چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟

چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟

چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟ ، چکیده یا (Abstract) نمایشی است کوتاه و مختصر از اطلاعاتی است که در یک متن دانشگاهی، پژوهشی و یا مقالات آی اس آی برای خواننده. محتوای یک چکیده فشرده اما تشریح کننده است و خواننده با خواندن چکیده ی پایان نامه پی خواهد برد که چه مطالبی در متن اصلی پوشش داده شده است. به بیان غیر رسمی چکیده ی مقاله است که خواننده را مصمم می کند که متن مقاله را بخواند و یا از آن صرف نظر کند. در این متن سعی شده است تا پیشنهاد های مفیدی برای نوشتن یک چکیده ی علمی جمع آوری شود و در اختیار محققین گرامی قرار گیرد.

چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟
چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

چکیده پایان نامه یا مقاله چیست؟- چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟

فرهنگ لغت انگلیسی کمبریج چکیده را در نوشتار آکادمیک اینگونه تعریف می‌کند: «چند جمله‌ای که ایده‌های اصلی را در یک مقاله یا مقاله علمی بیان می‌کند» و فرهنگ لغت انگلیسی کالینز می‌گوید «چکیده مقاله، سند یا گفتار یک قطعه کوتاه است. نوشته ای که نکات اصلی آن را بیان می کند».

چه در حال نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد یا پایان نامه دکتری خود باشید، چکیده یک عنصر کلیدی از این سند خواهد بود که می خواهید مطمئن شوید که به درستی به آن توجه کرده اید.

هدف چکیده چیست؟- چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟

هدف از چکیده پایان نامه این است که قبل از اینکه خواننده تصمیم بگیرد کل پایان نامه را بخواند، یک نمای کلی از آنچه پروژه تحقیقاتی شما در مورد آن بود و آنچه شما آن را بدیع یافتید، به خواننده ارائه دهد. اما واقعیت اینجاست که افراد بسیار کمی کل پایان نامه را می خوانند، و نه به این دلیل که لزوماً بی علاقه هستند، بلکه به این دلیل که عملاً سند بسیار بزرگی برای اکثر افراد است که نمی توانند وقت مطالعه کنند. استثنا در این مورد، ممتحن دکتری شما است، با این حال بدانید که حتی آنها ممکن است کل مدرک را نخوانند.

برخی از افراد ممکن است هنوز به بخش‌های خاصی از پایان‌نامه شما بپردازند و آن‌ها را بخوانند، مانند روش‌شناسی، اما واقعیت این است که چکیده بیشترین خوانده‌شده است و بنابراین بخشی خواهد بود که نظرات خود را در مورد تحقیق شما بر اساس آن قرار می‌دهند. به طور خلاصه، مطمئن شوید که یک چکیده خوب و ساختار یافته بنویسید.

یک چکیده چقدر باید باشد؟- چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟

اگر دانشجوی دکترا هستید و پایان نامه 100000 کلمه ای خود را نوشته اید، چکیده خلاصه 300 کلمه ای است که در ابتدای پایان نامه گنجانده شده است که انگیزه مطالعه شما را به طور خلاصه توضیح می دهد (یعنی چرا این تحقیق مورد نیاز بوده است)، که اصلی ترین آن است. کاری که انجام دادید (یعنی تمرکز هر فصل)، آنچه پیدا کردید (نتایج) و نتیجه گیری از اینکه چگونه مطالعه تحقیقاتی شما به دانش جدید در حوزه شما کمک کرده است.

چه چیزی یک چکیده پایان نامه دکتری خوب را می سازد؟

در حالی که چکیده یکی از اولین بخش های پایان نامه دکتری شما است، اما عملاً احتمالاً آخرین جنبه ای است که قبل از ارسال سند برای چاپ به نوشتن آن می پردازید. دلیل آن این است که تا زمانی که کار را انجام ندهید، نمی توانید خلاصه ای در مورد آنچه انجام داده اید، آنچه پیدا کرده اید و معنی آن بنویسید.

چکیده خوب، چکیده ای است که بتواند در 300 کلمه به وضوح برای خواننده توضیح دهد:

. زمینه تحقیق شما در واقع چیست،
. چه شکافی در دانش در رشته شما وجود داشت،
. هدف و اهداف کلی دکتری شما در پاسخ به این شکاف ها،
. چه روش هایی را برای رسیدن به این موارد به کار گرفتید،
. شما نتایج و یافته های کلیدی،
. چگونه کار شما به دانش بیشتر در زمینه تحصیلی شما افزوده است.

راه دیگری برای فکر کردن به این ساختار این است:

1. معرفی،
2. اهداف و مقاصد
3. روش ها،
4. نتایج،
5. بحث،
6. نتیجه گیری.

پیروی از این رویکرد «فرمولی» برای نوشتن چکیده، امیدواریم نوشتن را کمی آسان‌تر کند، اما می‌توانید در اینجا ببینید که اطلاعات زیادی برای انتقال در تعداد بسیار محدودی از کلمات وجود دارد.

چگونه یک چکیده پایان نامه دکتری خوب بنویسید؟- چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟

بزرگترین چالشی که با آن روبرو خواهید شد این است که تمام 6 امتیاز ذکر شده در بالا را در چکیده خود در حد 300 کلمه به دست آورید. دانشگاه خاص شما ممکن است برای بیان چند کلمه در این مورد قدری آزادی عمل بدهد، اما تمرین خوبی است که این را رعایت کنید. هنر انتقال مختصر اطلاعات خود برای یک محقق مهارت مهمی است و از شما خواسته می‌شود که به طور منظم از آن هنگام نوشتن مقالات برای بررسی همتایان استفاده کنید.

آن را مختصر نگه دارید

هر کلمه در چکیده مهم است، بنابراین مطمئن شوید که فقط بر روی عناصر کلیدی تحقیق خود و نتایج اصلی و اهمیت پروژه خود تمرکز می کنید که می خواهید خواننده درباره آن بداند. ممکن است در طول تحقیق خود به یافته‌های تصادفی برخورد کرده باشید که می‌تواند جالب باشد، اما این نباید به صورت انتزاعی اتفاق بیفتد زیرا شما به سادگی کلمات کافی ندارید. علاوه بر این، مطمئن شوید که هر آنچه در پایان نامه خود در مورد آن صحبت می کنید، در پایان نامه اصلی توضیح داده شده است.

هر جمله یک نقطه منحصر به فرد ایجاد کنید

جملات را کوتاه و دقیق نگه دارید. هر جمله باید اطلاعات جدید و مفیدی در مورد تحقیق شما به خواننده بدهد تا دیگر نیازی به نوشتن عنوان پروژه شما نباشد. یک یا دو جمله برای معرفی حوزه موضوعی خود و تعیین زمینه پروژه خود به خودتان بگویید. سپس یکی دو جمله دیگر برای توضیح شکاف در دانش; هیچ نیاز یا انتظاری از شما برای گنجاندن منابع در چکیده وجود ندارد.

تحقیق خود را توضیح دهید

برخی از افراد ترجیح می‌دهند هدف کلی خود را بنویسند، در حالی که برخی دیگر سؤالات پژوهشی خود را همانطور که با ساختار فصل‌های پایان نامه‌شان مطابقت دارد، مطرح می‌کنند. رویکردی که استفاده می کنید به شما بستگی دارد، تا زمانی که خواننده بتواند بفهمد که پایان نامه یا پایان نامه شما برای رسیدن به چه هدفی بوده است. دانستن این موضوع به خواننده کمک می کند تا بهتر بفهمد که آیا نتایج شما به پاسخگویی به سؤالات تحقیق کمک می کند یا به کار بیشتری نیاز است.

آن را واقعی نگه دارید

محتوای انتزاعی را واقعی نگه دارید. به این معنا که باید از وارد کردن بیش از حد یا هر گونه نظری در آن خودداری کنید، که به ناچار باعث می شود نوشته در مواردی که می خواهید به آنها برسید مبهم و حتی فاقد ساختار به نظر برسد.

بنویسید، ویرایش کنید و سپس بازنویسی کنید

زمان مناسبی را صرف ویرایش متن خود کنید و در صورت لزوم آن را به طور کامل بازنویسی کنید. چکیده را به دیگران نشان دهید و از آنها بخواهید آنچه را که در مورد تحقیق شما می‌دانند توضیح دهند – آیا می‌توانند هر یک از ۶ نکته ساختاری، از جمله چرایی پروژه شما، سؤالات و نتایج تحقیق و تأثیر آن را برای شما توضیح دهند. در زمینه تحقیقاتی شما؟ مهم است که بتوانید دانش جدیدی را که در زمینه کاری خود ارائه کرده اید، منتقل کنید، اما هنگام نوشتن چکیده خود به این نکته توجه داشته باشید که به طور ناخواسته در مورد نتیجه گیری، تأثیر و اهمیت کار خود اغراق نکنید.

چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟
چگونه برای پایان نامه یا مقاله چکیده بنویسیم؟ – تزیسمی

نمونه های چکیده پایان نامه و مقاله

شاید بهترین راه برای درک چگونگی نوشتن چکیده پایان نامه این باشد که به نمونه هایی از آنچه که یک چکیده خوب و بد را می سازد نگاه کنید.

نمونه ای از یک چکیده بد

بیایید با مثالی از یک چکیده پایان نامه بد شروع کنیم:

در این پروژه با عنوان “تجزیه و تحلیل یکپارچگی ساختاری پلیمرهای چاپ شده سه بعدی برای استفاده در هواپیما”، تحقیق من به این موضوع پرداخت که چگونه پرینت سه بعدی مواد می تواند به صنعت هوانوردی در ساخت هواپیما کمک کند. قطعات هواپیما را می توان با هزینه کمتری با استفاده از پرینت سه بعدی ساخت و سبک تر از اجزای سنتی ساخت. این پروژه یکپارچگی ساختاری قطعات تولید شده EBM را بررسی کرد که می تواند صنعت هوانوردی را متحول کند.

چه چیزی این را یک چکیده بد می کند

امیدواریم برخی از دلایلی که این چکیده به عنوان یک چکیده ضعیف در نظر گرفته می شود را متوجه شده باشید، به ویژه به این دلیل که نویسنده با تکرار عنوان طولانی پروژه در چکیده از کلمات ارزشمندی استفاده کرده است.

بررسی چک لیست ما از 6 نکته کلیدی که می خواهید به خواننده منتقل کنید:

1. تلاشی برای معرفی حوزه تحقیقاتی صورت گرفته است، البته در نیمه راه چکیده، اما مشخص نیست که آیا این یک پروژه علم مواد در مورد چاپ سه بعدی است یا در مورد طراحی هواپیما است.
2. هیچ توضیحی در مورد اینکه این شکاف در دانشی که این پروژه سعی در رفع آن دارد کجاست وجود ندارد.
3. می بینیم که این پروژه بر موضوع یکپارچگی ساختاری مواد در هواپیما متمرکز شده است اما اهداف یا اهداف تحقیق واقعی تعریف نشده است.
4. هیچ اشاره ای به آنچه که نویسنده واقعاً برای بررسی یکپارچگی ساختاری انجام داده است وجود ندارد. به عنوان مثال، این یک مطالعه تجربی بود که شامل هواپیماهای واقعی، یا چیزی در آزمایشگاه، شبیه سازی های کامپیوتری و غیره بود.
5. نویسنده همچنین یک نتیجه از تحقیقات خود را به ما نمی گوید، چه رسد به یافته های کلیدی!
6. در جمله آخر چکیده ادعای جسورانه ای وجود دارد که این پروژه می تواند صنعت هوانوردی را متحول کند، و این ممکن است درست باشد، اما تنها بر اساس چکیده، هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع وجود ندارد، زیرا حتی مشخص نیست که چه چیزی نویسنده انجام داد.

این یک مثال افراطی است اما راه خوبی برای نشان دادن این است که یک چکیده ضعیف نوشته چقدر می تواند مفید نباشد. با تنها ۷۱ کلمه، قطعاً حجم اطلاعاتی را که می‌توان ارائه کرد به حداکثر رسانده است و آنچه ارائه کرده‌اند فاقد وضوح و ساختار است.

نکته پایانی که باید به آن توجه کرد، استفاده از مخفف EBM است که مخفف عبارت Electron Beam Melting در زمینه چاپ سه بعدی است. این یک مخفف خاص برای نویسنده است که فرض کند خواننده معنای آن را می داند. بهتر است از کلمات اختصاری در چکیده خود دوری کنید، حتی اگر چیزی باشد که ممکن است انتظار داشته باشید بیشتر مردم درباره آن بدانند، مگر اینکه ابتدا معنی را به طور خاص تعریف کنید.

نمونه ای از یک چکیده خوب

با مشاهده نمونه ای از یک چکیده پایان نامه بد، اکنون به نمونه ای از یک چکیده پایان نامه دکتری خوب که در مورد همان پروژه (تخیلی) نوشته شده است نگاه می کنیم:

ساخت افزودنی (AM) آلیاژهای تیتانیوم این پتانسیل را دارد که اجزای ارزان‌تر و سبک‌تر را با طرح‌های سفارشی برای استفاده در موتورهای هواپیما تولید کند. در حالی که اثبات مفهوم این موارد امیدوارکننده بوده است، یکپارچگی ساختاری قطعات موتور AM در پاسخ به رانش کامل و تغییرات دما مشخص نیست.

هدف اولیه این پروژه تعیین حالت‌های شکست و مکانیسم اجزای AM طراحی‌شده برای استفاده در موتورهای بوئینگ 747 بود. برای رسیدن به این هدف، یک مدل المان محدود صریح (FE) برای شبیه‌سازی محیط و پارامترهایی که موتور در طول پرواز در معرض آن قرار می‌گیرد، توسعه داده شد. مدل FE با استفاده از داده های تجربی که پارامترهای محیطی را در یک محیط آزمایشگاهی با استفاده از ده جزء موتور AM ارائه شده توسط حامی صنعت، تکرار می کند، تأیید شد. سپس از مدل FE معتبر برای بررسی میزان شروع و انتشار ترک به عنوان پارامترهای محیطی استفاده شد.

این پروژه برای اولین بار به بررسی الگوهای شکست در اجزای تیتانیوم AM مورد استفاده در موتورهای هواپیما پرداخت. یافته‌های کلیدی این بود که وجود حفره‌های درون سازه‌ها به دلیل خطا در فرآیند چاپ، خطر شکستگی را به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. ثانیاً، شبیه‌سازی‌ها نشان داد که ترک‌های ایجاد شده در قطعات AM در مقایسه با قطعات معمولی، احتمال بدتر شدن و منجر به خرابی قطعات در دمای زیر صفر بیشتر است. این یک نگرانی ایمنی مهم را نشان داده است که باید قبل از استفاده از قطعات AM در هواپیماهای تجاری مورد توجه قرار گیرد.

چه چیزی این را به یک چکیده خوب تبدیل می کند

پس از خواندن این “چکیده خوب” باید درک بهتری در مورد موضوع موضوع، جایی که شکاف در دانش وجود دارد، هدف پروژه، روش های مورد استفاده، نتایج کلیدی و در نهایت اهمیت این موارد داشته باشید. نتایج. برای تفکیک بیشتر این نکات، از این چکیده خوب، اکنون می دانیم که:

1. منطقه تحقیقاتی در مورد تولید افزودنی (یعنی چاپ سه بعدی) مواد برای استفاده در هواپیما است.
2. شکاف در دانش این بود که چگونه این مواد هنگام استفاده در موتورهای هواپیما رفتار ساختاری خواهند داشت.
3. هدف به طور خاص بررسی چگونگی شکستگی اجزا بود.
4. روش‌های مورد استفاده برای بررسی این موضوع ترکیبی از مدل‌سازی تجربی محاسباتی و آزمایشگاهی بود.
5. یافته های کلیدی افزایش خطر شکستگی این قطعات به دلیل نحوه ساخت آنها بود.
6. اهمیت این یافته ها این بود که خطر بالقوه خرابی قطعات را نشان می داد که می تواند ایمنی مسافران و خدمه هواپیما را شامل شود.

متن انتزاعی از طریق این نقاط مختلف در نحوه نگارش جریان بسیار واضح تری دارد و از تعداد کلمات موجود استفاده بهتری کرده است. کلمات اختصاری حتی دو بار در این چکیده خوب استفاده شده است، اما در اولین باری که در متن معرفی شدند به وضوح مشخص شدند تا در معنای آنها سردرگمی وجود نداشته باشد.

نتیجه

چکیده ای که برای پایان نامه یا مقاله خود می نویسید باید به طور خلاصه برای خواننده توضیح دهد که چرا کار تحقیق شما مورد نیاز بوده است، چه کاری انجام داده اید، چه چیزی پیدا کرده اید و معنی آن چیست. اکثر افرادی که با پایان نامه شما مواجه می شوند، از جمله هر کارفرمای آینده، احتمالاً فقط چکیده شما را می خوانند. حتی فقط به همین دلیل، بسیار مهم است که بهترین چکیده ای را که می توانید بنویسید. این نه تنها تحقیقات شما را به طور موثر منتقل می کند، بلکه شما را به عنوان یک محقق در بهترین حالت ممکن قرار می دهد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *