چگونه برای دفاع از پایان نامه آماده شویم؟

چگونه برای دفاع از پایان نامه آماده شویم؟

چگونه برای دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ ، من از پایان نامه دکتری خود در سال 2020 دفاع کردم – بله، از راه دور. من همچنین چند سال قبل از پایان نامه کارشناسی ارشد دفاع کردم. من چند چیز یاد گرفتم و در بین این دو دفاع به مقدار زیادی توصیه کردم. در این پست چک لیستی را که برای دفاع از پایان نامه تهیه کردم به اشتراک می گذارم.

(این چک لیست فرض می کند که کمیته شما پایان نامه را دیده است و شما از آنها پرسیده اید که آیا در مورد تعیین تاریخ دفاع احتیاط دارند یا خیر – به عنوان مثال، اگر نگران این هستند که شما یا پایان نامه برای دفاع آماده نیست.

چگونه برای دفاع از پایان نامه آماده شویم؟
چگونه برای دفاع از پایان نامه آماده شویم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

چگونه برای دفاع از پایان نامه آماده شویم؟

1. آیا از الزامات سازمانی پیروی کرده اید؟

ممکن است دانشگاه ها (و مدارس تحصیلات تکمیلی آنها) قوانین عجیبی در مورد دفاع از پایان نامه داشته باشند. برای مثال، قبل از همه‌گیری COVID-19، انتظار می‌رفت که دفاع از پایان‌نامه شخصاً انجام شود. حتی در طول همه گیری، دفاع باید در طول یک ترم که دانش آموز در آن ثبت نام می شود رخ دهد. و بازنگری در پایان نامه باید با تعداد روزهای معینی از تاریخ دفاع (موفقیت آمیز) انجام شود. ممکن است بسیاری از الزامات دیگر وجود داشته باشد. بنابراین پروتکل های دفاع از پایان نامه موسسات خود را پیدا کنید و آنها را دنبال کنید.

2. آیا از انتظارات مشاور و/یا کمیته خود اطلاع دارید؟

از مشاور خود در مورد انتظارات آنها در مورد دفاع بپرسید. در صورت لزوم توضیح بخواهید و سعی کنید آن انتظارات را برآورده کنید.

. آیا در ابتدای دفاع باید یک نمای کلی از پایان نامه ارائه دهید؟
. آیا کمیته شما باید قبل از دفاع اظهارنظر کند؟
. آیا کسی از شما انتظار دارد که سبک خاصی از لباس بپوشید؟
. دفاع حدودا چه مدت ممکن است طول بکشد؟
. چه کسانی دیگر اجازه حضور در دفاع را دارند؟
. آیا آنها یا کمیته انتظار نوعی هدیه دارند؟

3. آیا برای سؤالات قابل پیش بینی آماده شده اید؟

توصیه می کنم پایان نامه خود را در هفته دفاع دوباره بخوانید. این به شما کمک می کند تا انواع نظرات و سوالاتی را که کمیته شما در طول دفاع مطرح می کند، پیش بینی کنید.

. اگر در حین بازخوانی هر قسمت از پایان نامه خود فکر یا سؤالی دارید، آنها را یادداشت کنید. سپس چند پاسخ به آن افکار و سوالات را بنویسید.
. حداقل یک سوال یا نظر انتقادی که ممکن است از هر یک از اعضای کمیته خود انتظار داشته باشید ایجاد کنید. سپس برای هر انتقاد پاسخی آماده کنید.

4. آیا شما سوال را درک می کنید؟

در طول بخش بحث، اگر سوالی را متوجه نشدید، آن را بگویید. بهتر است از سوال کننده سوالی بپرسید که به او کمک کند سوال را طوری بیان کند که برای شما منطقی تر باشد. چند نمونه در زیر آمده است. ممکن است بخواهید خودتان را آماده کنید.

. من مطمئن نیستم که بدانم به کدام بخش از پایان نامه اشاره می کنید. آیا فصل، بخش یا صفحه خاصی در ذهن دارید؟»
. «آیا در مورد [X] یا [Y] می‌پرسید؟ یا در مورد چیز دیگری می‌پرسید؟»
. «آیا می‌توانید بیشتر در مورد منظورتان از [Z] بگویید؟ به عنوان مثال، چه مشاهداتی به من اجازه می دهد آن را از چیز دیگری تشخیص دهم؟

5. چه سوالات خوبی می توانند جایگزین سوالات بد شوند؟

سوالات بد در سخنرانی های دانشگاهی غیر معمول نیستند. اگر سؤالی دریافت کردید که به نوعی بد به نظر می رسد، آن را به یک سؤال خوب ترجمه کنید و به آن پاسخ دهید – بدون اینکه بگویید سؤال بد است و شما در حال ترجمه آن هستید. به عنوان مثال، «این یک خط تحقیق جالب است. بعد از همه، سؤالاتی مانند، [سوال خوب را در اینجا وارد کنید] ایجاد می کند؟ به آن می گویم…”

اگر در طول دفاع سؤال بدی دریافت کردید، ممکن است بخواهید با لیست آماده شده سؤالات و پاسخ‌های خود مشورت کنید.

6. فراموش نکنید که از همه کسانی که در آن شرکت داشتند تشکر کنید

از پرسشگران برای سوالاتشان تشکر کنید. وقتی دفاع به پایان رسید، از همه افراد درگیر به خاطر وقت و توجهشان (و هر چیز دیگری که روی شما سرمایه گذاری کرده اند، اگر داشته اند) تشکر کنید. فراموش نکن

. هر کسی که نظرات خود را در مورد پیش نویس پایان نامه ارائه کرد.
. افرادی که در ارائه هر قسمت از پایان نامه شما شرکت کردند.
. کسانی که بودجه برای تحقیق پایان نامه فراهم کردند.
. مدیرانی که بسیاری از جنبه های بوروکراتیک پایان نامه شما را مدیریت می کنند.
. ویراستارانی که مطابقت پایان نامه شما را با دستورالعمل های قالب بندی سازمانی بررسی می کنند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *