چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم ، پروپوزال تحقیق دکتری شما مسلماً مهمترین سند در درخواست تحصیلات تکمیلی شما است. مدرسه یا دانشکده شما تعداد زیادی برنامه را بررسی می کند. دانستن نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب اغلب کلیدی است که شما را از سایر داوطلبان متمایز می کند. چرا باید پروپوزال دکتری بنویسید؟ پروپوزال تحقیقاتی شما برای دکترا اساساً به شما کمک می کند تا در مورد واجد شرایط بودن خود به عنوان یک نامزد به دانشگاه رسیدگی کنید. یک پیشنهاد تحقیقاتی محکم به دانشگاه شما می گوید:

چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟
چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

چرا باید پروپوزال دکتری بنویسید؟- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

پروپوزال تحقیقاتی شما برای دکترا اساساً به شما کمک می کند تا در مورد واجد شرایط بودن خود به عنوان یک نامزد به دانشگاه رسیدگی کنید. یک پیشنهاد تحقیقاتی محکم به دانشگاه شما می گوید:

. چه دانشی پیشنهاد تحقیق شما به ادبیات موجود کمک می کند
. مطالعه شما قصد دارد به کدام مشکل یا شکاف تحقیقاتی بپردازد و چگونه این مهم است
. که شما یک طرح اولیه با دانش و مهارت های مربوطه برای ساختن مطالعه خود دارید
. مهارت های انتقادی، تحلیلی، ارزشیابی و خلاقیتی که شما را از سایر نامزدها متمایز می کند.
. چگونه شما یک دارایی برای دانشگاه و تلاش های تحقیقاتی آن خواهید بود
. منابعی که ممکن است لازم باشد برای تحقیق شما به شما اختصاص دهد
. با کدام سرپرستان/کارشناسان ممکن است کار کنید

دانستن اینکه چگونه یک پروپوزال دکتری خوب بنویسید، چیزی است که شانس شما را برای ورود به یک برنامه تحصیلات تکمیلی افزایش می دهد. بودجه برای تحقیقات و فرصت‌های محدود برای نامزدها در هر ورودی بسیار رقابتی است. بنابراین، چه چیزی را سر میز می آورید که شما را به انتخاب آسان برای دانشگاهتان تبدیل می کند؟ این چیزی است که پروپوزال تحقیق دکتری شما به مدرسه اطلاع می دهد.

چگونه یک پروپوزال تحقیقاتی عالی برای دکتری بنویسیم؟

قبل از بررسی اجزای یک پروپوزال تحقیق دکتری استاندارد، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

. یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب مختصر، قابل درک و مرتبط است. این اشتباه را نکنید که پروپوزال خود را با اصطلاحات فنی برای تحت تاثیر قرار دادن دانشگاه خود پر کنید. سرپرستان پژوهشی بالقوه به دنبال داوطلبانی هستند که به طور طبیعی بتوانند دانش و مهارت های انتقادی و تحلیلی خود را نشان دهند. از اصطلاحات فنی در جایی که لازم است استفاده کنید، اما مطمئن شوید که مطلب شما به راحتی قابل خواندن و درک است.
. زیاد بخوانید و بنویسید. یک پروپوزال تحقیقی کامل و متقاعد کننده نیاز به درک قوی از موضوع شما دارد. به احتمال زیاد پیشنهاد شما به دست متخصصان این حوزه می رسد. آنها بهتر از هر کسی می دانند که پیشنهاد شما چه کمکی به آن می کند. برای ایجاد یک پروپوزال متقاعد کننده، باید به طور گسترده تحقیق کنید و مطالب زیادی بنویسید. پیش نویس های خود را تا زمانی که به آنچه فکر می کنید بهترین کار شماست، بازبینی کنید.
. بازخورد بخواهید. از اساتید کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود بخواهید که پروپوزال تحقیق دکتری شما را بررسی و نقد کنند. بسیاری از استادان شما خودشان دارنده دکترا خواهند بود. آنها بینش، تجربه و تخصص دارند که شما ندارید. در مورد نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق برای دکترا از اساتید این رشته مشاوره و بازخورد دریافت کنید. آنها ممکن است دیدگاه هایی ارائه دهند و شما را به منابعی راهنمایی کنند که به آنها فکر نمی کردید یا به آنها دسترسی نداشتید.
. زود شروع کن هر چه زودتر درخواست دهید، شانس بیشتری برای ورود خواهید داشت. بسیاری از دانشگاه ها بر اساس اولویت اول، دانشجو می پذیرند. ممکن است یک پروپوزال تحقیقاتی باورنکردنی داشته باشید، اما فرصت را از دست بدهید زیرا خیلی نزدیک به مهلت درخواست داده اید.

اجزای یک پروپوزال تحقیق دکتری- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

پروپوزال دکتری چقدر باید دقیق باشد؟ دانشگاه های مختلف ممکن است در یک پروپوزال تحقیقاتی موارد مختلفی را بخواهند. با این حال، اکثر پیشنهادها حاوی برخی از عناصر اصلی هستند.

1. عنوان

عنوان شما نشان دهنده هدف اصلی مطالعه شماست. قصد دارید در مورد چه چیزی تحقیق کنید؟ به چه تأثیر، رابطه، همبستگی، پدیده و غیره نگاه می کنید؟ عنوان شما باید در یک نگاه به خواننده اطلاع دهد که دقیقاً به چه مشکل یا سؤالی می‌خواهید بپردازید.
در اینجا یک نکته وجود دارد: عنوان خود را پس از تکمیل حداقل اولین پیش نویس بنویسید. با تحقیق و نوشتن پروپوزال، ایده های شما به صورت منسجم تری در کنار هم قرار می گیرند. هنگامی که کل فرآیند را طی کردید، بهتر می توانید هسته مقاله خود را در عنوان منعکس کنید.
همچنین، عنوان شما کاملاً مشخص نیست. پیشنهاد تحقیق، اهداف و طرح شما ممکن است در طول مطالعه تغییر کند و تکامل یابد. با این حال، باید یک سکوی پرتاب موثر برای شروع شما باشد.

2. پیشینه تحقیق- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

– همچنین به عنوان منطق تحقیق، پیشینه مطالعه و غیره شناخته می شود. در این بخش به طور خلاصه به پیشینه موضوع خود در زمینه رشته تحصیلی خود بپردازید. آنچه را که تحقیقات موجود و فعلی می‌گوید بررسی کنید. چه تحولات اخیر و/یا مهمی در این زمینه برجسته است؟ آیا بیش از یک مکتب فکری در مورد یافته ها وجود دارد؟ تفاوت آنها چگونه است؟ چگونه شبیه هستند؟ و – مهمتر از همه – چه شکاف هایی در تحقیق وجود دارد؟ به عنوان مثال، آیا داده ها منحصر به یک مکان جغرافیایی خاص است؟ آیا اطلاعات اخیر کم است؟ آیا متغیرهای خاص و کم کاوش وجود دارد؟ چرا قابل توجه هستند؟

این بخش به شما امکان می دهد به خواننده نشان دهید که به خوبی با ادبیات موجود آشنا هستید. شما دیدگاه‌ها، نقاط قوت و محدودیت‌های ادبیات تأثیرگذار را می‌شناسید. این ممکن است جایی باشد که شما انتخاب کنید یک بررسی مختصر ادبیات (که ما کمی به آن خواهیم پرداخت). و در مقابل این پس‌زمینه، نشان می‌دهید که شکاف در ادبیات کنونی کجاست، و چرا مهم است که این شکاف را از بین ببریم.

3. سوالات تحقیق

اینها باید به خوانندگان شما اطلاع دهند که دقیقاً قصد دارید در مورد چه چیزی تحقیق کنید. مشکل، سوال یا شکاف اصلی در تحقیقاتی که در حال بررسی آن هستید چیست؟ روابط، همبستگی ها، تأثیرات، پیامدها، و غیره که می خواهید پیدا کنید چیست؟
سوالات تحقیقی شما راهنمای پیشنهاد تحقیق شما هستند. آنها به شما کمک می کنند تا در مسیر خود ادامه دهید و مطالعه خود را متمرکز نگه دارید. بنابراین، هنگام ساخت آنها باید بسیار دقیق و واضح باشید. متغیرهای زیادی را برای بررسی در یک سوال وارد نکنید. متناوبا، سوالات خیلی گسترده نداشته باشید. در نتیجه ممکن است تمرکز مقاله خود را گل آلود کنید.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید برای نوشتن سؤالات تحقیقی خوب در نظر داشته باشید.

. از سوالات بله/خیر خودداری کنید
. سوالات اصلی نپرسید همانطور که در حال انجام تحقیقات علمی هستید، باید از دیدگاهی خنثی به آن بپردازید. با فرض پاسخ‌ها، یا ایجاد سؤالات با پاسخ‌های خاص، اعتبار مقاله شما را به خطر می‌اندازد.
. سوالات “چگونه” و “چرا” را بپرسید. از سؤالات «چه» اجتناب کنید. اینها به جای بحث های توصیفی صرف، به بحث های تحلیلی بیشتری می پردازند.
. در مورد آنچه که قصد بررسی آن را دارید واقع بین باشید. شما باید بتوانید در زمان و منابع موجود به سوالات تحقیق خود پاسخ دهید.
. به دانش موجود کمک کنید. اگر در حال بررسی سؤالاتی هستید که قبلاً پاسخ دارند، پیشنهاد تحقیق شما اساساً نامعتبر خواهد بود.
. اطمینان حاصل کنید که سؤالات تحقیقی شما مرتبط هستند و به چیزی ارزشمند کمک می کنند. شما شانس بیشتری برای پذیرش و دریافت بودجه و پشتیبانی برای سؤالات تحقیقاتی خواهید داشت که به دانش موجود کمک می کند.

به یاد داشته باشید، می توانید سؤالات تحقیقات قبلی را در زمینه خود یا برای موضوع خود تطبیق دهید. آن سؤالات نتوانستند به چه چیزی پاسخ دهند یا پاسخ دهند؟ چگونه و چرا می خواهید به این سوالات پاسخ دهید؟ به عنوان مثال، یک مطالعه کلیدی ممکن است داده هایی منحصراً از یک نقطه از جهان داشته باشد. ممکن است استدلال کنید که این تحقیق اعتبار خارجی یا تعمیم پذیری ندارد زیرا تفاوت های جغرافیایی، جمعیتی یا جامعه شناختی را فاکتور نمی کند. سپس می‌توانید سؤالات پژوهشی مطالعات قبلی را با زمینه‌ای که در حال بررسی آن هستید، تطبیق دهید.

چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟
چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟ – تزیسمی

4. بررسی ادبیات- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

در این بخش، ادبیات موجود، مهم و مرتبط را مرور می‌کنید. اگرچه این به سادگی خلاصه کردن چندین منبع نیست. در اینجا، دانشی را که از آن پروپوزال تحقیقاتی خود را ساخته اید نشان می دهید. از مجلات، مقالات، کتاب ها و سایر منابع معتبر اولیه و ثانویه با داوری مشورت کنید.

اطلاعات خود را به صورت انتقادی و تحلیلی دسته بندی کنید. چه شباهت ها و تفاوت هایی در داده ها وجود دارد؟ تحقیقات در طول زمان چگونه تکامل یافته است؟ آیا در این رشته ها در مورد موضوع یا پدیده خاصی بحثی وجود دارد؟ چگونه مطالعات با یکدیگر مقایسه می شوند؟ و دوباره – چه شکاف هایی در تحقیق وجود دارد؟ به یاد داشته باشید، اگر مجموعه کاملی از ادبیات جامع وجود داشته باشد که همه چیز را پوشش دهد، مطالعات جدید اضافی هستند.

این فرصت دیگری است برای نشان دادن دانش عمیق و توانایی خود در ارائه انتقادی و شفاف ایده های خود. سعی نکنید کل مطالعات و مجلات را خلاصه کنید. به اطلاعات برجسته پایبند باشید و همه آنها را به طور جامع و معنادار سازماندهی کنید.

در برخی موارد، مرور ادبیات شما ممکن است بخشی از پیشینه تحقیق شما باشد. دانشگاه شما ممکن است به طور خاص این را بخواهد. همچنین ممکن است مجبور شوید این مؤلفه‌ها را بسته به محدودیت‌های کلمه تعیین‌شده بازسازی کنید.

5. روش تحقیق

– همچنین به عنوان روش تحقیق، طراحی مطالعه یا طراحی پروژه شناخته می شود. در اینجا، دقیقاً نحوه انجام پروپوزال تحقیق دکتری خود را مشخص می‌کنید.

ابتدا، در مورد چارچوب نظری که در آن یافته های خود را تجزیه و تحلیل خواهید کرد، بحث کنید. توضیح دهید که چرا این چارچوب خاص را انتخاب کرده اید. این چه چیزی به دانش موجود کمک می کند؟ آیا با استفاده از این چارچوب بر روی مطالعات موجود بنا می کنید؟ آیا به حوزه/موضوع/مشکل با یک چارچوب جدید یا به ندرت استفاده می شود و چرا؟ چارچوب نظری انتخابی شما چگونه به روش های تحقیق شما اطلاع می دهد؟
توضیح دهید که آیا در حال تکرار یا تطبیق یک مطالعه موجود یا طراحی یک مطالعه اصلی هستید. به یاد داشته باشید که برای انتخاب های خود دلیلی ارائه دهید و اینکه چگونه به بهترین نحو به سؤالات تحقیقی خود پاسخ دهید.

مواردی که در طراحی روش تحقیق باید در نظر داشته باشید:

. چه داده هایی را می خواهید جمع آوری کنید؟ آیا داده های شما کمی خواهد بود یا کیفی؟ چرا این گزینه برای پروپوزال تحقیق دکتری شما مناسب است؟
. چگونه می خواهید داده های خود را جمع آوری کنید؟ آیا در حال انجام نظرسنجی، مصاحبه، گروه های متمرکز، تجزیه و تحلیل محتوا و غیره هستید؟ آیا از بیش از یک روش تحقیق استفاده خواهید کرد و چرا؟ دلیل شما برای روش(های) انتخابی شما چیست؟
. چگونه نمونه خود را پیدا کرده و به آن دسترسی خواهید داشت؟ چرا این نمونه خاص را انتخاب کردید؟
. محل تحقیق شما چیست؟ چرا این منطقه را انتخاب کردید؟
. مدت زمانی که قصد دارید این مطالعه را انجام دهید چقدر است؟ چرا این مدت زمان را انتخاب کردید؟
. چگونه یافته های خود را تجزیه و تحلیل خواهید کرد؟ چرا این روش را انتخاب کردید؟
. چگونه تضمین می کنید که داده های خود قابل اعتماد و معتبر هستند؟

6. جدول زمانی- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

در اینجا، شما نشان می دهید که یک برنامه گام به گام برای انجام تحقیقات خود دارید. هر یک از مراحلی را که باید برای تکمیل مطالعه خود بردارید، تقسیم کنید. مدت زمان انجام هر یک از این مراحل را مشخص کنید. در اینجا نشان دهید که می توانید تحصیلات خود را در طول دوره دکتری خود به خوبی تکمیل کنید. این شامل زمان برای بررسی و تجدید نظر است.

باز هم، به یاد داشته باشید که این آزمایشی است. برنامه ها و جدول زمانی شما با تکامل و تغییر مطالعه شما تغییر می کند و تغییر می کند. این مرحله به شما کمک می کند تا به افسران پذیرش نشان دهید که به طور واقع بینانه و روشمند برای انجام مطالعه برنامه ریزی کرده اید.

7. کتابشناسی

در نهایت، شما باید تمام منابعی را که برای پیش نویس پروپوزال تحقیق خود برای دکترا از آنها استفاده کرده اید، فهرست کنید. سبک ارجاعی که استفاده می کنید ممکن است بستگی به درخواست دانشگاه شما داشته باشد. هنگام فهرست کردن منابع خود، حتماً بررسی کنید که کدام سبک از شما خواسته شده است!

نوشتن یک پیشنهاد تحقیق دکتری خوب- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

هدف از پیشنهاد شما این است که نشان دهید که یک موضوع مرتبط، یک پروژه قابل اجرا و شایستگی برای انجام آن دارید. وقتی مطالعه پیشنهادی شما را ارزیابی می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که آیا تخصص کارکنان مناسب برای نظارت بر شما را داریم، اطلاعات حیاتی است.

قالب و طول پروپوزال احتمالاً بسته به نوع پروژه متفاوت است. به طور معمول یک پروپوزال کمتر از 1500 کلمه (3-4 صفحه) طولانی نیست و نکات زیر را پوشش می دهد.

1. عنوان موقت (حداکثر 50 کلمه): عنوان باید تمرکز اصلی تحقیق را نشان دهد و باید حاوی کلمات کلیدی مرتبط با کار پیشنهادی باشد.
2. سوال/فرضیه اصلی برای تحقیق (حداکثر 15-50 کلمه): سوال/فرضیه اصلی تحقیق پیشنهادی خود را بیان کنید. به عنوان مثال. «این پایان‌نامه می‌پرسد…» یا «این پایان‌نامه این فرضیه را بررسی می‌کند که….».
3. اهداف کلیدی تحقیق (حداکثر 200 کلمه): تعدادی از اهداف خاص (3-5) تحقیق را تعیین کنید که نشان دهنده سهم و تأثیر مورد نظر دکترا است. آنها باید به این سوال پاسخ دهند که “دکتری چه دستاوردی خواهد داشت”؟
4. بررسی ادبیات (حداکثر 700-1000 کلمه): این بخش باید موضوع انتخابی شما را در تحقیقات موجود نشان دهد و نشان دهد که شما با آثار کلیدی در این زمینه آشنایی دارید. توضیح دهید که چگونه ادبیات فعلی به موضوعی که شما شناسایی کرده اید پرداخته است، خلاصه ای از بحث های اخیر در این زمینه ارائه دهید و کاستی های فعلی در بورس تحصیلی موجود را توضیح دهید.
5. شرح موضوع شما (حداکثر 300-700 کلمه): توضیح دهید که چگونه تحقیق شما به شکاف یا کاستی های دانش رسیدگی می کند، چرا اصیل است و چرا تحقیقات بیشتر در این زمینه مهم است.
6. روش شناسی (حداکثر 300 کلمه): توضیح دهید که چگونه اطلاعات لازم برای نوشتن پایان نامه خود را به دست خواهید آورد. توضیحی در مورد رویکرد(هایی) که در تحقیق خواهید داشت (کتابخانه محور؟ تجربی؟) و هر روش کمی/کیفی مربوطه (مصاحبه، پرسشنامه، نظرسنجی و به چه کسی و غیره) را درج کنید. هرگونه نگرانی اخلاقی (مانند مصاحبه با کودکان/زندانیان/پناهندگان و غیره) را مشخص کنید.
7. منابع و مجوزهای اخلاقی: آیا تحقیقات شما با استانداردهای بین المللی توافق شده برای عملکرد خوب در تحقیقات اجتماعی مطابقت دارد؟ استفاده از دستورالعمل های اخلاقی منتشر شده نشان می دهد که شما از اسناد و مجوزهای خاصی که نیاز دارید آگاه هستید.
8. مدیریت پروژه: شما باید یک برنامه زمانبندی برای پروژه خود، از تاریخ شروع به بعد، ترسیم کنید، که نشان دهد چه زمانی انتظار انجام دوره های کار میدانی (در صورت وجود) و زمان مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل داده ها و نوشتن نتایج را نشان می دهد.
9. منابع: شما باید فهرستی از منابع ذکر شده در پروپوزال خود را با استفاده از نماد هاروارد درج کنید. این برای سرپرستان بالقوه برای ارزیابی دانش شما از موضوع تحقیق مفید خواهد بود.

چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟
چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟ – تزیسمی

سوال ها و جواب ها- چگونه یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب بنویسیم؟

در اینجا به برخی از رایج ترین سوالاتی که در مورد پیشنهاد تحقیق از ما می پرسند، پاسخ داده شده است:

آیا می توانید یک پیشنهاد تحقیق را تغییر دهید؟

بله، پروپوزال تحقیق دکتری شما فقط شروع پروژه شما را مشخص می کند. به خوبی پذیرفته شده است که جهت تحقیق شما با گذشت زمان توسعه می یابد، بنابراین، می توانید آن را در تاریخ های بعدی تجدید نظر کنید.

آیا ناظر بالقوه می تواند پیش نویس پیشنهاد من را بررسی کند؟

اینکه آیا ناظر بالقوه پیش نویس شما را بررسی خواهد کرد یا نه به خود فرد بستگی دارد. با این حال، بسیار توصیه می شود که حداقل سعی کنید پیش نویس خود را با آنها در میان بگذارید. حتی اگر نتوانند آن را بررسی کنند، ممکن است اطلاعات مفیدی در مورد تخصص دپارتمان خود در اختیار شما بگذارند که می تواند به شکل دادن به پروپوزال دکتری شما کمک کند. به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که آزمایشگاه آنها برای یک روش جایگزین مجهزتر است، ممکن است روش خود را اصلاح کنید.

چگونه باید پروپوزال خود را ساختار و قالب بندی کنم؟

اطمینان حاصل کنید که از همان ترتیب سرفصل های بالا پیروی می کنید. این منطقی ترین ساختار است و ترتیبی خواهد بود که سرپرست پیشنهادی شما انتظار دارد.

اکثر دانشگاه‌ها الزامات قالب‌بندی را برای پروپوزال‌های تحقیقاتی بر این اساس ارائه نمی‌کنند که آنها فقط یک سند پشتیبان هستند، با این حال، توصیه می‌کنیم همان قالبی را که برای ارائه پایان‌نامه دکتری خود نیاز دارند، دنبال کنید. این به خواننده شما آشنایی می دهد و دستورالعمل های آنها باید به راحتی در وب سایت آنها در دسترس باشد.

در آخر، سعی کنید شخصی را در همان زمینه دانشگاهی یا رشته علمی داشته باشید تا پروپوزال شما را بررسی کند. نکته کلیدی این است که تأیید کنید که آنها اهمیت کار شما و نحوه اجرای آن را درک می کنند. اگر این کار را نمی کنند، احتمالاً نشانه ای است که باید برخی از بخش های خود را بازنویسی کنید تا منسجم تر باشد.

افکار نهایی

امیدواریم این الگوی پروپوزال دکتری به سوالات شما در مورد نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیق دکتری خوب پاسخ دهد! محدودیت‌های کلمه، مؤلفه‌ها، معیارها و غیره ممکن است بسته به برنامه و مدرسه‌ای که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت باشد. اما اکثر پروپوزال های تحقیقاتی برای دکتری از مولفه های فوق تشکیل شده است! آنچه را که برنامه درخواست می کند را به طور کامل بخوانید و به آنها نزدیک شوید. به یاد داشته باشید، برای متمایز شدن از ده ها یا نه صدها برنامه کاربردی، باید دانش، توانایی و پتانسیل خود را نشان دهید. مبنایی که بر اساس آن پروپوزال خود را ایجاد می کنید، چیزی است که مطالعه شما می تواند به ادبیات کمک کند. خوانندگان شما باید بتوانند ارزشی را که شما به دانشگاه و دانشگاه کمک می کنید، بگویند. پس زود شروع کن مختصر، واضح و کامل باشید. از آنجایی که این مدرکی است که برای پذیرش در برنامه دکتری رویایی شما بسیار مهم است، این مدرکی است که باید بیشترین زمان و تلاش را برای آن صرف کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *