چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟

چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟

چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟ ، نوشتن یک پایان‌نامه دکتری قله سال‌ها کار پژوهشی می‌تواند کاری دلهره‌آور باشد. اما یادگیری از کسانی که قبلا این مهم را پشت سر گذاشته‌اند می‌تواند یارای شما در نرم‌تر کردن این فرایند باشد. در اینجا نظرات فارغ‌التحصیلان و دانشجویان کنونی برای انعکاس تجربه‌یشان و از اینکه چه کارهای در نوشتن پایان‌نامه انجام می‌دهند و چه کارهایی انجام نمی‌دهند آورده شده است.

تمامی دانشجویانی که در دوره دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد کشور مشغول به تحصیل هستند، برای دریافت مدرک خود بایستی پایان نامه انجام داده و از آن دفاع کنند. برای این منظور لازم است از میان بهترین موضوعات برای انجام پایان نامه دکتری انتخاب شده و از طریق جستجو در سایت های ویژه ای که در آن ها نمونه های مرتبط معتبر زیادی وجود دارد، آن را مطابق با استانداردها انجام داد.

چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟
چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چیست؟- چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟

هر کسی که تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارد. برای اعطای مدرک لازم است که یک پایان نامه را کنار هم بگذارند. درک این مؤلفه کلیدی یک Ph.D. این برنامه برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این مدرک در آینده شماست ضروری است. زمان، فداکاری و تحقیق همه در هنگام نگارش پایان نامه مورد نیاز است.

نحوه انجام پایان نامه دکتری- چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟

گرچه همه دانشجویان دکتری با ضرورت نوشتن رساله آشنایی دارند، اما بسیاری از آن ها در عمل نمی دانند که چه اقداماتی و چگونه باید انجام دهند، به همین دلیل هم با سوالات زیادی به ویژه در مورد روش انجام آن برخورد می کنند. در توضیحات قبل بخش های مختلف این تحقیق ذکر شد و در ادامه نحوه انجام پایان نامه دکتری به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

انتخاب موضوع

نخستین گام در انجام پایان نامه دکتری را انتخاب موضوع به خود اختصاص می دهد. این موضوع باید دارای خصوصیاتی از قبیل جذابیت، جدید و تازه بودن، شفافیت بوده و به نوعی دغدغه دانشجو و موضوع مورد علاقه او نیز باشد.

نوشتن پروپوزال

در پروپوزال دانشجو در واقع یک طرح اولیه از رساله دکتری خود تهیه و آماده می کند. بنابراین این طرح باید به گونه ای باشد که استاد راهنما دریافتی واضح از کل پایان نامه به دست آورد. اجزای پروپوزال از بخش هایی تحت عنوان تحقیق، بیان مسئله و اهمیت موضوع، پیشینه تحقیق، اهداف تحقیق، فرضیه ها، روش و مراحل تحقیق، منابع و ماخذ تشکیل شده است. نکته قابل ذکر این است که تعداد صفحات پروپوزال نباید از 8 صفحه بیشتر بوده و تمام استانداردها در آن می بایست رعایت شود.

نوشتن صفحات نخست

دانشجویان باید توجه داشته باشند که کل پایان نامه در یک جلد زرکوب مجلد شده باشد و عناوین به فارسی بر روی آن نوشته شوند. سپس نوشتن صفحات نخست به ترتیب زیر آغاز شود.

. صفحه اول باید حاوی یک بسم الله الرحمن الرحیم در وسط و به بدون کادر بندی باشد.
. صفحه دوم به صفحه تقدیم شهرت داشته که البته اختیاری است.
. در صفحه بعد لازم است همه مواردی که بر روی جلد نوشته شده اند مجددا نوشته شوند.
. در صفحه بعد که منشور اخلاق نامیده می شود، تعهدات دانشجو مبنی بر رعایت همه اصول علمی و اخلاقی در نظر گرفته شده در دانشگاه ذکر می شود.
. حال نوبت به صفحه تائیدیه هیئت داوران می رسد. در این برگه استاد راهنما و استاد مشاور تصویب نامه را امضا می کنند.
. در صفحه بعد دانشجو می تواند از افرادی که در گردآوری پایان نامه به او کمک کرده اند قدردانی و سپاسگزاری نماید که به آن صفحه تشکر و سپاسگزاری می گویند.
. حال بایستی فهرست همه بخش های مقاله اعم از مطالب، اشکال، جداول، شماره و عنوان به ترتیب در صفحه بعد درج شوند.

نوشتن چکیده

اغلب دانشجویان دکتری با این بخش آشنایی دارند، چراکه بخش لاینفک مقالات و پایانامه کارشناسی ارشد می باشد. البته توصیه می شود که نوشتن چکیده به پایان پروژه رساله موکول شود تا متن منسجم تر و جامع تری حاصل شود. نکته قابل توجه این است که متن باید از 250 تا 300 و حدود دو پاراگراف باشد. نحوه انجام پایان نامه دکتری بدین صورت است که کلمات کلیدی مقاله در آن گنجانیده شده و مواردی همچون مسئله و اهداف پژوهش، روش تحقیق، یافته های کلیدی و نتیجه گیری را در بر گیرد.

فصل اول

این بخش در واقع مقدمه مقاله محسوب شده و کلیات پژوهش نامیده می شود. محورهای اصلی آن عبارتند از مقدمه، بیان مساله پژوهش، اهمیت و ضرورت انجام پژوهش، اهداف پژوهش، سوالات و فرضیه های مطرح شده. در واقع این مبحث باید به گونه ای باشد که یک برداشت کلی و مشخص به خواننده ارائه دهد.

فصل دوم

مبانی تحقیق نام دارد و هدف اصلی آن طرح بیان مسئله و دلیل انتخاب موضوع است. این بخش نیز خود شامل ضوابط مشخصی از قبیل مقدمه، مبانی نظری مرتبط با بحث، پیشینه تحقیق، جمع بندی، چارچوب تحقیق، مدل مفهومی و خلاصه مطالب می باشد.

چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟
چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟ – تزیسمی

فصل سوم

ویژه شناسایی نوع پژوهش بر اساس اهداف و روش گردآوری داده ها، معرفی جامعه آماری، روش نمونه گیری و محاسبه حجم نمونه، تعیین شیوه های و ابزارهای جمع آوری داده ها، مشخص کردن روش تجزیه و تحلیل داده می باشد که البته همانند تمامی فصل ها با مقدمه آغاز می شود.

فصل چهارم

این فصل به بیان نوع آزمونها و روش های استفاده شده برای تحلیل داده های پایان نامه دکتری اختصاص دارد که البته در رساله های توصیفی با عنوان فصل تطبیقی شناخته می شود. اجزای اصلی این بخش شامل مواردی همچون مقدمه، توصیف و تجزیه و تحلیل داده ها، و مرتب کردن و تنظیم داده ها می باشد. گفتنی است که در فصل چهارم باید به سوالات پاسخ داده شده و اهداف اولیه بازنگری شود تا توجه خواننده به یافته ها بارزتر گردد.

فصل پنجم

در این فصل نوبت به شرح خلاصه یافته های تحقیق و مشخص می شود که فرضیه قبول یا رد شده است. همچنین دانشجو باید نتایج را تفسیر و توصیه هایی را در خصوص آن ارائه دهد. علاوه بر این، روابط علت و معلولی، مقایسه نتایج، استفاده از تحقیق های پیشین، برجسته کردن جنبه های جدید تحقیق و … نیز باید در ان رعایت شود.

فهرست منابع

در بخش پایانی رساله دکتری لازم است تا همه ارجاعات و منابعی که در مقاله از آن ها استفاده شده درج گردد. مواردی همچون نام و نام خانوادگی، نام نویسینده، نام کتاب، ترجمه، محل نشر، نام انتشارات، مطبوعات، مقاله اینترنتی، فایل صوتی، پایان نامه ها ذکر شود.

10 استراتژی برای قرار دادن پایان نامه و حرفه خود در مسیر سریع- چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟

بسیاری از دانشجویان دکترا فقط به این دلیل که نمی توانند ارزشی را که برای یک شرکت به ارمغان می آورند را از طریق رزومه و نامه های پوششی خود بیان کنند، با گرفتن مصاحبه مشکل دارند. اگر از کاوش فعالانه فرصت‌های شغلی در مقطع تحصیلات تکمیلی خودداری کنید، بازاریابی خوب در طول جستجوی شغل بسیار دشوار خواهد بود. این به این دلیل است که شما درک خوبی از آنچه شرکت ها به دنبال آن هستند نخواهید داشت.

با توجه به اینکه 6 تا 12 ماه طول می کشد تا یک موقعیت در سطح دکترا پیدا کنید (حتی اگر شبکه حرفه ای ندارید)، زمان شروع کاوش در مسیرهای شغلی است. 10 استراتژی زیر به شما کمک می کند تحقیقات خود را تکمیل کنید و همزمان برای حرفه خود برنامه ریزی کنید:

1. دید شفافی از هدف پایان نامه خود داشته باشید.

تصویر بزرگ تحقیق شما چیست، چگونه زمینه تحصیلی شما را ارتقا می دهد و چگونه از پیشرفت شغلی شما حمایت می کند؟ حتی اگر جزئیات پروپوزال پایان نامه خود را ندارید، حداقل در مورد مشکلات کلی که سعی در حل آن در پایان نامه خود دارید، شفاف باشید. مطمئن باشید که تحقیق پایان نامه شما به شما کمک می کند تا مجموعه مهارت ها و تخصص های قابل انتقال را بدست آورید.

2. شبکه تا حد امکان.

آیا فکر می کنید برای شروع شبکه به عنوان دانشجوی سال اول یا دوم خیلی زود است؟ وقتی به دنبال شغلی نیستید، ایجاد شبکه در واقع عالی است، بنابراین می‌توانید به کارهایی که دیگران انجام می‌دهند علاقه واقعی نشان دهید، بدون اینکه به نظر برسید که به دنبال شغلی ناامید هستید. این به شما این فرصت را می دهد که در مورد مسیرهای شغلی بیاموزید و شروع به گسترش شبکه حرفه ای خود کنید.

3. با متخصصان کلیدی پیگیری کنید.

اگر در مورد شبکه کوشا باشید، صدها متخصص را ملاقات خواهید کرد. شما نیازی به ارسال کارت تعطیلات برای همه آنها ندارید. با این حال، افراد کمی وجود خواهند داشت که به راحتی می توان با آنها صحبت کرد و پیشینه آنها مشابه شماست. با این متخصصان در تماس باشید، زیرا ممکن است منابع ارزشمندی در زمان فارغ التحصیلی باشند

4. مردم را برای قهوه بیرون ببرید.

برخی ممکن است بگویند «نه»، اما کسانی که «بله» می‌گویند، توصیه‌های خوبی برای جستجوی شغل خواهند داشت و حتی می‌توانند شما را به دیگر متخصصان این صنعت معرفی کنند. حتماً برای همه متخصصانی که حضوری با شما ملاقات می کنند، کارت های تشکر دست نویس ارسال کنید.

5. با فارغ التحصیلان ارتباط برقرار کنید.

در مورد مسیرهای شغلی آنها، شیوه زندگی آنها و مجموعه مهارت های لازم برای شغل آنها بیاموزید. برخی از فارغ التحصیلان همچنین می توانند به شما در حل مشکلات فنی خاص و حتی مسائل بین فردی با سرپرست و اعضای کمیته کمک کنند.

6. برنامه 1، 3، 5 ساله خود را از هم اکنون بنویسید.

برخی از دانش آموزان تمایلی به برنامه ریزی ندارند زیرا تحقیقات غیرقابل پیش بینی است. با این حال، شما باید حداقل یک برنامه اولیه با نقاط عطف داشته باشید. برنامه خود را به طور منظم (حداقل هر 1 تا 2 ماه یکبار) یا پس از رسیدن به نقطه عطف قابل توجهی به روز کنید. این به شما کمک می کند تا در مورد الزامات فارغ التحصیلی با سرپرست خود صحبت کنید، و همچنین به شما کمک می کند تا برای مجموعه مهارت ها یا تخصص های بیشتری که می خواهید قبل از فارغ التحصیلی کسب کنید، برنامه ریزی کنید.

7. ارزیابی کنید که از انجام کدام بخش از تحقیقات به صورت روزانه لذت می برید.

بسیاری از دانشجویان مسیرهای شغلی خود را بر اساس عنوان شغلی یا غرامت مالی تعریف می کنند. حقیقت این است که یک “عنوان شغلی” مطلوب لزوماً به رضایت شغلی منجر نمی شود. اگر از کار آزمایشگاهی لذت می برید، برای مشاغلی که در آن روی نیمکت کار خواهید کرد درخواست دهید. اگر به نوشتن علاقه دارید، برای موقعیت هایی که نوشتن یکی از مسئولیت های اصلی شما خواهد بود، درخواست دهید. یک موقعیت “دانشمند ارشد” در یک شرکت ممکن است به 90٪ کار آزمایشگاهی و 10٪ گزارش نوشتن ترجمه شود، و درست برعکس در یک شرکت دیگر. همانطور که مسیرهای شغلی و شرکت‌های مختلف را بررسی می‌کنید، دریابید که مسئولیت‌های روزانه برای هر موقعیت چیست تا مطمئن شوید که با استعدادها و علاقه‌های شما مطابقت دارد.

8. به دنبال همکاری های خارجی باشید.

شبکه خود را به هر طریقی که می توانید گسترش دهید – هر فرد دیگری که در حوزه کاری خود می شناسید، صدها نفر دیگر را می شناسد که می توانند شما را در مسیر نزدیک با شما در تماس قرار دهند (مثلاً 3 سال بعد ممکن است در شرکتی که شما برای آن درخواست می دهید کار کنند. و می توانید رزومه یا رزومه خود را به مدیر استخدام ارسال کنید). همکاری‌ها علاوه بر گسترش شبکه شما، مجموعه مهارت‌های شما را نیز متنوع می‌کند و به شما تجربه کار با تیم‌ها را می‌دهد – یک دارایی عالی در یک محیط صنعتی.

چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟
چگونه یک پایان نامه دکتری بنویسیم و همزمان کار کنیم؟ – تزیسمی

9. در بحث های گروهی لینکدین شرکت کنید.

اگر دانشجو هستید، لینکدین منبع فوق العاده ای برای رشد شبکه حرفه ای شماست و فرصت کمی برای ملاقات حضوری با متخصصان دارید. همه دانش آموزان باید یک پروفایل لینکدین دقیق بسازند و همه افتخارات و انتشارات را در آن گنجانده باشند. گروه‌های بحث و گفتگوی حرفه‌ای در حوزه کاری شما فرصتی عالی برای یادگیری حوزه‌های «دخت» تحقیق و مسیرهای شغلی افراد با سابقه شما هستند. گروه‌های گفتگو همچنین به شما این فرصت را می‌دهند که سؤالات فنی بپرسید، و در بحث‌هایی مشارکت کنید که اعتبار شما را به‌عنوان یک «متخصص» در زمینه‌تان بهبود می‌بخشد.

10. چالش های تحصیلات تکمیلی را به عنوان فرصت های رشد ببینید.

آیا با یک مشاور تحصیلی غیرممکن یا یک پروژه واقعاً چالش برانگیز درگیر هستید؟ برخی از دانش آموزان برای حل تعارضات با سرپرست خود یا نگرانی در مورد پروژه های بن بست، انرژی زیادی را مصرف می کنند. به نظر می رسد این باور ناگفته در میان دانشجویان فارغ التحصیل وجود دارد که به محض اینکه از تحصیلات تکمیلی “بقا” کنید، زندگی آسان تر می شود.

ممکن است حقیقتی در این مورد وجود داشته باشد، زیرا فشار لازم برای تکمیل پایان نامه ای که بر شما سنگینی می کند را نخواهید داشت. با این حال، رئیس شما در صنعت ممکن است فرد دشوارتری نسبت به مشاور پایان نامه شما باشد و حتی ممکن است انتظارات بیشتری از شما داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است نیاز داشته باشید که با افراد دشوار دیگری کار کنید، کسانی که کار را به تعویق می اندازند، یا خصمانه هستند، و گاهی اوقات لازم است برای رسیدن به ضرب الاجل های خود به کار آنها وابسته باشید. این احساس ترسناکی است که دستمزد و معیشت شما به عملکرد افراد دیگر بستگی دارد.

موفق ترین دانشجویان فارغ التحصیل آنهایی هستند که یاد می گیرند این افراد و رویدادهای ناامید کننده را به فرصت های یادگیری “تغییر قالب” کنند. اگر از مشاور خود به عنوان «دروازه بان» یاد کنید که بین شما و مدرک تحصیلی شما قرار دارد، ناراضی خواهید بود. با این حال، اگر به این تجربه به عنوان فرصتی برای یادگیری نحوه برقراری ارتباط با روسای آینده خود نگاه کنید، بسیار خوشحال خواهید شد.

به همین ترتیب، پایان نامه شما ممکن است این باشد که “مقاله 100+ صفحه ای بین شما و مدرک شما قرار دارد” یا می تواند فرصتی باشد برای نشان دادن اینکه چقدر می دانید به همه، یا فرصتی برای یادگیری نحوه نوشتن بهتر (که زمانی بسیار مفید خواهد بود. درخواست برای مشاغل صنعتی)، یا می تواند یک نقطه صحبت برای مطرح کردن در رویداد شبکه بعدی شما باشد. انتخاب با شما است.

اگر آماده شروع انتقال خود به صنعت هستید، می توانید برای رزرو یک تماس انتقال رایگان با بنیانگذار ما آیزایا هانکل، دکترا یا یکی از متخصصان انتقال ما درخواست دهید. برای رزرو تماس انتقال از اینجا درخواست دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *