چگونه تهیه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

چگونه تهیه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

چگونه تهیه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد ، در دانشگاه، پایان نامه نویسی و دفاع از آن در پایان دوره، یک رسم اجتناب ناپذیر است. قبلاً کمتر به این تمرین عادت کرده بودند، دانش آموزان بیشتری در دانشکده های بازرگانی یا مدیریت اکنون ملزم به ارسال این اثر در پایان تحصیل هستند. بیایید با هم نگاهی به علایق آموزشی پایان نامه کارشناسی ارشد، ساخت آن و اصولی که باید برای تولید یک اثر با کیفیت رعایت شود، بیاندازیم.

چگونه تهیه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد
چگونه تهیه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

چرا باید پایان نامه کارشناسی ارشد بنویسیم؟- چگونه تهیه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

اساساً متفاوت از گزارش های کارآموزی در رویکرد خود، اما تقاضای کمتری نسبت به پایان نامه دکترا، پایان نامه کارشناسی ارشد به شما این فرصت را می دهد تا در پایان تحصیلات خود یک پروژه تحقیقاتی را انجام دهید. این تجربه فرصتی است برای برداشتن یک گام به عقب و انجام تامل عمیق با اتخاذ رویکردی علمی. موضوع پایان نامه که در رزومه شما ذکر شده است، گواه این است که شما در یک موضوع خاص تخصص قوی کسب کرده اید. برای هیئت داوران، این تمرین آنها را قادر می سازد تا ظرفیت تحلیلی و تفکر انتقادی فارغ التحصیلان آینده را ارزیابی کنند.

مراحل اصلی تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد

موضوع و مشکل خود را مشخص کنید

اولین قدم، و شاید ظریف ترین، این است که موضوعی را انتخاب کنید که هم با آموزش شما مرتبط باشد و هم با پروژه حرفه ای شما مرتبط باشد. در مرحله بعد، باید در مورد مشکلی فکر کنید که می توان از نظر مسائل و دیدگاه ها به آن پرداخت.

طرحی برای پایان نامه خود تهیه کنید

اگر مشکل شما به اندازه کافی توسعه یافته باشد، در ایجاد یک برنامه منسجم مشکل زیادی نخواهید داشت. به طور کلی، بخش اول پایان نامه شما به بررسی ادبیاتی که در اختیار دارید و بخش دوم به کار میدانی اختصاص دارد: تحقیقات کیفی، مصاحبه با مشتریان، مصرف کنندگان، کارشناسان، متخصصان و غیره.

انجام مطالعه میدانی

مطالعه میدانی بخش تجربی پایان نامه است و شامل جمع آوری داده های کمی یا کیفی برای استفاده است. برای انجام آن، باید یک روش علمی را اعمال کنید و به آن پایبند باشید. این احتمالاً بخشی از تمرین است که در آن کمترین راهنمایی را خواهید داشت، اما اگر منظم و کوشا باشید، باید خوب باشید.

حرکت به سمت نگارش پایان نامه

آخرین مرحله قبل از دفاع، نوشتن است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایده های خود را به شیوه ای منسجم بیان کنید که به برنامه اولیه احترام بگذارد، اگرچه چند تنظیم اغلب ضروری است. سخت‌گیر، دقیق باشید و با احترام به روش‌شناسی نشان دهید که بر این تمرین مسلط شده‌اید، و همیشه اظهارات خود را با منابع کتاب‌شناختی توجیه کنید. پس از اتمام این مرحله، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دفاع خود را آماده کنید.

روش های خوب برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

به روش شناسی احترام بگذارید

در دوره تحصیلات عالی شما هیچ تمرینی که واقعاً شبیه نگارش پایان نامه باشد وجود نخواهد داشت. برای تولید یک اثر قانونی باید یک روش جدید یاد بگیرید. تفکر شما باید بر یک موضوع خاص متمرکز باشد و با غنی سازی، تایید یا رد به رشد دانش کمک کند. اگر این اصطلاحات هنوز برای شما آشنا نیستند نترسید، زیرا در بیشتر مواقع، و این مورد در IPAG است، ابتدا دوره هایی را در زمینه روش شناسی تحقیق می گذرانید که به شما امکان می دهد رویکرد درست را اتخاذ کنید.

در هر مرحله با سرپرست/ استاد راهنما خود مشورت کنید

به طور کلی، مدیران پایان نامه یا معلمان در ابتدای سال به دانش آموزان منصوب می شوند. نقش آنها کمک به شما در هر مرحله است، از شروع پروژه تحقیقاتی شما تا دفاع نهایی در مقابل هیئت منصفه. تجربه آنها به ویژه هنگام انتخاب موضوع شما، تعریف مشکل و ایجاد برنامه شما مفید خواهد بود. در طول دوره خود به طور منظم چک کنید.

سازماندهی جدول زمانی خود

بین چند هفته آخر دوره شما، کارآموزی پایان تحصیل و احتمال دستیابی به اولین شغل، پایان دوره شما نوید پرمشغله بودن را می دهد. با این حال، در برخی از مدارس، مانند IPAG، همه دانش‌آموزان در برنامه‌های MSc یا MBA برنامه Grande Ecole ملزم به نوشتن و دفاع از پایان‌نامه هستند. بنابراین ضروری است که بخش قابل توجهی از زمان خود را به پایان نامه خود اختصاص دهید و تا آخرین ماه قبل از پایان مهلت برای جدی گرفتن آن منتظر نمانید.

با دقت نوشتن

نیازی به استفاده از اشکال گفتاری یا نوشتن بیش از حد پیچیده نیست، مستقیماً به اصل مطلب بروید. هر جمله باید در خدمت هدف شما باشد و به تظاهرات شما قدرت بدهد. به یاد داشته باشید که منابع خود را ذکر کنید، جزئیات را در پایین صفحه ارائه دهید و قسمت های مختلف خلاصه خود را متعادل کنید. مقدمه خود را در انتهای تمرین بنویسید و مهمتر از همه، آن را تصحیح کنید!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *