پایان نامه در مقابل رساله

پایان نامه در مقابل رساله

پایان نامه در مقابل رساله ، دنیای آکادمیک مملو از انواع مختلف تکالیف نوشتاری است که هر کدام مجموعه ای از الزامات و انتظارات منحصر به فرد خود را دارند. یکی از منابع رایج سردرگمی دانشجویان، تمایز بین پایان نامه و رساله است. هر دو آثار آکادمیک طولانی هستند، اما چندین تفاوت کلیدی بین این دو وجود دارد که درک آنها مهم است.

در زمان شکسپیر، یک نامزد برای مدرک کارشناسی ارشد، پایان نامه ای می نوشت، مقاله ای اصلی که در آن گزاره خاصی را حفظ می کرد. در حالی که تکمیل دوره دکتری مستلزم ارائه و دفاع از پایان نامه بود. او پایان نامه خود را برای کمیته خود می خواند و پس از آن در سکوت نشسته بود در حالی که دو نفر از اعضای هیئت علمی هر چیزی را که نامزد می گفت نقطه به نقطه رد می کردند.

تمرکز در اینجا بر ایده های دانش آموز و توانایی او در تنظیم و بیان واضح آنها بود. اگر دانشجویی بخواهد در دانشگاه پیشرفت بیشتری داشته باشد، می تواند پایان نامه ای را دنبال کند. این بیشتر یک بررسی ادبیات بود. او به طور گسترده در یک منطقه خاص مطالعه می کرد و یافته های خود را می نوشت و در مورد مقامات مختلف و نظرات آنها بحث می کرد. هدف این بود که نشان دهد او در ادبیات این رشته به خوبی تسلط دارد. در حالی که سردرگمی بین این دو اصطلاح قابل درک است، ما در این مقاله به موضوع پایان نامه در مقابل پایان نامه می پردازیم و بینش روشنی در مورد آن ارائه خواهیم کرد.

پایان نامه در مقابل رساله
پایان نامه در مقابل رساله – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

پایان نامه یک اثر پژوهشی علمی است که به صورت انتقادی نوشته شده است. معمولاً توسط دانشجویان فارغ التحصیل از برنامه کارشناسی ارشد ارائه می شود. هدف از پایان نامه این است که به دانش آموزان اجازه دهد تا دانش و تخصص خود را در زمینه موضوعی که به عنوان بخشی از برنامه مطالعه کرده اند به نمایش بگذارند.

رساله چیست؟

رساله یک مقاله نسبتا طولانی تری از نوشته های علمی است که کار تحقیقاتی شما را در طول دوره دکترا به حساب می آورد. یک محقق مدرک Ph.D. پس از ارائه و دفاع از پایان نامه خود. این شامل تمام اطلاعات مربوط به تحقیق اصلی یا تحقیقات گسترده در مورد موضوع جدید یا موجود است که توسط دکتری انجام شده است.

پایان نامه در مقابل رساله: تفاوت ها

1. تفاوت اصلی بین پایان نامه و رساله زمان تکمیل آنها است. همانطور که قبلا ذکر شد، یک پایان نامه در اوج برنامه کارشناسی ارشد ارائه می شود، در حالی که یک پایان نامه برای کسب مدرک دکترا ارائه می شود.
2. پایان نامه مجموعه ای از تحقیقات است که اطمینان حاصل می کند که محقق به خوبی آگاه است و در مورد موضوع تحقیقی که در برنامه مطالعه آموخته شده است، دانش دارد. از سوی دیگر، رساله فرصتی را برای محقق فراهم می کند تا نظریه ها و اطلاعات جدیدی را به ادبیات موجود در حوزه پژوهشی کمک کند.
3. پایان نامه ارائه اطلاعات آموخته شده و موجود است، در حالی که هدف رساله توسعه یک مفهوم منحصر به فرد و دفاع از آن بر اساس نتایج نظری و عملی است.
4. پایان نامه کارشناسی ارشد تقریباً 100 صفحه است. با این حال، یک Ph.D. پایان نامه باید بسیار طولانی تر از پایان نامه باشد و باید حاوی اطلاعات پیشینه و تحقیق باشد. یک پایان نامه باید شامل پروپوزال تحقیقاتی، پیشنهاد کمک مالی، بررسی ادبیات، ایده موضوع تحقیق و هر جزییات جزئی دیگری در مورد تحقیق شما باشد. در حالت ایده آل، یک پایان نامه شامل تمام جزئیات ذکر شده در بالا باید سه برابر طول پایان نامه کارشناسی ارشد باشد.

پایان نامه در مقابل رساله: شباهت ها

1. هر دو پایان نامه و رساله پروژه های نهایی محسوب می شوند و برای فارغ التحصیلی از برنامه های مربوطه لازم است.
2. پایان نامه و رساله هر دو نیازمند درک عمیق و دقیق مسئله تحقیق هستند.
3. هر دو شکل نوشته های علمی باید به سؤالات پژوهشی خاصی بپردازند.
4. مهارت های نوشتاری آکادمیک برای پایان نامه و همچنین پایان نامه ضروری است.
5. هنگام گردآوری و مستندسازی داده های پژوهشی، باید از رویه های اخلاقی پیروی کرد.
6. سرقت ادبی در هیچکدام پذیرفته نمی شود.
7. هر دو به مهارت های تحلیلی برای پشتیبانی از یافته ها نیاز دارند.
8. پایان نامه و رساله، هر دو نیاز به ویرایش شدید و تصحیح انتقادی قبل از ارسال نهایی دارند.

پایان نامه در مقابل رساله: اروپا

در اروپا، تمایز اصلی بین پایان نامه و رساله تا حد زیادی حفظ شده است. پایان نامه دکترا یک بخش متمرکز از تحقیقات اصلی است که برای دریافت مدرک دکترا انجام می شود. پایان نامه بخشی از یک پروژه تحقیقاتی گسترده تر پس از فارغ التحصیلی است.

با این حال، این پایان نامه از زمانی که تحقیقات اصلی امروزه به تحقیقات پیشینه زیادی نیاز دارد، تکامل یافته است. بنابراین، یک پایان نامه حاوی ارجاعات و ارجاعات گسترده به کار قبلی است، اگرچه تمرکز بر کار اصلی که از آن بیرون می آید باقی می ماند.

پایان نامه در مقابل رساله: ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده، تعریف پایان نامه تقریباً برعکس اروپا است. از آنجایی که پایان نامه کوتاه تر از پایان نامه است، به تدریج به معنای مدرک مقدماتی در راه رسیدن به دکترا است. اکنون یک پایان نامه برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد انجام می شود. در زمینه های علمی، یک داوطلب کارشناسی ارشد دوره های پیشرفته را می گذراند و تجربه عملی را در یک پروژه تحقیقاتی به دست می آورد، اما پروژه را به همان میزانی که در دوره دکترا هدایت می کند، هدایت نمی کند. در پروژه کارشناسی ارشد، از ایده های دانشجو استقبال و انتظار می رود، اما تمرکز بر کسب تخصص فنی است، نه انجام تحقیقات اصلی. دانشجویان مهندسی معمولاً مدرک کارشناسی ارشد می گیرند و به ندرت مدرک دکترا را دریافت می کنند. در رشته‌های دیگر مانند شیمی، برعکس است و مدرک کارشناسی ارشد دیگر به عنوان اولین مرحله برای دکترا مورد نیاز نیست. تقریباً همه کسانی که می‌شناسم، مدرک کارشناسی ارشد در شیمی دریافت کرده‌اند، به این دلیل که تحصیلات تکمیلی را رها کرده‌اند و تحقیقات کوتاه‌شده‌شان را به‌عنوان پروژه کارشناسی ارشد نوشته‌اند، دریافت کرده‌اند.

به طور خلاصه

نیازی به گفتن نیست که واقعیت های پایان نامه در مقابل رساله واقعی هستند. بنابراین استفاده از یک اصطلاح به جای اصطلاح دیگر به عنوان یک دانشگاه قابل قبول نیست. باید هدف هر کدام را به خاطر بسپارید و بر اساس آن از آنها استفاده کنید. با این حال، یکی توسط دیگری تضعیف نمی شود. چه در حال نگارش پایان نامه یا رساله باشید، هر دو باید با جدیت یکسانی انجام شوند. هر دو به مهارت های فنی و نرم نیاز دارند. بهبود مدیریت زمان و مهارت‌های نوشتاری آکادمیک شما نقش مهمی در پیشرفت هر دو نوع نوشتار علمی دارد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *