چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم

چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم

چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم ، نوشتن یک بحث پایان نامه موثر می تواند چالش برانگیز باشد زیرا بسیار باز است. هدف از بحث این است که (1) نتایج خود را تفسیر کنید، (2) در مورد اهمیت نتایج خود بحث کنید، (3) کار خود را در زمینه کار قبلی قرار دهید، (4) بحث در مورد محدودیت های مطالعه خود، و (5) ) گام های بعدی را برای پیشبرد درک و/یا بهبود موقعیت های دنیای واقعی پیشنهاد دهید. بخش بحث باید بر روی ایده های ارائه شده در مقدمه، بررسی ادبیات، و نتایج، و گاهی اوقات حتی مواد و روش ها گسترش یابد. باید خواننده را متقاعد کند که کار شما ارزشمند بوده است.

چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم
چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در انجام پایان‌نامه دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر انجام پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم

بخش 1 بحث: نتایج خود را تفسیر کنید

بحث شما باید مستقیماً با سؤال(های) تحقیقی که در مقدمه ارائه کرده اید مرتبط باشد، بنابراین یک راه خوب برای شروع بحث این است که به وضوح سؤال(های) تحقیق خود را مجدداً بیان کنید (به عنوان مثال: “مطالعه فعلی با هدف تعیین اینکه آیا درمان A یا درمان انجام شده است. B برای بیماران مبتلا به وضعیت X بهتر بود.”) بخش بحث از بخش نتایج پیروی می کند، بنابراین گام واضح بعدی بیان این است که چه نتیجه ای می توانید از نتایج خود بگیرید (به عنوان مثال، “ما دریافتیم که درصد بیشتری از بیماران با درمان A بهبود یافته اند. نسبت به درمان B، و بنابراین نتیجه بگیرید که درمان A برای اکثر بیماران با وضعیت X موثرتر از درمان B است.

دو استراتژی کلی برای ساختاربندی بحث نتایج وجود دارد. اولین استراتژی این است که نتایج را به همان ترتیبی که در بخش نتایج ارائه شده است مورد بحث قرار دهیم. از طرف دیگر، می‌توانید ابتدا در مورد جالب‌ترین یا شگفت‌انگیزترین نتایج خود صحبت کنید. این استراتژی دوم زمانی موثرتر است که نتایج به خصوص جدید باشد. مانند هر نسخه خطی دیگری، هدف این است که خواننده خود را درگیر خود نگه دارید.

در برخی زمینه‌ها، انتظار می‌رود که بحث پایان‌نامه شامل نظراتی در مورد همه نتایج باشد، حتی نتایج جزئی که ممکن است از نظر آماری معنی‌دار نباشند (مثلاً «درمان‌های C، D و E نتایجی را ایجاد کردند که از نظر آماری غیرقابل تشخیص از دارونما بودند، که منجر به نتیجه‌گیری شد. که آنها در غلظت های آزمایش شده بی اثر بودند.”). توجه داشته باشید که نباید فقط نتایج را بیان کنید (مثلاً «درمان‌های C، D و E نتایجی را ایجاد کردند که از نظر آماری قابل تشخیص از دارونما نبودند»)، بلکه باید نتیجه‌گیری را نیز بیان کنید (مثلاً «در غلظت‌های مورد آزمایش بی‌اثر بودند»).

در برخی زمینه‌های دیگر، معمولاً نظرات مختصری در مورد نتایج جزئی در بخش نتایج گنجانده می‌شود و از بخش بحث برای توضیح بیشتر در مورد نتایج قابل توجه استفاده می‌شود. در برخی موارد، ممکن است مناسب باشد که یک بخش ترکیبی «نتایج و بحث» بنویسیم، که در آن نتایج در کنار نتیجه‌گیری‌های اولیه ارائه می‌شوند و مفاهیم گسترده‌تر در پایان مورد بحث قرار می‌گیرند. الزامات برنامه تحصیلات تکمیلی خود (و مجله هدف) را بررسی کنید.

بحث بخش 2: در مورد اهمیت نتایج خود بحث کنید

آنچه از تحقیقات خود به دست می آید را به وضوح توضیح دهید. گاهی اوقات یک مطالعه بسیار مهم است (به عنوان مثال این نتایج جزو اولین نتایجی هستند که نشان می‌دهند درمان A موثرتر از درمان B برای وضعیت X است.” نتایج در درجه اول اطلاعاتی را در مورد آنچه که کار نمی کند ارائه می دهد (به عنوان مثال “این نتایج نشان می دهد که درمان های C، D و E در غلظت های فیزیولوژیکی مرتبط بی اثر هستند).

درباره برخی از احتمالاتی که تحقیقات شما باز می کند بحث کنید (به عنوان مثال: “این نتایج این احتمال را افزایش می دهد که درمان زودهنگام می تواند زندگی روزمره بیماران با موارد خفیف بیماری X را بهبود بخشد و حتی ممکن است پیشرفت بیماری را به تاخیر بیندازد.) اما اغراق نکنید (به عنوان مثال “این موارد نتایج ثابت می‌کند که درمان زودهنگام زندگی روزمره بیماران با موارد خفیف بیماری X را بهبود می‌بخشد و پیشرفت بیماری را به تأخیر می‌اندازد.»). مولکول هایی مانند C، D و E باید قبل از اینکه موثر باشند، بهبود یابند.”).

چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم
چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم – تزیسمی

بحث قسمت 3: کار خود را در چارچوب کار قبلی قرار دهید- چگونه یک بحث پایان نامه موثر بنویسیم

کار خود را در یک زمینه گسترده تر قرار دهید. در اینجا باید برخی از کارهای منتشر شده قبلی را که در مقدمه و بررسی ادبیات شما شرح داده شد، مجدداً مرور کنید و روشن کنید که چگونه کار شما بر روی آن کار گسترش یافته یا آن را به چالش می کشد. مهمتر از همه، شما باید در مورد اینکه چگونه کار شما باعث پیشرفت درک در زمینه تحقیقاتی شما می شود، بحث کنید.

برای پایان نامه ای که بر اساس داده های ناامیدکننده است، توانایی شما برای بحث موثر در مورد کارهای قبلی و کارهای احتمالی آینده می تواند از این استدلال حمایت کند که مهارت های لازم برای پیشرفت در تحقیق را توسعه داده اید. این مهارت ها توسط بسیاری از جنبه های دیگر یک پایان نامه به خوبی تحقیق شده و به خوبی نوشته شده نشان داده می شوند.

در برخی موارد، نتایج شما ممکن است اتصالات غیرمنتظره را نشان دهد. این ممکن است شما را ملزم به بحث در مورد بخش‌های کار اضافی در بخش بحث کند، که می‌تواند به بخش دوم بررسی ادبیات تبدیل شود. همانطور که ممکن است متوجه شوید، موضوعات مختلفی وجود دارد که می توانید در بخش بحث خود بگنجانید. شما باید موضوعات خود را با دقت انتخاب کنید، و آنها را با جزئیات کافی، اما نه فراگیر، پوشش دهید. شما می خواهید که بحث شما تمام اطلاعات ضروری را پوشش دهد، طولانی مدت قابل مدیریت باقی بماند و علاقه خواننده را حفظ کند. همه احتمالات مختلف می تواند نوشتن بخش بحث شما را بسیار چالش برانگیز کند.

اگر نتایج شما با کار قبلی مغایرت دارد، باید توضیحات احتمالی را ارائه دهید. به عنوان یک محقق منطقی، توجه به همه گزینه های معقول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ممکن است (1) کار قبلی ناقص، ناقص یا دقیقاً قابل مقایسه با کار شما نباشد، یا (2) کار شما ناقص، ناقص یا دقیقاً قابل مقایسه با کار قبلی نباشد. ممکن است نتوانید علت دقیق اختلاف را تعیین کنید، اما تناقضات راهی واضح برای انتقال به بخش بعدی را ارائه می دهند.

بخش 4 بحث: محدودیت های مطالعه خود را مورد بحث قرار دهید

هر مطالعه دارای محدودیت هایی است و در اینجا باید محدودیت های اصلی تحقیق خود را مورد بحث قرار دهید. نتایج چه چیزی را نمی توانند به ما بگویند؟ در چه شرایطی یافته ها مرتبط نیستند یا به خوبی پشتیبانی نمی شوند؟ ممکن است به دلیل جمعیت نمونه، تکنیک های تجربی، تجزیه و تحلیل داده ها و غیره محدودیت هایی وجود داشته باشد. صادقانه درباره این محدودیت ها بحث کنید، اما سپس توضیح دهید که چرا مطالعه شما با وجود این محدودیت ها مفید است. ممکن است به این نکته اشاره کنید که مطالعه شما شامل چندین جمعیت مختلف، تکنیک‌های تجربی مختلف، روش‌های جایگزین تجزیه و تحلیل داده‌ها و غیره است. همچنین ممکن است تأکید کنید که نتیجه‌گیری‌های شما محدود به زیرمجموعه‌ای از یک جمعیت بزرگ‌تر است و باید کارهای بیشتری انجام شود. تعیین کنید که آیا نتایج یکسان برای جمعیت بزرگتری صدق می کند یا خیر. این ما را به نقطه بعدی می رساند.

بخش بحث 5: پیشنهاد گام‌های بعدی برای پیشبرد درک و/یا بهبود موقعیت‌های دنیای واقعی

هنگامی که کار خود را در یک زمینه گسترده تر قرار دادید، می توانید احتمالات آینده را تصور کنید. در اینجا ممکن است درباره سؤالاتی که هنوز باید پاسخ داده شوند یا سؤالاتی که به تازگی توسط کار شما مطرح شده اند صحبت کنید. ممکن است مطالعات خاصی وجود داشته باشد که بسط آشکار کار شما باشد، و/یا مطالعات اکتشافی که زمینه‌های امیدوارکننده برای تحقیقات جدید را روشن کند. از طرف دیگر، ممکن است راه‌هایی را پیشنهاد کنید که از طریق آنها می‌توان تحقیقات شما را در موقعیت‌های دنیای واقعی به کار برد تا نتایج را بهبود بخشد.

بسیاری از دست نوشته ها و ارائه ها با بحث در مورد مراحل بعدی احتمالی پایان می یابند. من تمایل دارم این نوع پایان را برای بحث های تحقیقات پایه دوست داشته باشم، مانند اینکه کدام ژن در کدام سلول فعال می شود. با این حال، افراد دیگر توصیه می‌کنند که همیشه با نتیجه‌گیری پایان دهید، جایی که یافته‌های اصلی تحقیق خود را به شکل فشرده بازگو کنید. این ممکن است شامل یک بخش “نتیجه گیری” جداگانه یا به عنوان پاراگراف پایانی در بخش “بحث” باشد. پایان دادن به نتیجه‌گیری برای مطالعاتی که ممکن است مستقیماً بر موقعیت‌های دنیای واقعی تأثیر بگذارد بسیار منطقی است (مثلاً درمان A مؤثرتر از درمان B برای وضعیت X است).

در هر صورت، باید توصیه‌های بخش را دنبال کنید و با پیامی جذاب و به یاد ماندنی برای خوانندگان خود پایان دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *