پایان نامه

پایان نامه نوعی مقاله تحقیقاتی است که بر اساس تحقیق اصلی شما انجام می شود. معمولاً به عنوان آخرین مرحله برنامه کارشناسی ارشد یا بالاترین درجه برای مدرک لیسانس ارائه می شود.

انجام پایان نامه می تواند یک تجربه دلهره آور باشد. به غیر از پایان نامه، یکی از طولانی ترین نوشته هایی است که دانشجویان معمولاً تکمیل می کنند. این به توانایی شما برای انجام تحقیقات از ابتدا تا انتها متکی است: ایجاد یک پروپوزال، طراحی تحقیق شما، جمع آوری داده ها، توسعه یک تجزیه و تحلیل قوی، نتیجه گیری قوی، و نوشتن مختصر.

فهرست مطالب

پایان نامه در مقابل بیانیه پایان نامه

ممکن است کلمه پایان نامه را به عنوان یک اصطلاح مستقل یا به عنوان جزئی از نوشتار دانشگاهی به نام بیانیه پایان نامه شنیده باشید. به خاطر داشته باشید که این دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

بیانیه پایان نامه جزء بسیار رایج یک مقاله است، به ویژه در علوم انسانی. معمولاً شامل 1 یا 2 جمله در مقدمه مقاله شما است و باید به طور واضح و مختصر نکات اصلی مقاله علمی شما را خلاصه کند.
پایان نامه یک قطعه نوشتاری آکادمیک طولانی است که اغلب بیش از یک ترم کامل طول می کشد. به طور کلی یک مدرک مورد نیاز برای برنامه های کارشناسی ارشد است، و همچنین گاهی اوقات برای تکمیل مدرک لیسانس در کالج های هنرهای آزاد مورد نیاز است.

توجه داشته باشید

در همین راستا، ممکن است گاهی اوقات از اصطلاحات «پایان‌نامه» و «رساله» به جای یکدیگر استفاده کنید. توجه به این نکته مهم است که تعاریف آنها بسته به کشور شما به طور قابل توجهی متفاوت است.
در ایالات متحده، رساله به طور کلی به عنوان گام نهایی برای اخذ دکترا نوشته می شود.
در کشورهای دیگر (به ویژه انگلستان)، پایان نامه معمولاً در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد نوشته می شود.

نحوه ساخت پایان نامه

ساختار نهایی پایان نامه شما به اجزای مختلفی بستگی دارد، مانند:

نظم و انضباط شما
موضوع شما
رویکرد نظری شما
ساختار پایان نامه های علوم انسانی بیشتر شبیه یک مقاله طولانی تر است. درست مانند یک مقاله، شما یک استدلال برای حمایت از یک تز اصلی ایجاد می کنید.

در هر دو علوم سخت و اجتماعی، پایان نامه ها معمولاً شامل مقدمه، بررسی ادبیات، بخش روش شناسی، بخش نتایج، بخش بحث و نتیجه گیری می شود. اینها هر کدام در بخش یا فصل اختصاصی خود ارائه شده اند. در برخی موارد، ممکن است بخواهید یک ضمیمه اضافه کنید.

نمونه های پایان نامه

ما لیستی از نمونه های پایان نامه را برای کمک به شما در شروع کار گردآوری کرده ایم.

مثال پایان نامه شماره 1: “مرد گرسنه در حال کمک به یک مرد گرسنه دیگر”: UNRRA، هند و پیدایش امداد جهانی، 1943-1947 توسط جولیان سنت ریمن.
مثال پایان نامه شماره 2: “مقدمه ای بر چارچوب های مرتبه بالاتر در ارتباطات: چگونه سازمان های بحث برانگیز مشروعیت را در طول زمان حفظ می کنند”

صفحه عنوان پایان نامه

صفحه اول پایان نامه شما حاوی تمام اطلاعات شناسایی لازم است، از جمله:

عنوان کامل شما
نام کامل شما
بخش شما
موسسه و برنامه مدرک شما
تاریخ ارسال شما
گاهی اوقات صفحه عنوان شامل شناسه دانشجویی، نام استاد راهنما یا لوگوی دانشگاه نیز می شود. اگر مطمئن نیستید دستورالعمل های دانشگاه خود را بررسی کنید.

قدردانی یا مقدمه

بخش قدردانی معمولا اختیاری است. نکته اصلی این است که به شما اجازه می دهد از همه کسانی که در سفر پایان نامه شما به شما کمک کردند، مانند سرپرستان، دوستان یا خانواده تشکر کنید. شما همچنین می توانید انتخاب کنید که یک پیشگفتار بنویسید، اما معمولاً یکی یا دیگری است، نه هر دو.

خلاصه پایان نامه

چکیده خلاصه کوتاهی از پایان نامه شماست. معمولاً حداکثر 300 کلمه طول می کشد و باید شامل توضیحات مختصری از اهداف، روش ها، نتایج و نتیجه گیری های تحقیق شما باشد. اگرچه ممکن است کوتاه به نظر برسد، اما کار شما را به مخاطبان شما معرفی می کند و به عنوان اولین برداشت از پایان نامه شما عمل می کند.

نکته
چکیده خود را در پایان، زمانی که بقیه پایان نامه خود را به پایان رساندید، بنویسید.

فهرست مطالب پایان نامه

فهرستی از محتویات، همه بخش‌های شما را به‌علاوه شماره‌های صفحه و زیرعنوان‌های مربوطه در صورت داشتن آنها فهرست می‌کند. این به خواننده شما کمک می کند تا به طور یکپارچه در سند شما حرکت کند.

فهرست مطالب شما باید شامل تمام بخش های اصلی پایان نامه شما باشد. به ویژه، ضمائم را فراموش نکنید. اگر از سبک‌های عنوان استفاده می‌کنید، ایجاد جدول خودکار نرم افزار ورد آسان است.

لیست شکل ها و جداول

اگرچه اجباری نیست، اگر از جداول و/یا شکل‌های زیادی استفاده کرده‌اید، خوب است فهرستی از آن‌ها را برای راهنمایی خواننده خود درج کنید. تولید یکی از این موارد در Word نیز آسان است: فقط از ویژگی «درج عنوان» استفاده کنید.

فهرست اختصارات

اگر از اختصارات خاص صنعت یا رشته در پایان نامه خود استفاده کرده اید، باید آنها را در لیست حروف الفبای اختصارات قرار دهید. به این ترتیب، خوانندگان شما می توانند به راحتی هر معانی را که با آن آشنا نیستند جستجو کنند.

واژه نامه

در همین راستا، اگر متوجه شدید که از بسیاری از اصطلاحات بسیار تخصصی یا تخصصی استفاده می‌کنید که ممکن است برای خواننده شما آشنا نباشد، یک واژه‌نامه را در نظر بگیرید. عباراتی را که می خواهید اضافه کنید با یک تعریف مختصر حروف الفبا کنید.

مقدمه

یک مقدمه موضوع، هدف، و ارتباط پایان نامه شما و همچنین انتظارات خواننده را تعیین می کند. این باید:

موضوع تحقیق خود را پایه گذاری کنید، هر گونه اطلاعات پس زمینه ای را که خواننده شما ممکن است به آن نیاز داشته باشد به اشتراک بگذارید
محدوده کار خود را مشخص کنید
هر تحقیق موجود در مورد موضوع خود را معرفی کنید و کار خود را در یک مشکل یا بحث گسترده تر قرار دهید
سوال(های) تحقیق خود را بیان کنید
به طور خلاصه توضیح دهید که بقیه کار شما چگونه پیش خواهد رفت
به عبارت دیگر، مقدمه شما باید به طور واضح و مختصر به خواننده‌تان «چیزی، چرا و چگونه» تحقیق شما را نشان دهد.

بررسی ادبیات

مرور ادبیات به شما کمک می‌کند تا درکی قوی از هر اثر آکادمیک موجود در موضوع خود به دست آورید، از جمله:

انتخاب منابع مرتبط
تعیین اعتبار منابع شما
ارزیابی انتقادی هر یک از منابع خود
ایجاد ارتباط بین منابع، از جمله هر موضوع، الگو، تضاد، یا شکاف
مرور ادبیات صرفاً خلاصه ای از کار موجود نیست. در عوض، بررسی ادبیات شما در نهایت باید به توجیه روشنی برای تحقیقات خود منجر شود، شاید از طریق:

رفع شکاف در ادبیات

با تکیه بر دانش موجود برای نتیجه گیری جدید
بررسی یک رویکرد نظری یا روش‌شناختی جدید
معرفی یک راه حل جدید برای یک مشکل حل نشده
به طور قطع از یک طرف بحث تئوریک حمایت می کند.

چارچوب نظری

بررسی ادبیات شما اغلب می‌تواند مبنایی برای چارچوب نظری شما باشد، اما اینها یکسان نیستند.

روش شناسی پایان نامه

فصل روش شناسی شما به خواننده نشان می دهد که چگونه تحقیق خود را انجام داده اید. باید واضح و روشمند نوشته شود و به راحتی به خواننده اجازه دهد اعتبار استدلال شما را به طور انتقادی ارزیابی کند. علاوه بر این، بخش روش های شما باید خواننده شما را متقاعد کند که روش شما بهترین راه برای پاسخ به سوال تحقیق شما بوده است.

یک بخش روش شناسی به طور کلی باید شامل موارد زیر باشد:

رویکرد کلی شما (کمی در مقابل کیفی)
روش های تحقیق شما (به عنوان مثال، مطالعه طولی)
روش های جمع آوری داده های شما (به عنوان مثال، مصاحبه یا آزمایش کنترل شده
هر ابزار یا موادی که استفاده کردید (به عنوان مثال، نرم افزار کامپیوتر)
روش های تجزیه و تحلیل داده هایی که انتخاب کرده اید (به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل آماری، تجزیه و تحلیل گفتمان)
یک توجیه قوی، اما نه دفاعی از روش های شما

نتایج پایان نامه

بخش نتایج شما باید آنچه را که روش شما کشف کرده است برجسته کند. این دو بخش پشت سر هم کار می کنند، اما نباید یکدیگر را تکرار کنند. در حالی که بخش نتایج شما می‌تواند شامل فرضیه‌ها یا مضامین باشد، هیچ گمانه‌زنی یا استدلال جدیدی را در اینجا وارد نکنید.

بخش نتایج شما باید:

هر نتیجه (مربوط) را با هر گونه آمار توصیفی (مرتبط) (به عنوان مثال، میانگین، انحراف معیار) و آمار استنباطی (مانند آمار آزمون، مقادیر p) بیان کنید.
توضیح دهید که هر نتیجه چگونه با سؤال تحقیق مرتبط است
تعیین اینکه آیا این فرضیه تایید شده است یا خیر
داده های اضافی (مانند اعداد خام یا رونوشت مصاحبه) را می توان به عنوان ضمیمه گنجاند. شما می توانید جداول و شکل ها را اضافه کنید، اما به شرطی که به خواننده کمک کند نتایج شما را بهتر درک کند.

بحث پایان نامه

بخش بحث شما جایی است که می توانید نتایج خود را با جزئیات تفسیر کنید. آیا آنها انتظارات شما را برآورده کردند؟ چقدر آنها در چارچوبی که شما ساخته اید جا می گیرند؟ شما می توانید برای قرار دادن نتایج خود در حوزه خود به هر منبع مرتبط مراجعه کنید، اما بیشتر آن تحلیل را در بررسی ادبیات خود بگذارید.

برای هر گونه نتیجه غیرمنتظره، توضیحات یا تفسیرهای جایگزین از داده های خود ارائه دهید.

نتیجه پایان نامه

نتیجه گیری پایان نامه شما باید به طور خلاصه به سؤال اصلی تحقیق شما پاسخ دهد. این باید خواننده شما را با درک فوق‌العاده روشنی از استدلال اصلی‌تان رها کند و بر آنچه که تحقیق شما به طور خاص به حوزه شما کمک کرده است تأکید کند.

چرا تحقیق شما اهمیت دارد؟ چه توصیه هایی برای تحقیقات آتی دارید؟ در نهایت، کار خود را با هر نکته پایانی به پایان برسانید.

لیست مرجع

به منظور جلوگیری از سرقت ادبی، فراموش نکنید که در پایان پایان نامه خود یک لیست مرجع کامل با ذکر منابعی که استفاده کرده اید قرار دهید. یک سبک نقل قول را انتخاب کنید و آن را به طور مداوم در سراسر پایان نامه خود دنبال کنید، و به الزامات قالب بندی هر سبک توجه داشته باشید.

سبکی که انتخاب می کنید اغلب توسط بخش یا رشته شما تعیین می شود، اما سبک های رایج شامل MLA، شیکاگو و APA است.

ضمیمه ها

به منظور شفاف و مختصر ماندن، پایان نامه شما باید حاوی ضروری ترین اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به سوال تحقیق شما باشد. با این حال، به احتمال زیاد شما اسناد کمکی زیادی مانند متن مصاحبه یا سؤالات نظرسنجی دارید. اینها را می توان به عنوان ضمائم اضافه کرد تا فضا در بدنه اصلی صرفه جویی شود.

تصحیح و ویرایش

پس از پایان نوشتن، بخش بعدی فرآیند ویرایش شما آغاز می شود. قبل از ارسال، زمان زیادی برای تصحیح و ویرایش بگذارید. هیچ چیز بدتر از اشتباهات گرامری یا اشتباهات املایی شلخته به نظر نمی رسد!

برای اطمینان از کامل بودن پروژه نهایی خود، از یک سرویس حرفه ای ویرایش پایان نامه استفاده کنید.

دفاع از پایان نامه

این توسط مشاور یا کمیته شما برنامه ریزی می شود و معمولاً شامل یک جلسه ارائه و پرسش و پاسخ می شود.

پس از دفاع شما، کمیته شما تشکیل جلسه خواهد داد تا مشخص کند که آیا شما مستحق هر گونه افتخار یا تمجیدهای دپارتمان هستید یا خیر. با این حال، به خاطر داشته باشید که دفاع معمولاً فقط یک امر رسمی است. اگر مشکلات جدی در کار شما وجود دارد، قبل از دفاع باید با مشاور خود حل شود.

69 دیدگاه برای “پایان نامه چیست؟ | راهنمای نهایی و مثال ها”

 1. بازتاب: نحوه انتخاب موضوع پایان نامه - تزیسمی

 2. بازتاب: تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی - تزیسمی

 3. بازتاب: فصل مقدمه نحوه نگارش پایان نامه - تزیسمی

 4. بازتاب: چگونه گام به گام پایان نامه دانشگاه بنویسیم؟ - تزیسمی

 5. بازتاب: پایان نامه دانشگاه چیست؟ - تزیسمی

 6. بازتاب: فرآیند پایان نامه - تزیسمی

 7. بازتاب: چقدر طول می کشد تا یک پایان نامه دکتری بنویسید؟ - تزیسمی

 8. بازتاب: نحوه نوشتن پایان نامه یا پایان نامه کارشناسی ارشد: نکات برتر - تزیسمی

 9. بازتاب: چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟ - تزیسمی

 10. بازتاب: پایان نامه ارشد چیست؟ - تزیسمی

 11. بازتاب: وظایف استاد راهنما در پایان نامه - تزیسمی

 12. بازتاب: تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد - تزیسمی

 13. بازتاب: نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه - تزیسمی

 14. بازتاب: چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟ - تزیسمی

 15. بازتاب: چگونه یک پایان نامه برای یک مقاله روایی بنویسیم؟ - تزیسمی

 16. بازتاب: نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری - تزیسمی

 17. بازتاب: راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد - تزیسمی

 18. بازتاب: نحوه نوشتن چکیده برای پایان نامه یا رساله - تزیسمی

 19. بازتاب: راهکارهایی برای نوشتن یک بیانیه پایان نامه جذاب - تزیسمی

 20. بازتاب: راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی - تزیسمی

 21. بازتاب: راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن - تزیسمی

 22. بازتاب: چگونه یک پایان نامه لیسانس بنویسیم؟ - تزیسمی

 23. بازتاب: اهمیت نگارش یک پایان نامه با کیفیت - تزیسمی

 24. بازتاب: توصیه هایی در پایان نامه شما - تزیسمی

 25. بازتاب: نحوه نوشتن یک بحث برای پایان نامه - تزیسمی

 26. بازتاب: 5 نکته برای نوشتن نتیجه پایان نامه - تزیسمی

 27. بازتاب: چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟ - تزیسمی

 28. بازتاب: چگونه از پایان نامه مقاله بنویسیم؟ - تزیسمی

 29. بازتاب: چگونه فصل نتیجه گیری و پیشنهاد پایان نامه بنویسیم؟ - تزیسمی

 30. بازتاب: ویرایش پایان نامه چگونه است و چطور انجام می‌شود؟ - تزیسمی

 31. بازتاب: روایی و پایایی چیست و چگونه تعیین می شود؟ - تزیسمی

 32. بازتاب: بخش نتیجه گیری پایان نامه خود را بنویسید - تزیسمی

 33. بازتاب: نکات مهم و آسان در نوشتن فصل نتیجه گیری پایان نامه - تزیسمی

 34. بازتاب: تفاوت پایان نامه ارشد و رساله دکتری چیست؟ - تزیسمی

 35. بازتاب: رساله دکتری چیست و چگونه نوشته می شود؟ - تزیسمی

 36. بازتاب: نوشتن عنوان خوب برای پایان نامه - تزیسمی

 37. بازتاب: چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟ - تزیسمی

 38. بازتاب: راهنمای نوشتن عنوان پایان نامه - تزیسمی

 39. بازتاب: ایده های مفید برای نوشتن یک تاییدیه پایان نامه خوب - تزیسمی

 40. بازتاب: نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه - تزیسمی

 41. بازتاب: نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه - تزیسمی

 42. بازتاب: بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه - تزیسمی

 43. بازتاب: 4 نکته برای ایجاد عنوان پایان نامه عالی - تزیسمی

 44. بازتاب: راهنمای کامل برای تجزیه و تحلیل داده های پایان نامه - تزیسمی

 45. بازتاب: نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله - تزیسمی

 46. بازتاب: پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما - تزیسمی

 47. بازتاب: برنامه ریزی پایان نامه: بایدها و نبایدها - تزیسمی

 48. بازتاب: نوشتن بخش نتایج پایان نامه شما - تزیسمی

 49. بازتاب: تحقیق پایان نامه: نحوه یافتن منابع پایان نامه - تزیسمی

 50. بازتاب: روش تحقیق نگارش پایان نامه – مراحل و نکات ساده - تزیسمی

 51. بازتاب: نحوه نگارش پایان نامه در 10 مرحله - تزیسمی

 52. بازتاب: چگونه برای پایان نامه پرسشنامه بنویسیم؟ - تزیسمی

 53. بازتاب: 10 نمونه بهترین تقدیرنامه پایان نامه - تزیسمی

 54. بازتاب: چگونه یک سوال تحقیقاتی خوب بنویسیم (به همراه مثال) - تزیسمی

 55. بازتاب: چگونه در مرحله پرسشنامه پایان نامه خود شروع کنید؟ - تزیسمی

 56. بازتاب: چگونه برای پایان نامه تقدیرنامه بنویسیم؟ - تزیسمی

 57. بازتاب: نحوه استفاده از داده های اولیه در پایان نامه - تزیسمی

 58. بازتاب: چگونه یک عنوان پایان نامه منحصر به فرد بنویسیم؟ - تزیسمی

 59. بازتاب: چگونه یک ساختار متدولوژی پایان نامه ایجاد کنیم؟ - تزیسمی

 60. بازتاب: نحوه نوشتن تقدیرنامه پایان نامه با نکات و مثال ها - تزیسمی

 61. بازتاب: روش نگارش پایان نامه خود - تزیسمی

 62. بازتاب: نحوه انتخاب موضوع پایان نامه خوب - تزیسمی

 63. بازتاب: 10 نکته برای ایجاد ساختار پایان نامه قوی - تزیسمی

 64. بازتاب: 10 نکته برتر برای نوشتن روش پایان نامه - تزیسمی

 65. بازتاب: توصیه هایی برای نوشتن پایان نامه موفق - تزیسمی

 66. بازتاب: چگونه یک بررسی ادبیات پایان نامه بنویسیم؟ - تزیسمی

 67. بازتاب: یافته های پایان نامه و بخش های بحث - تزیسمی

 68. بازتاب: روش نگارش پایان نامه شما - تزیسمی

 69. بازتاب: مقدمه، نتیجه گیری و چکیده پایان نامه - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *