چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟ ، در دانشگاه، پایان نامه نویسی و دفاع از آن در پایان دوره، یک رسم اجتناب ناپذیر است. قبلاً کمتر به این تمرین عادت کرده بودند، دانش آموزان بیشتری در دانشکده های بازرگانی یا مدیریت اکنون ملزم به ارسال این اثر در پایان تحصیل هستند. بیایید با هم نگاهی به علایق آموزشی پایان نامه کارشناسی ارشد، ساخت آن و اصولی که باید برای تولید یک اثر با کیفیت رعایت شود، بیاندازیم.

فهرست مطالب

چرا باید پایان نامه کارشناسی ارشد بنویسیم؟- چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟

اساساً متفاوت از گزارش های کارآموزی در رویکرد خود، اما تقاضای کمتری نسبت به پایان نامه دکتری، پایان نامه کارشناسی ارشد به شما این فرصت را می دهد تا در پایان تحصیلات خود یک پروژه تحقیقاتی را انجام دهید. این تجربه فرصتی است برای برداشتن یک گام به عقب و انجام تامل عمیق با اتخاذ رویکردی علمی. موضوع پایان نامه که در رزومه شما ذکر شده است، گواه این است که شما در یک موضوع خاص تخصص قوی کسب کرده اید. برای هیئت داوران، این تمرین آنها را قادر می سازد تا ظرفیت تحلیلی و تفکر انتقادی فارغ التحصیلان آینده را ارزیابی کنند.

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟
چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟ – تزیسمی

مراحل اصلی تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد- چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟

موضوع و مشکل خود را مشخص کنید

اولین قدم، و شاید ظریف ترین، این است که موضوعی را انتخاب کنید که هم با آموزش شما مرتبط باشد و هم با پروژه حرفه ای شما مرتبط باشد. در مرحله بعد، باید در مورد مشکلی فکر کنید که می توان از نظر مسائل و دیدگاه ها به آن پرداخت.

طرحی برای پایان نامه خود تهیه کنید

اگر مشکل شما به اندازه کافی توسعه یافته باشد، در ایجاد یک برنامه منسجم مشکل زیادی نخواهید داشت. به طور کلی، بخش اول پایان نامه شما به بررسی ادبیاتی که در اختیار دارید و بخش دوم به کار میدانی اختصاص دارد: تحقیقات کیفی، مصاحبه با مشتریان، مصرف کنندگان، کارشناسان، متخصصان و غیره.

انجام مطالعه میدانی

مطالعه میدانی بخش تجربی پایان نامه است و شامل جمع آوری داده های کمی یا کیفی برای استفاده است. برای انجام آن، باید یک روش علمی را اعمال کنید و به آن پایبند باشید. این احتمالاً بخشی از تمرین است که در آن کمترین راهنمایی را خواهید داشت، اما اگر منظم و کوشا باشید، باید خوب باشید.

حرکت به سمت نگارش پایان نامه

آخرین مرحله قبل از دفاع، نوشتن است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایده های خود را به شیوه ای منسجم بیان کنید که به برنامه اولیه احترام بگذارد، اگرچه چند تنظیم اغلب ضروری است. سخت‌گیر، دقیق باشید و با احترام به روش‌شناسی نشان دهید که بر این تمرین مسلط شده‌اید، و همیشه اظهارات خود را با منابع کتاب‌شناختی توجیه کنید. پس از اتمام این مرحله، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دفاع خود را آماده کنید.

روش های خوب برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد- چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟

به روش شناسی احترام بگذارید

در دوره تحصیلات عالی شما هیچ تمرینی که واقعاً شبیه نگارش پایان نامه باشد وجود نخواهد داشت. برای تولید یک اثر قانونی باید یک روش جدید یاد بگیرید. تفکر شما باید بر یک موضوع خاص متمرکز باشد و با غنی سازی، تایید یا رد به رشد دانش کمک کند. اگر این اصطلاحات هنوز برای شما آشنا نیستند نترسید، زیرا در بیشتر مواقع، و این مورد در IPAG است، ابتدا دوره هایی را در زمینه روش شناسی تحقیق می گذرانید که به شما امکان می دهد رویکرد درست را اتخاذ کنید.

در هر مرحله با سرپرست/ استاد راهنما خود مشورت کنید

به طور کلی، مدیران پایان نامه یا معلمان در ابتدای سال به دانش آموزان منصوب می شوند. نقش آنها کمک به شما در هر مرحله است، از شروع پروژه تحقیقاتی شما تا دفاع نهایی در مقابل هیئت منصفه. تجربه آنها به ویژه هنگام انتخاب موضوع شما، تعریف مشکل و ایجاد برنامه شما مفید خواهد بود. در طول دوره خود به طور منظم چک کنید.

سازماندهی جدول زمانی خود

بین چند هفته آخر دوره شما، کارآموزی پایان تحصیل و احتمال دستیابی به اولین شغل، پایان دوره شما نوید پرمشغله بودن را می دهد. با این حال، در برخی از مدارس، مانند IPAG، همه دانش‌آموزان در برنامه‌های MSc یا MBA برنامه Grande Ecole ملزم به نوشتن و دفاع از پایان نامه هستند. بنابراین ضروری است که بخش قابل توجهی از زمان خود را به پایان نامه خود اختصاص دهید و تا آخرین ماه قبل از پایان مهلت برای جدی گرفتن آن منتظر نمانید.

نوشتن با دقت

نیازی به استفاده از اشکال گفتاری یا نوشتن بیش از حد پیچیده نیست، مستقیماً به اصل مطلب بروید. هر جمله باید در خدمت هدف شما باشد و به تظاهرات شما قدرت بدهد. به یاد داشته باشید که منابع خود را ذکر کنید، جزئیات را در پایین صفحه ارائه دهید و قسمت های مختلف خلاصه خود را متعادل کنید. مقدمه خود را در انتهای تمرین بنویسید و مهمتر از همه، آن را تصحیح کنید!

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟
چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟ – تزیسمی

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد: راهنمای گام به گام- چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟

شما طرح کلی خود را آماده کرده اید، و اکنون زمان آن است که مراحل نوشتن را طی کنید. از آنجایی که شما از قبل می دانید که در هر بخش چه چیزی باید بنویسید، لازم نیست که فرآیند نوشتن برای شما یک کار دلهره آور باشد.

بهترین راه برای گذراندن پایان نامه این است که شاخ گاو را بگیرید و شروع کنید. در اینجا چند نکته برای راهنمایی شما وجود دارد:

1. یک برنامه زمانی ایجاد کنید

برنامه ای برای نوشتن متن خود ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. این برنامه به شما کمک می کند هنگام نوشتن مقاله در مسیر خود بمانید. همچنین به شما کمک می کند تا زمان کافی را برای تمام مراحل مربوط به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود اختصاص دهید. این ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما به شما کمک می کند تا روی کار در حال انجام متمرکز بمانید. می توانید هر روز یک ساعت را برای کار روی پروژه خود اختصاص دهید. هر چیزی که برای شما بهتر است، مطمئن شوید که هر روز زمانی را برای نوشتن پایان نامه خود اختصاص دهید.

2. هر روز یک قطعه بنویسید

سعی کنید حداقل 500 کلمه در روز بنویسید. شما نمی خواهید یکباره زیاد بنویسید، زیرا ممکن است در مورد بعدی که بنویسید گیر کنید. 500 کلمه در روز به اندازه کافی آسان است و نباید بیش از یک یا دو ساعت در روز طول بکشد.

نگران این نباشید که نوشته هایتان در حال حاضر چقدر خوب است. بارها و بارها به عقب برمی‌گردید و آنچه نوشته‌اید را اصلاح می‌کنید. نکته فقط این است که کلمات را بیرون بیاورید و روی صفحه قرار دهید تا بتوانید بعداً آنها را به چیزی زیبا تبدیل کنید.

اگر با بخش خاصی از پروژه خود مشکل دارید، سعی کنید اول صبح که ذهنتان تازه است به آن بپردازید. ممکن است به این ترتیب تمرکز و نوشتن سریع‌تر آسان‌تر باشد.

3. یک مقدمه جذاب بنویسید

یک مقدمه جذاب بنویسید که مقاله شما را تنظیم کند و خواننده را جذب کند، کسی که باید بعد از خواندن پاراگراف اول بخواهد بیشتر بخواند. برای اینکه آنها را به خواندن متن خود علاقه مند نگه دارید، مطمئن شوید که عناصر زیر را در نظر بگیرید:

. خوانندگان را با موضوع مقاله خود آشنا کنید.
. به طور خلاصه توضیح دهید که چرا مطالعه این موضوع ضروری است.
. در پایان مقدمه، بیانیه پایان نامه را درج کنید.

4. مطالعه خود را در زمینه قرار دهید

شما باید نشان دهید که چگونه مطالعه شما به تحقیقات موجود در مورد موضوع شما کمک می کند. زمینه سازی پس از بررسی ادبیات موجود و شناسایی نیاز به تحقیق حاضر انجام می شود.

خواننده همچنین باید ببیند که چه ارزشی به حوزه تحقیقاتی خود اضافه می کنید. قرار دادن کار خود در زمینه نشان می دهد که شما یک بررسی ادبیات تحقیق موجود انجام داده اید و پایان نامه خود را مرتبط می کند.

5. نتیجه گیری شما باید قدرتمند باشد

نتیجه گیری شما باید شانس شما برای بیان معنای یافته ها در مقاله شما باشد. نتیجه این است که شما واقعاً می توانید در ترکیب داده های خود و اتصال آنها به ادبیات و نظریه ای که در ابتدای پروژه خود معرفی کرده اید بدرخشید. به طور خلاصه، اینجا جایی است که شما به خواننده خود می گویید که چه معنایی دارد.

شما باید برخی از نکات پایانی را اضافه کنید، بیانیه پایان نامه خود را مجدداً بیان کنید و دلایل قابل توجه بودن تحقیق خود را در اختیار خواننده قرار دهید. علاوه بر این، توصیه هایی را در مورد جهتی که مطالعات آینده در مورد این موضوع باید طی کند، ارائه دهید.

6. شامل تمام اطلاعات و داده های لازم

ایده ها و استدلال های خود را با استفاده از اطلاعات تکمیلی مانند پرسشنامه، نمودارها، جداول و نمودارها پشتیبانی کنید. معمول است که داده های اضافی خود را در بخش ضمیمه پایان نامه خود قرار دهید. همچنین، به قالب سبکی که استفاده می‌کنید یا آنچه بخش شما از شما می‌خواهد، پایبند باشید. مهمتر از آن، اطلاعات اضافی باید با موضوع شما مرتبط باشد و برای خواننده ارزش بیافزاید.

7. به خود استراحت دهید

بهترین راه برای کار موثر روی پایان نامه این است که به خودتان استراحت بدهید. هنگامی که در حال استراحت هستید، ذهن شما زمانی برای استراحت و تجدید قوا خواهد داشت، در این صورت است که می تواند ایده های جدیدی تولید کند.

استراحت برای سلامت روان شما نیز بسیار مهم است. کار مداوم می تواند منجر به استرس و سایر مسائل ذهنی شود و منجر به تکمیل نشدن پروژه شما شود.

پایان نامه کارشناسی ارشد چگونه است؟

پایان نامه کارشناسی ارشد، کار اوج مقطع کارشناسی ارشد دانشجو است. این بخش از تحقیق مکتوب به منظور نشان دادن تخصص و علاقه دانشجو به یک موضوع خاص در زمینه تحصیلی است. الزامات دقیق برای برنامه خاص است، اما پایان نامه کارشناسی ارشد به طور کلی 80-100 صفحه، شامل کتابشناسی گسترده، و شامل چندین فصل است.

پایان نامه کارشناسی ارشد در رایج ترین شکل خود شامل تحقیقات و داده های از قبل موجود است که دانشجوی کارشناسی ارشد گردآوری و ترکیب کرده است تا به فرضیه ای تبدیل شود که یا استدلال موجود در این زمینه را به چالش می کشد، یا استدلال جدیدی را به بحث علمی ارائه می دهد. این استدلال به طور کلی در قالب زیر ارائه می شود:

1. معرفی

هدف از این مقدمه متقاعد کردن خواننده در مورد ارزش علمی یا توجیه تحقیقی است که پایان نامه ارائه می کند. این توجیه عموماً با بیان مشکلی در حوزه علمی خاص نویسنده که به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است، به دست می آید. به عنوان مثال، و دانشجویی که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روابط بین الملل تحصیل می کند، ممکن است پایان نامه کارشناسی ارشد خود را با موضوع شکست همکاری بین المللی برای حل بحران قریب الوقوع تغییرات آب و هوایی بنویسد. هنگامی که موضوع معرفی شد، نویسنده سپس درباره آنچه که پایان نامه آنها قصد کمک به حل این مشکل را دارد، “مسئله تحقیق” بحث خواهد کرد. در این مثال خاص، سوال تحقیق می تواند این باشد: “آیا فقدان قدرت اجرایی داده شده به سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد مانعی برای همکاری بین المللی در مورد موضوع تغییر آب و هوا است؟”

2. بررسی ادبیات

پس از طرح مسئله و سوال تحقیق در مقدمه، پایان نامه کارشناسی ارشد به بخش مرور ادبیات می رود. این بخش از پایان نامه شامل بحث در مورد بورس تحصیلی موجود است که به موضوع خاص و سؤال تحقیقی که مطرح می شود مربوط می شود. این یک توصیف جامع از «ادبیات» موجود در مورد موضوع نیست (که زمان و فضای زیادی را می‌گیرد)، بلکه در عوض توصیفی از مهم‌ترین، متقاعدکننده‌ترین و بحث‌برانگیزترین تحقیقاتی است که در مورد این موضوع انجام شده است. برای اینکه مرور ادبیات مفید باشد، باید شامل تحقیقاتی باشد که روش‌شناسی، دیدگاه‌ها و نظرات متضاد متعددی را ارائه می‌کند.

بررسی ادبیات همچنین هرگونه کاستی در ادبیات موجود در مورد موضوع پایان نامه، از جمله سوگیری ها، نقص در روش شناسی، یا عدم رسیدگی به مشکل مورد نظر را شناسایی می کند. هنگامی که این کاستی ها در تحقیقات موجود شناسایی شد، محقق می تواند پیشنهاد دهد که چگونه می خواهد این کاستی ها را از طریق کار خود برطرف کند.

3. روش ها

هنگامی که یک محقق تشخیص داد که تحقیقات موجود در کجا در پاسخ به سؤال تحقیق پایان نامه کوتاهی کرده است، باید به خواننده بگوید که چگونه قصد دارد این نقص را برطرف کند و درک آن زمینه را ارتقا دهد. با نگاهی مجدد به پایان‌نامه کارشناسی ارشد فرضی «شکست سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوا»، محققی ممکن است دریافته باشد که ادبیات موجود در این موضوع به طور اساسی به بررسی یا استناد به نوعی از سند منبع اولیه نمی‌پردازد. نویسنده سپس می‌تواند چگونگی روش تحقیق آنها را شامل کشف گسترده اسناد منبع اولیه موجود، و شرح چگونگی سفر آنها به چندین تأسیسات مختلف سازمان ملل در سراسر جهان برای جمع‌آوری آن اسناد، توضیح دهد.

این بخش همچنین توضیح می دهد که چگونه محقق از روش های موجود برای تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات جمع آوری شده استفاده می کند. هر رشته دانشگاهی دارای روش‌شناسی استاندارد و بهترین شیوه‌ها برای تجزیه و تحلیل «انواع» داده‌های حوزه خود است. در حالی که اکثر مردم تصوری از نحوه تجزیه و تحلیل داده های علمی مانند داده های بهداشتی و داده های نظرسنجی به شیوه ای استاندارد دارند، علوم اجتماعی همچنین روش های استاندارد شده ای برای منابع اطلاعاتی کمتر قابل اندازه گیری، از جمله مدیریت و تجزیه و تحلیل اسناد اولیه دارند.

4. نتایج

اکنون که نویسنده نحوه انجام تحقیقات خود و روش‌هایی را که برای تجزیه و تحلیل آن تحقیق به کار برده‌اند توضیح داده است، آنها به خواننده اطلاع می‌دهند که چه اطلاعات یا اکتشاف جدیدی را از طریق کار خود کشف کرده‌اند. به عنوان مثال، شاید با ادامه مطالعه اسناد منبع اولیه تولید شده در حول و حوش امضای معاهدات اقلیمی سازمان ملل، از جمله یادداشت های طرف های شرکت کننده و پیش نویس های کنار گذاشته شده توافق نامه ها، محقق فرضی استاد ما الگویی از امتیازات را کشف کرد که به متوسط داده شد. به اندازه اقتصادهای در حال توسعه، اما هرگز در رسانه های خبری بزرگ بین المللی به طور عمومی اعلام یا در مورد آن نوشته نشد.

5. بحث

در فصل پایانی پایان نامه، یافته های پژوهش نویسنده، زمینه ای در رابطه با پژوهش موجود ارائه شده است. نویسنده مشخص خواهد کرد که چگونه کار آنها به پاسخ های موجود به سؤال اصلی تحقیق خود پاسخ داده است، یا شکل جدیدی از تفاوت های ظریف را اضافه کرده است. به عنوان مثال، محقق فرضی ما می‌تواند چنین فرض کند که امتیازات به اقتصادهای نوظهور متوسط، در حالی که علنی نشده‌اند، همچنان بر تصمیم‌های کشورهای بزرگتر برای نادیده گرفتن تعهدات خود در معاهده آب و هوایی تأثیر می‌گذارند.

علاوه بر این، نویسنده در مورد هر گونه کاستی در تحقیقات خود و آنچه که محققان آینده می توانند برای پاسخگویی دقیق تر به سؤال تحقیقاتی خاص خود انجام دهند، بحث خواهد کرد. در مثال ما، شاید نویسنده می‌تواند پیشنهاد کند که محققان آینده کاوش خود را در مورد منبع اولیه بررسی کنند و آن را با مطالعات جامعه‌شناختی موجود در رابطه با ادراکات عادلانه بودن نتیجه و همکاری مقایسه کنند.

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟
چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و بنویسیم؟ – تزیسمی

پایان نامه کارشناسی ارشد به شما چه می آموزد؟

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، سنگ بنای برنامه یک دانشجوی فارغ التحصیل است، و به این منظور است که به دانشجو فرصتی می دهد تا تخصص خود را در بخشی از رشته خود که بیشتر به آن علاقه دارد و علاقه مند به کاوش بیشتر است، توسعه دهد. اگر دانشجوی کارشناسی ارشد از روند انجام تحقیقات پایان نامه خود لذت می برد و متوجه می شود که مشتاق ارائه استدلال های خود در جامعه دانشگاهی گسترده تر است، نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد می تواند به آنها کمک کند تا تحصیلات خود را از طریق سایر گزینه های تحصیلات تکمیلی ادامه دهند. برنامه دکتری.

اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد پایان نامه خود را تحت راهنمایی یک ناظر دانشگاهی می نویسند، که به آنها کمک می کند تا یک موضوع قانع کننده را انتخاب کنند، روش های مناسب را انتخاب کنند، آنها را با تحقیقات و منابع مرتبط در زمینه خود مرتبط کند، و کار آنها را اثبات و نقد کند. همکاری نزدیک با یک متخصص می‌تواند به دانشجوی کارشناسی ارشد درس‌های مهم زیادی در مورد اینکه چگونه مربیگری باید و نباید کار کند، و اینکه آنها دوست دارند روزی چه نوع سرپرستی باشند، به دانشجو بیاموزد.

پایان نامه کارشناسی ارشد چه کاری برای شغل شما انجام می دهد؟

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد اغلب برای پذیرش در یک برنامه دکترا الزامی است، زیرا دانش دانش آموز را در رشته خاص خود، کیفیت آنها به عنوان یک نویسنده قانع کننده و تعهد آنها به تحقیقات کامل و دقیق را نشان می دهد. همچنین روشی دقیق و جامع‌تر برای ارزیابی توانایی‌های دانش‌آموز به‌عنوان یک دانشگاهی آینده در مقایسه با تصویر تک‌بعدی‌ای است که یک کارنامه ارائه می‌دهد.

اگر یک دانشجوی کارشناسی ارشد به دنبال شغلی در دانشگاه نیست و در عوض به دنبال ایفای نقش حرفه ای در حوزه خصوصی یا عمومی است، پایان نامه کارشناسی ارشد که در مورد یک موضوع برجسته روز انجام می شود نیز ممکن است به متقاضی کمک کند. در فرآیند استخدام به عنوان مثال، اگر دانشجویی پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در مورد آخرین کاربردهای داده کاوی در زمینه بازاریابی خرده فروشی بنویسد، ممکن است در هنگام درخواست برای موقعیت تحلیلگر ارشد یک شرکت بازاریابی دیجیتال، مزیت قابل توجهی نسبت به سایر نامزدها داشته باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *