راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی

راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی

راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ، برای بسیاری از دانشجویان، پایان نامه لیسانس اولین فرصت آنها برای نوشتن یک متن علمی عمیق است. با توجه به دوره تحصیلی شما، نمره پایان نامه لیسانس شما می تواند تا 20 درصد به نمره نهایی شما کمک کند. بنابراین بررسی تکوین متون علمی ارزشمند و مستلزم کار بسیار است.

پایان نامه لیسانس آنچه را که در طول چهار سال آموخته اید خلاصه می کند. این می تواند پله ای برای تحصیلات تکمیلی و آزمون مهارت های نوشتاری آکادمیک شما باشد. علاوه بر این، به شما این امکان را می دهد تا نشان دهید که در دوران کالج دانش کسب کرده اید.

پایان نامه های کارشناسی مانند بسیاری از مقالاتی که در کالج نوشته اید منحصر به فرد هستند. کیفیت عملکرد شما تأثیر معناداری بر نمرات کلی و آینده شغلی شما خواهد داشت. این یک تمرین آکادمیک شدید است، بنابراین باید بهترین مقاله را تحویل دهید. بنابراین، این پست به شما یاد می دهد که چگونه یک پایان نامه لیسانس بنویسید. پس بیایید شروع کنیم.

راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی
راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند.
در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند.

چگونه نوشتن پایان نامه را شروع کنیم؟- راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی

نگارش پایان نامه شامل 7 مرحله است:

گام اول در نوشتن پایان نامه

1. یک موضوع تحقیقاتی ارزشمند و منحصربه‌فرد بیابید:
پایان نامه شما فرصتی است برای نشان دادن افکار و ایده‌هایتان. پس سعی کنید موضوع تحقیق خود را به دقت انتخاب کنید. بسیار مهم است که موضوع تحقیق شما جذاب، معنادار، واضح و بدون ابهام باشد، قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته باشد و پاسخگویی موفقیت‌آمیز به سؤالات پژوهشی شما برای حوزه پژوهش یا صنعت ارزشمند و مهم باشد.

گام دوم در نوشتن پایان نامه

2. یک پروپوزال خوب و قانع‌کننده بنویسید:
هنگامی که یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا را مشخص کردید، گام بعدی این است که دانشگاه خود را متقاعد کنید که به شما اجازه تحقیق در مورد آن را بدهد. پروپوزال نویسی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نوشتن پایان نامه است زیرا جنبه درخواستی و پیشنهادی دارد و وظیفه اصلی آن مجاب کردن سایر افراد است تا از این طریق ارزش، قابلیت و نیز برنامه کاری در تحقیقات فرد به تصویب برسد. همه پیشنهادهای پژوهشی باید در راستای پاسخگویی به سوالات زیر باشد:

. چه برنامه‌ای برای این کار تحقیقاتی وجود دارد؟
. هدف از انجام تحقیق چیست؟
. نحوه اجرایی کردن این تحقیقات چگونه است؟

گام سوم در نوشتن پایان نامه

3. یک مقدمه قوی داشته باشید:
هدف از فصل مقدمه این است که زمینه را برای تحقیق شما فراهم کند تا خواننده متوجه شود که در مورد چه چیزی تحقیق خواهید کرد و چرا آن مهم است.

فصل مقدمه شامل موارد زیر است:

. پیشینه مختصری از مطالعه، که حوزه کلی تحقیق را توضیح می‌دهد.
. بیان مسئله: توضیح می‌دهد که مشکل در وضعیت فعلی تحقیق چیست؟ (به‌عبارت دیگر، جایی که شکاف دانش وجود دارد).
. سؤالات تحقیقی شما: سؤالات خاصی که مطالعه شما به دنبال پاسخ دادن به آن‌ها است (بر اساس شکاف دانش).
. اهمیت مطالعه شما: به‌عبارت دیگر، چرایی اهمیت آن و اینکه چگونه یافته‌های پژوهش شما در جهان مفید خواهد بود.

گام چهارم در نوشتن پایان نامه

4. مروری کامل بر تحقیقات پیشین:
پس از یافتن مسئله تحقیق و تصویب پروپوزال، دومین فصلی که برای انجام پایان نامه باید به انجام برسانید، بخش مرور ادبیات تحقیق و بررسی پیشینه تحقیق هست. بررسی پیشینه تحقیق به منظور مطالعه تحقیقات و پژوهش‌های قبلی (مقالات داخلی و خارجی) صورت‌گرفته در زمینه موضوعات مشابه می‌باشد. در این زمینه می‌خواهیم بدانیم که دیگران چه کارهایی انجام داده‌اند، چه حوزه‌هایی را مورد بررسی قرار داده‌اند و از چه روش‌هایی برای حل مسئله تحقیق استفاده کرده‌اند.

گام پنجم در نوشتن پایان نامه

5. یک استراتژی تحقیقاتی دقیق طراحی کنید و تحقیقات خود را انجام دهید:
هنگامی که پیشینه تحقیقات خود را کامل کردید و درک درستی از تحقیقات موجود داشتید، وقت آن است که تحقیقات خود را توسعه دهید. اولین قدم این است که استراتژی تحقیق خود را طراحی کنید و یک فصل روش‌شناسی ایجاد کنید. من در اینجا وارد مباحث فنی فصل روش‌شناسی نمی‌شوم، اما به زبان ساده، این فصل در مورد توضیح “چگونگی” تحقیق شما است. اگر به خاطر داشته باشید، فصل‌های مقدمه و پیشینه تحقیق درباره «چه چیزی» و «چرا» بحث می‌کردند، بنابراین منطقی است که نکته بعدی که باید به آن پرداخته شود «چگونه» است. در این بخش به تشریح مباحثی از جمله روش‌شناسی کلی (به عنوان مثال روش‌های کیفی، کمی یا ترکیبی)، استراتژی جمع‌آوری داده‌ها (مانند مصاحبه، گروه‌های متمرکز، نظرسنجی) و استراتژی تجزیه و تحلیل داده می‌پردازیم.

گام ششم در نوشتن پایان نامه

6. یافته‌های خود را ارائه دهید:
هنگامی که تجزیه و تحلیل خود را کامل کردید، نوبت به ارائه یافته‌های خود می‌رسد. این فصل به طور کلی فقط داده‌های پردازش شده را به طور منظم و واضح و بدون تفسیر ارائه می‌دهد و تنها نتایج آزمون‌های آماری را بیان می‌کند.

گام هفتم در نوشتن پایان نامه

7. نتیجه‌گیری کنید و در مورد پیامدها بحث کنید:
شما باید تحقیق خود را با فصل نتیجه‌گیری کامل کنید. در این فصل، با برجسته کردن یافته‌های کلیدی مطالعه‌تان و توضیح اینکه پیامدهای این یافته‌ها چه هستند، دایره کاملی از تحقیقات خود را ایجاد می‌کنید. یافته‌های کلیدی، یافته‌هایی هستند که مستقیماً به سؤالات اصلی تحقیق و اهداف کلی تحقیق شما (که در فصل مقدمه بحث کرده‌اید) مرتبط هستند. از سوی دیگر، پیامدها توضیح می‌دهند که یافته‌های شما برای صنعت یا تحقیقات در منطقه شما چه معنایی دارد. این فصل از پژوهش دایره کاملی را برای پایان نامه شما ایجاد می‌کند.

راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی
راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی – تزیسمی

راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی

Prompts را دنبال کنید

شما مقاله خود را طبق دستورالعمل های فوری می نویسید. آنها اطلاعاتی در مورد عنوان مقاله، قالب آن، دیدگاهی که به موضوع می دهید و بافت کلی آن ارائه می دهند. سندی که دستورالعمل‌های آن گم شده باشد، به ساختار و استانداردهای مورد انتظار پایبند نیست.

گاهی اوقات درک دستورالعمل های توصیفی چالش برانگیز است. قبل از نوشتن مقاله مطمئن شوید که تمام ورودی‌های فوری دقیق هستند. معلم شما در دسترس است تا قبل از ثبت نام به شما در درک شرایط لازم کمک کند. استفاده از نمونه ها و مثال ها نیز ممکن است به شما در اجرای این دستورالعمل ها کمک کند.

ادبیات مناسب را شناسایی کنید

اگر در حال نوشتن پایان نامه هستید، تا حد امکان مقالات، کتاب ها و مجلات دانشگاهی در مورد این موضوع بخوانید. علاوه بر این، شما باید اخبار، مستندها و سایر منابع معتبر در مورد موضوع را تماشا کنید. به دلیل این مواد، شما مطالب آکادمیک خوب و هیجان انگیزی را توسعه خواهید داد.

در انتخاب مواد مرجع دقت کنید. فقط از معتبرترین کتاب ها، مجلات و مقالات برای تحقیق خود استفاده کنید. به عنوان مثال، در Studocu، می‌توانید یک پلتفرم جامع برای کمک به شناسایی مطالب خواندنی مناسب پیدا کنید. ناشران و نویسندگان می توانند در انتخاب منابع معتبر به شما کمک کنند. این کیفیت مواد مرجع شما است که قدرت بحث شما را تعیین می کند.

از طریق خواندن این مطالب است که می توانید با نویسندگانی که دیدگاهی مشابه شما دارند ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این، به شما کمک می کند تا نویسندگانی را با نظرات مخالف شناسایی کنید. در نظر گرفتن این عناصر باعث ایجاد یک بحث متوازن می شود.

مقدمه را بنویسید

در مرحله اول یک طرح کلی (مقدمه) برای مقاله خود ایجاد کنید. خلاصه احتمالاً از قبل زمینه را برای این کار فراهم کرده است. پس از آن، نوشتن مقدمه می تواند مفید باشد. با این حال، ممکن است لازم باشد پس از اتمام کار، آن را تنظیم کنید زیرا برخی از چیزها اغلب در طول نوشتن تغییر می کنند.

چندین نویسنده ترجیح می دهند پس از نوشتن قسمت مرکزی مقدمه را بنویسند و فقط بعد از آن یادداشت برداری کنند. مقدمه سؤال تحقیق، رویکرد شما و اهمیت مقاله شما را توضیح می دهد. همچنین توصیف ساختار مقاله شما ضروری است.

بدنه اصلی را بنویسید

بخش مرکزی پایان نامه کارشناسی شما هسته اصلی آن است. به عنوان اولین قدم، وضعیت فعلی گفتمان علمی و نحوه ارتباط آن با موضوع خود را در نظر بگیرید. شما یک نمای کلی از تحقیقات اخیر ارائه می دهید و اصطلاحات مهم را تعریف می کنید. سپس باید روش‌هایی را که استفاده کرده‌اید، نحوه رویکردتان به تحقیق را توضیح دهید و یافته‌های خود را ارائه دهید. علاوه بر این، جایی برای تفسیر و پرسش انتقادی از نتایج شما وجود دارد.

مطمئن شوید که خط استدلال خود را در قسمت مرکزی نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که ایده شما منطقی است و خوانندگان می توانند هر لحظه شما را دنبال کنند. اگر اکسپوز را از قبل آماده کنید، برای شما راحت تر خواهد بود.

نتیجه گیری را بنویسید

تمام یافته ها را در چارچوب قرار دهید و کار خود را با یک نتیجه گیری معنادار به پایان برسانید. گره زدن نتیجه به مقدمه بسیار مهم است. همراه با دومی، نقش قابل توجهی در پایان نامه ایفا می کند.

بسیاری از خوانندگان آینده احتمالاً مقدمه و بخش مرکزی را می خوانند و سپس نتیجه گیری را با دقت بازخوانی می کنند. نتیجه‌گیری نتایج شما را خلاصه می‌کند، آن‌ها را در یک زمینه علمی قرار می‌دهد، و به طور انتقادی در مورد نقاط ضعف آنها تأمل می‌کند.

چکیده و تقدیرنامه بنویسید

در صورت لزوم می توانید نتیجه گیری خود را نزدیک به چکیده خود نگه دارید. این چکیده است که در آن خوانندگان می توانند خلاصه ای از کار شما را بیابند – همه داده ها و حقایق مرتبط، روش ها، نتیجه گیری ها، طبقه بندی ها و انتقادات.

اگرچه قدردانی لازم نیست، اکثر نویسندگان آنها را شامل می شوند. متنی که در اینجا می نویسید می تواند غیر رسمی و شخصی باشد. معمولاً به تمام افرادی اطلاق می شود که از نظر مالی، حرفه ای یا عاطفی به شما کمک کرده اند.

همچنین ممکن است تاریخچه مختصری از پایان نامه کارشناسی در اینجا وجود داشته باشد: موضوع چگونه شکل گرفت؟ اینطور که نوشتید موانع یا لحظات خوبی را تجربه کردید؟ توصیه نمی‌شود که بیش از حد در قدردانی وارد جزئیات شوید – آنها نباید بیش از یک صفحه را بگیرند.

پایان نامه خود را تصحیح کنید

بهترین کاری که می توانید پس از اتمام پایان نامه لیسانس خود انجام دهید این است که آن را تصحیح کنید. از طرف دیگر، می توانید در محیط خود کمک بیابید یا فردی حرفه ای را استخدام کنید.

اغلب مفید است که با فردی آشنا با موضوع (مانند یک همکلاسی) و فردی ناآگاه مانند یک دوست صمیمی با مسیر شغلی کاملاً متفاوت صحبت کنید. دریافت بازخورد از شخصی آشنا با موضوع می تواند شما را در مورد محتوا به چالش بکشد و ایده های نهایی را برای سازماندهی مجدد آن یا باز کردن برخی سوالات به شما بدهد. علاوه بر این، یک شخص خارجی ممکن است از شما سؤالات کاملاً متفاوتی در مورد کارتان بپرسد. همچنین برای هر دو طرف بسیار مهم است که مراقب اشتباهات دستوری و املایی باشند.

یک برنامه املایی به اندازه افراد برای اطمینان از درستی کار شما مفید است. در حال حاضر برخی از برنامه های نوشتن با چک کننده های داخلی عالی وجود دارد.

راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی
راهنمای ساده برای نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی – تزیسمی

نتیجه

با پیروی از رویکرد فوق، به اهداف پایان نامه نویسی خود خواهید رسید و در رشته تحصیلی خود شناخته خواهید شد. برنامه ریزی پایان نامه خود از قبل، پیدا کردن یک استاد راهنما مناسب و نوشتن یک گزارش، پایه خوبی برای پروژه شما خواهد بود.

در صورتی که تحقیقات کاملی در زمینه ادبیات انجام دهید و روال روزانه خود را حفظ کنید، مرحله نوشتن در دسترس تر خواهد بود. اگر در مورد اصلاحات کمک دریافت کنید، از ارائه پایان نامه لیسانس خود احساس خوبی خواهید داشت. اگر گیر کردید و نیاز به استراحت دارید با خودتان مهربان باشید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *