چگونه از مقاله پایان نامه خود دفاع کنیم؟

چگونه از مقاله پایان نامه خود دفاع کنیم؟

چگونه از مقاله پایان نامه خود دفاع کنیم؟ ، ارسال مقاله بخشی جدایی ناپذیر از تمام برنامه های دکترا و بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد است. پایان نامه به یک کار تحقیقاتی اطلاق می شود که دانشجو در آن ادعا می کند و این ادعاها را با دلایل پشتیبانی می کند. با این حال، پایان نامه حقایق و ادعاهای مطرح شده توسط دانشجو را نشان نمی دهد و بنابراین می تواند با پیشرفت پایان نامه نادرست باشد.

هدف از گنجاندن پایان نامه در آموزش عالی بررسی توانایی دانشجو برای فراتر رفتن از حقایق ثابت شده و کمک به مطالب مرتبط با ادبیات موجود در مورد موضوع است. در این مرحله از دانش‌آموزان انتظار می‌رود که نه تنها بخوانند، بلکه بین سطرها بخوانند و نقش نقد را بر عهده بگیرند. موفقیت به دنبال کسانی است که شکاف های موجود در تحقیقات موجود را شناسایی می کنند، به طور عینی تعریف می کنند که چگونه این تحقیق فعلی می تواند کمک کننده باشد، و دامنه را برای تحقیقات آینده توصیه می کند.

چگونه از مقاله پایان نامه خود دفاع کنیم؟
چگونه از مقاله پایان نامه خود دفاع کنیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- چگونه از مقاله پایان نامه خود دفاع کنیم؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

چگونه با سرپرست خود روبرو شوید؟

ارائه پایان نامه در یک برنامه دانشگاهی صرفاً با نوشتن پایان نامه تکمیل نمی شود، بلکه نیاز به اثبات و دفاع از آن نیز دارد. قبل از ملاقات استاد راهنما با پیش نویس نهایی پایان نامه، توصیه می شود دانشجویان یادداشت های مختصری تهیه کنند که نکات اصلی پایان نامه را برجسته کند:

. هدف و اهداف تحقیق.
. بیان مشکل
. اهمیت تحقیق.
. محدودیت های تحقیق.
. نکات اصلی شناسایی شده در طول بررسی ادبیات.
. روش تحقیق اتخاذ شد.
. یافته های اصلی و نتیجه گیری تحقیق.

علاوه بر این، همچنین مهم است که دانش آموز در هنگام ملاقات با استاد راهنما، نگرش مطمئن و چارچوب ذهنی مثبت اتخاذ کند. برای دستیابی به نتیجه نهایی بهتر، باید در این مرحله برای انتقاد آماده بود.

سوالات متداولی که باید از سرپرست خود انتظار داشت

در طول دفاع از پایان نامه، استاد راهنما همیشه در نظر دارد تا محتوای کلی و مفید بودن تحقیق را ارزیابی کند. استاد راهنما تلاش می کند تا دریابد که آیا ادعاهای مطرح شده توسط دانش آموزان با دلایل مناسب پشتیبانی می شود یا خیر. برای این منظور، سرپرست معمولاً می پرسد:

1. موضوع تحقیق خود را چگونه توجیه می کنید؟
2. چه چیزی شما را به انجام چنین تحقیقاتی سوق داد؟
3. تحقیق به نفع چه کسانی خواهد بود؟
4. چگونه به این سوالات تحقیق رسیدید؟
5. چه نظریه هایی شما را به سمت روش تحقیق انتخابی هدایت کردند؟
6. محدودیت های روش تحقیق شما چیست و 7. برای غلبه بر آن چه می توان انجام داد؟
8. تحقیقات شما چگونه به ادبیات موجود کمک می کند؟
9. چگونه یافته های تحقیق خود را توجیه می کنید؟
10. تحقیقات شما چگونه راه را برای تحقیقات آینده هموار می کند؟

چرا استاد راهنما کار پایان نامه شما را بررسی می کند؟

انتخاب استاد راهنما مناسب برای پایان نامه یک تصمیم کلیدی است که فرد در طول برنامه تحصیلی خود می گیرد. بسیاری از اوقات دانشجویان تصور می کنند که هدف نهایی استاد راهنما در هنگام دفاع از پایان نامه شناسایی خلاءهای موجود در پایان نامه و رد ادعای آنهاست. حتی تعدادی از دانشجویان به دلیل ترس از مشورت با استاد راهنما در طول مدت پایان نامه تردید دارند. اما این یک اشتباه بزرگ از سوی دانش آموزان است. فرد باید در طول دوره پایان نامه با استاد راهنما ملاقات کند و در مورد پیشرفت انجام شده صحبت کند. اساتید راهنما برای کمک به دانشجویان برای اثبات پایان نامه خود به روشی بهتر وجود دارند. ناظران قطعا نقش یک انتقاد را بر عهده می گیرند اما این کار فقط برای گرفتن بهترین نتیجه از دانش آموز انجام می شود. استاد راهنما کل پایان نامه را بررسی می کنند و بررسی می کنند که آیا ادعاهای مطرح شده توسط دانشجو موجه است و آیا او با دلایل مناسب از آن حمایت کرده است یا خیر. آیا روش شناسی مناسب اتخاذ شده است یا خیر. و اینکه آیا یافته ها واقعاً به چیزی مرتبط کمک می کنند. سوپروایزر فردی با تجربه و دارای تخصص ثابت در این زمینه است و بنابراین ایده خوبی است که از او بازخورد بخواهید.

چگونه و چه زمانی پایان نامه خود را برای توجیه استاد راهنما اصلاح کنید؟

یک پایان نامه معمولاً به صورت بخش هایی ارائه می شود. بخش اول پایان نامه شامل فصل های «مقدمه» و «مرور ادبیات» و بخش دوم شامل فصل های «روش شناسی تحقیق»، «تحلیل داده ها» و «یافته ها، نتیجه گیری و توصیه ها» است. همیشه توصیه می شود که در تمام مدت با سرپرست مشورت کنید و طبق بازخوردها به طور مرتب تغییراتی ایجاد کنید تا در نهایت کار ویرایش روی هم انباشته نشود. با این حال، استاد راهنما معمولاً تمام پایان نامه را نمی خوانند و همانطور که قبلاً گفته شد در طول بررسی خود چارچوب ذهنی انتقادی را اتخاذ می کنند. زیرا ممکن است این چند نظر توسط دانش آموز بی ربط باشد. بنابراین توصیه می‌شود فقط آن قسمت‌هایی از پایان‌نامه را بر اساس نظرات استاد راهنما اصلاح و از بقیه با استدلال دفاع کنید. دانش آموز ابتدا باید سعی کند برای هر ادعایی که می کند دلایل کافی بیابد و به بازخورد استاد راهنما بپردازد. اما اگر دلایل مناسبی برای توجیه ادعاها یافت نشد، بهتر است پایان نامه را طبق راهنمایی استاد راهنما اصلاح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *