نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشجویانی که نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد را یاد می گیرند، ابتدا یاد می گیرند که یک سؤال اصلی پایان نامه باید ارائه شود و سپس به آن پاسخ داده شود. پایان نامه کارشناسی ارشد برجسته ترین قطعه کار فارغ التحصیلی شما تا این مرحله خواهد بود، و یک سوال پایان نامه مرتبط که ستون فقرات این کار را تشکیل می دهد، آن را از حالت عادی به مهم ارتقا می دهد.

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟- نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

برخلاف پروژه‌های پایان‌نامه برای مقطع کارشناسی، که از نظر طول و دامنه کوتاه‌تر هستند، پایان‌نامه کارشناسی ارشد یک مقاله علمی گسترده است که به شما امکان می‌دهد موضوعی را بررسی کنید، آن را گسترش دهید و نشان دهید که چگونه به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در طول برنامه رشد کرده‌اید. مدارس تحصیلات تکمیلی اغلب نیاز به پایان نامه برای دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پژوهش محور دارند تا مهارت های عملی خود را قبل از رسیدن به اوج به کار گیرند.

به عنوان مثال، یک رشته روانشناسی ممکن است بررسی کند که رنگ ها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند، یا یک رشته تحصیلی ممکن است در مورد یک استراتژی آموزشی جدید بنویسد. بسته به برنامه شما، هیئت علمی ممکن است بخش عمده تحقیقات شما را متفاوت ارزیابی کند.

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

بخش 1: انتخاب موضوع

1. در مورد اهداف نوشتن پایان نامه فکر کنید. شما زمان زیادی را صرف کار روی این پروژه خواهید کرد، بنابراین ضروری است که عاقلانه انتخاب کنید. اهداف معمولی (به ترتیب از رایج ترین و مهم ترین به کمتر متداول) هستند:
. برای گرفتن مدرک – موضوع باید به اندازه کافی دشوار باشد، اما همچنین قابل مدیریت است.
. برای لذت بردن از کار – موضوعی که واقعاً به آن علاقه دارید، چیزی که پس از مدت کوتاهی از آن خسته نخواهید شد.
. برای اینکه بعداً شغلی پیدا کنید – اگر می دانید که به طور خاص می خواهید بعد از تحصیل چه کاری انجام دهید و/یا برای کدام شرکت، ممکن است انتخاب موضوعی مفید باشد که به این هدف کمک می کند.
. مفید بودن – پایان نامه ممکن است در واقع برای کمک به بهتر شدن جهان مفید باشد.

2. ایده های پایان نامه را ایجاد کنید. با فکر کردن در مورد رشته خود به عنوان یک کل شروع کنید. کجای ادبیات خلأ وجود دارد؟ چه تحلیل های جدیدی می توانید ارائه دهید؟ سپس به این فکر کنید که در رشته خود از چه چیزهایی لذت می برید و در مقطع کارشناسی ارشد چه آموخته اید. سعی کنید این دو را به هم پیوند دهید تا پایان نامه ای ایجاد کنید که نوشتن برای شما لذت بخش و مرتبط با رشته شما باشد.
. سعی کنید در مورد موضوع مورد علاقه مطالعه خود فکر کنید – ممکن است یک نویسنده خاص، نظریه، دوره زمانی و غیره باشد. تصور کنید چگونه می توانید مطالعه آن موضوع را بیشتر کنید.
. می‌توانید مقالاتی را که برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی خود نوشته‌اید مرور کنید و ببینید آیا موضوعی وجود دارد که تمایل دارید به سمت آن گرایش پیدا کنید.
. با اعضای هیئت علمی، اساتید مورد علاقه مشورت کنید. آنها ممکن است پیشنهادهای خوبی برای نوشتن داشته باشند. به طور کلی، قبل از شروع کار باید حداقل یک بار با مشاور پایان نامه خود ملاقات کنید.
. مشاوره با شرکای صنعتی را در نظر بگیرید. شرکت مورد علاقه شما ممکن است کارهایی برای انجام دادن داشته باشد که ممکن است به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد انجام شود. این همچنین ممکن است به شما کمک کند بعد از آن شغلی در شرکت پیدا کنید و شاید حتی مقداری پول برای پایان نامه دریافت کنید.
. اگر می‌خواهید به دنیا کمک کنید تا جای بهتری باشد، ممکن است بخواهید با سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه محلی خود مشورت کنید یا اینترنت را برای موضوعات احتمالی پایان نامه برای نوشتن بررسی کنید.

3. موضوع مناسب را انتخاب کنید. از میان موضوعات احتمالی ایجاد شده در مرحله قبل، موضوعی را پیدا کنید که به بهترین وجه با اهداف مرحله اول، به ویژه اهدافی که برای شما مهم هستند، مطابقت دارد. اطمینان حاصل کنید که یک برنامه روشن، مشخص و سازمان یافته در مورد نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد دارید که می توانید از آن دفاع کنید.

4. سوال پایان نامه خود را انتخاب کنید. سوالات پایان نامه کارشناسی ارشد خود را با دقت در نظر بگیرید که تحقیقات و پاسخ های مهمی را برای اعضای جامعه آموزشی و مشتریان آنها ایجاد کند. در پایان نامه کارشناسی ارشد خود باید در ارائه کتبی ارائه شده برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد به سوال پایان نامه با قاطعیت و وضوح پاسخ دهید.
. اطمینان حاصل کنید که سوال شما و پاسخ های ارائه شده محتوای اصلی را در اختیار بدنه تحقیقات موجود قرار می دهد. یک سوال عاقلانه همچنین تحقیق را متمرکز، سازمان یافته و جالب نگه می دارد.
. هنگامی که موضوع و جهت تحقیق خود را فرموله کردید، سعی کنید 5 تا 10 سوال مختلف در مورد تحقیق مورد نظر خود فرموله کنید. این شما را وادار می کند که به طور انعطاف پذیر در مورد موضوع خود فکر کنید و تصور کنید که چگونه تغییرات کوچک در جمله بندی می تواند مسیر تحقیق شما را تغییر دهد.

5. تحقیقات خود را انجام دهید. برای پاسخ به سوال اصلی پایان نامه کارشناسی ارشد خود، باید تحقیقات لازم را انجام دهید. متون را بخوانید، آزمایش ها را انجام دهید، کاری را که برای پاسخ به سوال پایان نامه خود باید انجام دهید، انجام دهید. این به شما این امکان را می دهد که ببینید آیا پروژه شما ارزش پیشبرد را دارد یا خیر، یا مشکلات ذاتی وجود دارد که ممکن است لازم باشد آنها را حل کنید. همچنین به شما کمک می کند اطلاعاتی را که برای حرکت به سمت مراحل بعدی نیاز دارید جمع آوری کنید.

6. اعضای کمیته خود را انتخاب کنید. معمولاً یک کمیته پایان نامه از سه استاد تشکیل می شود: یک رئیس (“رئیس” کمیته شما) و دو خواننده. مهم است که اعضای کمیته را انتخاب کنید که با آنها کنار بیایید، کسانی که زمان کافی در برنامه خود برای اختصاص دادن به پروژه شما دارند، و حوزه تخصص آنها به کاری که پیشنهاد می کنید مربوط باشد، اهمیت دارد.
. معمولاً قبل از شروع رسمی پایان نامه، رئیس کمیته شما در محل خواهد بود. آنها می توانند به شما کمک کنند و در پروژه شما ورودی ارائه دهند، بنابراین هر چه زودتر بتوانید تعهد آنها را دریافت کنید، بهتر است.
. هیچ چیز ناامید کننده تر از پیشرفت پایان نامه شما توسط استادی نیست که تعهدات زیادی برای وقت گذاشتن برای ملاقات با شما دارد.

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

بخش 2: انتخاب متون- نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

1. بررسی ادبیات را کامل کنید. ادبیات و تحقیقات موجود در حال حاضر را که با پایان نامه کارشناسی ارشد شما مرتبط است، مرور کنید. این بررسی ادبیات باید جامع باشد تا اطمینان حاصل شود که پایان نامه کارشناسی ارشد شما مهم است و اضافی نیست. مهم است که ایده پایان نامه شما اصلی و مرتبط باشد. برای اطمینان از این موضوع، باید از زمینه تحقیق خود، آنچه دیگران در مورد موضوع گفته اند و نظر کلی درباره موضوع شما آگاه باشید. در مورد اطلاعات پس زمینه در مورد موضوع خود و افراد درگیر در مطالب موجود یادداشت برداری کنید.

2. منابع اولیه خود را انتخاب کنید. منابع اولیه آنهایی هستند که توسط شخصی که ایده/داستان/نظریه/آزمایش/غیره را خلق کرده نوشته شده است. آنها پایه واقعی مهمی هستند که در پایان نامه کارشناسی ارشد خود استفاده خواهید کرد، به خصوص اگر در حال نوشتن یک پایان نامه تحلیلی هستید.
. به عنوان مثال، رمانی نوشته ارنست همینگوی یا مقاله‌ای در مجله علمی که در آن نتایج جدید برای اولین بار مستند شده است، هر دو منبع اولیه محسوب می‌شوند.

3. منابع ثانویه خود را انتخاب کنید. منابع ثانویه منابعی هستند که در مورد منابع اولیه نوشته شده اند. گنجاندن آنها در پایان نامه کارشناسی ارشد شما بسیار مهم است، زیرا باید نشان دهید که درک کاملی از زمینه انتقادی موضوع خود دارید و درک می کنید که دانشمندان بزرگ رشته شما در مورد موضوع چه می گویند.
. برای مثال، کتابی که درباره رمان ارنست همینگوی نوشته شده است یا مقاله‌ای در مجله علمی که یافته‌های آزمایش شخص دیگری را بررسی می‌کند، هر دو منبع ثانویه محسوب می‌شوند.

4. نقل قول های خود را مدیریت کنید. بسته به رشته خود، ممکن است بیشتر تحقیقات خود را در فصل اولیه پایان نامه بارگذاری کنید، یا ممکن است منابعی را در کل سند بگنجانید. در هر صورت، احتمالاً باید بسیاری از نقل قول‌های مختلف را پیگیری کنید. شما باید در حین نوشتن، نقل قول های خود را پیگیری کنید، نه اینکه بعد از پایان نوشتن، آنها را اضافه کنید.
. از قالب استناد درون متنی متناسب با رشته خود استفاده کنید. رایج ترین فرمت ها MLA، APA و Chicago هستند.
. برای هر منبعی که در متن سند خود یا در پاورقی ذکر می کنید، یک اثر هماهنگ کننده ذکر شده یا مدخل مرجع ایجاد کنید.
. استفاده از یک نرم افزار مدیریت استناد مانند EndNote، Mendeley یا Zotero را در نظر بگیرید. این موارد به شما امکان می‌دهد تا نقل‌قول‌ها را در برنامه واژه‌پرداز خود درج و جابه‌جا کنید و به‌طور خودکار یک اثر استناد شده یا صفحه مرجع را برای شما پر می‌کند.

بخش 3: برنامه ریزی یک طرح کلی- نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

1. شرایط مورد نیاز رشته/گروه خود را بدانید. پایان نامه کارشناسی ارشد انگلیسی الزامات متفاوتی دارد و از فرمت های متفاوتی نسبت به پایان نامه کارشناسی ارشد در شیمی استفاده می کند. دو نوع پایان نامه کارشناسی ارشد وجود دارد:
. کیفی. این نوع پایان نامه شامل تکمیل پروژه ای است که به نوعی اکتشافی، تحلیلی یا خلاقانه است. معمولاً دانشجویان علوم انسانی این نوع پایان نامه را تکمیل می کنند.
. کمی. این نوع پایان نامه شامل انجام آزمایش ها، اندازه گیری داده ها و ثبت نتایج است. دانشجویان علوم معمولاً این نوع پایان نامه را تکمیل می کنند.

2. ایده پایان نامه خود را نادیده بگیرید. یک بیانیه واضح از سؤال اصلی پایان نامه ای که قصد دارید با تحقیق خود به آن پاسخ دهید، آماده کنید. اینکه بتوانید پایان نامه خود را به طور صریح و واضح بیان کنید مهم است. اگر با بیان سوال مشکل دارید، ممکن است لازم باشد در پروژه خود به طور کلی تجدید نظر کنید.

3. یک طرح کلی تهیه کنید. طرح کلی برای شما مفید خواهد بود که “ببینید به کجا می روید” همانطور که در پروژه خود پیش می روید، اما همچنین به اعضای کمیته خود ایده ای از آنچه می خواهید انجام دهید و چگونه برنامه ریزی می کنید ارائه دهید.

4. بدانید که چه چیزی را شامل شود. شما باید با دانشگاه خود برای شرایط دقیق، که اغلب سختگیرانه و از نظر سازمانی خاص هستند، بررسی کنید. با این حال، اکثر پایان نامه های کارشناسی ارشد باید شامل موارد زیر باشد:
. صفحه عنوان
. صفحه امضا (با امضاهای تکمیل شده کمیته مشاوره شما – معمولاً در دفاع یا پس از تکمیل پروژه به دست می آید)
. چکیده – این یک شرح/خلاصه کوتاه (یک پاراگراف یا بیشتر) از کار تکمیل شده در پایان نامه شما است.
. فهرست مطالب (با شماره صفحات)
. معرفی
. بدنه کاغذ
. نتیجه
. آثار ذکر شده یا کتابشناسی
. هر ضمیمه یا یادداشت پایانی لازم

بخش 4: حرکت در فرآیند نوشتن- نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

1. برنامه ریزی کنید. یکی از رویکردهایی که برای بسیاری از افراد کارآمد است، استفاده از تقویم معکوس است، که در آن برنامه نوشتن خود را از تاریخ مقرر برنامه ریزی می کنید و به عقب کار می کنید. اگر می دانید چقدر زمان برای تکمیل پروژه دارید و آن را به بخش های قابل مدیریت با سررسیدهای فردی تقسیم می کنید (چه این سررسیدها صرفاً برای شما باشد یا اگر برای رئیس کمیته شما نیز باشد)، احتمال کمتری خواهید داشت. غرق شدن در مقیاس پروژه

2. هر روز کمی بنویسید. نوشتن یک پایان نامه 100 صفحه ای می تواند یک کار دلهره آور باشد، اما اگر برای مثال در طول 2 ماه هر روز 1000 کلمه بنویسید، می توانید به راحتی به این ضرب الاجل برسید. بازه زمانی دقیق شما متفاوت خواهد بود، اما باید سعی کنید تا جایی که ممکن است برای نوشتن زمان بگذارید و کمتر از یک ماه نباشد. سعی کنید ناامید نشوید و کار خود را به تعویق نیندازید زیرا در این صورت انباشته شده و غیرقابل کنترل می شود.

3. تکنیک پومودورو را امتحان کنید. بسیاری از افرادی که در ایجاد انگیزه و بهره وری با پایان نامه های خود مشکل دارند، کار در گوجه فرنگی را با استفاده از تکنیک پومودورو مفید می دانند. ایده اصلی این است که شما 25 دقیقه کار کاملا متمرکز را تکمیل کنید، سپس 5 دقیقه استراحت کنید. این کار شما را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم می‌کند و می‌تواند احساس غرق شدن را که اغلب با یک پروژه بزرگ و طولانی‌مدت همراه است، کاهش دهد.

4. استراحت کنید. مهم است، به خصوص هنگام کار بر روی یک پروژه در مقیاس بزرگ، هر از گاهی به مغز خود استراحت دهید. شما نمی توانید 100٪ بدون از دست دادن کیفیت محتوا متمرکز و روی کار بمانید، و اگر به خودتان اجازه دهید برای چند روز از ایده های خود فاصله بگیرید، وقتی به کار خود بازگردید، چشمان تازه ای به شما می دهد. اشتباهاتی را که قبلاً ندیده‌اید می‌بینید و به پاسخ‌های جدیدی می‌رسید که قبلاً نمی‌توانستید به آنها فکر کنید.

5. زمان نوشتن را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. برخی از افراد در صبح بهترین کار را انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر می توانند به طور موثرتری در شب تمرکز کنند. اگر مطمئن نیستید که چه زمانی بیشترین بازدهی را دارید، رویکردهای مختلف را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهترین کار را دارد.

6. مقدمه خود را بنویسید. ممکن است متوجه شوید که پروپوزال پایان نامه شما یک نقطه پرش مفید برای نوشتن مقدمه شما است. ممکن است بخواهید بخش‌هایی از پروپوزال خود را برای شروع معرفی خود کپی و جای‌گذاری کنید، اما به یاد داشته باشید که اشکالی ندارد که ایده‌های خود را با پیشرفت تغییر دهید. ممکن است بخواهید مقدمه خود را در چندین مرحله در طول فرآیند نوشتن خود بازبینی و تجدید نظر کنید، شاید حتی هر بار که یک بخش یا فصل بزرگ را به پایان می رسانید.

7. مرور ادبیات را بگنجانید. اگر قبل از شروع پایان نامه از شما خواسته می شد مروری بر ادبیات بنویسید، خبر خوب: شما قبلاً تقریباً یک فصل کامل را نوشته اید! مجدداً، ممکن است لازم باشد کار را تغییر شکل دهید و تجدید نظر کنید، و احتمالاً زمانی که کار خود را به جلو می‌برید، فرصتی برای اضافه کردن به بررسی پیدا خواهید کرد.
. اگر قبلاً مروری بر ادبیات نوشته نشده‌اید، وقت آن رسیده است که تحقیق کنید! بررسی ادبیات اساساً خلاصه‌ای از تمام مطالعات موجود در مورد موضوع شما با نقل قول‌های مستقیم فراوان از منابع اولیه و ثانویه است که شما به آنها ارجاع می‌دهید.

8. کار خود را زمینه سازی کنید. پس از بررسی بورس تحصیلی موجود، باید توضیح دهید که چگونه کار شما به بورس تحصیلی موجود کمک می کند – به عبارت دیگر، شما توضیح می دهید که با کار خود چه چیزی را به این رشته اضافه می کنید.

9. پایان نامه خود را بنویسید. بقیه پایان نامه بر اساس رشته بسیار متفاوت است. یک پایان نامه مبتنی بر علم منابع ثانویه کمی را شامل می شود زیرا بقیه کار شما شامل توصیف و ارائه نتایج یک مطالعه است. از سوی دیگر، یک پایان نامه ادبی احتمالاً به استناد دانش ثانویه ادامه می دهد، زیرا تجزیه و تحلیل یا خواندن یک متن یا متون خاص را می سازد.

10. یک نتیجه گیری قدرتمند بنویسید. نتیجه گیری شما باید اهمیت این پایان نامه کارشناسی ارشد را برای جامعه موضوعی توضیح دهد و ممکن است مسیری را که محققان آینده ممکن است برای ادامه دادن اطلاعات مرتبط در مورد موضوع دنبال کنند، نشان دهد.

11. اطلاعات تکمیلی را اضافه کنید. حتماً نمودارها، نمودارها و شکل‌های مربوطه را در صورت لزوم وارد کنید. همچنین ممکن است لازم باشد ضمیمه هایی را در پایان کار خود اضافه کنید که مطابق با کار شما هستند اما مماس با سؤال اصلی پایان نامه کارشناسی ارشد شما هستند. مطمئن شوید که تمام جنبه های کار شما مطابق با دستورالعمل های انتظارات سازمانی و رشته ای شما شکل گرفته است.

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

بخش 5: نهایی کردن پایان نامه شما

1. پیش نویس خود را با الزامات دانشگاه خود مقایسه کنید. الزامات قالب بندی پایان نامه ها و پایان نامه ها بسیار خسته کننده و پیچیده هستند. اطمینان حاصل کنید که مدارک شما با تمام الزامات ارائه شده توسط بخش شما، به طور کلی، و توسط رئیس کمیته شما، به طور خاص مطابقت دارد.
. بسیاری از دپارتمان ها یا برنامه ها یک الگوی سند برای پایان نامه ها و پایان نامه ها ارائه می دهند. اگر یکی از این موارد را دارید، ممکن است استفاده از چنین قالبی از ابتدای کار (به جای کپی و چسباندن نوشته خود در آن) ساده‌تر باشد.

2. برای صحت، کل پایان نامه را دوباره بخوانید. در صورت امکان، پس از پایان نوشتن، یک هفته یا بیشتر استراحت کنید و به مغز خود استراحت دهید. سپس، با چشمانی تازه به عقب برگردید تا هرگونه اشتباه گرامری یا غلط املایی را که ممکن است مرتکب شده باشید، پیدا کنید. هنگامی که در فرآیند نوشتن بسیار عمیق هستید، به راحتی می توانید به جای آنچه که در واقع نوشته اید، منظور خود را بخوانید. بنابراین مهم است که یک قدم به عقب بردارید تا بتوانید کار و نوشته خود را به طور موثرتری ارزیابی کنید.
. از طرف دیگر، از یک همکار یا دوست مورد اعتماد بخواهید که پایان نامه شما را بخواند تا به شما در یافتن اشتباهات دستوری/املایی/نقاط گذاری جزئی و اشتباهات املایی کمک کند.

3. تمام دستورالعمل های چاپ را مطابق با سیاست های بخش خود دنبال کنید. احتمالاً برای چاپ یک یا چند نسخه از پایان نامه کارشناسی ارشد برای دانشگاه خود و همچنین هر نسخه شخصی دیگری که ممکن است برای خود بخواهید باید (از جیب خود) هزینه کنید. مطمئن شوید که از این دستورالعمل ها پیروی می کنید تا از هرگونه شکست احتمالی در این مرحله نهایی جلوگیری کنید.

4. برای دفاع از پایان نامه خود آماده شوید. پس از تکمیل بخش کتبی پایان نامه کارشناسی ارشد خود، احتمالاً باید در دفاعی شرکت کنید که شامل ارائه ایده های مطرح شده در پایان نامه به اعضای کمیته خود می شود. این یک فرصت عالی برای نشان دادن چیزهایی است که در طول فرآیند آموخته اید و به اعضای کمیته خود فرصتی می دهید تا هر گونه سوال یا نگرانی را مطرح کنند.

5. پایان نامه خود را ارسال کنید. موسسه شما احتمالاً دستورالعمل های بسیار خاصی برای ارسال پایان نامه شما دارد. اکثر دانشگاه ها از شما می خواهند که پایان نامه خود را برای انتشار الکترونیکی (یا حداقل پیگیری) از طریق آرشیو پایان نامه و پایان نامه خود در Pro Quest بارگذاری کنید. حتماً دستورالعمل های خاص مدرسه خود را برای ارسال دنبال کنید.
. برخی از موسسات از شما می خواهند که پایان نامه خود را برای بررسی قالب بندی قبل از بارگذاری سند در ProQuest ارسال کنید. برای دستورالعمل‌های خاص حتماً با مدیر مطالعات تحصیلات تکمیلی دپارتمان خود مشورت کنید.
. از مهلت های ارسال پایان نامه که اغلب خیلی زودتر از تاریخ فارغ التحصیلی شماست، آگاه باشید. ارائه دیرهنگام پایان نامه ممکن است شما را مجبور به عقب انداختن تاریخ فارغ التحصیلی کند که ممکن است بر اشتغال یا ادامه تحصیلات تکمیلی شما تأثیر بگذارد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *