بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟

بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟

بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟ ، آیا برای پایان نامه خود کار می کنید اما برای انتخاب بهترین نوع پایان نامه دکتری تلاش می کنید؟ با انواع اصلی و مزایای انواع پایان نامه دکتری آشنا شوید!
آیا می دانید کلاه بهترین نوع پایان نامه برای تحقیق شما است؟ من تا سال دوم برنامه دکترا نمی دانستم. تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی برای مدرک دکتری شما بهترین است، آسان نیست، زیرا پیامدهای زیادی خواهد داشت، از نحوه ساختار پایان نامه دکترا گرفته تا نحوه آماده سازی برای دفاع از پایان نامه در طول دوره دکترا.

در نهایت، توافق بر سر نوع پایان نامه ای که در اوایل سفر تحقیقاتی خود با استاد راهنما تدوین خواهید کرد، مزایای زیادی دارد. این به شما شفافیتی را در مورد اینکه به کجا می‌روید، می‌دهد، اضطراب مرتبط با نوشتن پایان‌نامه‌تان را کاهش می‌دهد و به شما یک نقطه مرجع برای تصمیم‌گیری آسان‌تر می‌دهد.

اما محبوب ترین انواع پایان نامه دکتری که ممکن است برای مدرک دکتری خود در نظر بگیرید کدامند؟ اجازه دهید در این مورد کمی بیشتر توضیح دهم.

بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟
بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چیست؟- بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟

هنگامی که در مقطع دکترا در یک دانشکده تحصیلات تکمیلی پذیرفته می شوید، هدف نهایی شما انجام تحقیقات هیجان انگیز و بدیع است. خروجی کار شما باید در قالب یک گزارش دانشگاهی ارائه شود – یک پایان نامه دکترا، با نام مستعار. پایان نامه دکترا.

الزامات خاص برای فرمت پایان نامه دکترا بسته به اینکه آیا شما تحقیقات خود را در انگلستان، ایالات متحده یا کشور دیگری انجام می دهید، دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده اید و حتی نوع مدرک دکتری که دارید متفاوت است. همچنین انتظارات بین علوم زیستی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، مهندسی و غیره متفاوت خواهد بود. بنابراین، نکته کلیدی که شما به عنوان یک محقق دکترا باید انجام دهید این است که بررسی کنید دانشگاه شما چگونه پایان نامه دکتری را تعریف می کند.

آیا پایان نامه دکتری معادل پایان نامه دکتری است؟- بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟

در بیشتر موارد، اصطلاحات پایان نامه دکترا و رساله دکتری به جای یکدیگر استفاده می شوند. با این حال، برخی منابع نشان می دهد که ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، صندوق ادبی سلطنتی نشان می دهد که شما پایان نامه را در دوره کارشناسی ارشد خود تکمیل می کنید، در حالی که پایان نامه خود را در دوره دکترا می نویسید. با این حال، پورتال بهترین مدرک کارشناسی ارشد ادعا می کند که برعکس است.

من می‌توانم بگویم که پایان‌نامه دکترا معادل پایان‌نامه دکترا است – بالاخره این فقط یک ترم است و آنچه واقعاً مهم است این است که چه سهمی در کار خود و در حین امتحان صدای زنده خود خواهید داشت و ارائه می‌کنید.

انواع مختلف پایان نامه دکتری چیست؟- بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟

اکنون که توضیح دادیم پایان نامه دکتری چیست، بیایید انواع مختلف پایان نامه دکتری را مورد بحث قرار دهیم. و دو نوع کلیدی وجود دارد که می توانید با آنها روبرو شوید: پایان نامه دکتری تک نگاری و پایان نامه دکتری مبتنی بر مقاله.

یک پایان نامه دکتری تک نگاری اساساً یک کتاب 150-300 است که شما در طول برنامه تحقیقاتی خود تولید می کنید. این فرمت هنوز رایج ترین فرمت پایان نامه دکترا در تمام رشته های علوم و مهندسی است.

پایان نامه دکتری مبتنی بر مقاله اساساً مجموعه ای از مقالات دانشگاهی است که در طول دوره دکتری خود منتشر کرده اید. به گفته دانشگاه لوند، پایان نامه دکتری مبتنی بر مقاله “عمدتاً در علوم سخت و مهندسی پذیرفته می شود، اما در برخی از رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی نیز وجود دارد.”

پایان نامه دکتری تک نگاری چیست؟

پایان نامه دکتری تک نگاری یک قطعه نوشته منسجم دانشگاهی است که بر نتایج کلیدی پروژه تحقیقاتی شما تمرکز دارد. این کتاب توسط شما به عنوان نویسنده یگانه نوشته شده است و می تواند بعداً در قالب یک کتاب دانشگاهی منتشر شود.

از یک ساختار متعارف پیروی می کند که عبارتند از:

. معرفی
. بررسی ادبیات
. روش ها و مواد
. نتایج
. بحث
. نتیجه گیری

همانطور که می بینید، این نوع پایان نامه دکتری از ساختاری مشابه با یک مقاله تحقیقاتی پیروی می کند، اما فصل نتایج شامل چندین زیربخش است که با مراحل تحقیق شما مطابقت دارد.

بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟
بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟ – تزیسمی

مزایای پایان نامه دکتری تک نگاری چیست؟

مزیت اصلی تولید پایان نامه دکتری تک نگاری این واقعیت است که می توانید پس از دفاع از صدای زنده خود، آن را به عنوان یک کتاب انحصاری منتشر کنید. این احساس خوبی است که میزان کاری را که در طول 3 تا 5 سال انجام داده اید در یک حجم منسجم چاپ کنید!

نکته مهم این است که وقتی تصمیم به نوشتن یک مونوگراف می‌گیرید، کنترل ظاهر و ساختار آن را در دست دارید (البته در چارچوب مقررات دانشگاه!). همچنین زمانی که باید منتظر بمانید تا داوران همتا در مورد کار شما نظر دهند، زمانی که کار خود را به عنوان مقالات آکادمیک به یک مجله ارسال می کنید، پیشرفت شما را متوقف نمی کند.

با این اوصاف، من قویاً به شما توصیه می‌کنم که کار خود را در طول دوره دکتری خود منتشر کنید – زمانی که برای پست دکتری یا سایر فرصت‌های آموزش عالی پس از اتمام کار تحصیلات تکمیلی خود اقدام می‌کنید، مفید است.

پایان نامه دکتری مبتنی بر کاغذ چیست؟

پایان نامه دکتری مبتنی بر کاغذ، که به عنوان پایان نامه مجموعه مقالات نیز شناخته می شود، به توانایی شما در انتشار آثار خود در طول دوره دکتری بستگی دارد.

با چنین پایان نامه ای تمامی فصول پژوهشی شما برای چاپ در مجلات معتبر دانشگاهی پذیرفته می شود. بررسی ادبیات شما همچنین می تواند به عنوان مقاله مروری منتشر شود.

برخلاف پایان نامه دکتری تک نگاری، در بیشتر موارد، فصل های پایان نامه شما توسط استاد راهنما با هم تالیف می شود. تاکید بر این نکته ضروری است که اگر می خواهید بتوانید مقاله خاصی را در پایان نامه خود بگنجانید، باید اولین نویسنده یا مشارکت کننده اصلی آن کار باشید – من در مورد اخلاق انتشار و ترتیب نویسندگان بحث نمی کنم. اینجا، اما لطفا از این آگاه باشید.

یک پایان نامه مبتنی بر کاغذ معمولاً از ساختار زیر پیروی می کند:

. معرفی
. مقاله مروری یا مروری
. مقاله تحقیقاتی شماره 1
. مقاله تحقیقاتی شماره 2
. مقاله تحقیقاتی شماره 3

. بحث عمومی
. نتیجه

همانطور که می بینید، ساختار پایان نامه دکتری مجموعه مقالات نسبتاً ساده است. به عنوان یک قاعده کلی، شما باید حداقل 3 مقاله تحقیقاتی برای این نوع از تولید کنید، اما شما باید بیش از اینکه فقط مقالات دانشگاهی خود را در قالب یک گزارش مکتوب به هم بچسبانید، انجام دهید.

منظور من از این این است که شما باید نشان دهید که مقالات مدرک دکتری شما یک موضوع مشترک دارند و باید توضیح دهید که چگونه آنها یک قطعه کار منسجم را تشکیل می دهند.

اگرچه هر مقاله تحقیقاتی بعدی که در پایان نامه دکتری خود قرار می دهید شامل نتایج و یک بخش بحث می شود، شما هنوز باید یک بخش بحث کلی را شامل کنید که نتایج اصلی مدرک دکتری شما را مورد بحث قرار دهد.

بنابراین، بر اساس این فرض که مسیر آسان‌تر است، در مورد پیگیری پایان‌نامه دکتری مبتنی بر مقاله تصمیم نگیرید. شما باید ابتدا کار خود را منتشر کنید و سپس چند نوشته اضافی انجام دهید تا مطمئن شوید کار شما از کیفیت بالایی برخوردار است.

مزایای پایان نامه دکتری مبتنی بر کاغذ چیست؟

مزیت نهایی پیگیری پایان نامه مبتنی بر مقاله این واقعیت است که همه کار شما قبلاً منتشر شده است و به راحتی برای سایر محققان در دسترس است، به طور ایده آل در مجلات متن باز. همچنین وقتی برای پست دکتری درخواست می‌کنید، یک نمونه کار عالی است!

مقالات منتشر شده شما نیز تحت یک فرآیند بررسی دقیق (امیدوارم!) قرار گرفته اند. این بدان معنی است که کمتر احتمال دارد که خطا یا حذفی داشته باشد. این کار زندگی ممتحنان شما را آسان تر می کند، اگرچه در اینجا مراقب باشید. این واقعیت که شما کار خود را منتشر کرده اید به طور خودکار به شما مدرک دکترا نمی دهد و دفاع از پایان نامه شما را آسان تر نمی کند. هنوز باید از کار خود دفاع و توجیه کنید.

همچنین، به نظر من پایان نامه های دکتری مبتنی بر کاغذ ساختارمندتر و مدیریت آن آسان تر است. من خودم یکی را انجام دادم و طبیعی بود که در طول دوره دکتری خود از یک پروژه کوچک به پروژه دیگر منتقل شوم.

مونوگراف یا پایان نامه دکتری مبتنی بر مقاله؟ چگونه تصمیم بگیریم؟

همانطور که در بالا ذکر کردم، هر چه زودتر در مورد نوع پایان نامه دکتری خود در برنامه خود تصمیم بگیرید، بهتر است زیرا می توانید کار خود را بر اساس آن برنامه ریزی و توسعه دهید، و همچنین ساختار پایان نامه دکتری خود را شروع کنید. در سراسر برنامه شما

قبل از اینکه این تصمیم را بگیرید، مزایا و معایب هر دو گزینه را بسنجید و آنها را با سرپرستان خود در میان بگذارید. مهمتر از آن، مقررات دانشکده تحصیلات تکمیلی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا واقعاً برای انواع پایان نامه دکتری انتخابی دارید، یا اینکه آیا یک انتخاب از پیش تعریف شده برای مدرک شما وجود دارد یا خیر.

آیا می توانید حداقل 3 مقاله تحقیقاتی را در طول دوره دکتری خود منتشر کنید (P.S. فکر می کنم حداقل برای هر دکترا باشد!)؟

آیا دوست دارید یک فصل را قبل از رفتن به فصل دیگر ببندید یا شاید دوست دارید روی 2-3 چیز به طور همزمان کار کنید؟

آیا می خواهید شغلی را در آموزش عالی دنبال کنید؟ اگر بله، چه چیزی در حوزه تحقیقاتی شما ترجیح داده می شود – تک نگاری ها یا مقالات تحقیقاتی؟

یا شاید جاه طلبی شما انتشار یک تک نگاری برجسته در حوزه تحقیقاتی خود باشد؟

در این مرحله باید ملاحظات زیادی در نظر گرفت، اما مطمئن شوید که زود تصمیم می گیرید در صورت لزوم زمان خود را برای تغییر زمان بگذارید.

بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟
بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟ – تزیسمی

بهترین موضوعات برای انجام پایان نامه دکتری

. شاید بتوان گفت که یکی از سخت ترین مراحل برای نوشتن پایان نامه دکتری، انتخاب موضوع باشد. چراکه با فاکتورهای موجود معمولا پیدا کردن یک موضوع منطبق با آن ها و در عین حال جذاب کاری نسبتا دشوار خواهد بود. اما در نظر گرفتن یک سری نکات می تواند در انتخاب بهترین موضوعات برای انجام پایان نامه دکتری کمک شایان ذکری نماید.

. قبل از هر چیز موضوع منتخب باید بروز و جدید باشد. زیرا در غیر این صورت توسط هیئت داوران رد و زمان و هزینه دانشجو هدر می رود. برای اطمینان از این مورد یک سری سایت ها وجود دارد که می توان به آن ها مراجعه و ضمن کسب آگاهی از نحوه استعلام موضوع پایان نامه، موضوعات مشابه را جست و جو کرد. در تیتر بعد به این سایت ها بیشتر پرداخته خواهد شد.

. نکته دیگر، در نظر گرفتن علایق شخصی و محدودیت های موجود است. بسیار مهم است که شخص به حوزه موضوع علاقه مند باشد و آن را با کنجکاوی پیگیری نماید. از سوی دیگر عنوان باید به نحوی باشد که زمان و امکانات تحقیق و پژوهش برای آن فراهم باشد. به عنوان مثال اگر پایان نامه درباره مقایسه یک متغیر در داخل و خارج از کشور باشد، دانشجو باید امکان رفتن به خارج از کشور یا انجام تحقیقات در کشور مربوطه را داشته باشد تا نتایج موثقی به دست آید.

. فاکتور دیگری که در انتخاب بهترین موضوعات برای انجام پایان نامه دکتری تاثیرگذار است، شناخت کمبودها و نیازهای روز در زمینه رشته تحصیلی است. چنین مقاله هایی غالبا در نظر داوران و اساتید بسیار جذاب به نظر رسیده و از سوی دیگر می توانند به بهبود وضعیت موجود کمک نماید.

. مشورت با استاد راهنما نیز از مواردی است که نباید فراموش شود. البته ایده اصلی را دانشجو باید شخصا تعیین و انتخاب کند. اما برای گزینش بهترین مورد و رعایت نکات لازم، استاد راهنما و مشاور راهنمایی های مفیدی را ارائه خواهد داد. داشتن شجاعت و نترسیدن از انتخاب نهایی موضوع مورد علاقه هم موردی است که باید نسبت به آن توجه داشت.

نتیجه

تصمیم گیری در مورد نوع پایان نامه ای که در مقطع تحصیلی خود دنبال خواهید کرد، نحوه مدیریت کارتان را تعیین می کند و ممکن است پیامدهایی بر آزمون صدای زنده و حتی شغل بیشتر شما داشته باشد.

هر چه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است! اما مطمئن شوید که ابتدا گزینه های خود را بسنجید. بررسی کنید که بعد از برنامه دکترا چه کاری می خواهید انجام دهید و کدام نوع پایان نامه دکتری شما را در این تلاش بهتر پشتیبانی می کند.

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین نوع پایان نامه دکتری برای تحقیق شما چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *