20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود

20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود

20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود ، با توجه به اهمیت پایان نامه ها برای دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری همواره در پی رسیدن به راههایی هستند که بتوانند کیفیت پایان نامه خود را بهبود ببخشند و هرچه سریعتر آنرا به مرحله دفاع برسانند. کیفیت پایان نامه مهم است و دانشجو همه توان و مهارت خود را در زمینه نگارش پایان نامه به کار بگیرد تا بتواند مهمترین تحقیق و پژوهش خود را با موفقیت به اتمام برساند. توصیه می کنیم این نکات کاربردی و کلیدی را مطالعه فرمایید و سپس شروع به کار کنید. 20 نکته کلیدی و کاربردی زیر را مطالعه کنید. این نکات می توانند بهترین راهنمای شما در راستای نگارش پایان نامه باشند. همانطور که می دانید برای فارغ التحصیل شدن از دوره ارشد و دکتری و برای کسب نمره کامل در این مقاطع کسب نمره و امتیاز کامل پایان نامه الزامی می باشد.

20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود
20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- 20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود

اگر که دانشجو باشید می‌دانید که زمانی در دوره‌های تحصیلی برای تکمیل دوره خود نیاز دارید که برای به پایان رساندن دوره‌های خود پایان‌نامه‌ای ارائه دهید که این موضوع شامل مقاطع بالاتر از کارشناسی ارشد می‌شود. جالب است بدانید که در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه شامل ۶ واحد می‌باشد که باید آن را حتماً بگذرانید اما برای گذراندن مقطع دکترا لازم است تا ۱۸ واحد درسی برای پایان نامه را پاس کنید. با این توضیحاتی که داده شد متوجه این موضوع شدید که چقدر پایان نامه مهم است و بخش مهمی از تحصیل دانشجویان است و شما باید بدانید که پایان نامه چیست. حالا واقعاً پایان نامه چیست و چرا این‌قدر مهم است؟

در پاسخ به این سؤال که پایان نامه چیست، می گوییم پایان نامه در لغت به معنی مناظره است یعنی یک بحثی که علاوه بر توضیح و تفسیر طرح های مختلف نیز برای بهبود یا برطرف شدن مسئله یا یک نیاز در جامعه در آن مطرح می شود. بنابر این تحقیات یک دانشجو بر روی یک موضوع ، ایده ها و طرح های او، جمع آوری داده و درنهایت دادن یک نتیجه مشخص از موضوع مورد جستجو به روش های علمی و معتبر و با رعایت تمامی قوانین مربوط به نگارش پایان نامه، را تدوین پایان نامه می گویند.

20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود

1. زودتر بنویس. روند نگارش پایان نامه به دلیل اندازه و اهمیت آن می تواند به سرعت فلج شود. این پروژه ای است که توسط مشاور و کمیته شما به شدت بررسی می شود و فارغ التحصیلی شما به تکمیل موفقیت آمیز و دفاع شما بستگی دارد. مواجهه با این واقعیت ها می تواند دلهره آور باشد و شما را وسوسه کند که منتظر بمانید تا بتوانید تشخیص دهید که به اندازه کافی درباره موضوع تحقیق کرده یا فکر کرده اید. با این حال، هر چه بیشتر نوشتن را به تأخیر بیندازید، شروع عملی فرآیند دشوارتر خواهد بود. پاسخ فلج شما شروع به نوشتن است. آیا از استدلال خود مطمئن نیستید یا کاملاً متقاعد نشده اید که تحقیقات لازم را انجام داده اید؟ ممکن است حق با شما باشد: استدلال شما ممکن است صریح نباشد، و ممکن است لازم باشد بیشتر مطالعه کنید. اما شما می توانید تعیین کنید که این مشکلات تا چه حد نیاز به توجه دارند هنگام شروع نوشتن. بهره وری موجب بهره وری می شود و شما از نحوه شکل گیری استدلال ها و جعل جهت گیری تحقیق شما در حین نوشتن شگفت زده خواهید شد.

2. پیوسته بنویسید. 20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود. بنابراین، نوشتن را متوقف نکنید. البته، باید به خواندن و مطالعه ادامه دهید و یادداشت برداری کنید – در یک لحظه در این مورد بیشتر صحبت خواهم کرد – اما بهتر است چرخ دنده ها را از ساییدگی تا توقف جلوگیری کنید. ذهن خود را در حال کار و پروژه خود در حال حرکت نگه دارید. وظیفه شما این نیست که صد صفحه یادداشت را به استاد راهنما تحویل دهید – شما باید یک پایان نامه با جملات کامل و پاراگراف ها و فصل ها تهیه کنید. به نوشتن ادامه بده

3. برای بازنویسی بنویسید. زودتر نوشتن و نوشتن مداوم فقط در صورتی اتفاق می افتد که شما کمال را مصرف نکنید. برخی از ما از نوشتن دلسرد می شویم زیرا فکر می کنیم اولین پیش نویس ما باید پیش نویس نهایی ما باشد. اما مشکل دقیقا همین است. افکار خود را روی کاغذ بیاورید و برنامه‌ریزی کنید که به عقب برگردید و جملات ناخوشایند، انتخاب کلمات ضعیف، و استدلال‌های غیرمنطقی یا غیرمستند را در پیش‌نویس‌های بعدی خود اصلاح کنید. دانستن اینکه بازنویسی بخشی از فرآیند نوشتن است، شما را آزاد می‌کند تا به طور مداوم بنویسید، پیشرفت کنید و مشتاقانه منتظر اصلاح امور باشید.

4. زمان کافی را صرف تعیین پایان نامه و روش شناسی خود کنید. این احتمالاً می تواند در جایگاه شماره یک قرار گیرد، اما من می خواستم فوراً بر اهمیت نوشتن تأکید کنم. علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که در حین نوشتن، پایان نامه و روش خود را کمی اصلاح کرده و در توسعه استدلال کلی خود پیشرفت می کنید. با این وجود، این ضرب المثل درست است: یک پایان نامه و بیانیه روش شناسی محکم تشکیل دهید و پایان نامه شما “خود” خواهد نوشت. برای نوشتن و بازنویسی و بازنویسی (دوباره) پایان نامه و بیانیه های روش خود برنامه ریزی کنید تا بدانید به کجا می روید و کجا باید بروید.

20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود
20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود – تزیسمی

5. اگر گیر کردید، به بخش دیگری بروید. 20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود. ایجاد یک پایان نامه و روش شناسی واضح به شما این امکان را می دهد که وقتی گیر می کنید در پایان نامه خود حرکت کنید. مسلما، ما نباید عادت به اجتناب از کارهای دشوار کنیم، اما مواقعی وجود دارد که استفاده مؤثرتر از زمان برای رفتن به بخش هایی که به راحتی می نویسند، خواهد بود. همانطور که به پیشرفت در پروژه خود ادامه می دهید و کلمات را روی کاغذ می آورید، همچنین به کاهش هراسی که اغلب در زمان گیر افتادن و توقف نوشتن بر پروژه شما می آید کمک خواهید کرد.

6. با میل به دور شدن از نوشتن در زمانی که دشوار می شود مبارزه کنید. پس از تشویق شما به انتقال به بخش دیگری در صورت گیر افتادن، همچنین مهم است که یک نظر متعادل اضافه کنید تا شما را تشویق کند تا در نقاط سخت پروژه خود مبارزه کنید. منظور من این نیست که وقتی واضح است که ممکن است نیاز به ایجاد برخی تغییرات ساختاری یا کمی تحقیق بیشتر در مورد یک موضوع خاص داشته باشید، مجبور به نوشتن شوید. اما اگر متوجه شدید که از بخش خاصی از پایان نامه خود می ترسید زیرا نیاز به سخت گیری ذهنی خسته کننده، سر به روی میز و دعا دارد، توصیه من این است که با این بخش های سخت روبرو شوید و روی صندلی خود بنشینید. تا زمانی که کمی پیشرفت کنی شما شگفت زده خواهید شد که چگونه از پشتکار سرسختانه شما برای به نتیجه رساندن این بخش های دشوار پروژه خود، شتاب رشد می کند.

7. برای برتری تلاش کنید اما به یاد داشته باشید که این کار بزرگ شما نیست. یک پایان نامه باید کیفیت قابل انتشار داشته باشد و از نظر استاد راهنما و کمیته شما گذشته باشد. اما این یک شرط فارغ التحصیلی نیز هست. تحقیق کنید کمک کنید. پروژه را تمام کنید. و برنامه ریزی کنید که الهیات پنج جلدی خود را زمانی بنویسید که 30-40 سال بیشتر مطالعه، تفکر و تدریس داشته باشید.

8. به دقت یادداشت بردارید. یادداشت برداری دقیق به دو دلیل ضروری است. اولاً، ثبت دقیق دانشی که از تحقیق خود به دست می آورید، باعث صرفه جویی در وقت شما می شود: دیگر نیازی به بررسی مجدد منابع و تعقیب اطلاعات کتابشناختی نخواهید داشت، و کمتر مستعد این ترسناک خواهید شد: «کجا خواندم. آن؟” دوم، و مهمتر از همه، شما از سرقت ادبی جلوگیری خواهید کرد. اگر موفق به یادداشت برداری خوب نشدید و مراقب کپی دقیق نقل قول های مستقیم و ارائه نقل قول های مناسب نباشید، موظف به بازتولید مطالبی در پایان نامه خود خواهید بود که با شما اصل نیستند. التماس اینکه سرقت ادبی شما سهوی بوده کمکی به هدف شما نخواهد کرد. این مسئولیت شماست که با دقت یادداشت بردارید و تمام اعتبار را از طریق استناد مناسب به آنهایی نسبت دهید.

9. بدانید چه زمانی بخوانید. زودتر بنویس، مدام بنویس و بنویس تا بازنویسی کنی. اما باید بدانید چه زمانی یک بشکه خالی را به هم می زنید. خواندن و تحقیق باید محرکی برای نوشتن باشد و باید بدانید چه زمانی به آن محرک نیاز است. مایل باشید برای مدت کوتاهی نوشتن را متوقف کنید تا بتوانید ذهن خود را با ایده ها و تحقیقات جدید تازه کنید.

10. زمان را برای تحقیق و نوشتن اختصاص دهید. در حالی که مهم است که به نوشتن ادامه دهید و از زمانی که در اختیار دارید حداکثر استفاده را ببرید، بهترین کار برای نوشتن پروژه ها به طور خاص این است که زمان زیادی را برای نوشتن اختصاص دهید. نوشتن نیاز به شتاب دارد و حرکت به مرور زمان جمع می شود. شخصاً متوجه شده ام که حداقل به یک ساعت نیاز دارم تا کارها را به حالت عادی برگردانم و سه تا چهار ساعت ایده آل است.

11. ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید و خوب غذا بخورید. از آنجایی که قرار است ذهن و بدن ما هماهنگ عمل کند، احتمالاً متوجه خواهید شد که بهره وری شما به حدی کاهش می یابد که به ورزش، خواب و عادات غذایی خود توجه نمی کنید. چه بخواهیم چه نخواهیم، توانایی ما برای حفظ دوره‌های طولانی تمرکز پایدار، فکر کردن با دقت در مورد موضوع و یافتن انگیزه برای انجام کارها، تا حد زیادی به نحوه مراقبت از بدنمان بستگی دارد. زمانی که ورزش را نادیده می گیریم، نمی توانیم به اندازه کافی بخوابیم، یا مدام در رژیم غذایی ناسالم قرار می گیریم، جذب انرژی و شفافیت برای تکمیل پایان نامه مان به طور فزاینده ای دشوار خواهد بود.

12. در انجام وظیفه بمانید. تكميل يك پايان نامه، در حد وسيع، نه آنقدر كه حاصل انضباط است، شاهكار عقل است. اگر می توانید زمان زیادی را برای تحقیق و نوشتن کنار بگذارید، مطمئن شوید که از آن زمان برای کارهای دیگر استفاده نمی کنید. این به این معنی است که شما باید در برابر چند وظیفه ای تلاش کنید. در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که انجام چند کار یک امر شناختی غیرممکن است. مغز ما در هر زمان فقط می تواند روی یک چیز تمرکز کند. وقتی فکر می کنیم که چندوظیفه ای انجام می دهیم، در واقع «وظیفه سوئیچ» هستیم. مغز ما به جای انجام چندین کار در یک زمان، دائماً از یک کار به کار دیگر (گوش دادن به آهنگی از رادیو تا خواندن کتاب، بازگشت به آهنگ و غیره) تغییر می کند. اگر 60 تا 90 دقیقه بدون حواس‌پرتی به چیزی اختصاص دهید، از اینکه چقدر می‌توانید به موفقیت برسید شگفت‌زده خواهید شد. سر کار بمان.

13. در معرفی گیر نکنید. این یک اصل اصلی نوشتن است، اما باید در اینجا تکرار شود: متن یک فصل یا بخش معین را بنویسید و سپس به مقدمه بازگردید. معمولاً معرفی چیزی که قبلاً نوشته اید برای این واقعیت ساده است که اکنون می دانید چه چیزی را معرفی می کنید آسان تر است. ممکن است وسوسه شوید که ابتدا مقدمه را بنویسید و سعی کنید خواننده خود را با یک تصویر جذاب یا نقل قول عالی جذب کنید، در حالی که از وارد کردن متن مقاله خود تا زمانی که اظهارات اولیه شما بی عیب و نقص نباشد، خودداری کنید. این یک دستور العمل مطمئن برای ناامیدی است. منتظر بمانید تا محتوای بخش یا فصل خاصی را کامل کنید تا مقدمه بنویسید. این تمرین باعث صرفه جویی در زمان و مشکلات زیادی می شود.

20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود
20 نکته برای کمک به پایان پایان نامه خود – تزیسمی

14. از پد قانونی استفاده کنید. هیچ چیز جادویی در مورد یک پد قانونی وجود ندارد. تنها هدف من در اینجا این است که شما را تشویق کنم که گهگاه از صفحه کلید عقب نشینی کنید و با ترسیم استدلال و نوشتن ایده های خود با دست ذهن خود را تحریک کنید. من با بستن لپ تاپ برای چند دقیقه و نوشتن روی یک کاغذ راه خود را از بسیاری از طلسم های خشک پیدا کرده ام. می‌توانم به چند ایده کلیدی اشاره کنم، طرح‌های فصل خود را نمودار کنم، یا کل پایان‌نامه را با کادرها و فلش‌ها و یادداشت‌هایی که در چندین صفحه نوشته شده است، ترسیم کنم.

15. پیاده روی کنید. اخیراً گفته شده است که پیاده روی باعث افزایش خلاقیت می شود. موافقم. چه دوست دارید در میان درختان قدم بزنید و چه در کنار کافی شاپ های کوچک در کنار خیابان های فرعی عجیب، توصیه می کنم پیاده روی کنید و به طور خاص در مورد پایان نامه خود فکر کنید. ممکن است متوجه شوید که تغییر مناظر، محرک یک جامعه شلوغ، یا آرامش با طراوت یک مسیر پارک تنها کمکی است که به آن نیاز دارید.

16. از یک ژورنال کپچر استفاده کنید. برای اینکه بهترین استفاده را از پیاده روی خود ببرید، به مکانی برای «تسخیر» ایده های خود نیاز دارید. ممکن است ترجیح دهید از ویژگی یادداشت صوتی یا دفترچه یادداشت در تلفن هوشمند خود استفاده کنید، یا اگر مانند من هستید، از یک دفترچه کوچک 2.5 اینچ در 4 اینچ استفاده کنید. هر ترجیحی که دارید، روشی را پیدا کنید که به شما امکان می‌دهد ایده‌هایتان را همانطور که در طول پیاده‌روی‌تان به سراغتان می‌آیند یا وقتی شب‌ها به خواب می‌روید ذخیره کنید. من تعجب می کنم که بسیاری از ما چند ایده مفید را از دست داده ایم زیرا نتوانسته ایم آنها را یادداشت کنیم؟ اجازه نده این اتفاق برای شما بیفتد تصمیم بگیرید که مباشر خوبی برای زمان تفکر خود باشید و از آن افکار استفاده کنید.

17. در مورد ایده های خود با دیگران صحبت کنید. هنگامی که در حال نوشتن پایان نامه خود هستید، ممکن است وسوسه شوید که ایده های خود را قفل کنید و از بحث در مورد آنها با دیگران اجتناب کنید. این غیرعاقلانه است. صحبت کردن با دیگران در مورد ایده های خود به شما کمک می کند تا تفکر خود را اصلاح و تحریک کنید. همچنین فرصت هایی را برای شما ایجاد می کند تا در مورد منابع مهم و چگونگی تأثیر مشارکت شما بر سایر شاخه های بورس تحصیلی بیاموزید. همچنین، همانطور که مردم در مورد پروژه شما سوال می پرسند، متوجه خواهید شد که استدلال شما در کجا مشخص نیست یا ثابت نیست.

18. خواندن را یاد بگیرید. نوشتن پایان نامه نیاز به مطالعه گسترده ای دارد. شما باید با استدلال های چند صد منبع – کتاب، مقاله، بررسی و پایان نامه های دیگر آشنا شوید. چه خواهید کرد؟ باید یاد بگیری چطوری بخونی برای خواندن موثر نیازی نیست که هر کتاب را کلمه به کلمه و جلد به جلد بخوانید. در واقع، گاهی اوقات خواندن بسیار دقیق یک جلد معین ممکن است در واقع مانع درک شما از استدلال نویسنده شود. به منظور صرفه جویی در زمان و پرورش یک رویکرد مؤثرتر برای کسب دانش، باید یاد بگیرید که چگونه از منابع خود استفاده کنید. این بدان معناست که بدانید چه زمانی باید یک کتاب یا مقاله را از نزدیک بخوانید و بدانید چه زمانی باید از نزدیک مطالعه کنید. این بدان معناست که با بررسی دقیق فهرست مطالب، خواندن و بازخوانی فصل‌ها و پاراگراف‌های کلیدی و استفاده از نمایه موضوعی، چگونه کتاب‌های بزرگ را در عرض یک ساعت بخوانید. اگر می خواهید پایان نامه خود را به پایان برسانید، خواندن را یاد بگیرید.

19. ضرب الاجل تعیین کنید. بسته به پروژه خود، ممکن است ضرب الاجل هایی را تعیین کرده باشید که شما را مجبور به تولید مواد در یک کلیپ ثابت کند. اگر ضرب الاجل تعیین نکرده اید، باید آنها را به خودتان تحمیل کنید. ضرب‌الاجل‌ها نتیجه می‌دهند و نتایج منجر به تکمیل پروژه‌های نوشتاری می‌شود. ضرب الاجل های واقع بینانه تعیین کنید و به آنها پایبند باشید. اگر ضرب الاجل تعیین کنید و به آن پایبند باشید، متوجه خواهید شد که می توانید خیلی بیشتر از آنچه پیش بینی می کردید به انجام برسانید.

20. استراحت های سازنده داشته باشید. به جای روی آوردن به سرگرمی های بی هدف برای پر کردن اوقات استراحت خود، سعی کنید کاری را انجام دهید که به طور غیرمستقیم به روند نوشتن شما کمک کند. ما به استراحت نیاز داریم: آنها ما را سرحال می کنند و به ما کمک می کنند تا در کار خود بمانیم. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که اگر کارمندان اجازه نداشته باشند در طول روز به طور منظم و مختصر در کار خود توقف کنند، بهره‌وری کلی کاهش می‌یابد. با این حال، آنچه اغلب ذکر نمی‌شود این است که یک استراحت لزوماً نباید با کار ما ارتباطی نداشته باشد تا شاداب شود. فقط باید با کاری که ما انجام می دادیم متفاوت باشد. بنابراین، برای مثال، اگر به مدت 90 دقیقه در حال نوشتن هستید، به جای اینکه یوتیوب را برای تماشای ویدیوی دیگری از دوچرخه سواری در کوهستان روشن کنید، می توانید بلند شوید، کشش دهید و آن کتاب را از قفسه ای که می خواستید بخوانید بیرون بیاورید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *