چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟

چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟

چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟ ، نحوه نگارش پایان نامه موضوعی کلی است که دانشجویان هر ساله با آن مواجه هستند. به ویژه، آنها باید پایان نامه خود را در مورد یک موضوع یا موضوع خاص توسعه دهند. علاوه بر این، این تکلیف به دلیل پیچیدگی آن با سایر مقالات متفاوت است. در نتیجه افراد به اطلاعات بیشتری در مورد نحوه نگارش پایان نامه نیاز دارند تا تمامی نکات لازم را پوشش دهد.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟
چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

جنبه های کلی یک پایان نامه- چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟

دانشجویان در سال آخر تحصیلات دانشگاهی خود پایان نامه ای را تدوین می کنند. به عنوان مثال، این کار در مورد چگونگی نوشتن پایان نامه ممکن است دشوار باشد. متأسفانه همه افراد از انتظارات و ابزارهای دستیابی به آنها در انواع مختلف مقالات آگاه نیستند. در این مورد، نوشتن مقاله پایان نامه باید چارچوبی سفت و سخت را پوشش دهد که شامل پنج بخش اجباری است: مقدمه، بررسی ادبیات، روش شناسی، یافته ها و بحث.

چگونه شروع به نوشتن پایان نامه کنیم

اولاً، محققان باید در پاسخ به چگونگی نگارش پایان نامه، هدفی قانونی ارائه دهند. در این صورت، شخص باید در فصل «مقدمه» توضیحی درباره اهمیت آن ارائه دهد. اساساً، دانش‌آموزان آن را از طریق بحث عمیق در مورد سهم مطالعه نشان می‌دهند. آنها همچنین اصول نظری اساسی یک رشته را پوشش می دهند که بیانیه هدف را توجیه می کند. از این رو، این فصل این موضوع را ارائه می دهد که افراد باید در پایان نامه کارشناسی ارشد یک پایان نامه را پوشش دهند. علاوه بر این، نظریه های اولیه در یک رشته را لمس می کند که ایده را قابل اجرا می کند.

بررسی مقاله و ادبیات پایان نامه

ثانیاً، دانشجویان باید فصلی را با عنوان “مروری بر ادبیات” در نگارش پایان نامه توسعه دهند. اساساً، یک مرور ادبیات بر اساس نظریه‌هایی است که در ابتدا در فصل قبل شناسایی شدند و تحقیقات موجود در مورد موضوعی را که برای رویکرد نظری مرتبط است، تجزیه و تحلیل می‌کند. در این صورت افراد هنگام پاسخ به نحوه نگارش پایان نامه باید تحقیقات قبلی در مورد موضوع مورد علاقه را شناسایی و بررسی کنند. از این رو، هدف مرور ادبیات، تعیین میزان تحقیق در یک زمینه خاص است. با این حال، وظیفه نویسنده نیز ارائه شکاف ها یا شواهدی برای تکرار تحقیقات قبلی برای رفع کمبودهای خاص است.

روش شناسی

ثالثاً، افراد باید فصل «روش شناسی» را برای توضیح رویکرد تحقیق، با رعایت قوانین نحوه نگارش پایان نامه پوشش دهند. اساساً محقق باید مجموعه داده‌های مختلف، طراحی تحقیق و روش تحلیل داده‌ها را توصیف و توجیه کند. علاوه بر این، فرد باید روش های مطالعه را هم تابع معیارهای منطقی و هم استانداردهای نظری قرار دهد. در این صورت از اعتبار نتیجه دفاع می کند. از این رو، افراد باید فرآیند دقیق جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را توضیح دهند تا امکان تکرار مطالعه فراهم شود.

یافته ها در مقاله پایان نامه

رابعاً، پژوهشگران در صورت اطلاع از نحوه نگارش پایان نامه، نتایج مطالعه را در فصل «یافته ها» ارائه می کنند. به ویژه، این بخش صرفاً بر اساس نتیجه تجزیه و تحلیل داده ها است و به ادبیات دیگری اشاره نمی کند. اصولاً افراد باید نتایج تحلیل های توصیفی را به تفصیل توضیح دهند. همچنین نتیجه آزمون های انجام شده برای هر فرضیه تشریح شده است. به نوبه خود، اطلاعات دقیق تر با استفاده از جداول و نمودارها خلاصه می شود تا تصویر کاملی از یافته ها به مخاطب ارائه شود.

نگارش پایان نامه و بحث

در نهایت، نویسندگان یک مطالعه را با یک «بحث» قطعی به پایان می‌رسانند. به عنوان مثال، یک محقق پایان نامه ای را تا زمانی که بحث در مورد یافته ها در چارچوب مبانی نظری و یافته های مطالعات قبلی انجام نشود، تکمیل نکرده است. در این مورد، ماهیت نحوه نگارش پایان نامه، مقایسه و مقایسه نتایج این مطالعه و سایر مطالعات قبلی است. با این حال، مردم همچنین باید توضیح دهند که چگونه نتیجه با مجموعه دانش موجود مطابقت دارد. بنابراین محقق مفاهیم و محدودیت های مطالعه را توضیح می دهد.

نتیجه گیری در مورد نحوه نگارش پایان نامه

در نتیجه، تحقیقات فردی را می توان با درک رابطه بین بخش های پایان نامه و محتوای خاص آنها ساده کرد. پنج بخش بررسی شده بخش های اصلی یک پایان نامه هستند. با این حال، ممکن است تغییرات جزئی در محتوای هر فصل وجود داشته باشد. با پوشش موضوع نحوه نگارش پایان نامه بستگی به طرح و روش تحقیق دارد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *