چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی

چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی

چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی ، شما در سفر خود به سمت مقطع فوق لیسانس به مرحله اصلی رسیده اید. شما سال ها با پشتکار مطالعه، تحقیق و اجرا کرده اید، و تنها چیزی که باقی مانده پایان نامه کارشناسی ارشد یا پایان نامه دکتری شماست.

با این حال، “همه آنچه باقی مانده است” ممکن است دست کم گرفتن قرن باشد. هیچ چیز ساده ای در مورد دفاع شفاهی پایان نامه شما وجود ندارد، و این مرحله نهایی اغلب به معنای تفاوت بین مدرک و برنامه ای است که ناقص می ماند.

حتی پس از اینکه ماه‌های پر از خون، عرق و اشک را برای تعریف استدلال خود، تحقیق در مورد حمایت و نوشتن دفاعیات خود اختصاص دادید، آماده نیستید که در هیئت علمی صحبت کنید. شما هنوز باید یک ارائه بصری موثر طراحی کنید، و عرشه اسلاید می تواند کل پایان نامه شما را بسازد یا خراب کند.

مطمئن نیستید که چگونه یک عرشه اسلاید ستاره ای برای ارائه پایان نامه یا مقاله خود به صورت بصری طراحی کنید؟ نکات زیر را برای دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با یک ارائه عالی بررسی کنید:

چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی
چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟- چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

چگونه دفاع از پایان نامه خود را با ارائه عالی انجام دهید

1. عرشه اسلاید خود را به درستی ساختار دهید

هر ارائه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد منحصر به فرد است، اما موثرترین عرشه اسلایدها از ساختار مشابهی پیروی می کنند، از جمله:

. عنوان – مانند یک مقاله تحقیقاتی، ارائه پایان نامه شما باید یک اسلاید عنوان داشته باشد. این باید شامل اطلاعات مشابه هر صفحه عنوان دیگر باشد: عنوان، نام شما، موسسه دانشگاهی شما، نام دوره و نام مشاور تحصیلی پایان نامه یا پایان نامه شما. این بدان معنا نیست که اسلاید عنوان شما باید شبیه شروع هر فرانکندک دیگری باشد. در عوض، متن خود را در بالای یک تصویر نسبی اضافه کنید و روشنایی را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که متن شما ظاهر می شود.
. مقدمه – ارائه پایان نامه شما باید شامل یک اسلاید مقدمه نیز باشد که در آن موضوع پایان نامه شما، سوالی که تحقیق شما به دنبال پاسخ آن است و اهداف اضافی تحقیق شما، و همچنین پاسخ یا راه حلی که از آن دفاع خواهید کرد، توضیح می دهد.
. بررسی ادبیات – پس از معرفی پایان نامه خود، یک یا چند اسلاید طراحی کنید که ادبیات مورد تحقیق شما را بررسی کند. این نباید یک کتابشناسی کامل باشد (اگرچه باید در گزارش کتبی همراه تحقیق شما گنجانده شود)، اما در عوض، اسلایدها باید مرتبط ترین منابع تحقیقاتی شما را فهرست کنند. اگر اطلاعات در یک اسلاید نشان داده شده است، مطمئن شوید که منبع آن را درج کرده اید.
. روش شناسی – عرشه اسلاید ارائه پایان نامه شما همچنین باید شامل یک اسلاید (یا اسلاید) باشد که روش شناسی تحقیق و استدلال شما را شرح دهد. در اینجا می‌خواهید نوع مطالعه را توضیح دهید – خواه کمی، کیفی یا ترکیبی از این دو باشد، و همچنین توضیح دهید که چرا روش یا روش‌هایی را که استفاده کرده‌اید را انتخاب کرده‌اید. اگر تحقیق اصلی انجام داده‌اید، می‌خواهید جمعیت مورد مطالعه، روش‌های نمونه‌گیری و سایر جزئیات مربوط به مطالعات خود را به تفصیل بیان کنید، در حالی که می‌خواهید نحوه تجزیه و تحلیل داده‌های خود را نیز شرح دهید.
. نتایج – هیچ اسلاید ارائه پایان نامه بدون اختصاص اسلایدها برای نشان دادن نتایج تحقیق شما کامل نمی شود. حتماً شرحی از هر داده ای که از طریق تحقیق خود جمع آوری کرده اید و همچنین نتایج تجزیه و تحلیل داده ها را درج کنید. مهم ترین یافته های شما چه بود؟
. بحث – نتایج تحقیق شما چگونه استدلال کلی پایان نامه شما را پشتیبانی می کند؟ حتماً اسلایدهایی را اضافه کنید که یافته‌های کلی شما و ارتباط آنها با سؤال اصلی شما را مورد بحث قرار دهد.
. نتیجه گیری – اسلایدهای پایانی باید سؤالات تحقیق اصلی شما را مجدداً بیان کنند، نتایج تحقیق شما را نشان دهند، تحقیقات آتی را پیشنهاد دهند و هر گونه توصیه نهایی را ارائه دهند.
. اسلاید پایانی – ارائه پایان نامه خود را با یک اسلاید پایانی ببندید که یک نقل قول جالب یا چیزهای بی اهمیت ارائه می دهد که باعث می شود مخاطبان شما بیشتر درباره موضوع شما فکر کنند، یک GIF یا انیمیشنی که توجه مخاطب را دوباره به خود جلب می کند یا حتی یک سوال فرضی که بحث بیشتری را از پانل آکادمیک باز می کند. این فرصت شماست تا ارائه خود را به یاد ماندنی کنید.

2. انتخاب کنید که کدام ایده ها را به تصویر بکشید

تا زمانی که یک ساعت برای دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد یا پایان نامه دکتری خود وقت نداشته باشید، نمی توانید تمام ایده ها را از اسناد کلی تحقیق خود در نمایش اسلاید خود بگنجانید. مهم‌ترین ایده‌ها را برای نشان دادن در اسلایدها انتخاب کنید، در عین حال در نظر داشته باشید که چه جنبه‌هایی از تحقیق خود را می‌توانید به صورت بصری نشان دهید.

3. موضوع ارائه خود را مشخص کنید

ارائه پایان نامه یا پایان نامه ستاره ای از نظر ظاهری حرفه ای خواهد بود و طراحی منسجم یک الزام مطلق است. نوع تایپوگرافی و طرح های رنگی را انتخاب کنید که به بهترین وجه از موضوع شما پشتیبانی می کند.

به جای تنظیم این تنظیمات در هر اسلاید جداگانه – در بهترین حالت یک کار خسته کننده – یک نرم افزار ارائه جایگزین پاورپوینت مانند Beautiful.ai را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد یک تم را برای کل عرشه اسلاید خود سفارشی کنید. فونت ها و دیگر تایپوگرافی ها، پالت رنگ، حاشیه ها، پاورقی ها، لوگوها، انتقال ها و موارد دیگر را انتخاب کنید، و ابزار مبتنی بر ابر به طور خودکار این مشخصات طراحی را در هر اسلایدی که به ارائه دفاع از پایان نامه ارشد اضافه می کنید اعمال می کند.

چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی
چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی – تزیسمی

4. اسلایدهای ساده و متمرکز طراحی کنید- چگونگی دفاع از پایان نامه خود با ارائه عالی

شما ممکن است اطلاعات زیادی برای ارائه داشته باشید، اما وقتی نوبت به ارائه پایان نامه شما می رسد – یا تقریباً هر اسلایدی برای آن موضوع – کمتر است. مطمئن شوید که هر اسلاید با تمرکز بر نکات اصلی شما اهمیت دارد.

سپس، هر کاری که انجام می دهید، اسلایدهای خود را ساده نگه دارید. حتی یک پانل آکادمیک هم قرار نیست زمان زیادی را به رمزگشایی یک اسلاید درهم و برهم با جزئیات بیش از حد اختصاص دهد. سعی کنید از ارائه بیش از یک یا دو ایده در هر اسلاید خودداری کنید.

5. شامل تجسم داده ها

تمام هدف ارائه شما نشان دادن مفاهیم موجود در پایان نامه شما است. انسان ها موجودات بصری هستند و به شدت به تصاویر واکنش نشان می دهند، و هیئتی که پایان نامه یا پایان نامه شما را ارزیابی می کند از این قاعده مستثنی نیست – صرف نظر از این که دانشگاهیان چقدر درس خوانده و رسمی به نظر می رسند. نتایج تحقیقات خود را با اینفوگرافیک های رنگارنگ و جذاب نشان دهید. برای ایجاد آنها نیز لازم نیست یک طراح گرافیک باشید.

کاربران Beautiful.ai می‌توانند از میان انبوهی از الگوهای اسلاید هوشمند با تجسم داده‌ها انتخاب کنند – از جمله موارد دلخواه مانند نمودارهای میله‌ای و نمودارهای دایره‌ای، و همچنین گزینه‌های کمتر رایج مانند نمودارهای پراکنده، نمودارهای جریان و پیکتوگرام. فقط داده های خود را وارد کنید و تماشا کنید که برند ویژه هوش مصنوعی ما اینفوگرافیک را برای شما ایجاد می کند.

6. تمرین کامل می کند

پس از صرف ماه‌ها تحقیق در مورد پایان‌نامه یا پایان‌نامه، نوشتن در مورد یافته‌های خود و طراحی ارائه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد، از دیدن تمام تلاش‌هایتان بی‌هوده متنفر هستید. با این حال، اگر شما نیز تحویل خود را تمرین نکنید، این هنوز یک امکان متمایز است.

تمرین، تمرین و تمرین کنید تا زمانی که دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود را مانند پشت دست خود بدانید. هیچ پانل آکادمیک تحت تأثیر یک داوطلب فارغ التحصیل قرار نمی گیرد که در ارائه خود اشتباه می کند یا به نظر می رسد که یادداشت های آنها را می خواند. محتویات هر اسلاید و همچنین دقیقاً چه بخش هایی از دفاع کلی خود را می خواهید در طول نمایش آن ارائه دهید، بدانید.

آخرین اما نه کم اهمیت، برای سؤالات برنامه ریزی کنید – و نه صرفاً با دادن زمان برای آنها. سایر دفاعیات پایان نامه ارائه شده در مؤسسه خود را تماشا کنید و در نظر بگیرید که چه نوع سؤالاتی ممکن است هیئت علمی بپرسد، تا بتوانید بهترین پاسخ ممکن را آماده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *