چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟ ، تحصیلات تکمیلی یکی از مراحل دشوار برای دانشجویان است و تقریبا می‌توان گفت که نوشتن درست و اصولی پایان نامه و انجام پایان نامه بزرگترین دغدغه مشترک دانشجویان است. اگرچه همه دانشجویان در طول دوره کارشناسی ارشد و دکتری با چگونگی انجام تحقیق و پژوهش، کم و بیش آشنا می‌شوند اما نوشتن پایان نامه اصول خاص خود را دارد؛ اصولی که پایبندی به آنها رمز و راز موفقیت در نگارش پایان نامه است. ما در این نوشته سعی می‌کنیم مراحل نوشتن پایان نامه را باهم مرور کنیم تا دانشجویان را در نوشتن پایان نامه‌ای بی‌نقص یاری کرده باشیم. در این مطلب تمامی فصل‌های پایان نامه و نحوه نوشتن هر کدام را به طور اجمالی مرور می‌کنیم.

چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟
چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تعریف پایان نامه- چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

پایان نامه یکی از مهمترین مفاهیم در نگارش تشریحی دانشگاهی است. یک جمله پایان نامه ایده های شما را برای مقاله متمرکز می کند. این استدلال یا بینش یا دیدگاه شما است که در یک جمله متبلور شده است که ایده اصلی شما را به خواننده می دهد. درک هدف مقاله نه تنها برای مخاطب خواندنی مفید است. این هدف برای شما به‌عنوان نویسنده نیز مفید است، زیرا نشان‌دهنده نوع حمایتی است که در مقاله دنبال می‌شود و ممکن است ساختار منطقی یا نظمی را برای آن پشتیبانی نشان دهد. بنابراین، برای ادامه، باید درک خوبی از مفهوم پایان نامه داشته باشید.

نحوه نوشتن فصل اول و مقدمه پایان نامه- چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

از جمله بخش‌های اصلی و مهم هر پایان‌نامه، مقدمه آن است. محتوای مقدمه پایان‌نامه از جمله مواردیست که به مخاطب کمک می‌کند تا با ابعاد کلی موضوع آشنا شده و راحت‌تر تصمیم بگیرد که به خواندن پایان‌نامه ادامه دهد یا رهایش کند. بنابراین یک مقدمه جامع، مختصر، شفاف و دقیق می‌تواند سبب ترغیب و تمایل بیشتر خوانندگان به مطالعه متن اصلی پایان‌نامه شود.

نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه، پیشینه تحقیق و تاریخچه- چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

مهمترین هدف از نوشتن فصل دوم پایان‌نامه جمع‌آوری اطلاعات است که به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست و اغلب حجم زیادی دارد. دانشجویان عناوین مختلفی برای این فصل پایان‌نامه‌شان برمی‌گزینند که البته بستگی به عنوان در نظرگرفته توسط دانشگاه نیز دارد؛ مثل: بررسی مبانی نظری پژوهش، بررسی ادبیات موضوع، ادبیات نظری و پیشینه پژوهش، بررسی مبانی تحقیق و….

پیش از آغاز نوشتن فصل دوم پایان‌نامه باید کارهای مقدماتی ضروری انجام شود؛ نخست این‌که چند نمونه از پایان‌نامه‌های موفق مطالعه شود تا دانشجویان با اصول و روش‌های خوب آشنا شوند و سپس سبک نگارشی مناسب را انتخاب کنند، به طوری که در نهایت، بتوانند محتوایی شفاف و قابل درک ارائه کنند و البته در این کار، دقت در رعایت قواعد و استانداردهای نگارشی بسیار اهمیت دارد و بهتر است از کمک متخصصان یا از نرم-افزارهای ویرایشی استفاده کرد.

نحوه نوشتن فصل سوم و روش تحقیق پایان نامه- چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

نحوه نوشتن فصل سوم پایان‌نامه بسیار پراهمیت است، اما چندان سخت نیست و چون حجم مطالب فصل سوم کمتر از سایر فصول پایان‌نامه است، نگارش آن سریع‌تر انجام می‌شود. با این حال، پیش از شرح نحوه نوشتن فصل روش تحقیق در پایان‌نامه توصیه می‌کنیم نخست اطلاعات مورد نیازتان را در این باره با دقت و به طور کامل گردآوری کنید؛ تمام مواردی که در پژوهش خود استفاده کرده‌اید؛ مانند ابزارها، مواد و مصالح، نرم‌افزارها، تجهیزات، فرمول‌ها، مکانیسم‌ها، آمار و آزمایش‌ها و غیره.

بدیهی است با توجه به رشته و گرایش تحصیلی دانشجویان نحوه نگارش فصل سوم پایان‌نامه‌ها اندکی متفاوت است، زیرا مراحل انجام پژوهش‌ها با هم یکسان نیست، به همین دلیل در این فصل باید به طور کامل و دقیق توضیح داده شود که از چه روش‌هایی برای تحقیق استفاده شده و دانشجو چگونه به نتایج پژوهش خود دست یافته است. در واقع، پس از مشخص شدن موضوع پایان‌نامه، مبانی تحقیق و نوشتن فصل اول و سپس تشریح پیشینه پژوهش در فصل دوم، روش کار و مسیر پروژه آشکار می‌شود و دانشجو باید به انتخاب بهترین نحوه نوشتن فصل روش تحقیق در پایان‌نامه بپردازد تا این فصل را جذاب و گویا بنویسد.

نحوه نوشتن فصل چهارم پایان نامه و تحلیل داده ها- چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟

مانند همه فصول پایان‌نامه، فصل چهارم را نیز با نوشتن مقدمه‌ای کوتاه و شفاف آغاز می‌کنیم. در مقدمه بهتر است موضوع و مسئله اصلی و اهداف پایان‌نامه را به طور مختصر مرور کنیم. پس از آن باید داده‌های آماری حاصل از روش‌های مختلف تحقیقات خود را بررسی کنیم و به ارزیابی دقیق تک‌تک آن‌ها بپردازیم. توصیف مشاهدات، متغیرها و آمارها، تحلیل نتایج به دست ‌آمده از پرسشنامه‌ها، آزمایش‌ها و مصاحبه‌ها و همچنین تشریح دستاوردهای مطالعات گسترده و گوناگون ما در حوزه پژوهش از عمده‌ترین مراحل این کار است که در نهایت، نتایج حاصل از آنالیز همه داده‌ها و اطلاعات منجر به پذیرش یا رد فرضیه‌های مطرح‌شده در تحقیقات پایان‌نامه و طرح پرسش‌ها و پاسخ‌های آن‌ها می‌شود. در واقع، فصل چهارم پایان‌نامه موجب اعتبار و ارزشمندی پژوهش می‌شود و در موفقیت دانشجو در پروژه تحقیقاتی‌اش نقشی اساسی دارد.

نحوه نوشتن فصل پنجم پایان نامه و نتیجه‌گیری

فصل پنجم پایان‌نامه، فصل آخر و جمع‌بندی نهایی همه فصول و نتیجه تمام مطالعات، ارزیابی‌ها و تجزیه و تحلیل‌هاست و نحوه نوشتن فصل پنجم پایان‌نامه هم مانند فصل‌های دیگر تابع قوانین و اصول معینی است که لازم است دانشجویان آن‌ها را به طور کامل رعایت کنند تا بر کیفیت پایان‌نامه‌شان بیفزایند.

نخستین مرحله نگارش فصل پنجم به مقدمه اختصاص دارد و باید در این قسمت به طور خلاصه مسئله و اهداف پژوهش را بیان کنید و درباره محتوای کلی فصل پنجم توضیحی مختصر بنویسید.

سپس به طور اجمالی و البته شفاف و گویا درباره یافته‌های تحقیق و نتایج تحلیلی حاصل از آمارهایی که در فصل چهارم به آن‌ها پرداخته‌اید، توضیح دهید تا خواننده متن در جریان موضوع قرار گیرد. یادآوری می‌کنیم که به هیچ وجه لازم نیست توضیحات این قسمت جامع و کامل باشد و باید فقط به اشارات کلی بسنده کنید. بهتر است به کمک طرح پرسش‌های تحقیق و با اشاره به تقسیم‌بندی مباحث به‌تدریج به یافته‌ها و نتیجه‌گیری بحث برسید و سپس برداشت و باور خودتان را به متن اضافه کنید و تفسیرتان را از یافته‌ها و دستاوردهای پژوهش شرح دهید و از زاویه دید خودتان و با ارائه مستندات و مدارک علمی نتیجه‌گیری شخصی‌تان را شرح دهید.

اهمیت نوشتن یک پایان نامه خوب

پایان نامه در واقع یک پژوهش علمی است که ممکن است افراد زیادی آن را خوانده و از اطلاعات موجود در آن استفاده نمایند. در هر رشته ای که باشید نوشتن پایان نامه و خواندن آن توسط سایر افراد می تواند اطلاعات مهم و مفیدی را برای افراد در همان رشته یا سایر رشته ها در اختیار قرار دهد. وجود پایان نامه باعث می شود تا سایر محققین دیگر بر روی موضوعات تکراری کار نکرده و در نتیجه روش های مختلف علمی توسط دانشجویان مختلف امتحان شود.

انتخاب موضوع پایان نامه اهمیت زیادی داشته و موضوع مناسب می تواند به یک ابداع و اکتشاف جدید کمک نماید. به علاوه در صورتی که پایان نامه دارای ساختار و متن مناسبی باشد می توان از آن برای نوشتن مقالات معتبر ISI استفاده نمود.

چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟
چگونه پایان نامه خود را بنویسم؟ – تزیسمی

10 گام برای سریع تر نوشتن پایان نامه

قدم‌هایی که باعث سریع‌تر نوشتن پایان نامه می شود

1- نوشتن سر فصل ها

بهتر است قبل نوشتن، عنوان فصل های پایان نامه خود را مشخص کنید. به طور معمول یک پایان نامه از پنج فصل تشکیل می شود. فصل اول معرفی پژوهش، فصل دوم ادبیات پژوهش، فصل سوم مراحل انجام پژوهش، فصل چهارم یافته های پژوهش و فصل پنجم تحلیل و نتیجه گیری است. شما موضوع پایان نامه خود را بر این اساس فصل بندی کنید و در واقع هدف خود را تعیین کنید تا موجب سر درگمی تان نشود.

2- جمع آوری داده ها

لازم است داده های سه فصل اول را جمع کنید آن ها را دسته بندی کنید. داده ها بایستی دارای منابع معتبر باشند و مرجع آن ها نیز در پایان نامه نیز قید شود. مطلبی که باید در این جا بگویم این است که منابع غیر لازم که از هر جا جمع آوری و احتمالا یک درایو از رایانه اتان را اشغال کرده را حذف کنید و خود را با آن ها سرگرم نسازید. برخی از منابع فقط وقت شما را می گیرند به و دردی نمی خورند. پس یک خانه تکانی اساسی داشته باشید.

3- نظم در نوشتن

یکی از شرایط اساسی در نوشتن پایان نامه نظم است. در صورتی که بخواهید مثلا در یک روز 6 ساعت بنویسد و سپس آن را به مدت یک ماه رها کنید ممکن است به علت دور ماندن از فضای نوشتن شروع مجدد آن سخت شود. پس به صورت منظم بنویسید و آن را برای روزهای پایانی موکول نکنید.

4- ارتباط با استاد راهنما

اگر خلبانی که هواپیما را هدایت می کند به اندازه چند درجه سر هواپیما را منحرف کند در یک ساعت بعد آنقدر این زاویه بیشتر خواهد شد که ممکن است سر از کشور دیگری در بیاورد. این مثال برای دانشجویانی هست که از استاد راهنما فاصله گرفته اند و بعد از چند ماه آنقدر از موضوع فاصله می گیرند که جای بازگشتی برای آنها باقی نمی ماند. حتما با استاد خود به هر نحوی که می توانید ارتباط داشته باشید. حتی چند راهنمایی کوچک نیز می تواند بسیار در وقت شما صرفه جویی شود و مزیت دیگر این است که وقتی استاد در جریان کار شما باشد در جلسه دفاع بهتر می تواند در مواقع ضروری به شما کمک کند.

5- تنظیمات نرم افزار

یکی از مواردی که شاید وقت اغلب دانشجویان را می گیرد این است که به صورت کامل با توانمندی های نرم افزار مخصوصا word آشنایی ندارند و برای کاری که به راحتی می توان با آن انجام داد ساعت ها وقت خود را صرف آن می کنند. به عنوان مثال گاهی بعد نوشتن فهرست و اتمام کار لازم است یک صفحه به وسط پایان نامه اضافه شود واین باعث به هم ریختگی کل شماره گذاری در فهرست می شود و در صورتی که چند باراین اتفاق بیافتد باید ساعت ها وقت صرف شماره گذاری مجدد شود؛ درصورتی که با امکانی که در این نرم افزار هست و با تنظیمات اولیه در چند ثانیه می توان فهرستی از کل متن ساخت و حتی در صورتی که شما نیز متن را تغییر دهید فهرست و تمام شماره گذاری ها به صورت کاملا خودکار فهرست را به روز رسانی خواهد کرد. پس با امکانات و تنظیمات این نرم افزار حتما آشنا شوید.

6- انرژی بگیرید

ممکن است شما در مدت زمانی که در حال تحقیق، آزمایش یا نوشتن پایان نامه هستید، گاهی اوقات احساس خستگی کنید و فکر کنید که در کارتان کم آورده اید. خب این تا حدی طبیعی و برای هر فردی ممکن است رخ دهد. در این زمان کمی از کار دور شوید و به خود استراحت دهید و یا به گردش چند ساعته بروید. پس از آن خواهید دید که دوباره افکار نابی به ذهنتان خواهد رسد و می توانید با سرعت بیشتری پیش بروید.

7- زمان بندی

پس از نوشتن فصل های پایان نامه برای هر کدام از آن ها زمان بندی و تعیین وقت انجام دهید و خود را ملزم به انجام آن کنید. توجه داشته باشید که منظور از نوشتن پایان نامه این نیست که تمامی فصل ها را در چند ماه بنویسم چون فصل چهارم باید بعد از نتیجه گرفتن شما نوشته شود بلکه منطور این است که برای نوشتن فصل اول و یا دوم که مطالب عمومی مثل تاریخچه، هدف شما و … است دست به کار شوید تا عقب نیافتید.

8- تمرکز در زمان پایان نامه نویسی

در هر کاری که شما بتوانید تمرکز داشته باشید به نتایج فوق العاده ای خواهید رسید. هر چه بتوانید روی تنها یک موضوع تمرکزکنید بهتر به نتیجه خواهید رسید. به عنوان مثال شما در مرحله اول بر روی کل موضوع باید تمرکز بگیرید و از کارهای جانبی که ارتباطی به نوشتن پایان نامه ندارند مثلا تماشای فیلم و… دوری کنید در مرحله دوم باید بر روی یک فصل تمرکز داشته باشید و نگران فصل های بعد نباشید. در مرحله سوم می بایست فقط به این فکر کنید که چطور می توانید مثلا یک مقدمه خوب بنویسید. اگر به این صورت تمرکز داشته باشید در هر بخش بهترین نتیجه و در کل یک پایان نامه خیلی خوب خواهید داشت. پس پراکنده کار نکنید اگر این کار را انجام دهید کیفیت کار شما پایین خواهد آمد.

9- بازنگری متن پایان نامه

پس از نوشتن لازم است چند بار متن را بازنگری کنید. بهتر است یک بار خودتان و در بار دوم به استاد راهنما بسپارید و حتی از یکی از دوستانتان بخواهید که برایتان این کار را انجام دهد.

در هنگام بازنگری موارد نگارشی، فنی، محتوایی و… را در نظر بگیرید.

10- پرهیز از امروز و فردا کردن

یک آفت بزرگی که همه به نحوی درگیر آن هستند وعده دادن به خود است. با خودتان رو راست باشید. بالاخره شما باید این کار را تمام کنید. هر چه شما زمان را طولانی کنید انگیزه این کار برایتان کمتر خواهد شد. کارتان را به بخش های کوچک تقسیم کنید و منظم و با پشتکار آن را ادامه دهید.

در پایان امیدوارم که با به کارگیری این نکات بتوانید نگارش پایان نامه خود را با کیفیت و سرعت بالاتری انجام دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *