چگونه یک مقدمه پایان نامه خوب بنویسیم

چگونه یک مقدمه پایان نامه خوب بنویسیم

چگونه یک مقدمه پایان نامه خوب بنویسیم ، برای بسیاری از افراد، شروع با مقدمه پایان نامه ترسناک ترین بخش است. نوشتن مقدمه می تواند ترسناک باشد. در این مرحله، بیشتر کارهای تحقیقاتی/آمادگی شما باید انجام شود و باید برای شروع معرفی خود آماده باشید. اما اغلب، مشخص نیست که چه چیزی باید گنجانده شود و چگونه می توان تاثیر اولیه خوبی برای خواننده خود ایجاد کرد. اگر احساس می کنید در این مرحله گیر کرده اید و نمی دانید چگونه شروع کنید، این راهنما می تواند کمک کند.

اول از همه، مطمئن شوید که واقعاً با مقدمه شروع کنید. اگر در تنظیم یک مقدمه خوب مشکل دارید، با یک متغیر شروع کنید. نیازی نیست آن مکان‌دار به اندازه‌ای که می‌خواهید قوی باشد، اما همیشه می‌توانید به آن برگردید و آن را ویرایش کنید. داشتن یک مقدمه کوتاه که مسیر را مشخص می کند، در هنگام نوشتن به شما کمک زیادی می کند. منتظر ماندن برای نوشتن مقدمه تا پایان می تواند شما را با یک تنظیم ضعیف در یک مقاله خوب نوشته شود.

چگونه یک مقدمه پایان نامه خوب بنویسیم
چگونه یک مقدمه پایان نامه خوب بنویسیم – تزیسمی

فهرست مطالب

آنچه باید در مقدمه پایان نامه بنویسیم

در ابتدای مقدمه مهمترین مطلب، شرح مساله یا موضوع تحقیق است که باید با بیانی واضح، روان و البته جذاب برای خواننده، نوشته شود. در این بخش مخاطب می‌بایست با چارچوب و ابعاد مختلف پایان‌نامه شما آشنا شود و متوجه شود که شما می‌خواهید چه چیزی را در این تحقیق تشریح کنید و مقصد و هدف اصلی‌تان از پرداختن به این موضوع و پژوهش پیرامون آن چیست. همچنین در خصوص دلایل و انگیزه‌هایتان از انتخاب این موضوع و اهمیت آن مختصرا توضیح دهید و به تحقیقات و مطالعات دیگران بر این ایده خصوصا جدیدترین آنها اشاره کنید. پس از آن به ذکر دلایلتان برای لزوم پرداخت بیشتر به موضوع موردنظر و انجام مطالعات جدید بپردازید تا ضرورت و ارزشمندی انجام پایان نامه شما برای مخاطب بیشتر مشخص شود.

چگونه یک مقدمه پایان نامه خوب بنویسیم

1. خوانندگان خود را شناسایی کنید

حتی قبل از شروع با اولین جمله خود، این سوال را از خود بپرسید که خوانندگان شما چه کسانی هستند. اولین و مهمترین خواننده شما، استادی است که به کار شما نمره می دهد و افرادی که در نهایت مسئول گرفتن دیپلم شما هستند. همچنین باید خوانندگان پایان نامه خود را نیز در نظر بگیرید که در رشته شما متخصص نیستند. نوشتن با آنها در ذهن شما به شما کمک می کند تا حد ممکن واضح و واضح باشید که باعث می شود پایان نامه شما به طور کلی قابل درک تر و لذت بخش تر باشد.

2. خواننده را قلاب کنید و توجه او را جلب کنید

جمله اول مقاله بسیار مهم است. با نگاهی به تحقیقات خود، چند مقاله را صرفاً به این دلیل که با خواندن چند جمله اول نتوانسته اند توجه شما را جلب کنند، نادیده گرفته اید؟ شروع با یک سوال یا نقل قول معمول است، اما این نوع قلاب ها بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته اند. بهترین راه برای شروع مقدمه با جمله ای است که گسترده و جالب باشد و به طور یکپارچه به استدلال شما منتقل شود. همچنین، شروع با یک بیانیه گسترده تر برای مخاطبان وسیع تری جذاب خواهد بود. در نظر بگیرید که هدف مقاله اطلاع رسانی است و سپس به چیزی فکر کنید که توجه آنها را جلب کند. فهرستی از موارد جالب در مورد موضوع خود تهیه کنید. آیا رویدادهای جاری مربوط به آن یا جنجال های مرتبط با آن وجود دارد که ممکن است برای معرفی شما جالب باشد؟ به طور گسترده شروع کنید و سپس به موضوع خاص و بیانیه پایان نامه خود محدود کنید.

3. ارائه پیشینه مرتبط

یک مقدمه خوب همچنین باید حاوی اطلاعات پیش زمینه کافی باشد تا به خواننده اجازه دهد بیانیه پایان نامه و استدلال ها را درک کند. مقدار اطلاعات پس زمینه مورد نیاز به موضوع بستگی دارد. باید اطلاعات زمینه کافی وجود داشته باشد تا مجبور نباشید زمان زیادی را با آن در بدنه پایان نامه صرف کنید، اما نه آنقدر که جالب نباشد.

4. به خواننده اطلاعات کلی درباره موضوع مقاله بدهید

به خواننده اطلاع دهید که هدف از مطالعه چیست. نکات زیر را حتما در نظر بگیرید:

. انگیزه تحقیق خود را به طور خلاصه توضیح دهید (اگر قبلاً در جمله اول این کار را نکرده اید)
. موضوع و محدوده تحقیق خود را شرح دهید
. ارتباط عملی تحقیق خود را توضیح دهید
. وضعیت علمی مرتبط با موضوع خود را توضیح دهید – می توانید مهمترین مقالات علمی را درج کنید و به طور مختصر آنها را توضیح دهید و نحوه ارتباط آنها با تحقیق خود را توضیح دهید.

5. پیش نمایش نکات کلیدی و هدایت به بیانیه پایان نامه

مقدمه پایان نامه شما باید آنچه را که قرار است پیش بیاید و خواننده را با درک کافی از نکات کلیدی علاقه مند کند، پیش نمایش کند، اما همچنان بهترین ها را برای قسمت اصلی باقی بگذارد. در حالی که بدنه پایان نامه شما استدلال اصلی را توضیح می دهد، ممکن است بخواهید با بیان مختصر برخی از جزئیات اصلی پشتیبان خود را به بیانیه پایان نامه هدایت کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *