار

در مواقعی که بانک‌های اطلاعاتی استنادی اصلی یعنی وب آو ساینس و اسکوپوس و یا دیگر دیتابیس‌های تخصصی به دلایل مختلف از جمله هزینه بسیار زیاد دسترسی به آن‌ها در دسترس دانشجویان، اساتید و پژوهشگران نیستند، گوگل اسکولار به‌عنوان یک موتور سرچ رایگان و دارای جامعیت بسیار عالی نقطه آغاز مناسبی برای جستجوی منابع علمی می‌باشد. لازم به یادآوری است که هرچند گوگل اسکالر به منابع خیلی زیادی دسترسی دارد اما بااین‌وجود نمی‌توان آن را به‌عنوان بهترین موتور جستجوی مقالات علمی در نظر گرفت. بااین‌حال به علت رایگان بودن آن، بسیاری از محققان می‌توانند با داشتن اطلاعات کافی نسبت به نحوه کار و جستجوی دقیق در گوگل پژوهشگر، بسیاری از نیازهای پژوهشی خود را برطرف نمایند. در واقع گوگل پژوهشگر به شما کمک می‌کند که در بین دنیایی از تحقیقات دانشگاهی و سازمانی جستجو کرده و به اطلاعات مرتبط با فیلد کاری، پژوهشی و تحصیلی خود دست پیدا کنید.

تعداد مدارک تحت پوشش گوگل اسکولار

هرچند تاکنون، کمپانی گوگل گزارشی رسمی مبنی بر آمار دقیق منابع علمی قابل‌دسترس در گوگل اسکولار را عرضه نکرده اما بر اساس گزارش‌های غیررسمی، این موتور جستجو در سال 2014 میلادی بیش از 160 میلیون مدرک علمی را در برمی‌گرفت. بیشترین منابعی که در این موتور جستجو وجود دارد شامل مقاله‌ها و کتاب‌های علمی است؛ هرچند در موارد اندکی برخی پایان‌نامه‌ها و گزارشات علمی نیز در دسترس هستند. منابع جستجو شونده از وبگاه‌های ناشران آکادمیک، دانشگاه‌ها، جوامع و انجمن‌های علمی، آرشیوها، مخازن سازمانی آنلاین، و دیگر سایت‌ها و دیتابیس‌های علمی پژوهشی می‌باشند. مدارک علمی موجود در زمینه‌های گوناگون دانشگاهی از فیزیک و پزشکی گرفته تا علوم کامپیوتر و اقتصاد در زمره جستجوی این ابزار رایگان قرار می‌گیرند.

نحوه استفاده از گوگل اسکولار
نحوه استفاده از گوگل اسکولار – تزیسمی

ویژگی‌ها و امکانات گوگل اسکولار

• جستجو در بین همه منابع علمی
• جستجو مقالات بر اساس سال انتشار
• مشاهده رفرنس‌های مقالات و جستجو بر اساس آن‌ها
• مشاهده تعداد استنادات
• پیدا کردن ورژن مختلف مقاله در اینترنت
• یافتن فول تکست مدارک علمی در فضای وب
• ارائه ارجاع قالب‌بندی شده مقاله در قالب مختلف
• نمایش اطلاعات پژوهشگران و نویسندگان برتر
• یافتن آثار مرتبط، نقل‌قول‌ها و ارجاعات، نویسندگان و انتشارات
• آگاهی یافتن از جدیدترین پیشرفت‌های علمی در تمامی زمینه‌ها
• جستجوی ساده و پیشرفته
• ذخیره منابع بازیابی شده
• آلرت یا آگاهی‌رسانی
• اعتبارسنجی مقالات و نویسندگان
• بررسی خلاصه‌ای از وضعیت پژوهشی نویسندگان
• ایجاد پروفایل شخصی برای نویسندگان
• مشاهده مقالات خود اعم از فارسی و انگلیسی
• ردیابی استنادات به مقالات خود
• محاسبه H-Index بر اساس تعداد مقالات و استنادات و رسم نمودار مربوطه

نکات جستجو در گوگل اسکولار

تنظیمات پیش‌فرض جستجو در گوگل اسکولار

• بزرگ و کوچک بودن حروف کلیدواژه‌های جستجو حساس نیست.
• کلیدواژه‌های جستجو با عملگر AND با یکدیگر ادغام می‌شوند.
• فول تکست منابع پژوهشی برای یافتن نتایج جستجو می‌شوند.

برخی از ترفندهای کاربردی جستجو در گوگل اسکولار

• درصورتی‌که از کاراکتر ~ بلافاصله قبل از کلیدواژه‌ها استفاده شود، جستجو به همراه کلمات مترادف انجام می‌شود.
• در صورت به‌کارگیری کاراکتر ” قبل و بعد از عبارت جستجو، منابعی که کل عبارت را شامل شوند نمایش داده می‌شوند.
• در صورت درج عبارت OR بین کلیدواژه‌های جستجو، منابعی که شامل حداقل یکی از کلمه‌ها باشد نمایش داده می‌شوند.
• استفاده از کاراکتر – بلافاصله قبل از کلمات جستجو، منابعی را که شامل عبارت مربوطه نشود را نشان می‌دهد (معادل عملگر NOT) و استفاده از کاراکتر + بلافاصله قبل از کلمات جستجو، منابعی را که شامل عبارت مربوطه شود را نشان می‌دهد (معادل عملگر NOT).

ترفندهای پیشرفته جستجو در گوگل اسکولار

• درج عبارت intitle: منابعی را که عبارت جستجو در عنوان آن آمده باشد را نشان خواهد داد.
• درج عبارت intext: منابعی را که عبارت جستجو در متن آن مدرک آمده باشد را نشان می‌دهد.
• درج عبارت allintitle: منابعی را که تمام عبارات جستجو در عنوان آن آمده باشند را نشان خواهد داد.
• درج عبارت allintext: منابعی را که تمام عبارات جستجو در متن آن مدرک آمده باشند را نشان می‌دهد.
• درج عبارت author: منابعی را که عبارت جستجو در نام نویسنده آن آمده باشد را نمایش می‌دهد.

گوگل اسکولار چند سند و مقاله علمی در خود جای داده است؟

شرکت گوگل تا کنون آمار رسمی و دقیقی از تعداد منابع موجود در سرویس خود ارائه نداده است اما طلق آمارهای غیررسمی، در سال 2017، این موتور جستجو بیش از 210 میلیون سند و مقاله در پایگاه اطلاعاتی خود نگهداری کرده است.

درصد زیادی از حجم محتوای این پایگاه داده را کتب و مقالات علمی به خود اختصاص داده‌اند و بخش اندکی مربوط به پایان‌نامه‌ها و مستندات است. این منابع اکثراً از دیتابیس‌های علمی پژوهشی، آرشیوهای خاص، مخازن، جوامع و انجمن‌های تخصصی علمی، مراکز آکادمیک و سایت‌های مرجع تأمین می‌شوند.

امکانات و قابلیت‌های گوگل اسکولار چیست؟

. سنجش اعتبار مقالات و نویسندگان
. آپشن‌های عالی برای جستجوی پیشرفته
. امکان مشاهده مقالات خود به زبان‌های مختلف
. ذخیره سرچ‌ها و منابع جمع‌آوری شده
. بررسی خلاصه‌ای از وضعیت پژوهشی نویسندگان
. پیدا کردن متن کامل اسناد و مقالات علمی در فضای وب
. مشاهده تعداد و آمار استنادات
. یافتن ورژن مختلف مقالات در اینترنت
. جستجو بین تمامی منابع علمی
. جستجوی مقالات بر اساس سال انتشار
. مشاهده رفرنس‌های مقالات و جستجو بر اساس آن‌ها
. ساخت پروفایل شخصی برای هر نویسنده
. توانایی پیدا کردن استنادات به مقاله‌ها خود
. محاسبه H-Index بر اساس تعداد استنادات و مقالات و رسم نمودار مربوطه
. نمایش اطلاعات و مشخصات پژوهشگران و نویسندگان شاخص
. پیدا کردن نقل‌قول‌ها، ارجاعات، آثار مرتبط، نویسندگان و انتشارات
. آگاهی از تازه‌ترین پیشرفت‌های علمی در زمینه‌های مختلف

سفارشی سازی و اولویت ها در تنظیمات گوگل اسکولار

تغییر تنظیمات گوگل اسکولار برای رسیدن به نتایج بهتر، اهمیت ویژه‌ای ندارد اما کمک می‌کند تا نتایج سفارشی‌سازی شده بهتری داشته باشیم.

. «نتایج جستجو» (Search Results): این بخش شامل معمول‌ترین المان‌های کنترل است که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
. «مجموعه‌ها» (Collections): گوگل اسکولار به طور پیش‌فرض، مقالات و اختراعات را جستجو می‌کند اما این پیش‌فرض را می‌توان تغییر داد تا به نتایجی همچون «رویه قضایی» (Case Law) در نتایج جستجو دست پیدا کرد. البته تا زمان نگارش این مطلب، چنین ویژگی برای زبان فارسی توسط گوگل پیش‌بینی نشده است.
. «مدیر فهرست منابع» (Bibliographic Manager): در صورتیکه از نرم‌افزارهای مدیرت مراجع کمک می‌گیرید می‌توانید نوع خروجی مورد نظر خود را در این بخش مشخص کنید. به طور مثال، می‌توان خروجی‌ها بر اساس «BibTex» (برای Latex) و همچنین «EndNote» تنظیم کرد.
. «زبان‌ها» (Languages): از این گزینه زمانی استفاده کنید که بخواهید مقالاتی با یک زبان مشخص برای شما نمایش داده شوند.
. «پیوندهای کتابخانه» (Library Links): همانطور که گفته شد، اگر دانشگاه شما، اشتراک پایگاه داده‌ای را داشته باشد، از طریق آن می‌توانید به متن کامل مقالات دسترسی پیدا کنید. در این قسمت با جستجوی موسسه یا دانشگاه خود و اضافه کردن آن به حساب کاربری، امکان دسترسی به مقالات مرتبط را به طور کامل خواهید داشت.
. افزونه «Google Scholar Button»: با نصب افزونه گوگل اسکولار یک بخش جستجو در نوارابزار گوگل برای شما ایجاد می‌شود تا بتوانید در هر وب‌سایتی، به گوگل اسکولار دسترسی داشته باشید و از طریق آن جستجوی خود را انجام دهید. علاوه بر این، هر متنی را که در یک وب‌سایت انتخاب کنید، با فشردن یک کلید، نتایج مربوط به آن در گوگل اسکالر برای شما نمایش داده می‌شوند.
. «حساب» (Account): در این بخش، دو گزینه وجود دارد که گزینه اول یعنی «پیوندهای دسترسی خارج دانشگاهی در حالت ورود به سیستم»، به شما کمک می‌کند زمانی که در سفر هستید یا این‌که به هر دلیل در دانشگاه حضور ندارید، اشتراک دانشگاه برای شما فعال باشد. به این ترتیب، دسترسی به نتایجی که در حالت «حضور در دانشگاه» (on-Campus) بدست آورده‌اید، در خارج از محیط دانشگاه برای شما فراهم می‌شوند.

نحوه استفاده از گوگل اسکولار
نحوه استفاده از گوگل اسکولار – تزیسمی

سوالات متداول در خصوص گوگل اسکولار

تا اینجای کار سعی کردیم توضیح کاملی در خصوص گوگل اسکولار و نحوه جستجو و سازماندهی نتایج ارائه کنیم اما ممکن است همچنان سوالاتی وجود داشته باشند که در ادامه سعی می‌کنیم به بیان برخی سوالات متداول و پاسخ آن‌ها بپردازیم.

آیا گوگل اسکولار را می توان یک پایگاه داده کتابشناسی دانست؟

در پاسخ باید بگوییم خیر. گوگل اسکولار یک موتور جستجو است تا اینکه یک پایگاه‌داده باشد. برای این‌که بتوان گوگل اسکولار را یک پایگاه‌داده دانست باید شناسه‌های با ثباتی را برای نتایج آن در نظر گرفت و اطمینان حاصل کرد که این نتایج، حذف نمی‌شوند.

آیا گوگل اسکولار یک منبع علمی به شمار می آید؟

خیر. گوگل اسکولار یک موتور جستجو برای مقالات علمی است اما مقالات یافته شده را می‌توان به عنوان منابع علمی طبقه‌بندی کرد.

آیا گوگل اسکولار فقط مقالات داوری شده را نشان می دهد؟

خیر. این موتور جستجو، تمامی مقالات را از سراسر جهان جمع‌‌آوری می‌کند که برخی از آن‌ها نیز داوری شده نیستند.

آیا دانلود مقالات از گوگل اسکولار رایگان است؟

گوگل اسکالر برای در اختیار قرار دادن مقاله، هیچ پولی از شما دریافت نمی‌کند اما ممکن است شما از طریق این موتور جستجو، به صفحه‌ای هدایت شوید که برای دریافت نسخه کامل و چاپ شده مقاله، نیاز به پرداخت وجه داشته باشید. با این وجود، سعی بر این است که مقالات نمایش داده شده، لینک دریافت رایگان داشته باشند.

ساده ترین راه استفاده از گوگل اسکولار چیست؟

ساده‌ترین راه استفاده از این موتور جستجو، نصب و فعال کردن افزونه مربوط به آن یعنی «Google Scholar Button» یا همانی «دکمه Google Scholar» در مرورگر کروم است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *