پرسشنامه ساختاریافته

پرسشنامه ساختاریافته

پرسشنامه ساختاریافته ، پرسشنامه مجموعه ای از سوالاتی است که از افراد در مورد یک موضوع خاص برای جمع آوری اطلاعات مفید آماری پرسیده می شود. هنگامی که پرسشنامه ها به خوبی ساخته شده و مسئولانه ارائه شوند، برای اظهار نظر در مورد گروه های خاص، افراد یا کل جمعیت ضروری می شوند.

پرسشنامه اغلب برای تحقیقات کمی در بازاریابی و علوم اجتماعی استفاده می شود. آنها یک راه عالی برای به دست آوردن اطلاعات از افراد زیادی هستند که اغلب به آنها “پاسخ دهندگان” می گویند.

پرسشنامه ساختاریافته یک روش تحقیق کمی است که امیل دورکیم (1858-1917) از آن حمایت کرد. این شامل میزان کم مشارکت محقق و تعداد افرادی است که به سؤالات پاسخ دادند. این یک رویکرد مثبت به تحقیق است.

در این وبلاگ درباره چیستی پرسشنامه ساختاریافته، انواع، مزایا و معایب آن بحث خواهیم کرد.

پرسشنامه ساختاریافته
پرسشنامه ساختاریافته – تزیسمی

فهرست مطالب

تعریف پرسشنامه ساختاریافته

پرسشنامه ساختاریافته سندی است که برای جمع‌آوری داده‌ها از پاسخ‌دهندگان استفاده می‌شود و شامل مجموعه‌ای از سؤالات استاندارد شده با چارچوبی از پیش تعیین‌شده است که زبان و ترتیب دقیق سؤال‌ها را تعیین می‌کند.

به طور خاص، سؤالات لفظی در پرسشنامه های ساختاریافته پرسیده می شوند. بسته به نحوه تنظیم آنها، آنها می توانند اطلاعات مفیدی را جمع آوری کنند که درک عمیقی از افکار اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان ارائه می دهد.

به طور معمول، آنها برای تحقیقات بازار یا تحقیقات اجتماعی به کار گرفته می شوند. پاسخ های بسته از پیش تعیین شده، سفت و سخت و کاملا واضح هستند. پس از مطالعه این نتایج و اعمال آنها در فرضیه های مختلف موجود می توان اظهاراتی در مورد گروه های موضوعی شکل داد.

این یافته‌ها را می‌توان گسترش داد و بعداً برای اطلاع‌رسانی به انتخاب‌های تجاری حیاتی استفاده کرد. نتایج ممکن است به دلیل سؤالات معیوب، توالی نامناسب، یا مقیاس های اعمال شده درهم شوند.

روش پرسشنامه ساختاریافته چیست؟

روش پرسشنامه ساختاریافته روشی برای تحقیق است و توسط امیل دورکیم تهیه شده است. آنها در دسته تحقیقات کمی قرار می گیرند. همچنین به عنوان پرسشنامه بسته شناخته می شود – روش تحقیق اثبات گرایانه است.

در این گونه پرسشنامه ها میزان درگیری فردی که پرسشنامه را انجام می دهد پایین و فردی که به پرسشنامه پاسخ می دهد درگیری بالایی دارد.

انواع پرسشنامه ساختاریافته

یک پرسشنامه ساختاریافته می تواند به طرق مختلف، از شمارش جمعیت گرفته تا نظرسنجی های کوچک، به نظر برسد و مورد استفاده قرار گیرد. انواع اولیه پرسشنامه ساختاریافته عبارتند از:

. پرسشنامه پستی: پرسشنامه پستی معمولاً در نظرسنجی های جامعه شناختی استفاده می شود. اینها می توانند بسته شوند، به این معنی که پاسخ دهندگان معمولاً تعداد معینی پاسخ برای بررسی دارند. سوالات باز در چندین پرسشنامه، به ویژه نظرسنجی های نگرش استفاده می شود. استفاده از پرسشنامه پستی مزایای خاصی دارد.
مقرون به صرفه است، به خصوص اگر نمونه بزرگ باشد یا از نظر جغرافیایی پراکنده باشد. در مقایسه با روش های دیگر، می تواند از نمونه های بزرگتر استفاده کند.

. پرسشنامه الکترونیکی: پرسشنامه الکترونیکی شامل سوالاتی است که فرد می تواند با استفاده از نرم افزار به آنها پاسخ دهد.
مثال‌ها: یک برنامه نرم‌افزاری بر روی یک رایانه لپ‌تاپ که به پاسخ‌دهندگان اجازه می‌دهد تا پاسخ‌های خود را مستقیماً (شاید بدون اینکه مصاحبه‌کننده از جزئیات پاسخ‌هایشان بدانند)، یا از طریق سؤالات در یک وب‌سایت اینترنتی وارد کنند.

. پرسشنامه های تلفنی: نظرسنجی های پرسشنامه تلفنی زمانی مفیدتر است که:
. تقاضای مبرم برای نتایج وجود دارد.
. نمونه مورد نظر دارای تلفن است (مثلاً در مناطق روستایی کشورهای در حال توسعه مناسب نیست، مگر اینکه استفاده از تلفن همراه گسترده باشد)
. شرکت کنندگان نمونه ممکن است برای پاسخ به یک پرسشنامه مکتوب دچار مشکل شوند.
. سؤالات نظرسنجی برای فهم و درک ساده هستند.
. نظرسنجی فقط کمی زمان می برد.
. بازرسان می توانند تماس های مهمی برقرار کنند زیرا کارکنان و بودجه لازم را دارند.
. پرسشنامه‌های شخصی: پرسش‌نامه‌ای است که به‌طور صریح برای پاسخ‌دهنده ایجاد شده است تا بدون کمک محققین (مانند مصاحبه‌گر) برای جمع‌آوری داده‌ها، آن را تکمیل کند.

اگرچه می‌توان آن را همراه با سایر روش‌های جمع‌آوری داده‌ها که توسط یک مصاحبه‌گر آموزش دیده هدایت می‌شوند، استفاده کرد، پرسشنامه‌ای که شخصاً تحویل داده می‌شود معمولاً به عنوان یک پرسشنامه مستقل استفاده می‌شود.

این پرسشنامه‌های نظرسنجی انواع مختلفی از سوالات را ارائه می‌دهند که می‌توانند در تحقیق به کار روند.

. سؤالات احتمالی: این سؤالات مربوط به سؤال قبلی است.
. سؤالات ماتریسی: سؤالات با پاسخ یکسان در کنار هم قرار می گیرند. این کار به این دلیل انجام می شود که پاسخ دهنده بتواند زمان یا فضای صفحه کمتری را برای پر کردن نظرسنجی صرف کند.
. سوالات بسته: اینها سوالات بله/خیر هستند. سوالات یا/یا پاسخ خواهند گرفت.

پرسشنامه ساختاریافته
پرسشنامه ساختاریافته – تزیسمی

مزایا و معایب پرسشنامه ساختاریافته

مانند هر نظرسنجی یا پرسشنامه دیگری، یک پرسشنامه ساختاریافته دارای مزایا و معایبی است. بیایید در مورد آنها بیاموزیم:

طرفداران

. یک پرسشنامه ساختاریافته می تواند شامل پاسخ دهندگان یا افراد زیادی باشد.
. تعمیم یافته‌ها برای ایجاد ادعاهای تجربی که از تصمیم‌گیری پشتیبانی می‌کنند ممکن است.
. سوالات آسان برای سنجش اطمینان می دهد که پاسخ ها می توانند به صورت کمی نیز مورد استفاده قرار گیرند.
. یک پرسشنامه ساختاریافته کاربرپسند است و کمیت آن ساده است.
. برای پرس و جوهای آماری مفید است.

منفی

. پاسخ دهنده باید یکی از دو پاسخ ممکن را انتخاب کند. تجزیه و تحلیل نتیجه نهایی و نتایج دقیق گروه هر دو در معرض خطر قرار خواهند گرفت.
. این سوالات نگرش ها، ارزش ها و دیدگاه های متفاوت پاسخ دهنده را در نظر نمی گیرند.
. حتی در حالی که پتانسیل پرس و جوی جذاب بین سوالات در مصاحبه حضوری وجود دارد، مصاحبه کننده باید به لیست از پیش تعیین شده پایبند باشد.

نتیجه

در مورد پرسشنامه ساختاریافته در این وبلاگ صحبت کرده و شرح داده ایم. چیست، کجا استفاده می شود، چند نوع مختلف وجود دارد و مزایا و معایب آن. این پست وبلاگ برای کمک به شما در تعیین اینکه آیا می توانید از یک پرسشنامه ساختاریافته در نظرسنجی یا مصاحبه مورد نیاز استفاده کنید یا خیر.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *