چگونه پایان نامه خود را تصحیح کنیم؟

چگونه پایان نامه خود را تصحیح کنیم؟

چگونه پایان نامه خود را تصحیح کنیم؟ ، اکنون که پایان نامه خود را به پایان رساندید، وقت آن است که آن را تصحیح کنید. باید چندین بار این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که یک پایان نامه محکم و بدون اشتباهات گرامری و غلط املایی ارسال می کنید. ما چند نکته را گردآوری کرده ایم که می تواند به شما در بهینه سازی مرحله تصحیح پایان نامه کمک کند.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

چگونه پایان نامه خود را تصحیح کنیم؟
چگونه پایان نامه خود را تصحیح کنیم؟ – تزیسمی

چگونه پایان نامه خود را تصحیح کنیم؟

1. دستورالعمل های موسسه خود را مرور کنید

موسسه شما احتمالاً دستورالعمل های خاصی برای قالب بندی پایان نامه شما خواهد داشت. حتماً دستورالعمل‌های مربوط به مسائل طرح‌بندی و قالب را دوباره بررسی کنید، از جمله:

. اندازه کاغذ و حاشیه
. ادامه دادن
. شماره گذاری صفحات
. فاصله خطوط
. صفحه عنوان

زمانی را برای مطالعه مجدد دستورالعمل ها اختصاص دهید و هنگام تصحیح پایان نامه خود آنها را در دسترس خود نگه دارید.

مرحله تصحیح همچنین زمان خوبی برای بررسی استنادات و/یا منابع شماست. چه از هاروارد، APA (انجمن روان‌شناسی آمریکا)، MLA (انجمن زبان مدرن) یا هر سبک استنادی دیگری استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که نقل‌قول‌های شما صحیح است.

2. قبل از خواندن هر چیزی کمی استراحت کنید

قبل از شروع تصحیح پایان نامه، کمی به خود مرخصی بدهید. این به شما امکان می دهد با چشمانی تازه به کار خود بازگردید. در حالت ایده آل، باید برنامه ریزی کنید که قبل از شروع تصحیح چند هفته استراحت کنید. با این حال، حتی یک استراحت کوتاه می تواند به شما کمک کند تا دوباره تمرکز کنید و اشتباهات بیشتری را تشخیص دهید.

3. نحوه تصحیح پایان نامه خود را تعیین کنید

برخی از افراد دوست دارند پایان نامه خود را روی صفحه تصحیح کنند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند آن را چاپ کنند و روی کاغذ بخوانند. هر روشی را که انتخاب می کنید، توجه داشته باشید که نمی توانید آن را یکجا بخوانید. در عوض، برنامه‌ای برای نحوه برخورد با تصحیح تصحیح کنید و به آن پایبند باشید. به طور کلی می خواهید فرآیند خود را بر اساس فصل یا بخش تقسیم کنید.

4. از ابزارهای آنلاین استفاده کنید

چندین ابزار آنلاین می توانند در تصحیح به شما کمک کنند و برخی از آنها حتی رایگان هستند. از ابزارهایی مانند Grammarly یا Proofread Bot برای تصحیح یا Readable.com یا Slickwrite برای نقد گرامر و نوشتار خود استفاده کنید. یک جستجوی سریع در گوگل به شما نشان می دهد که ده ها ابزار وجود دارد که می توانند به شما در انجام پایان نامه کمک کنند!

5. پایان نامه خود را به ترتیب دیگری بخوانید

سعی کنید کارهایتان را به عقب یا به ترتیب تصادفی بخوانید. این رویکرد اغلب بهتر از خواندن کار شما از ابتدا تا انتها کار می کند. با تغییر انتظارات خود، خطاهای بیشتری را متوجه خواهید شد. به‌علاوه، شروع در پایان به شما این امکان را می‌دهد که نتیجه‌گیری‌های خود را هنگام مطالعه در ذهن داشته باشید و به شما کمک می‌کند تا تأیید کنید که بیانیه پایان‌نامه خود را ثابت کرده‌اید.

6. پایان نامه خود را با صدای بلند بخوانید

بهترین راه برای تشخیص اشتباهات دستوری، سبکی و سازمانی این است که کار خود را با صدای بلند برای خودتان بخوانید. شنیدن کلمات خود توانایی شما را در یافتن اشتباهات تایپی و اشتباهات بسیار افزایش می دهد.

7. با همسالان خود ارتباط برقرار کنید

اگر دوستان یا همسالانی دارید که در حال نوشتن پایان نامه هستند یا آنها را کامل کرده اند، برای مشاوره و کمک تماس بگیرید. به عنوان مثال، وبلاگ نویس پت تامسون پیشنهاد می کند با یکی از دوستان خود یک قرارداد تصحیح تنظیم کنید. همچنین، ممکن است برای شما مفید باشد که به یک گروه نوشتن بپیوندید یا راه اندازی کنید. این گروه‌ها مسئولیت‌پذیری را ایجاد می‌کنند و نویسندگان را برای تمام مراحل تحقیق و نگارش پشتیبانی می‌کنند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *