چگونه از پایان نامه دکتری خود دفاع کنیم؟

چگونه از پایان نامه دکتری خود دفاع کنیم؟

چگونه از پایان نامه دکتری خود دفاع کنیم؟ ، پس از ارسال پایان نامه، از شما برای دفاع از پایان نامه خود دعوت می شود. دفاع از پایان نامه کار دشواری به نظر می رسد زیرا عنوان دکتری شما بستگی به این دارد که چقدر دقیق در مورد کمیته دکتری خود بحث می کنید.

هر دانشگاهی قوانین و مقررات خاصی برای viva voce دارد. برخی امکان برگزاری یک رویداد عمومی را فراهم می‌کنند که در آن یک محقق برای مخاطبان حاضر و همچنین گروهی از ممتحنین سخنرانی می‌کند و تحقیقات خود را توضیح می‌دهد. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها فقط به گروهی از ممتحنین، یک (یا تعداد کمی) از دانشگاه دیگر اجازه می‌دهند که دفاع از پایان‌نامه را انجام دهند.

چگونه از پایان نامه دکتری خود دفاع کنیم؟
چگونه از پایان نامه دکتری خود دفاع کنیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

پایان نامه خروجی اصلی یک دکترا است زیرا گردش کار شما را در رسیدن به نتایجی که در انجام پروژه تحقیقاتی به آن رسیده اید توضیح می دهد. در نتیجه، بسیاری از محتوای پایان نامه شما بر اساس فصل های کار اصلی شما خواهد بود.

برای موفقیت پایان نامه شما، باید به اندازه کافی از استدلال شما دفاع کند و بینشی منحصر به فرد یا افزایش یافته در زمینه رشته شما ارائه دهد که قبلاً در دسترس نبوده است. به این ترتیب، نمی توانید برای تولید پایان نامه خود به ایده ها یا نتایج دیگری تکیه کنید. باید یک قطعه متن اصلی باشد که متعلق به شما و تنها شما باشد.

چگونه از پایان نامه دکتری خود دفاع کنیم؟

پایان نامه را یک بار دیگر مرور کنید

حتما پس از مدت ­ها پژوهش و چندین و چند ماه کار مداوم و نوشتن پایان نامه، دیگر با تمام موضوعات و عناوین نوشته شده در آن آشنا هستید. اما بد نیست پیش از جلسه دفاع یک بار دیگر همه چیز را مرور کنید.

این کار دو فایده دارد، اول اینکه بسیاری از رفرنس ­ها یا آزمایشات انجام شده که ممکن است فراموش کرده باشید به ذهنتان باز می ­گردد و شما می­ توانید سریع تر به سوالاتی که ممکن است پرسیده شود پاسخ بدهید. دوم اینکه با مرور کلی پایان نامه شما برای بار آخر خواهید دانست که چقدر به این پایان نامه تسلط دارید و این آمادگی و تسلط به شما اعتماد به نفس بیشتری برای حاضر شدن در جلسه دفاع می­ دهد.

نکات کلیدی را بیان کنید

پایان نامه شما شامل صفحات زیادی می ­شود که خود شما نوشته ­اید، داوران حاضر در جلسه نیز قبلا آن را خوانده ­اند بنابراین نیازی نیست به جزییات بپردازید، به روی اصل مطلب تمرکز داشته باشید و درباره مهم ­ترین نتایج آن بحث کنید.

اگر داوران حاضر در جلسه نیاز به جزییات بیشتری داشته باشند از شما می­ خواهند که اطلاعات کامل ­تر و جزیی­ تری به آن­ ها بدهید.

از تصاویر کمک بگیرید

برای پایان نامه خود پرزنتیشن و تصاویر تنظیم کنید. زمانی که شما صرف این کار می­ کنید در جلسه دفاع شما ارزشش را نشان خواهد داد.

برای بسیاری از ارائه دهندگانی که مضطرب هستند، دانستن اینکه اسلایدها و تصاویری در صفحه نمایش پشت سرشان دیده می ­شود می­تواند تا حد زیادی از اضطراب آن­ها بکاهد.

وقتی در جلسه دفاع شما نوبت به نمایش تصاویر یا آمار یا پرزنتیشن­ های مختلف می ­رسد شما زمان خواهید داشت کمی خود را جمع و جور کنید و دوباره ذهنتان را به روی ارائه پایان نامه متمرکز کنید.

تمرین کنید

حتی اگر تا به حال در سمینارهای مختلفی حضور پیدا کرده باشید و استرسی نسبت به حضور در برابر جمع و داوران نداشته باشید، باز هم نیاز است تا قبل از حضور در جلسه دفاع چند بار آمار، تصاویر و نکات مهمی که می­ خواهید بیان کنید را تمرین کنید.

این تمرین یعنی شما باید فکر کنید در جلسه دفاع هستید و هر آنچه قرار است بگویید را بگویید و حتی تمرینی به تشریح گراف ­ها و نمودارها بپردازید.

حتی اگر تنها هستید هم این کار را با صدای بلند انجام دهید. این کار به شما کمک می­ کند زبانتان هم کلمات را به یاد بسپارد بنابراین ارائه پایان نامه شما آسان­تر خواهد شد.

سوالات را پیش بینی کنید

در جلسه دفاع، داوران با توجه به اطلاعاتی که ارائه کردید از شما سئوالاتی را می­ پرسند. این بخش برای بسیاری از دانشجویان، وحشتناک ترین قسمت ماجراست چرا که نمی ­دانند قرار است چه سوالاتی پرسیده شود.

بنابراین برای اینکه آمادگی ذهنی داشته باشید سعی کنید خودتان را جای دوارن بگذارید و پیش بینی کنید چه سوالاتی ممکن است از دل این پایان نامه بیرون بکشند.

با پیش بینی سوالات می ­توانید پاسخ­ های بیشتری در ذهنتان آماده کنید. حتی اگر دقیقا همان سوالات پرسیده نشود باز هم ذهن شما پاسخ ­های آماده ای برای ارائه خواهد داشت که می ­توانید حالا با جمله بندی متفاوتی آن را بیان کنید. با پیش بینی سوالات و آماده کردن برخی پاسخ­ ها می­ توانید با اعتماد به نفس و قدرت بیشتری برای جلسه دفاع حاضر شوید.

اگر در جلسه دفاع از شما سوالی پرسیده شد که به آن فکر نکرده بودید یا پاسخ آن را نمی­ دانید نگران نشوید. از شما انتظار نمی ­رود همه چیز را بدانید. گاهی ممکن است از شما سوالی پرسیده شود که فقط از روی کنجکاوی است، حتی خود پرسشگر هم ممکن است پاسخ آن سوال را نداند.

بنابراین مضطرب نشوید، یک نفس عمیق بکشید و ذهنتان را منسجم کنید اما اگر پاسخ را نمی­ دانید به راحتی بگویید «پاسخ را دقیقا نمی ­دانم یا مطمئن نیستم اما شاید به دلایل x و y ممکن است چنین چیزی باشد».

با این کار نشان می­ دهید شما قابلیت این را دارید که در شرایط سخت نیز با توجه به داده­ های پژوهش خود به صورت علمی فکر کنید و فرضیه ­ای ارائه دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *