نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق

نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق

نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق ، پروپوزال تحقیقاتی یک طرح کلی برای یک پروژه تحقیقاتی مهم است. آنها برای تکالیف کلاسی، مقالات capstone، درخواست های کمک هزینه، و حتی درخواست های شغلی در برخی زمینه ها رایج هستند، بنابراین ممکن است شما مجبور شوید زمانی یکی را آماده کنید. اهداف بخش بسیار مهمی از یک پروپوزال تحقیقاتی هستند زیرا مشخص می‌کنند که پروژه به کجا می‌رود و چه کاری انجام خواهد داد. توسعه اهداف می تواند کمی مشکل باشد، بنابراین برای بررسی آنها زمان بگذارید. سپس با دقت روی آنها کار کنید تا خوانندگان اهداف شما را درک کنند. با اهداف روشن، پیشنهاد تحقیق شما بسیار قوی تر خواهد بود.

نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق
نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال تحقیق چیست؟- نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق

به بیان ساده، یک پروپوزال تحقیق یک سند ساختاریافته و رسمی است که توضیح می‌دهد درباره چه چیزی قصد تحقیق دارید (موضوع تحقیق خود)، چرا ارزش تحقیق دارد (توجیه شما) و چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید آن را بررسی کنید (روش شناسی خود).

هدف از پروپوزال تحقیق (به اصطلاح کار آن) متقاعد کردن سرپرست تحقیق، کمیته یا دانشگاه شما است که تحقیق شما مناسب (برای شرایط برنامه مدرک) و قابل مدیریت است (با توجه به محدودیت‌های زمانی و منابعی که با آن مواجه خواهید شد. ).

مهمترین کلمه در اینجا “متقاعد کردن” است – به عبارت دیگر، پیشنهاد تحقیق شما باید ایده تحقیق شما را بفروشد (به هر کسی که می خواهد آن را تایید کند). اگر آنها را متقاعد نکرد (در مورد مناسب بودن و مدیریت بودن آن)، باید آن را بازبینی کرده و دوباره ارسال کنید. این برای شما وقت گرانبهایی را به همراه خواهد داشت که یا شروع تحقیقات شما را به تاخیر می اندازد یا به وقت آن می پردازد (که خبر بدی است).

نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق

روش 1: طوفان فکری برای اهداف خود

1. سوال اصلی تحقیق خود را برای راهنمایی ایده های خود بیان کنید. اگر در حال نوشتن یک پروپوزال تحقیق هستید، احتمالاً یک سوال تحقیقی ایجاد کرده اید. برای پی بردن به اهداف خود، آن سوال را به طور واضح و مختصر بیان کنید. آن سوال را تجزیه و تحلیل کنید و مراحلی را که برای پاسخ به آن باید بردارید در نظر بگیرید.
. به عنوان مثال، سوال تحقیق شما ممکن است این باشد که “تأثیر تماشای طولانی مدت تلویزیون بر کودکان چیست؟” سپس می‌توانید از این سؤال برای ساختن مطالعه خود استفاده کنید.
. موضوع تحقیق خود را اگر خیلی گسترده است محدود کنید. یک موضوع تحقیقاتی گسترده، شکستن اهداف را بسیار دشوارتر می کند. یک سوال تحقیقاتی مانند “چگونه می توانیم محیط زیست را نجات دهیم؟” یک سوال بزرگ است چیزی شبیه “چه اقدامات ایمنی می تواند از آلودگی اقیانوس ها جلوگیری کند؟” مشخص تر و دست یافتنی تر است.

2. هدف نهایی مطالعه خود را شرح دهید. در نظر بگیرید که می خواهید پروژه تحقیقاتی شما به چه چیزی برسد. این شبیه به سوال تحقیق شما است، اما باید نتایج مورد نظر را با قطعیت بیشتری بیان کند. به عنوان مثال، اگر اثرات تماشای طولانی مدت تلویزیون بر روی کودکان را اندازه گیری می کردید، می توانید بگویید “این مطالعه به والدین و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می گوید که چقدر زمان تلویزیون برای کودکان زیر 5 سال ایمن است.” تصمیم گیری در مورد نتایج مورد نظر به توسعه اهداف شما کمک می کند.
. به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد، نباید بیان کنید که مطالعه شما دقیقاً چیزی را ثابت یا رد می کند زیرا هنوز کار را انجام نداده اید. نگویید “این مطالعه ثابت می کند که عسل یک درمان موثر برای آکنه نیست.” در عوض، آن را چیزی شبیه به «این مطالعه نشان خواهد داد که آیا عسل یک درمان مؤثر برای آکنه است یا خیر» را بسازید.

3. برای توسعه اهداف خود، آن هدف را به زیر دسته ها تقسیم کنید. در بیشتر موارد، هدف نهایی شما به اندازه ای بزرگ خواهد بود که به مراحل کوچکتر تقسیم شود. این مراحل از اساس فهرست اهداف شماست. به سوال تحقیق و هدف اعلام شده خود نگاه کنید و به این فکر کنید که برای پاسخ به آنها چه اقداماتی را انجام می دهید.
. اگر سوال تحقیق شما این بود که “تأثیر تماشای طولانی مدت تلویزیون بر کودکان چیست؟” سپس چند دسته وجود دارد که می توانید به آنها نگاه کنید. اهدافی که در این سوال گنجانده شده است ممکن است این باشد: 1) بروز خستگی چشم در بین کودکانی که زیاد تلویزیون تماشا می کنند، 2) رشد عضلانی آنها، 3) سطح اجتماعی شدن آنها با سایر کودکان. اهداف خود را حول پاسخ به این سوالات طراحی کنید.

4. اهداف خود را حداکثر به 3 تا 5 محدود کنید. تلاش برای دستیابی به اهداف بیش از حد، پروژه شما را سخت می کند و ممکن است غرق شوید. لیست هدف خود را محدود به 3 تا 5 هدف خاص نگه دارید. به این ترتیب، پروژه شما به اندازه کافی قابل توجه است که به سؤالات مهم پاسخ دهد، اما نه آنقدر بزرگ که نتوانید آن را کامل کنید.
شما همیشه می توانید در پیشنهاد تحقیق خود بیان کنید که قصد دارید آزمایش ها یا مطالعات آینده را برای پاسخ به سوالات اضافی طراحی کنید. بیشتر آزمایش‌ها سؤالاتی را بی‌پاسخ می‌گذارند و مطالعات بعدی سعی می‌کنند با آنها مقابله کنند.

5. اهداف خود را به 1 هدف کلی و 3-4 هدف خاص تقسیم کنید. در بسیاری از پیشنهادات تحقیقاتی، قالب مناسب یک هدف کلی یا بلندمدت است که با چند هدف خاص دنبال می شود. هدف کلی اساساً همان چیزی است که امیدوارید با پروژه به آن برسید. اهداف خاص، بلوک های سازنده آن هدف کلی هستند. این دو دسته را برای یک پروژه تحقیقاتی با تمرکز خوب و برنامه ریزی شده تقسیم کنید.
یک هدف کلی ممکن است “تثبیت تاثیر رژیم غذایی بر سلامت روان” باشد. برخی از اهداف خاص در آن پروژه می تواند 1) تعیین اینکه آیا غذاهای فرآوری شده افسردگی را بدتر می کند، 2) شناسایی غذاهایی که خلق و خو را بهبود می بخشد، 3) اندازه گیری اینکه آیا اندازه وعده ها بر خلق و خو تأثیر می گذارد یا خیر.
همه پروپوزال های تحقیقاتی نمی خواهند شما را بین اهداف کلی و خاص تقسیم کنید. به یاد داشته باشید که دستورالعمل های پیشنهادی را که می نویسید دنبال کنید.

6. هر هدف را با استفاده از مخفف SMART ارزیابی کنید. این مخفف مخفف عبارت Specific, Measurable, Atainable, Realistic و Time-bound است. این یک ابزار رایج برای همه نوع هدف گذاری است و یک راهنمای عالی برای ارزیابی اهداف تحقیق شما است. تمام اهداف خود را از طریق این آزمون اجرا کنید تا ببینید چقدر قوی هستند. اهداف ضعیف را حذف یا تجدید نظر کنید.
. بهترین اهداف با هر حرف در مخفف SMART مطابقت دارند. آنهایی که ضعیف تر هستند برخی از حروف را از دست داده اند. به عنوان مثال، ممکن است به موضوعی برسید که خاص، قابل اندازه گیری و محدود به زمان باشد، اما واقع بینانه یا قابل دستیابی نباشد. این یک هدف ضعیف است زیرا احتمالاً نمی توانید به آن برسید.
. به منابعی که در اختیار دارید فکر کنید. برخی از اهداف ممکن است با تجهیزات مناسب قابل انجام باشند، اما اگر آن تجهیزات را نداشته باشید، نمی توانید به آن هدف برسید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید ساختارهای DNA را نقشه برداری کنید، اما نمی توانید DNA را بدون میکروسکوپ الکترونی مشاهده کنید.
. همین سوال را برای کل پروژه خود بپرسید. آیا به طور کلی قابل دستیابی است؟ شما نمی خواهید برای دستیابی به چیزهای زیادی تلاش کنید و خود را تحت تأثیر قرار دهید.
. کلمات خاص در این مخفف گاهی اوقات تغییر می کنند، اما احساس یکسان است. اهداف شما باید به طور کلی واضح و مشخص، قابل اندازه گیری، امکان پذیر و محدود به زمان باشد.

نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق
نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق – تزیسمی

روش 2. استفاده از زبان مناسب- نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق

1. هر هدف را با یک فعل عملی شروع کنید. اهداف در مورد عمل هستند، بنابراین هنگام فهرست کردن از افعال استفاده کنید. برای شروع هر هدف به افعال کنشی قوی فکر کنید. این باعث می شود پیشنهاد شما قابل اجرا و پویا به نظر برسد.
. افعالی مانند استفاده، درک یا مطالعه مبهم و ضعیف هستند. در عوض، کلماتی مانند محاسبه، مقایسه و ارزیابی را انتخاب کنید.
. فهرست هدف شما ممکن است به این صورت باشد: 1) رشد ماهیچه‌ای کودکانی که بازی‌های ویدیویی بازی می‌کنند را با کودکانی که بازی نمی‌کنند مقایسه کنید، 2) ارزیابی کنید که آیا بازی‌های ویدیویی باعث خستگی چشم می‌شوند یا خیر، 3) تعیین کنید که آیا بازی‌های ویدیویی مانع از مهارت‌های اجتماعی شدن کودک می‌شوند یا خیر.
. برخی از پیشنهادها از شکل مصدر افعال مانند “اندازه گیری” یا “تعیین کردن” استفاده می کنند. این نیز خوب است، اما به دستورالعمل های پیشنهادی مراجعه کنید تا ببینید آیا این درست است یا خیر.

2. هر هدف را به طور واضح و مختصر بیان کنید. هدف شما باید حداکثر 1 جمله باشد. از زبانی واضح، ساده و کاربردی استفاده کنید تا خوانندگان شما بتوانند اهداف شما را دنبال کرده و درک کنند.
. می توانید اهداف خود را بیشتر در پروپوزال تحقیق توضیح دهید. وقتی فقط آنها را فهرست می کنید نیازی به توضیح زیاد نیست.
. اگر در کوتاه کردن یک هدف به 1 جمله مشکل دارید، احتمالاً باید آن را به 2 هدف تقسیم کنید. همچنین ممکن است برای این پروژه بسیار پیچیده باشد.

3. از زبان خاصی استفاده کنید تا خوانندگان بدانند اهداف شما چیست. نیازی نیست که اهداف با داده های خاصی بسته بندی شوند، اما باید جزئیات کافی داشته باشند تا خوانندگان دقیقا بدانند که شما در حال مطالعه چه چیزی هستید. تا جایی که می توانید شفاف باشید تا خوانندگان در مورد کاری که روی آن کار می کنید تردیدی نداشته باشند.
. به عنوان مثال، “تعیین کنید که آیا نور خورشید مضر است” بسیار مبهم است. در عوض، هدف را اینگونه بیان کنید: «تعیین کنید که آیا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را در افراد افزایش می‌دهد یا خیر».
. این مفید است که به شخص دیگری اجازه دهید پیشنهاد شما را بخواند و ببینید آیا اهداف را درک می کند یا خیر. اگر آنها گیج هستند، پس باید دقیق تر باشید.

4. اهداف خود را به‌عنوان نتیجه و نه یک فرآیند بیان کنید. این یک تغییر کوچک است، اما باعث می شود پیشنهاد شما مطمئن تر و قابل اجراتر به نظر برسد. سعی کنید اهداف را به‌عنوان پاسخ‌های قطعی و نه سؤالی توصیف کنید. زبان مطمئن مانند این پیشنهاد شما را قوی تر می کند.
. به عنوان مثال، نگویید “تاثیر تشعشع بر بافت زنده را اندازه گیری کنید.” درعوض، بگویید «تعیین کنید چه سطحی از تشعشع برای بافت زنده خطرناک است».
. به یاد داشته باشید، همانطور که قبلاً آزمایشات را انجام داده اید، اهداف را بیان نکنید. آنها هنوز پاسخ داده نشده اند.

روش 3. نوشتن اهداف- نحوه نوشتن اهداف در پروپوزال تحقیق

1. اهداف خود را بعد از مقدمه و بیان مسئله درج کنید. در فرمت پروپوزال تحقیق معمولی، با یک مقدمه و بیان مشکل یا سوال خود شروع می کنید. این ساختار و جهت پروژه را مشخص می کند. بعد از این قسمت ها، سپس اهداف خود را فهرست کنید. هر یک از این بخش‌ها باید عناوین بخش واضحی داشته باشند، بنابراین بخش اهداف را با «اهداف» در متن بزرگ و پررنگ شروع کنید.
. این یک قالب رایج برای پیشنهادات تحقیقاتی است، اما جهانی نیست. همیشه از قالبی که دستورالعمل ارائه شده است پیروی کنید.
. بسته به مدت زمان معرفی شما، ممکن است اهداف را نیز در آنجا فهرست کنید. این بستگی به این دارد که آیا شما جا دارید یا نه.

2. در صورت داشتن اهداف در چکیده پیشنهاد توجه کنید. برخی از پیشنهادات پژوهشی در ابتدا دارای چکیده هستند. این اساساً خلاصه ای مفصل از پیشنهاد است. اگر به شما دستور داده شده که یک چکیده را اضافه کنید، به طور خلاصه اهداف را در آن یادداشت کنید. به این ترتیب، خوانندگان می توانند از همان ابتدا مسیر پروژه را تشخیص دهند.
. حداقل، چکیده باید هدف کلی را فهرست کند. این به خوانندگان می گوید که مطالعه شما به سمت چه چیزی کار می کند.

3. ابتدا بخش را با هدف کلی خود معرفی کنید. بخش اهداف را با چند جمله در مورد پروژه و هدف نهایی آن شروع کنید. در این مقدمه، هدف کلی را به وضوح بیان کنید، که این همان چیزی است که می خواهید پروژه به آن برسد. بخش اهداف خود را با این هدف کلی قبل از مشخص شدن بیشتر معرفی کنید.
. در برخی از پروژه های تحقیقاتی، هدف کلی به جای آن هدف بلندمدت نامیده می شود. زبان خود را با الزامات پیشنهاد تنظیم کنید.
. برخی از دستورالعمل‌های پیشنهادی ممکن است فقط به دنبال اهداف خاص باشند تا تقسیم بین اهداف کلی و خاص. اگر دستورالعمل ها به شما می گویند نباید آنها را تقسیم نکنید.

4. در ادامه اهداف خاص خود را فهرست کنید. اگر قبلاً در مورد اهداف خود تصمیم گرفته اید، این بخش آسان است. پس از معرفی خود یک لیست شماره گذاری شده شروع کنید و به هر هدف شماره خاص خود را بدهید. به یاد داشته باشید که هر هدف باید حداکثر 1 جمله باشد و با افعال عمل شروع شود. زبان را واضح و مختصر نگه دارید تا خوانندگان بتوانند دقیقاً اهداف شما را بگویند.
. معرفی شما ممکن است به شرح زیر باشد:
“هدف بلندمدت من از این پروژه این است که تعیین کنم آیا بازی ویدیویی طولانی مدت برای کودکان زیر 5 سال مضر است یا خیر. من این هدف را با دستیابی به اهداف زیر به انجام خواهم رساند:
1) رشد عضلانی کودکانی را که بازی های ویدیویی انجام می دهند با کودکانی که بازی نمی کنند مقایسه کنید
۲) ارزیابی کنید که آیا بازی های ویدیویی باعث خستگی چشم می شوند یا خیر
3) تعیین کنید که آیا بازی های ویدیویی مانع از مهارت های اجتماعی شدن کودک می شود یا خیر.
. اهداف خاص معمولاً به عنوان یک گلوله یا نقاط شماره گذاری شده ذکر می شوند. با این حال، دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *