نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری

نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری

نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری ، آیا در شرف انجام وظیفه پرومته برای نوشتن پایان نامه دکتری خود هستید؟ یا شاید از قبل شروع کرده اید، اما انگیزه و راهنمایی ندارید؟ من اینجا هستم تا کمک کنم! در اینجا لیستی از نکات من برای نوشتن پایان نامه شما وجود دارد.

حتماً در حال حاضر بسیاری از دانشجویان مقطع تحصیلی دکتری درگیر نگارش پایان نامه دکتری خود هستند. اما به دلیل آن‌که گردآوری و نگارش ماه‌ها و حتی سال‌ها تحقیق در صفحات پایان نامه کار دشواری است، از فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری کمک گرفته‌ایم تا تجربیات خود را در اختیار همگان قرار دهند.

نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری
نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چیست؟- نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری

هر کسی که تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارد. برای اعطای مدرک لازم است که یک پایان نامه را کنار هم بگذارند. درک این مؤلفه کلیدی یک Ph.D. این برنامه برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این مدرک در آینده شماست ضروری است. زمان، فداکاری و تحقیق همه در هنگام نگارش پایان نامه مورد نیاز است.

نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری

قبل از نوشتن

. یک طرح کلی بسیار دقیق از پایان نامه خود بنویسید. این طرح کلی باید شامل هر فصل با بخش‌ها و زیربخش‌هایی باشد که می‌خواهید بگنجانید. شما آزاد هستید که این را در حین نوشتن تغییر دهید، اما انجام این کار قبل از شروع به شما این حس را می دهد که 1) طول پایان نامه و زمان لازم برای نوشتن، 2) داستان کلی که فصل ها را به هم متصل می کند، 3) نوع اطلاعاتی که باید در کتاب‌ها و یادداشت‌های آزمایشگاهی خود جستجو کنید (اگر می‌دانید یافتن برخی از آن‌ها سخت‌تر است، آن را آخر نگذارید!).

. در مورد داستان خود طولانی و سخت فکر کنید. پایان نامه دکتری مدرکی است که شامل 4 سال یا بیشتر کار علمی است. خیلی آسان است که در جزئیات و جنبه های فنی گم شوید و فراموش کنید پیام اصلی که می خواهید منتقل کنید چیست. برای کمک به شما در یافتن داستان خود می توانید به این موارد فکر کنید: 1) سوال اصلی که به آن پرداخته اید چیست؟ اگر بیش از یک مورد وجود دارد، همه آنها را فهرست کنید. 2) کار شما در مقایسه با کار قبلی و وضعیت هنر چگونه است؟ 3) تاثیر کار شما چیست؟ چه راه هایی را باز می کند؟ اگر چندین پروژه را انجام داده اید، می توانید به موارد زیر فکر کنید: 1) آیا چیزی وجود دارد که در پروژه ها مشترک باشد و بتوان از آن برای گره زدن آنها به یک داستان منسجم استفاده کرد؟ 2) آیا آن راه های جایگزین برای انجام همان کار هستند؟ و اگر همه پروژه های شما بسیار نامرتبط هستند، نگران نباشید، خوب است! (شاید بخواهید مقدمه ای گسترده تر ارائه دهید تا تمام جنبه های نظری پوشش داده شود، آن را در طرح کلی خود در نظر بگیرید!).

. مدیر مرجع خود را تمیز کنید، اگر در طول دوره دکتری از یکی استفاده کرده اید، برای شما خوب است! اگر در حال خواندن این مطلب هستید و هنوز در حال تحقیق هستید و مدیر مرجع ندارید: فوراً یکی را دریافت کنید!

. نگاهی به چند پایان نامه از یک گروه یا رشته بیندازید. حداقل 3 پایان نامه را انتخاب کنید که به طور خاص از آنها لذت می برید و از آنها به عنوان ماتریس و الهام خود استفاده کنید. قسمت های مختلف آن پایان نامه ها را بخوانید تا سبک نگارش را جذب کنید. آنها چه کار می کنند که شما دوست دارید؟ این را یادداشت کنید و بعداً آن را در نوشته خود بگنجانید. آیا سبک تصاویر آنهاست یا نحوه معرفی هر فصل یا شاید پاورقی آنها؟

. طرح کلی خود را با استاد راهنما و هم‌آزمایش‌کنندگان خود در میان بگذارید، روشن کنید که چگونه می‌خواهند به شما تصحیح کنند، آیا فصل به فصل این کار انجام می‌شود یا پس از اتمام کل پایان‌نامه؟ از آنها بپرسید که چقدر طول می کشد تا پایان نامه شما و یک جدول زمانی تقریبی را طی کنند.

. به این فکر کنید که برای چه کسی این پایان نامه را می نویسید. من همیشه به خاطر داشتم که پایان نامه من برای کسی بود که در سال اول دکترا تلاش می کرد کار من را تکرار کند. در عین حال، فراموش نکنید که در این سند مورد بررسی قرار می گیرید، بنابراین باید آن را هوابندی کنید. توصیه استاد راهنما این بود: “پایان نامه را برای مزاحم ترین همکار خود بنویسید، همکار که حفاری می کند تا زمانی که خیلی واضح و کامل مطالب را توضیح دهید.”

در طول نوشتن- نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری

. هفته اول: هفته اول را به روال و ریتم نوشتن خود اختصاص دهید، می توانید از این زمان برای اطلاع از سرعت نوشتن خود استفاده کنید و این به شما کمک می کند تا درک دقیقی از زمان بندی داشته باشید. شما می توانید از این برای رسیدن به اهدافی برای نوشتن خود استفاده کنید (که البته می توان با پیش رفتن آن را تنظیم کرد)، به عنوان مثال، می توانید 2 هفته را برای هر یک از فصل های مقدماتی و پیش زمینه نظری اختصاص دهید. فراموش نکنید که برای اجرای اصلاحات سرپرست خود به زمان نیاز دارید.
. پیش نویس های خود را در اسرع وقت برای سرپرست خود ارسال کنید. شما می توانید هر فصلی را که تصمیم دارید با آن شروع کنید برای او بفرستید. دریافت بازخورد او بسیار ارزشمند است، به شما کمک می کند تا با یک سبک نوشتاری خوب هماهنگ شوید و در حین نوشتن یاد بگیرید. هر چه زودتر این فرآیند را انجام دهید، بیشتر پیشرفت خواهید کرد و به اصلاحات کمتری در فصل های بعدی خود نیاز خواهید داشت.
. خودتان را خسته نکنید (مخصوصاً در ابتدا!). نوشتن پایان نامه مانند دویدن یک ماراتن طولانی است، شما به تمام انرژی نیاز دارید، نمی خواهید همه آن را در ماه اول مصرف کنید! مطمئن شوید که اوقات فراغت را در روز خود بگنجانید و فعالیتی انجام دهید. من این را به سختی یاد گرفتم، نه به اندازه کافی استراحت کردم و نه به اندازه کافی حرکت کردم. در پایان ماه دوم وضعیت سلامتی من به هم ریخته بود و سعی می کردم از پس آن بربیایم. مجبور شدم چند قدم به عقب برگردم و با دقت بیشتری به بدنم گوش کنم. پس وقت بگذارید و در این دوره بیشتر از حد معمول مراقب خود باشید!
. نوشتن بعضی از فصل ها راحت تر از بقیه است، فصل های آسان را برای پایان بگذارید، تا آن زمان کاملا خسته خواهید شد و از این تصمیم سپاسگزار باشید.
. یک الگوی LateX را که دوست دارید انتخاب کنید که به شما امکان می دهد هر فصل را جداگانه کامپایل کنید و خطاهای کامپایل را صفر نگه دارید.
. برنامه تحلیل و ترسیم داده مورد علاقه خود را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. این ممکن است پایتون یا Mathematica باشد، یک الگوی طرح زیبا بسازید و از آن برای همه نمودارهای خود استفاده کنید. ممکن است بخواهید برنامه ای را انتخاب کنید که بیشتر با آن آشنا هستید و برنامه ای را که می توانید با سریع ترین نقشه های زیادی بسازید، انتخاب کنید.
. نوشتن واقعاً زمان ارائه چیزهای جدید نیست، بلکه باید تصویری از آنچه تاکنون اتفاق افتاده و آنچه قبلاً در ذهن شماست باشد. البته، اگر زمان‌بندی شما انعطاف‌پذیر است (بسیاری ماه)، می‌توانید کمی زمان بگذارید تا به چند موضوع عمیق‌تر بپردازید، اما من توصیه نمی‌کنم کل پایان‌نامه‌تان را در طول نگارش انجام دهید (مخصوصاً اگر دارید زمان کوتاه).
. ارجاع دهی خود را همانطور که در حال نوشتن هستید انجام دهید (یعنی ارجاع را برای انتها رها نکنید).
. هنگام نوشتن شرح تصاویر خود را انجام دهید. زیرنویس ها باید با متن مطابقت داشته باشند.
. برای خود اهداف روزانه تعیین کنید و به خودتان پاداش دهید! شما ممکن است یک هدف روزانه 1 یا 2 صفحه ای برای خود تعیین کنید و با صرف یک شام بیرون از خانه یا تماشای سریال های تلویزیونی مورد علاقه خود پاداش دهید.
. مقاوم باش. این هم برای سبک نوشتن (زمان‌ها، سبک) و هم برای تصاویر (تصاویر، طرح‌ها) صدق می‌کند.
. از کلمات و جملات مبهم اجتناب کنید (فاصله حدود 300 میلی متر -> فاصله 280 میلی متر است)، سعی کنید تا حد امکان دقیق باشید و همه چیز را با جزئیات توضیح دهید.
. از همکاران و همتایان خود بخواهید پس از وارد کردن تصحیحات سرپرست خود، فصل های شما را مرور کنند. آنها ممکن است نظرات یا سوالات جالبی برای اضافه کردن داشته باشند. حتی یک جفت چشم اضافی بسیار مفید است!
. و البته، ادامه دهید و چشم خود را به جایزه نگاه دارید! نوشتن پایان نامه یک کار دشوار است، اما شما تمام مهارت و دانش را برای انجام آن دارید! به خودت و مهارت هایت ایمان داشته باش!

نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری
نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

شش نکته برای پایان پایان نامه دکتری- نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری

آیا برای ارسال پایان نامه دکتری خود برای ماه ها یا حتی هفته ها شمارش معکوس می کنید؟ اگر چنین است، باید این مقاله را بخوانید. پایان نامه دکترا به تلاش و فداکاری زیادی نیاز دارد، اما چند ماه گذشته نوشتن می تواند یکی از پر استرس ترین، شدیدترین و طاقت فرساترین زمان ها باشد. اما این بدان معنا نیست که شما باید به تنهایی رنج بکشید یا احساس کنید در یک سناریوی انجام یا بمیرید. در اینجا شش راه برای عاقل ماندن در حین اتمام دکترا آورده شده است.

آرامش خود را حفظ کنید و پایان نامه خود را بنویسید. این باید شعار هر دانشجوی سال آخر دکترا باشد. اما با فصل‌هایی برای نوشتن، فرم‌ها برای تکمیل، بازنگری‌هایی که باید انجام شود، و همه وظایف بی‌پایان کوچک (و عظیم) مورد نیاز برای تکمیل پایان‌نامه، ماه‌های آخر دکترا می‌تواند کاملاً طاقت‌فرسا باشد. به پایان رساندن پایان نامه بدون استرس احتمالاً غیرممکن است، اما نباید تجربه تلخی باشد. اگر از چند قانون ساده پیروی کنید و برای برنامه ریزی وقت بگذارید، ماه های آخر تحصیل در مقطع دکتری را پشت سر خواهید گذاشت و حتی ممکن است از آن لذت ببرید.

1. از قبل برنامه ریزی کنید

اگر روی یک پایان نامه دکتری کار می کنید، احتمالاً از قبل اهمیت برنامه ریزی را می دانید. در واقع، اگر در مدیریت پروژه و سازماندهی خیلی خوب نبودید، احتمالاً در مراحل پایانی دکترای خود نبودید. پس الان متوقف نشو چند ماه آخر دوره نوشتن شما پر هیجان خواهد بود، بنابراین برای تمام کارهای بزرگ و کوچکی که باید قبل از مهلت ارسال خود انجام دهید، از قبل برنامه ریزی کنید. تمام فرم‌هایی را که نیاز دارید پرینت بگیرید، همه چیز را مدت‌ها قبل از پایان مهلت‌ها با دانشگاه و گروه خود تأیید کنید و مدت‌ها قبل از روز ارسال، شروع به چاپ کنید. اما برنامه ریزی فقط در مورد موارد مربوط به تسلیم اعمال نمی شود. بدهی های خودکار را برای همه صورت حساب های مهم خود تنظیم کنید تا پرداخت ها را از دست ندهید. غذاهای فریزر را از قبل بپزید. نگاهی گذرا به تقویم بیندازید و رویدادهای مهم غیر مرتبط با دکترا – تولدها، سالگردها، عروسی‌ها و غیره – را یادداشت کنید و هر گونه آمادگی لازم را انجام دهید. به رویدادها پاسخ دهید، کارت‌ها را بخرید و امضا کنید، و حتی هدایا را بپیچید. در زمان صرفه جویی می کنید و می توانید از آن لحظات خاص بدون استرس یا احساس گناه لذت ببرید.

2. استراحت کنید

در مورد لحظات خاص صحبت کنید، مطمئن شوید که زمانی را برای استراحت و لذت بردن از زندگی خارج از دانشگاه اختصاص دهید. ممکن است احساس کنید که برای زمان زیادی تحت فشار هستید، اما برای سلامت روحی و جسمی شما مهم است که هر از گاهی از کار دور شوید. کمی استراحت کنید و در جشن تولد یکی از دوستانتان شرکت کنید (با آن هدیه ای که دو ماه پیش بسته اید). با خانواده خود برانچ داشته باشید. برو تو پارک قدم بزن و احساس گناه نکنید که برای خودتان وقت بگذارید. حتی نیم ساعت دوری از رایانه می تواند به شما در شارژ مجدد و بهره وری کمک کند.

3. زودتر ویرایش کنید

امیدواریم چند سال گذشته را در حین تحقیق صرف نوشتن کرده باشید، بنابراین تا به حال همه فصل‌های شما باید دارای پیش‌نویس‌های خام باشند. اما ویرایش را هم به لحظه آخر نگذارید. ممکن است وسوسه انگیز باشد که تا آخرین مهلت کار کنید و در طول چند هفته گذشته یک جلسه ویرایش ماراتن را امتحان کنید. اما اگر اکنون احساس استرس می کنید تصور کنید که با یک بخش کامل در یک فصل میانی روبرو می شوید که دو روز قبل از ارسال به منابع اضافی نیاز دارد. انجامش نده آن برنامه ریزی را که به آن اشاره کردیم به خاطر دارید؟ باید شامل برنامه ای برای ویرایش، بازنگری و چاپ باشد. و فراموش نکنید که مشاور(های) خود را در نظر بگیرید. آنها می خواهند پیش نویس های نهایی را نیز ببینند و برای خواندن و اصلاح به زمان نیاز دارند. در حالت ایده آل، آخرین ماه قبل از مهلت ارسال شما باید صرف مکانیک و قالب بندی شود، نه محتوا.

4. پشتیبانی مورد نیاز خود را دریافت کنید

اما در این مرحله خیلی به مشاور(های) خود اعتماد نکنید. برای تغییر جهت یا بحث های اصلی خیلی دیر شده است و بازخورد منفی می تواند تلاش های شما را از مسیر خارج کند. نگران نباشید. در طول viva خود بازخوردهای زیادی (خوب و بد) دریافت خواهید کرد، بنابراین، مگر اینکه نیاز به ورودی مستقیم از مشاور یا مشاوران خود داشته باشید، فقط برای ویرایش یا تصحیح کمک بخواهید. یا بهتر از آن، از فردی خارج از بخش و رشته شما بخواهید که بخش ها را تصحیح کند. فصل‌ها را به دور برای دوستان یا خانواده بفرستید و از آنها بخواهید اشتباهات گرامری یا درک مطلب را بررسی کنند. آنها احتمالاً تحت تأثیر مقیاس و عمق کار شما قرار خواهند گرفت، و برخی تمجیدها (با تشخیص اشتباه تایپی) دقیقاً همان چیزی است که دکتر آینده دستور داده است. اگر همه چیز شکست خورد، کسی را پیدا کنید که شما را در آغوش بگیرد و به شما بگوید که مشکلی نیست.

نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری
نکات حرفه ای برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

5. تنها نباشید

و فقط با دوستان و خانواده تماس نگیرید تا در مورد اصلاحات کمک بگیرید. مطمئن شوید که به طور منظم با دنیای بیرون در تماس باشید. آن استراحت هایی را که توصیه کردیم به خاطر دارید؟ آنها را با افرادی ببرید که به شما اهمیت می دهند و بهترین علایق شما را در ذهن دارند. تحقیق و نوشتن پایان نامه دکترا اغلب یک فعالیت بسیار انفرادی است، به خصوص در ماه ها و هفته های پایانی و به راحتی در ذهن خود گم می شوید. در حالی که قطعاً برای تمرکز کردن و انجام کارهای خاص به زمان نیاز دارید، همچنین باید زمان خود را با افراد دیگر بگذرانید. با دانش‌آموزان دیگر برای نوشیدنی ملاقات کنید، یا برای یک شب قرار ملاقات با همدیگر مهم خود برنامه‌ریزی کنید. حتی یک ساعتی که در کلاس یوگا سپری می‌کنید به شما کمک می‌کند دوباره شارژ کنید و به خودتان یادآوری کنید که تنها نیستید.

6. از فرآیند لذت ببرید

ممکن است بخندید و تعجب کنید که چگونه کسی می‌تواند از استرس و وحشت وحشتناکی که به ناچار هفته‌های آخر دکترا است، لذت ببرد، اما چیزهای زیادی هم برای لذت بردن وجود دارد. یک قدم به عقب بردارید و به یاد داشته باشید که همین چند سال پیش، به سختی سؤالی را برای تحقیق فرموله کرده بودید و اکنون، صدها صفحه در مقابل شما نشسته اند که به این سؤال پاسخ می دهند. از توجهی که متخصصان و مردم عادی به شما و کارتان می کنند لذت ببرید و به موفقیت خود افتخار کنید. شما برای رسیدن به این نقطه سخت تلاش کرده اید و لایق این هستید که هم آسوده شوید و هم خوشحال باشید. و فراموش نکنید که وقتی همه چیز تمام شد جشن بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *