نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله

نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله

نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله ، شما باید یک چکیده عالی برای پایان نامه یا رساله بنویسید، زیرا این اولین چیزی است که یک کمیته بررسی می کند. برای یادگیری نحوه نوشتن چکیده پایان نامه به خواندن ادامه دهید. در این مقاله به هدف، طول، ساختار و مراحل نگارش آن می پردازیم. علاوه بر این، برای اهداف مرجع، این مقاله شامل نمونه‌های انتزاعی برای پایان‌نامه و رساله می‌شود و در کنار آن راهنمایی‌های بیشتری ارائه می‌دهد.

اگر عجله دارید، با خیال راحت از نویسندگان حرفه ای ما پایان نامه بخرید. کارشناسان ما واجد شرایط هستند و تجربه خوبی در نوشتن دکترا دارند.

نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله
نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله – تزیسمی

فهرست مطالب

چکیده پایان نامه چیست؟- نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله

چکیده پایان نامه، طبق تعریف، خلاصه ای از محتوای پایان نامه است، معمولاً بین 200 تا 300 کلمه، که برای اطلاع رسانی سریع به خوانندگان در مورد محتوای مطالعه استفاده می شود. چکیده پایان نامه یا رساله به طور خلاصه کل پایان نامه را مرور می کند. چکیده پایان نامه در ابتدای هر مطالعه یافت می شود و خلاصه تحقیق، نتایج و نتیجه گیری را ارائه می دهد. معمولاً درست بعد از صفحه عنوان و قبل از فهرست مطالب پایان نامه شما قرار می گیرد.

چکیده برای پایان نامه باید به وضوح موضوع اصلی مقاله شما، هدف کلی آن و هرگونه سوال یا یافته مهم تحقیق را بیان کند. همچنین باید حاوی کلمات کلیدی ضروری باشد که خوانندگان را به اطلاعات مرتبط هدایت کند. علاوه بر این، به هر گونه پیامدهایی برای تحقیقات بیشتر که ممکن است ناشی از حوزه آن باشد، می پردازد. نوشتن دقیق دقیق مستلزم این است که با دقت فکر کنید، زیرا آنها مؤلفه های مهمی هستند که خوانندگان را برای مطالعه مقاله شما جذب می کنند.

هدف از پایان نامه یا چکیده پایان نامه- نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله

هدف اصلی یک چکیده در یک پایان نامه یا رساله این است که به خوانندگان درک اساسی از کار تکمیل شده بدهد. همچنین، باید علاقه ای به موضوع ایجاد کند تا خوانندگان را برای خواندن بیشتر ترغیب کند. نوشتن چکیده برای پایان نامه به دلایل زیادی ضروری است:

. خلاصه ای را ارائه می دهد و به خوانندگان یک نمای کلی از آنچه باید از مطالعه شما انتظار داشته باشند ارائه می دهد.
. فرصتی برای نمایش تحقیقات انجام شده، برجسته کردن اهمیت و تأثیر آن فراهم می کند.
. هر گونه شکاف تحقیقاتی کشف نشده را برای اطلاع رسانی به مطالعات آینده و هدایت وضعیت فعلی دانش در مورد موضوع شناسایی می کند.

به طور کلی، چکیده پایان نامه یا پایان نامه پلی بین پژوهش و خوانندگان بالقوه است.

چه چیزی یک چکیده خوب برای پایان نامه دارد؟- نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله

تهیه یک چکیده پایان نامه خوب نیاز به سازماندهی عالی و وضوح فکر دارد. نمونه های مناسب باید استدلال های قانع کننده ای برای حمایت از پایان نامه شما ارائه دهند. نوشتن یک چکیده پایان نامه موثر مستلزم آن است که دانشجویان مختصر و جذاب بنویسند. در زیر لیستی از مواردی وجود دارد که آن را برجسته می کند:

. سبک خلاصه سازی واضح و مختصر را حفظ می کند
. شامل کلمات کلیدی ضروری برای بهینه سازی موتور جستجو است
. به طور دقیق دامنه پایان نامه را بیان می کند
. به شدت به محدودیت تعداد کلمات مشخص شده در دستورالعمل های شما پایبند است
. از دیدگاه سوم شخص نوشته شده است
. شامل اهداف، رویکرد و یافته ها است
. از زبان ساده و بدون اصطلاحات خاص استفاده می کند
. از اظهارات بیش از حد تعمیم یا ادعاهای مبهم اجتناب می کند.

مدت زمان چکیده پایان نامه چقدر باید باشد؟

چکیده ها باید به اندازه کافی طولانی باشند تا نکات کلیدی هر پایان نامه را بیان کنند، در عین حال به اندازه کافی کوتاه باشند تا توجه خوانندگان را به خود جلب کنند. طول چکیده پایان نامه معمولاً باید بین 200 تا 300 کلمه، یعنی 1 صفحه باشد. اما معمولاً طول در الزامات نشان داده می شود. به یاد داشته باشید که هدف اصلی شما در اینجا ارائه یک خلاصه پایان نامه جذاب و آموزنده است. توجه داشته باشید که پیروی از دستورالعمل ها و الگوهای تعیین شده توسط دانشگاه شما اطمینان حاصل می کند که چکیده پایان نامه یا رساله شما معیارهای نگارش را دارد و تمام استانداردهای مربوطه را رعایت می کند.

نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله
نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله – تزیسمی

ساختار چکیده پایان نامه

چکیده های پایان نامه را می توان به روش های مختلفی سازماندهی کرد و بسته به نیازهای کاری شما کمی متفاوت است. با این حال، هر چکیده پایان نامه باید دارای عناصری مانند کلمات کلیدی، روش ها، نتایج و نتیجه گیری باشد. ساختار یک پایان نامه یا چکیده پایان نامه باید اجزای زیر را در نظر بگیرد:

. عنوان
به طور دقیق موضوع پایان نامه شما را منعکس می کند.
. معرفی
یک نمای کلی از تحقیق شما، هدف آن، و هرگونه اطلاعات پس زمینه مرتبط را ارائه می دهد.
. روش ها/ رویکرد
یک طرح کلی از روش های مورد استفاده برای انجام تحقیق شما ارائه می دهد.
. نتایج
یافته های شما را خلاصه می کند.
. نتیجه گیری
یک نمای کلی از دستاوردها و پیامدهای تحقیق شما ارائه می دهد.
. کلید واژه ها
شامل کلمات کلیدی است که به طور دقیق پایان نامه شما را توصیف می کند.

نکاتی که قبل از نوشتن چکیده پایان نامه باید در نظر گرفت

برای نوشتن یک چکیده خوب برای پایان نامه یا رساله باید از قبل چندین کار انجام دهید. آنها عبارتند از:

. بررسی الزامات مجموعه و اطمینان از درک واضح انتظارات
. خواندن سایر تحقیقات برای به دست آوردن ایده ای از آنچه باید در تحقیقات خود بگنجانید، کار می کند
. نوشتن چند پیش نویس قبل از ارسال نسخه نهایی، که اطمینان حاصل می کند که در بهترین حالت ممکن است.

یک چکیده برای پایان نامه بنویسید

به یاد داشته باشید، نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله توصیه می شود. اگرچه همیشه در ابتدای کار قرار دارد، با این وجود، باید آخرین نوشته شود. به این ترتیب، خلاصه شما دقیق تر خواهد بود، زیرا استدلال و نتیجه گیری اصلی از قبل مشخص شده است که کار عمدتاً به پایان رسیده است – نوشتن چکیده پایان نامه پس از تکمیل پایان نامه به طور غیرقابل مقایسه آسان تر است. علاوه بر این، شما باید آن را آخرین بار بنویسید زیرا ممکن است محتویات و دامنه پایان نامه در طول فرآیند نگارش تغییر کرده باشد. بنابراین، چکیده پایان نامه خود را به عنوان آخرین مرحله ایجاد کنید تا مطمئن شوید که دقیقاً محتوای پروژه شما را منعکس می کند.

الزامات را با دقت بخوانید

نوشتن چکیده پایان نامه نیازمند توجه دقیق به جزئیات و رعایت الزامات نگارشی است. برای شناسایی جنبه هایی که باید در نظر داشته باشید و عناصر مهم مانند طول صحیح و سبک نوشتار، به عنوان یا دستورالعمل هایی که به شما ارائه شده است مراجعه کنید و سپس مطمئن شوید که آنها را به طور جامع گنجانده اید. توجه دقیق به این الزامات تضمین می کند که نوشته شما با هر معیار و استاندارد ارائه شده توسط استاد راهنما مطابقت دارد تا شانس پذیرش و تایید پایان نامه کارشناسی ارشد شما افزایش یابد.

نوع مناسب چکیده پایان نامه را انتخاب کنید

قبل از شروع به نوشتن یک پایان نامه یا چکیده پایان نامه باید نوع مناسب را انتخاب کنید. چندین گزینه در دسترس است، و ضروری است که یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با موضوع پایان نامه شما مطابقت دارد. بسته به هدف آنها، 3 نوع چکیده پایان نامه وجود دارد:

. آموزنده
. توصیفی
. بحرانی.

Informative به خوانندگان مروری مختصر از تحقیق شما، هدف آن و هرگونه اطلاعات پس زمینه مرتبط ارائه می دهد. علاوه بر این، این نوع شامل خلاصه های مختصری از تمام نتایج و نتیجه گیری پایان نامه است.

چکیده توصیفی در یک پایان نامه یا رساله یک نمای کلی سریع از تحقیق ارائه می دهد، اما هیچ ارزیابی یا تحلیلی را در بر نمی گیرد زیرا فقط تصویری از مطالعه ارائه می دهد و هیچ ادعایی ندارد.

چکیده انتقادی به خوانندگان یک دید کلی از تحقیق می دهد و شامل یک جزء ارزیابی می شود. این بدان معناست که این نوع همچنین داده های تحقیق را خلاصه و تجزیه و تحلیل می کند، مفاهیم را مورد بحث قرار می دهد و در مورد دستاوردهای مطالعه شما ادعا می کند. علاوه بر این، داده های تحقیق را بررسی کرده و مفاهیم آن را بازگو می کند.

نوع صحیح چکیده پایان نامه را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که خواسته های مقاله شما را برآورده می کند.

چگونه برای پایان نامه یا رساله چکیده بنویسیم؟

نوشتن یک چکیده خوب برای پایان نامه یا رساله ضروری است زیرا یک نمای کلی از تحقیقات تکمیل شده ارائه می دهد. بنابراین، چگونه می توان یک چکیده پایان نامه نوشت؟ اول از همه، رویکرد درست توسط الزامات خاص یک موسسه دیکته می شود. با این حال، یک ساختار پایه باید شامل عنوان، مقدمه ای برای موضوع شما، روش تحقیق، یافته ها و نتیجه گیری باشد. نوشتن مطالب دقیق قابل توجه به شما امکان می دهد توانایی های خود را به رخ بکشید و به خوانندگان نگاهی اجمالی از تحقیق می دهد. انجام این کار می تواند تاثیر زیادی بر کسانی که مقاله شما را بررسی می کنند داشته باشد.

1. هدف از مطالعه خود را مشخص کنید

چکیده برای پایان نامه یا رساله عمدتاً به هدف مطالعه شما بستگی دارد. دانش‌آموزان باید قبل از نوشتن اطلاعات دقیق، تمام اهداف و اهداف تحقیق خود را شناسایی کنند – دلیل آن این است که اطمینان حاصل شود که پیشرفت تحقیق و همه یافته‌های متعاقب آن به سادگی و قابل فهم توصیف شده است. علاوه بر این، فرد باید اطلاعات زمینه ای در مورد مطالعه خود ارائه دهد. یک توضیح کلی کوتاه به خواننده شما کمک می کند تا سؤال تحقیق را تأیید کند و با آن ارتباط برقرار کند. اما خیلی در جزئیات غوطه ور نشوید، زیرا جزئیات بیشتری هنگام نوشتن مقدمه پایان نامه ارائه می شود.

دانش پژوهان باید هر چکیده پایان نامه را به طور دقیق و منسجم بنویسند تا دانش و درک خود را از این منطقه نشان دهند. این اولین قسمتی است که خوانندگان بالقوه خواهند دید و باید به عنوان یک نمای کلی دقیق از کل سند عمل کند. بنابراین پژوهشگرانی که چکیده پایان نامه یا پایان نامه را می نویسند باید با دقت و توجه فراوان به جزئیات آن را انجام دهند.

2. روش شناسی را مورد بحث قرار دهید

یک نویسنده باید رویکرد روش‌شناختی خود را در چکیده پایان‌نامه دکتری توضیح دهد، زیرا به‌عنوان خلاصه‌ای از یک تحقیق کامل عمل می‌کند و باید شامل توضیحی درباره همه روش‌های مورد استفاده در آنجا باشد. چکیده پایان نامه ها و پایان نامه ها با ارائه اطلاعات کافی برای درک سؤال اساسی تحقیق، روش های جمع آوری داده ها و رویکرد به کار رفته، روش تحقیق را مورد بحث قرار می دهند. علاوه بر این، آنها باید تحلیل یا تفسیر داده ها را توضیح دهند. این به خوانندگان کمک می کند تا درک بسیار بهتری از فرآیند تحقیق به دست آورند و به آنها امکان می دهد کیفیت داده ها را ارزیابی کنند.

ذکر کنید که آیا روش شما کمی است یا کیفی، زیرا این اطلاعات برای خوانندگان برای درک زمینه و دامنه مطالعه شما ضروری است. علاوه بر این، در مورد منابع مورد استفاده و سایر شواهد جمع آوری شده نظر دهید. علاوه بر این، توضیح دهید که چرا روش را در وهله اول انتخاب کردید. در مجموع، پرداختن به روش‌شناسی بخش مهمی از نوشتن چکیده‌های پایان‌نامه یا رساله است، زیرا به افراد این امکان را می‌دهد تا بفهمند دقیقاً چگونه به نتیجه‌گیری رسیده‌اید.

3. نتایج کلیدی را شرح دهید

چکیده خود را برای پایان نامه به گونه ای بنویسید که شامل یک نمای کلی از مسئله تحقیق، راه حل پیشنهادی شما و هرگونه محدودیت یا محدودیتی باشد که با آن مواجه هستید. دانش آموزان باید به طور خلاصه و واضح تمام یافته های کلیدی تحقیق را شرح دهند. شما باید اطمینان حاصل کنید که نتایج ذکر شده در چکیده پایان نامه یا رساله با شواهدی از فصول اصلی پشتیبانی می شود.

در مورد هر گرایش یا الگوی مهمی که از مطالعه پدید آمده است بنویسید. آنها باید به تفصیل مورد بحث قرار گیرند، زیرا این اطلاعات اغلب می تواند بینش ارزشمندی در مورد موضوع شما ارائه دهد. اطمینان حاصل کنید که هر گونه همبستگی یا رابطه ای که در نتیجه مطالعه یافت می شود را درج کنید. همبستگی در این زمینه به هرگونه ارتباط بین دو یا چند متغیر اشاره دارد.

در نهایت، در مورد هر پیامد یا نتیجه گیری از نتایج خود بنویسید: این یک عنصر ضروری هنگام نوشتن چکیده برای پایان نامه است زیرا به خوانندگان اجازه می دهد تا اهمیت مطالعه را به طور محکم درک کنند.

4. خلاصه یک چکیده برای پایان نامه

دانستن نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه در انتقال کار شما به مخاطبان بسیار مهم است. خلاصه کردن می تواند چالش برانگیز باشد (زیرا دقیق به خودی خود یک خلاصه است)، اما بخش اساسی هر کار موفقی است. بنابراین، به عنوان آخرین مرحله، این بخش را با مروری کوتاه بر موضوع به پایان برسانید، سیر تحقیق خود و نتایج اصلی آن را مشخص کنید و به سوال اصلی مقاله پاسخ دهید.

خلاصه کردن یک چکیده از پایان نامه شما انجام می شود تا خوانندگان برداشتی مختصر از کل مقاله داشته باشند و یک مرور کلی دقیق و مختصر از تمام نکات کلیدی و نتیجه گیری های متعاقب آن ایجاد کنند. در هر چکیده پایان نامه دکتری، خلاصه آن را با پرداختن به سوالات بی پاسخ و بحث در مورد پیامدهای بالقوه تحقیق تکمیل کنید.

نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله
نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله – تزیسمی

نحوه قالب بندی چکیده در پایان نامه

قالب بستگی به سبک (APA، MLA، هاروارد، شیکاگو) دارد، که با توجه به رشته موضوع شما متفاوت است. سبک استفاده معمولاً در دستورالعمل ها ذکر شده است و دانش آموزان باید آنها را به دقت دنبال کنند تا از دقت قالب بندی اطمینان حاصل کنند. این سبک‌ها دستورالعمل‌هایی دارند که به شما در مورد قالب‌بندی عناوین، سرفصل‌ها، حاشیه‌ها، شماره‌های صفحه، چکیده‌ها، اطلاع می‌دهند و به شما می‌گویند که چه اندازه فونت و خانواده یا فاصله خطوط مورد نیاز است. استفاده از سبک قالب بندی ثابت، خوانایی مناسب را تضمین می کند و حتی ممکن است ساختار کلی کاغذ را تحت تأثیر قرار دهد.

یکی دیگر از دغدغه های قالب بندی که هنگام نگارش خلاصه پایان نامه و پایان نامه باید در نظر گرفته شود، طرح بندی آنها است. معمولاً، کاغذ شما باید دارای یک حاشیه یک اینچی در همه طرف ها با فاصله دو برابر باشد. حتماً با دستورالعمل های صحیح آشنا شوید تا اطلاعات صحیحی در مورد نحوه نگارش چکیده پایان نامه در قالب APA به دست آورید و از مطابقت با استانداردهای قالب بندی اطمینان حاصل کنید.

کلمات کلیدی در چکیده پایان نامه

هنگام نوشتن چکیده پایان نامه، گنجاندن کلمات کلیدی ضروری است. کلمات کلیدی عبارات یا کلماتی هستند که به خوانندگان کمک می کنند تا موضوعات اصلی مقاله شما را شناسایی کنند و پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز را برای آنها آسان تر می کند. کلمات کلیدی معمولاً باید در انتهای چکیده پایان نامه قرار داده شوند و به صورت ایتالیک نوشته شوند. علاوه بر این، کلمات کلیدی را درج کنید که نشان دهنده علایق و موضوعات اصلی تحقیق مقاله شما هستند. در نهایت، از کلمات کلیدی در سراسر پایان نامه خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که جزئیات شما به طور دقیق محتوای یک مقاله را منعکس می کند.

نمونه های چکیده پایان نامه و رساله

هنگام نوشتن، بررسی نمونه‌های خلاصه پایان نامه و رساله از متخصصان می‌تواند مرجع ارزشمندی برای ساختار و قالب‌بندی دقیق شما باشد. هنگام جستجوی یک الگوی نمونه عالی، کمک گرفتن از یک نویسنده حرفه ای می تواند بسیار سودمند باشد. تخصص و دانش آنها بینش مفیدی را برای ایجاد یک سند نمونه ارائه می دهد که فراتر از همه انتظارات است. نمونه هایی از چکیده پایان نامه از موضوعات مختلف معمولاً در مجلات و وب سایت های علمی موجود است. ما همچنین شما را تشویق می‌کنیم که بروید و دانشگاه یا فهرست کتابخانه‌های محلی‌تان را جستجو کنید –  مطمئناً می‌توانید چندین نمونه مفید را در آنجا پیدا کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *