پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری

پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری

پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری ، چه شما یک دانشجوی فارغ التحصیل باشید که به تازگی در دانشگاه شروع کرده اید یا استادی باشید که به یک دانشجو مشاوره می دهد، ایجاد تمایز بین پایان نامه و رساله برای نوشتن یک پایان نامه قوی و تبدیل شدن به یک نویسنده قوی تر بسیار مهم است. متأسفانه، این تفاوت نامشخص است زیرا این اصطلاحات توسط دانشجویان فارغ التحصیل، محققان دکتری، ناشران دانشگاهی و دانشگاه ها به جای یکدیگر استفاده می شود.

اگر مطمئن نیستید که آیا در حال نوشتن پایان نامه یا رساله هستید، این مقاله به شما کمک می کند تفاوت های بین این دو را درک کنید، چه دانشجوی دکترا یا کارشناسی ارشد.

پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری
پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

تفاوت های اصلی بین پایان نامه و رساله

در حالی که پایان نامه ها و رساله شباهت های زیادی دارند (هر دو مقاله های تحقیقاتی پیشرفته فارغ التحصیل هستند)، در واقع به دو نوع مختلف نوشتار دانشگاهی اشاره دارند و تفاوت های آنها شامل مفاهیم مهمی مانند دامنه، هدف، طول و الزامات تحقیق است.

مهمتر از همه، تفاوت بین پایان نامه و رساله به سطح تحصیلات بستگی دارد. فراتر از اینکه یک مقاله ساده باشد، پایان نامه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که مدرک کارشناسی ارشد را دنبال می کنند در حالی که پایان نامه توسط دانشجویان دکترا نوشته می شود که به عنوان کاندیدهای دکترا نیز شناخته می شوند.

چند تفاوت کلیدی بین پایان نامه و رساله وجود دارد.

بزرگترین تفاوت بین پایان نامه و رساله این است که یک پایان نامه بر اساس تحقیقات موجود استدلال می کند. در همین حال، یک پایان نامه اغلب نیاز به انجام تحقیقات و سپس انجام تحلیل از داوطلب دکتری دارد.

به طور خاص، یک پایان نامه اغلب به شکل یک مرور ادبیات است، که مجموعه ای از دانش تحقیق در یک زمینه مطالعاتی خاص است که ثابت می کند فرد در آن موضوع شایستگی دارد. از سوی دیگر، پایان نامه نوع خاصی از مقاله تحقیقاتی است که توسط کسانی که برای مدرک دکتری خاص کار می کنند نوشته شده است که دانش، نظریه یا روش ها را به یک رشته تحصیلی کمک می کند.

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟

پایان نامه کارشناسی ارشد یک مقاله تحقیقاتی دانشگاهی است که نسبت به پایان نامه کارشناسی یا مقاله ترم به درجه تحقیقات بیشتری نیاز دارد. با استاندارد بالاتری از نوشتار مشخص شده است و از دانش آموزان انتظار می رود که شایستگی، سواد و تسلط بر یک موضوع را نشان دهند. معمولا دو یا سه سال طول می کشد تا تکمیل شود. در نهایت، پایان نامه کارشناسی ارشد معمولا به منظور اخذ مدرک پژوهشی نوشته می شود و قرار نیست به طور جداگانه منتشر شود.

پایان نامه دکتری چیست؟

پایان نامه دکتری یک بخش مهم از تحقیقات مستقل است که برای همه دانشجویانی که در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند مورد نیاز است. این یک اثر بدیع است که در جای دیگری منتشر نشده است و از همه مهمتر کمک جدیدی به این حوزه می کند. این مشارکت ممکن است شیوه جدیدی از تفکر در مورد یک موضوع موجود یا حتی یک نظریه بدیع باشد. تحقیقاتی که برای پایان نامه انجام می شود معمولاً در بازه زمانی چند سال تا نیم دهه انجام می شود.

ویژگی های پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری

پایان نامه کارشناسی ارشد

. آزمون اصیل و بدیع ایده ها و یک فرضیه
. یک کار یا آزمایش مستقل
. شایستگی و درک تکنیک های صنعت و همچنین محدودیت های آنها را نشان داد
. آشنایی کامل با ادبیات
. توانایی استفاده از ترکیب و نقد ادبیات موضوع تحقیق
. توانایی ارائه اثر در سطح علمی (کنفرانس، سمینار، تلاوت، دفاع و …)

پایان نامه دکتری

. تمام خصوصیات فوق
. کمکی جدید به ادبیات علمی که قبلاً منتشر نشده بود
. تحقیق اصلی که مستقیماً توسط نویسنده (دانشجوی کارشناسی ارشد) تولید شده است
. یک سوال/فرضیه تحقیق واضح به وضوح پاسخ داده شده (یا جعل شده است)
. پیشرفت در روش ها، مشاهدات، تفسیر و غیره

پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری
پایان نامه کارشناسی ارشد در مقابل پایان نامه دکتری – تزیسمی

محتوای و تفاوت های ساختاری

بنابراین، پایان نامه نویسی چه تفاوتی با پایان نامه نویسی دارد؟

اکنون که تعاریف پایان نامه و رساله را می دانید، بیایید به روش های واضحی که در ساختار و سایر ویژگی های اصلی متفاوت هستند، بپردازیم.

طول پایان نامه در مقابل رساله چقدر است؟

طول بارزترین عامل در تمایز بین نگارش پایان نامه یا رساله است.

به طور کلی، پایان نامه دکترا از وسعت، عمق و هدف بیشتری نسبت به پایان نامه کارشناسی ارشد برخوردار است، زیرا بر اساس تحقیقات اصلی است. در حالی که طول استاندارد پایان نامه کارشناسی ارشد حدود 100 صفحه است، یک پایان نامه دکتری می تواند بیش از 400-500 صفحه باشد.

در حالی که اکثر دانشجویان می توانند پایان نامه یا پایان نامه دکتری خود را در کمتر از 1 تا 2 سال به پایان برسانند، بسته به مدرسه، برنامه و موضوع پایان نامه ممکن است تا 7 سال طول بکشد. از آنجایی که برنامه های دکترا الزامات قالب بندی خاص خود را دارند، با مدرسه یا دانشگاه خود مشورت کنید تا بدانید برای پایان نامه یا رساله خود به چه چیزی نیاز دارید. اکثر پایان نامه ها در فصل ها تنظیم می شوند، اما تعداد فصل ها نیز متفاوت است.

تفاوت در روش های تحقیق

پایان نامه و پایان نامه هر دو گزارش تحقیقاتی در سطح تحصیلات تکمیلی هستند. این بدان معنی است که آنها از دانش آموزان می خواهند که در مورد یک موضوع خاص تحقیق و گزارش کنند. اما تفاوت در مقیاس تحقیق بین مدرک کارشناسی ارشد و دکترا چیست؟ پاسخ این است که چه مقدار و چه نوع داده ای را جمع آوری می کنید.

منابع داده برای پایان نامه در مقابل پایان نامه

پایان نامه کارشناسی ارشد محدود به دانش ثانویه یا گزارش شده است. این دانش قبلاً در ادبیات منتشر، تجزیه و تحلیل و بررسی شده است. یک پایان نامه معمولاً چیز جدیدی در این زمینه ارائه نمی دهد. هدف شما معمولاً نوشتن یک مرور ادبیات جامع در مورد یک موضوع جدید یا کم گزارش شده با استفاده از داده های قبلاً گزارش شده است.

تفاوت در حوزه تحقیق

همانطور که در بالا ذکر شد، پایان نامه بیشتر یک مرور ادبیات است که برای نشان دادن شایستگی و تسلط بر یک رشته تحصیلی نوشته شده است. به طور خلاصه، شما یک “گزارشگر” قابل اعتماد از اطلاعات مربوط به آن موضوع هستید. پایان نامه نشان می دهد که شما اصطلاحات فنی را می دانید، موضوع را درک می کنید، با ابزارهای صنعت آشنا هستید و می توانید آن اطلاعات را به مخاطبان عمومی ترجمه کنید. به همین دلیل است که مدرک کارشناسی ارشد کافی است و اغلب برای مشاغل صنعتی ترجیح داده می شود.

در مقابل، پایان نامه دکتری فراتر از استفاده ساده از اجزای سازنده موضوع شماست و در واقع ابزار، دانش و نظریه های جدیدی را برای پیشبرد موضوع به عنوان یک کل ایجاد می کند. اگر یک دارنده مدرک کارشناسی ارشد مانند یک روزنامه نگار باتجربه رولینگ استون باشد، دکترا همان گروه موسیقی/نوازنده ای است که در واقع موسیقی را می سازد.

پس باید به دنبال پایان نامه یا رساله باشید؟

مزایای کسب مدرک تحصیلات تکمیلی بسیار زیاد است. طبق آمار اداره سرشماری ایالات متحده، افرادی که دارای مدرک پیشرفته هستند 3.7 برابر بیشتر از افرادی که از دبیرستان انصراف داده اند، درآمد دارند و 13.1 درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد، حرفه ای یا دکترا هستند. اگر شما یک دانشجوی کنجکاو در مقطع کارشناسی هستید که به فکر درخواست برای تحصیلات تکمیلی هستید، کدام انتخاب مناسب است؟

به طور خلاصه، پایان نامه بیشتر از یک پایان نامه متمرکز و عمیق است. در حالی که یک پایان نامه دکترا مبتنی بر تحقیقات اصلی است، یک پایان نامه اغلب به منظور نشان دادن سواد، بسط یا بررسی تحقیقات دیگران است. علاوه بر این، پایان نامه می تواند به عنوان مبنای یا موضوع پایان نامه مورد استفاده قرار گیرد، اما نه برعکس.

ویرایش پایان نامه در مقابل پایان نامه

تا کنون، ما روی تفاوت‌هایی مانند تحقیق و هدف تمرکز زیادی داشته‌ایم، اما در نهایت، پایان‌نامه یا رساله یک سند مکتوب است که به مهارت، تمرکز، نظم، دانش موضوعی، سازماندهی و زمان‌بندی نیاز دارد.

برای انگلیسی زبانان غیر بومی، چالش به ویژه دشوار است زیرا زبان انگلیسی زبان آکادمیک و تحقیقات است.

چگونه یک سرویس ویرایش پایان نامه یا رساله شما را بهبود می بخشد؟

از فاصله بدنه و صفحه بندی، تا اندازه فونت و قالب بندی استناد، دستورالعمل های پایان نامه جامع هستند. حتی بدتر، آنها بر اساس مدرسه متفاوت هستند. بنابراین علاوه بر نوشتار و دستور زبان انگلیسی واقعی، دانشجویان فارغ التحصیل باید در مورد سازگاری، قالب بندی، نامگذاری و اصطلاحات نگران باشند. این کاملاً بار است!

به همین دلیل است که برای دانشجویان فارغ التحصیل، به ویژه دانشجویان ESL و خارجی، بسیار رایج است که به دنبال خدمات ویرایش پایان نامه باشند که به طور خاص نیازهای آکادمیک محققان و دانشجویان را برآورده می کند.

در اینجا فقط چند دلیل وجود دارد که چرا تصحیح پایان نامه بسیار مفید است و این ویراستاران چه می کنند:

. اشتباهات دستوری، نگارشی، نحوی و ساختاری را تصحیح کنید
. پیشنهادهایی برای بازنویسی، حذف و اصلاح نوشته ارائه دهید
. اطمینان حاصل کنید که قالب بندی و نامگذاری سازگار هستند
. ویراستاران آکادمیک آگاه با مدرک کارشناسی ارشد و دکترا
. وقت خود را آزاد کنید و به جای جستجوی اشتباهات، روی تحقیق، بازبینی و محتوا تمرکز کنید
. ارائه گواهی ویرایش زبان، که ممکن است برای دانشجویان غیر بومی انگلیسی زبان ضروری باشد

در نهایت، اکثر مشاوران دکترا توصیه می کنند که دانشجویان به دنبال خدمات ویرایش حرفه ای، به ویژه ویرایش پایان نامه یا ویرایش رساله باشند، زیرا اساتید ترجیح می دهند محتوای تحقیق واقعی یک پایان نامه را ارزیابی کنند، نه اشتباهات نوشتاری پیش پا افتاده را. هر دانشجوی فارغ التحصیلی که این مطلب را می‌خواند می‌داند که اساتید دوست ندارند وقتشان تلف شود!

مطمئن شوید که سایر منابع آکادمیک را در مورد چگونگی بهبود مقاله علمی خود و مزایای تصحیح و ویرایش بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *