مدل سه شاخگی

پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟ ، هدف از این آموزش، یادگیری نگارش یک پروپوزال (Proposal به معنای پیشنهاد دادن) به صورت عملی با استفاده از یک مثال است. نمونه‌ای که در اینجا استفاده شده، مربوط به رشته داروسازی می‌باشد.

در واقع وقتی طرحی در ذهن دارید یا می‌خواهید یک کار تحقیقاتی انجام دهید، باید آن را به گروهی (مخاطب) پیشنهاد بدهید تا در صورت تایید شدن، شروع به انجام کار خود نمایید. به این طرح اولیه پیشنهادشده، پروپوزال گفته می‌شود.

وقتی یک پروپوزال ارائه می‌دهید، در نظر داشته باشید که باید اهداف، سوالات و فرضیات، ویژگی‌های روش اجرای تحقیق، زمان و هزینه‌های لازم برای اجرای آن، همگی به شکلی روشن و قانع‌کننده در آن بیان شوند. هم‌چنین پروپوزال باید طوری باشد که داوران به راحتی به هدف و ضرورت انجام این پژوهش پی ببرند.

و نیز باید پروپوزالی دقیق و مدون ارائه دهید؛ چرا که در جلسه دفاع پروپوزال، سوالات بسیاری از شما پرسیده خواهد شد. باید بتوانید به خوبی از پیشنهاد خود دفاع کرده و آن را عملی کنید.

بندهای قسمت‌های مختلف این آموزش، به ترتیب شماره‌گذاری شده و تصویر نمونه به همراه توضیح در ادامه آورده شده است. ممکن است این چینش طبق نظر افراد دخیل در اثر شما، جزئاً تغییر یابد یا بندهایی از آن کاسته یا بدان اضافه شود، اما ساختار و روند پروپوزال‌نویسی (برای پایان‌نامه، رساله، طرح فناوری و غیره) در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف، در کل تفاوتی ندارد.

پروپوزال چیست؟
پروپوزال چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال چیست؟

در یک کار تحقیقاتی و پژوهشی، مهم ترین و اصلی ترین بخش تهیه پروپوزال آن است. در واقع پیشنهاده پژوهشی یا پروپوزال (Proposal) یک طرح اولیه از کار پژوهشی مورد نظر ما می باشد. به عنوان مثال یک آرشیتکت پیش از ساخت یک ساختمان، شروع به تهیه ماکت بر اساس اصول و قواعد محاسبه شده می کند به طوری که یک مهندس خبره با دیدن این ماکت می تواند ساختمانی را که بر اساس آن شکل می گیرد، تصور کند.

ارائه پروپوزال نیز مانند تهیه ماکت برای ساختن یک ساختمان است. یک پژوهشگر بر اساس اصول و قواعد معین شروع به نوشتن طرح پیشنهادی پایان نامه (پروپوزال) می نماید به طوری که استاد راهنما با بررسی آن بتواند پژوهشی را که بر اساس آن شکل می گیرد، تصور نماید. در واقع پروپوزال را می توان نقشه انجام تحقیق و راهنمای پژوهشگر یا محقق برای اجرایی کردن تحقیق دانست.

یکی از مهم ترین عوامل اثر گذار در فرآیند تهیه و نوشتن پروپوزال، انتخاب موضوع درست است. اگر پژوهشگر عنوان تحقیق خود را به درستی انتخاب کرده باشد و درک درستی از اجزاء پروپوزال مانند طرح مسئله، ارزش تحقیق، تاریخچه مطالعات، هدف، مفروضات و مراحل انجام تحقیق و… داشته باشد، در فرآیند پژوهش با مشکل مواجه نخواهد شد.

منظور از پروپوزال چیست؟

در پاسخ به این پرسش که پروپوزال چیست؟ باید بگوییم پروپوزال یک طرح اولیه تحقیقاتی است که طرح پیشنهادی برای انجام یک پروژه را شامل می شود. زمان نوشتن یک پروپوزال کوتاه است اما به انجام مراحل بعدی سرعت می بخشد به طوری که می توان گفت اگر یک پروپوزال به خوبی نوشته شده باشد انگار نیمی از پروژه انجام شده است.

اجزاء اصلی یک پروپوزال (Proposal)- پروپوزال چیست؟

آشنایی با ساختار و چارچوب یک طرح پژوهشی، می تواند تاثیر شایانی در تهیه و تنظیم یک پروپوزال خوب و سنجیده داشته باشد. ساختار یک پروپوزال علمی به شرح زیر می باشد.

1. عنوان تحقیق (Project Title)

بدون مشخص کردن عنوان تحقیق، مسلما هیچ پژوهشی قابل اجرا نخواهد بود. عنوان و موضوع پژوهش مسیر و طرح نهایی یک تحقیق را مشخص می کند. برای تهیه یک عنوان مناسب برای یک پژوهش علمی رعایت نکات زیر الزامی می باشد.

. موضوع انتخاب شده باید نو و بدیع بوده و ارزش تحقیق و پژوهش را داشته باشد.
. موضوع انتخابی باید متناسب با نیازهای روز جامعه باشد که در نهایت پژوهش انجام شده بتواند راه حلی برای برخی از نیاز های جامعه ارائه دهد.
. عنوان تحقیق باید جامع، مختصر، واضح و غیر سوالی باشد همچنین از انتخاب عنوان های خیلی کوتاه یا خیلی طولانی بپرهیزید.
. پژوهشگر باید عنوان تحقیق را متناسب با حوزه کار و تخصص خود انتخاب کرده و توان انجام تحقیق در حوزه انتخابی را داشته باشد.
. از واژه هایی مانند: بررسی، تبیین، تحلیل، ارزیابی، مطالعه و… در ابتدای عنوان استفاده شود.
. به متغیرهای وابسته و مستقل در عنوان تحقیق اشاره شود.
. هدف های تحقیق، قلمرو مکانی و زمانی پژوهش باید در عنوان مشخص باشند.
. موضوع پژوهش باید عملی و اجرایی باشد.

2. بیان مسئله و اهمیت موضوع تحقیق (Importance and Statement of Topic)

هر محقق بر اساس یک سوال که در ذهن خود دارد دست به یک کار تحقیقاتی می زند. در واقع می توان گفت که مسئله مطرح شده در این بخش، همان سوالی است که برای محقق به وجود آمده است و هدف او از طرح آن ریشه یابی مشکلات به وجود آمده و ارائه راهکارهایی برای رفع آن ها است.

رعایت نکات زیر در بیان مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

. پژوهشگر باید شواهدی را مطرح نماید که وجود معضل یا مشکل را در جامعه نشان دهد.
. پژوهشگر باید هدف خود از انجام این تحقیق را نشان دهد و مشخص نماید که قصد مطالعه بر روی یکی از متغیر ها را دارد.
. پژوهشگر باید بتواند مشکل مطرح شده را بیان کند و شواهد آن را به طور مستند نشان دهد.
. از دیگر موارد مهم در این قسمت مشخص نمودن قلمرو مکانی و زمانی تحقیق است.

3. پیشینه تحقیق (Review of Literature and Relevant Topics)

یک پژوهشگر باید تحقیقات خود را هم راستا با پژوهش های هم مضمون قرار دهد و آن را در کنار دستاوردهای تحقیقاتی سایر پژوهشگران رشد دهد. که برای این کار رجوع به مدارک و اسناد حول موضوع انتخاب شده، برای افزایش آگاهی ضروری می باشد. از اهداف این بخش (پیشینه تحقیق) می توان به موارد زیر اشاره کرد.

. جلوگیری از دوباره کاری و سرقت ادبی
. بهره گیری از تجربیات محققان پیشین
. آگاهی از نقاط ضعف پژوهش های قبلی
. آشنایی با روش های تحقیق که در پژوهش های پیشین مورد استفاده قرار گرفته است.

4. اهداف تحقیق (Aims of Research)

در این بخش محقق باید هدف خود را از انجام تحقیق مشخص نماید. اهداف یک پژوهش به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1. اهداف کلی: اهدافی هستند که مستقیما از موضوع تحقیق نشات می گیرند.

2. اهداف ویژه و کاربردی: این اهداف نشات گرفته از مسئله پژوهش و اهداف کلی هستند و یا به عبارتی زیر مجموعه اهداف کلی هستند. این اهداف مشخص می کنند که چه چیزهایی در این پژوهش، تحقق می یابند و چه چیزهایی تحقق نخواهند یافت.

5. فرضیه ها (Hypothesizes)

در واقع فرضیه را می توان حدس و گمان پژوهشگر در ارتباط با وجود تفاوت یا احتمال وجود رابطه و یا اثر، در بین متغیرها دانست. بیشتر مفروضات یک پژوهش، حدسیاتی هستند که بر اساس دانش و تجربه و به طور منطقی از نظریه ها استنباط می شوند.

نکته حائز اهمیت این است که پذیرش یا رد یک فرضیه با مطالعه و تحقیق و انجام آزمایش مشخص می شود لذا محقق نباید سعی در تایید فرضیه مطرح شده خود داشته باشد. بدیهی است که پذیرش یا رد فرضیه هیچ گونه اثر سویی بر تحقیق یا محقق نخواهد داشت.

6.روش و مراحل تحقیق (Methodology)

یکی از مهم ترین بخش های یک طرح پژوهشی یا پروپوزال، ارائه روش های انجام تحقیق می باشد. در این قسمت، پژوهشگر باید به مواردی از قبیل نوع تحقیق، مراحل انجام تحقیق که شامل ابزار و روش های گردآوری داده ها، جامعه آماری و حجم نمونه، روش نمونه گیری، ابزار و روش های تجزیه و تحلیل داده ها (تحلیل کمی و کیفی) می باشد، اشاره نماید.

7. منابع و مآخذ (References)

یک پیشنهاده پژوهشی یا پروپوزال (Proposal) زمانی ارزش علمی دارد که مستند باشد. یک پژوهشگر باید تمامی المان ها و داده هایی که در متن استفاده کرده را با ذکر منبع در پروپوزال درج نماید. تمامی منابعی که در متن به آن ها رجوع شده است باید در این بخش به طور کامل معرفی شوند.

آیا حتماً باید پروپوزال بنویسیم؟- پروپوزال چیست؟

قطعاً بله، البته اگر این سؤال را چند سال پیش از من می‌پرسیدید می‌گفتم بهتر است بنویسید، اما در شرایط الآن که تمام مجلات داخلی و خارجی و جدیداً حتی کنگره‌ها برای پذیرش مقاله از شما کد اخلاق می‌خواهند و بدون کد اخلاق مقاله شما را چاپ نمی‌کنند، حتماً لازم است پروپوزال بنویسید تا بتوانید کد اخلاق را دریافت کنید و در نهایت برای چاپ مقاله‌تان به مشکل نخورید.

پروپوزال چیست؟
پروپوزال چیست؟ – تزیسمی

تفاوت پروپوزال با مقاله چیست؟- پروپوزال چیست؟

پروپوزال پیش نویس طرحی است که شما می‌خواهید مجوز انجام آن را بگیرید و آن را انجام دهید. معمولاً در پروپوزال شما یک سؤال پژوهشی و تعدادی هدف و فرضیه دارید که به دنبال جواب آن‌ها می‌گردید. با این اوصاف یعنی پروپوزال اولین قدم یک پژوهش است، اما مقاله نتیجه پژوهشی است که پروپوزال آن را نوشته بودید و جواب سؤالات و فرضیاتی که پرسیده بودید در آن گزارش می‌شود و می‌توان گفت قدم آخر پژوهشتان است. برای چاپ یک مقاله مراحلی که باید طی کنید به صورت معمول به این شکل است؛ نوشتن پروپوزال و تصویب آن، گرفتن کد اخلاق و بودجه، انجام پژوهش و جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل اطلاعات و نوشتن مقاله، ارسال مقاله به مجله انتخاب شده و نهایتاً چاپ مقاله. پس یک پژوهش با سؤال پژوهشی و پروپوزال شروع شده و با چاپ مقاله به پایان می‌رسد.

یک پروپوزال از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

فرم پروپوزال دانشگاه‌های مختلف تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند اما در مجموع تمام فرمهای دانشگاه‌های علوم پزشکی از اجزایی که در ادامه به آن می‌پردازیم تشکیل شده‌اند و اگر شما نحوه نگارش این بخش‌ها را بدانید بدون شک می‌توانید برای معاونت پژوهشی هر دانشگاه علوم پزشکی که در کشور فعال است پروپوزالی قابل قبول بنویسید.

دلایل اهمیت پروپزال نویسی

پژوهشگران کمی هستند که به طور واقعی درک کاملی از اهمیت پروپوزال داشته باشند و بتوانند اصول اساسی و استاندارد تحقیق را مبتنی بر پروپوزال نویسی قرار دهند. در بهترین حالت، اگر پروپوزال خوبی نگارش کنید، می‌توانید به این اطمینان برسید که یک تحقیق باکیفیت و کاربردی خواهید داشت. اما اگر پروپوزال شما کیفیت قابل قبولی نداشته باشد، می‌توان به این نتیجه رسید که پژوهش شما مفید نخواهد بود. از کلیدی‌ترین اهمیت‎های پروپوزال، این است که یک مشکل را در جامعه شناسایی کرده و راه حل کاربردی برای آن ارائه دهد. علاوه بر این، ابعاد دیگری از اهمیت پروپوزال مهم هستند که به چند بخش کلی دسته‌بندی می‌شوند. این ابعاد عبارتند از:

مشخص کردن چارچوب تحقیق

قبل از نگارش پایان نامه یا رساله دکتری نیاز است ساختار و چارچوب کلی را تعیین کرده و خلاصه‌ای از محتوای تحقیق بنویسید. هنگامی که قصد انجام تحقیق را دارید، لازم است اطلاعاتی درباره ادبیات موضوع، روش تحقیق، جامعه هدف، نمونه، مدل تحقیق و… داشته باشید. تعیین چارچوب تحقیق سبب می‌شود تا در زمان نگارش پایان نامه یا رساله خود بدانید که به دنبال چه چیزی هستید.

ترسیم چشم‌انداز تحقیق

یکی از ویژگی‌های بارز پروپوزال این است که پس از تعیین موضوع تحقیق، به پژوهشگر کمک می‌کند تا بتواند روابط بین فاکتورهای تحقیق را درک کرده و چشم‌انداز دقیقی از نتایج به دست آورد. این چشم‎انداز با مطالعه ادبیات موضوع و مقالات متعدد حاصل می‌شود. اهمیت پروپوزال در این است که به پژوهشگر کمک می‎کند تا بفهمد که از انجام آن تحقیق، چه دستاوردی دارد و روابط احتمالی میان فاکتورهای تحقیق چگونه است.

تقویت مهارت تفکر انتقادی

یکی از مهارت‌های اصلی در فرآیند تحقیق علمی مربوط به تفکر انتقادی است. هنگامی که قصد نگارش یک پروپوزال را دارید، باید با دید انتقادی به مفاهیم و موضوعات نگاه کنید و به دقت آن‌ها را ارزیابی کنید. تلاش کنید تمامی مسائلی که با آن روبرو هستید را از ابعاد گوناگون بررسی کرده و در بین مقالات مختلف به دنبال پاسخ سوالات باشید. تقویت مهارت انتقادی باعث می‌شود تا تحقیقی با کانتربیوشن بالاتر تهیه و آماده نمایید.

آشنایی با ساختار یک تحقیق

یکی از ابعاد مهم نگارش پروپوزال این است که با ساختار و فرمت استاندارد نگارش تحقیق آشنا شوید. هنگامی که می‌خواهید یک پروپوزال بنویسید، لازم است به صورت خلاصه محتوایی را برای بخش مقدمه، ادبیات موضوع، روش تحقیق، فرضیات، سوالات و… تهیه کنید و دید مناسب‌تری به ساختار تحقیق علمی خود بدهید. از دیگر دلایل مهم بودن پروپوزال نویسی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

. کاربردی ساختن فرآیند پژوهش
. آموختن اهمیت برنامه‌ریزی در تحقیق

چند نکته مهم برای نوشتن پروپوزال

دانشجویان و پژوهشگران مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، لازم است برای نوشتن طرح پژوهشی خود به نکات زیر توجه نمایند.

. فونت استاندارد برای تایپ و نوشتن پروپوزال “Times and New Romans” با سایز 12 می باشد.
. حداقل حجم استاندارد برای پروپوزال دوره کارشناسی ارشد 5 صفحه و برای دوره دکتری 8 صفحه می باشد.
. در نوشتن پروپوزال سعی کنید بیشتر از منابع جدید و به روز استفاده کرده و علاوه بر منابع فارسی از منابع خارجی نیز استفاده نمایید.
. در پروپوزال حداقل یک صفحه به پیشینه تحقیق و یک صفحه به فهرست منابع اختصاص می یابد.

مرکز تخصصی مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره در این زمینه به علاقه مندان مشاوره های تخصصی ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پروپوزال، پایان نامه و رساله می توانید با این مرکز تماس حاصل نمایید.

پروپوزال چه تفاوتی با پایان نامه دارد؟

تفاوت پروپوزال با پایان نامه مانند تفاوت ماکت با ساختمان است. پروپوزال یا طرح پیشنهادی مانند یک نقشه یا طرحی است که شما قصد انجام آن را دارید. یک پژوهشگر بر اساس پروپوزالی که تهیه کرده است اقدام به نوشتن تز یا پایان نامه می کند. پایان نامه شامل 5 فصل است که محتوای فصول آن شامل:

فصل اول: شامل طرح مسئله و کلیات تحقیق است. محقق باید در این قسمت درباره کلیات پژوهش و تحقیق خود صحبت کرده و به توضیحات آن بپردازد.

فصل دوم: این فصل پیشینه تحقیق را در بر می گیرد. در این فصل محقق باید به مبانی نظری و تاریخچه پژوهشی را به تفصیل بیان نماید و اهداف تحقیق خود را مشخص نماید.

فصل سوم: این بخش شامل روش شناسی تحقیق است. پژوهشگر باید روش های جمع آوری داده و جامعه آماری که مورد مطالعه قرار داده است به همراه روش تجزیه و تحلیل داده ها را در این بخش بیان نماید.

فصل چهارم: در این بخش محقق یافته ها و نتایج آماری بدست آمده را بیان می کند و نتایج را تجزیه و تحلیل می نماید. استفاده از نمودار ها و جداول جهت نشان دادن نتایج در این فصل انجام می گیرد.

فصل پنجم: پایانی ترین بخش مربوط به نتیجه گیری است. در این قسمت باید نتایجی که به واسطه انجام این پژوهش کسب کرده اید مورد بررسی قرار داده و آن ها را اعلام نمایید. در این بخش می توانید از محدودیت های انجام تحقیق صحبت کنید یا پیشنهادهایی را برای پژوهش های بعدی ارائه نمایید.

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری مهم ترین مراحل این دو مقطع تحصیلی می باشند. داوطلبانی که قصد تهیه پروپوزال یا پایان نامه را دارند با رعایت اصول کلی و دسترسی به منابع معتبر می توانند با خیال آسوده شروع به نگارش آن ها نمایند.

نحوه نگارش یک پروپوزال خوب چگونه است؟

برای نوشتن یک پروپوزال باید به نکات اولیه و مقدماتی آن دقت کنیم اما نکات اولیه و مقدماتی نوشتن یک پروپوزال چیست؟ برای این کار باید ابتدا مخاطبین خود را مشخص کنیم و سپس از طریق موضوع راه حل پیشنهادی خود را بیان نماییم و پس از آن یک طرح کلی برای موضوع ارائه دهیم.

پس از انجام موارد فوق باید ابتدا مقدمه را بنویسیم و پس از آن مسئله را بیان نماییم در قسمت بعدی نیز باید یک راه حل پیشنهادی ارائه کنیم و برنامه و بودجه خود را ذکر کرده و در پایان نیز باید نتیجه گیری نهایی داشته باشیم. در آخر نیز یک بار دیگر پروپوزال خود را بخوانیم و در صورت نیاز از لحاظ املا، نگارش متن و جمله بندی آن را ویرایش کنیم.

پروپوزال چیست؟
پروپوزال چیست؟ – تزیسمی

اصول مهم نگارش یک پروپوزال

برای نگارش یک پروپوزال رعایت اصول زیر اهمیت دارند:

. افعالی که در پروپوزال استفاده می شوند به صورت زمان آینده بیان شده باشند.
. برای نگارش از جملات کوتاه که نهایتا دو و نیم سطر هستند استفاده شده باشد.
. پاراگراف ها کوتاه و حداکثر 10 سطر باشند.
. پانویس های انگلیسی در متن با اعداد فارسی ارجاع شده باشند.
. اشتباه املایی و نگارشی وجود نداشته باشد.
. از نشانه های نگارشی از قبیل نقطه، ویرگول و … به گونه ای صحیح استفاده شده باشد.
. وقتی اختصارات زبان انگلیسی برای اولین بار در متن استفاده می شوند شکل کامل آن ها در پانویس ذکر شود.
. اسامی افراد، مکان ها و اسامی دشوار زبان انگلیسی، زیرنویس شده باشند.
. از آوردن القاب از قبیل دکتر، مهندس، خانم، آقا، سرهنگ و … بپرهیزید.
. از نوشتن اصطلاحاتی از قبیل خوشبختانه، متاسفانه، بدبختانه و … خودداری کنید.
. اصطلاحات زبان انگلیسی که معادل آنها در زبان فارسی وجود دارد نباید به کار برده شوند.
. از عبارت هایی نظیر، علیرغم، با وجود این، افزون بر این، به علاوه، به عبارت دیگر و … در جای صحیح استفاده شود.
. پانویس های انگلیسی از چپ به راست و فارسی از راست به چپ به ترتیب شماره ارجاع مرتب شوند.
. از فونت و سایز مناسب نگارش پروپوزال استفاده شود.
. ارقام و اعداد در متن فارسی با قلم فارسی و در متن انگلیسی با قلم انگلیسی نوشته شده باشد.
. مطالب براساس یک نظم منطقی (شماره یا حروف الفبا) کدگذاری شده باشد.

اشتباهات رایج در نگارش پروپوزال

حتی اگر اصول نگارش پروپوزال را بشناسید، ممکن است در این مسیر، مرتکب اشتباهاتی شوید. برخی اشتباهات در نگارش پروپوزال بسیار متداول‌اند. در ادامه، از برخی از این اشتباهات رایج را برای‌تان خواهیم گفت:

اشتباه اول: موضوع تحقیق بسیار گسترده است

برخی دانشجویان گمان می‌کنند گستردگی موضوع تحقیق نشانه کامل و جامع بودن آن است. اما این‌طور نیست! موضوع تحقیق نباید خیلی گسترده باشد. برای مثال، موضوعی مانند «تحقیق و بررسی در مورد اعتماد در محل کار» بسیار گسترده است. این عنوان سوالات متعددی را در اذهان برمی‌انگیزد، برای مثال:

. چه نوع اعتمادی؟
. اعتماد بین چه کسانی؟
. در چه نوع محیط کاری؟
. در چه نوع صنعتی یا چه صنایعی؟

اشتباه دوم: مطالعه زیربنای نظری ضعیفی دارد

موضوع تحقیق باید برگرفته از تحقیقات فعلی باشد. به‌عبارت دیگر، باید شکافی را در این زمینه پُر کنید، چیزی که تاکنون به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است. برای اینکه استاد راهنمای‌تان را متقاعد کنید که موضوع تحقیق‌تان شکافی را در تحقیق پُر می‌کند، باید زیربنای نظری مستحکمی داشته باشید. برخی نشانه‌های رایجی که در اکثر پروپوزال‌های ضعیف با آنها روبه‌رو می‌شویم عبارتند از:

. فقدان کلی منابع و تکیه بر عقاید شخصی به جای متون دانشگاهی.
. عدم تصدیق و بحث در مورد مطالعات برجسته در زمینه عنوان پروپوزال.
. تاکید بر منابع با کیفیت پایین مانند مقالات در وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌های شخصی و غیره.
. تاکید بر منابع قدیمی و عدم ادغام تحقیقات اخیر.

اشتباه سوم: موضوع تحقیق به خوبی توجیه نشده است

اگر می‌خواهید پروپوزال‌تان تأئید شود، باید موضوع تحقیق، اهداف و سوالات تحقیق را به‌خوبی توجیه کنید. توجیه ضعیف یکی از علت‌های رد شدن تحقیق است. اما چطور می‌توانید این موارد را توجیه کنید؟ همانطور که پیش‌تر گفتیم، باید بدیع بودن و مهم بودن تحقیق‌تان را ثابت کنید. بدیع بودن بدین معنا است که تحقیق پیشنهادی‌تان جدید است. همچنین باید بتوانید فواید و اهمیت انجام این تحقیق را توضیح دهید.

مراحل تصویب پروپوزال چیست؟

دانشجویانی که دوره پذیرش آنها به روش آموزشی پژوهشی است باید بعد از سپری کردن دو نیم سال و در آغاز نیم سال سوم پروپوزال خود را ارائه دهند. برای آنکه بدانیم مراحل تصویب یک پروپوزال چیست؟ باید بگویم ابتدا می بایست فرم پروپوزال زیر نظر استاد راهنما تکمیل شود سپس نیاز به اخذ تایید آموزش، استاد راهنما، مشاور و مدیر گروه می باشد و پس از آن باید یک پیش‌نویس اولیه از پروپوزال توسط دانشجو با مشورت و راهنمایی های استاد راهنما تهیه شود و سپس این پروپوزال به استاد راهنما تحویل داده شده تا در صورتی که مورد تایید استاد راهنما باشد به گروه آموزشی ارائه شده و پس از آن در شورای تحصیلات تکمیلی گروه آموزشی مطرح شود.

پس از تایید شورای تحصیلات تکمیلی گروه آموزشی سه نسخه از پروپوزال می بایست به مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارسال شود تا در شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیز مجددا مورد بررسی قرار گیرد تا در صورتی که نیاز به اصلاح وجود داشته باشد اصلاحات لازم انجام شوند. در مرحله بعد نیز پروپوزال باید در سامانه ایرانداک ثبت شده و کد رهگیری دریافت شود. نکته قابل توجه این است که کد رهگیری می بایست در نسخه نهایی پروپوزال که توسط استاد راهنما و مدیر گروه امضا شده است، درج شود تا حکم تصویب پروپوزال صادر گردد.

تذکر۱: دفاع از پروپوزال برای دانشجویان دوره دکتری الزامی است.

تذکر۲: تاریخ دفاع از پایان نامه برای مقطع دکتری به تاریخ انتخاب واحد پایان نامه یا رساله و تصویب پروپوزال بستگی دارد. دانشجویان کارشناسی ارشد نیز حداقل پس از ۴ ماه و دانشجویان دکتری حداقل یک سال پس از تاریخ انتخاب واحد و تصویب پروپوزال می توانند دفاع خود را انجام دهند.

تفاوت پروپوزال کارشناسی ارشد و پروپوزال دکتری چیست؟

بدنه اصلی در پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری مانند یکدیگر می باشد اما حجم آن در مقطع دکتری نسبت به کارشناسی ارشد بیشتر بوده و در پروپوزال دکتری به صورت مفصل تر به موضوع تحقیق پرداخته می شود. علاوه براین پروپوزال دکتری در طی مدت تحصیل نوشته می شود اما پروپوزال کارشناسی ارشد را معمولا در ترم اخر می نویسند.

خلاصه مطلب

پروپوزال چیست؟ این سوال ذهن بسیاری از دانشجویان و یا کارمندانی که می خواهند یک دیدگاه یا نظریه جدید را به کارفرمایان خود ارائه دهند درگیر می کند. در حقیقت می توان گفت پروپوزال یک طرح اولیه تحقیقاتی است که طرح پیشنهادی برای انجام یک پروژه را شامل می شود. یک پروپوزال دارای قسمت های مختلفی شامل عنوان و موضوع، بیان مسئله، سوالات و فرضیات احتمالی، ابزار تحقیق، تاریخچه تحقیق، روش تحقیق، فهرست منابع و نتیجه گیری است. در نوشتن یک پروپوزال خوب باید به نکاتی توجه کرد که این نکات به طور کامل در متن مقاله ذکر شده اند. همچنین برای آنکه بدانید مراحل تصویب یک پروپوزال چیست؟ این مراحل به صورت کامل برای شما عزیزان در متن مقاله شرح داده شده است.

19 دیدگاه دربارهٔ «پروپوزال چیست؟»

 1. بازتاب: 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال - تزیسمی

 2. بازتاب: پروپوزال نویسی چیست؟ - تزیسمی

 3. بازتاب: نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق - تزیسمی

 4. بازتاب: دستورالعمل های جامع برای نگارش پروپوزال پایان نامه دکتری - تزیسمی

 5. بازتاب: نحوه نوشتن یک پروپوزال در 10 مرحله آسان - تزیسمی

 6. بازتاب: راهنمای گام به گام نوشتن پروپوزال کمک هزینه - تزیسمی

 7. بازتاب: نحوه نوشتن پروپوزال نامه برای هر موردی - تزیسمی

 8. بازتاب: نحوه نوشتن نامه پوشش پروپوزال - تزیسمی

 9. بازتاب: چگونه یک پروپوزال نامه موثر بنویسیم؟ - تزیسمی

 10. بازتاب: نحوه نوشتن پروپوزال نامه - تزیسمی

 11. بازتاب: نحوه نگارش پایان نامه یا پروپوزال پایان نامه - تزیسمی

 12. بازتاب: نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق - تزیسمی

 13. بازتاب: 7 مرحله برای نوشتن پروپوزال پروژه عالی - تزیسمی

 14. بازتاب: نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق برای درخواست دکترا - تزیسمی

 15. بازتاب: چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟ - تزیسمی

 16. بازتاب: چگونه یک بیانیه پایان نامه قوی برای یک مقاله تحقیقاتی بنویسیم؟ - تزیسمی

 17. بازتاب: 5 ویژگی یک پروپوزال تحقیقاتی موفق - تزیسمی

 18. بازتاب: چگونه یک پروپوزال تحقیق خوب بنویسیم؟ - تزیسمی

 19. بازتاب: چگونه یک مرور ادبیات در تحقیق انجام دهیم؟ - تزیسمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *